Epson EcoTank L3286 – recenzja. Wydajna drukarka do domu

Anna BorzęckaSkomentuj
Epson EcoTank L3286 – recenzja. Wydajna drukarka do domu

Jaką drukarkę wybrać do domu lub do małego domowego biura? Wybór tego typu sprzętu jest niemały i z pewnością można się nieco pogubić, czytając jego specyfikacje i przeglądając internetowe oferty. Tak się składa, że w ostatnim czasie sprawdziłam, co oferuje urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank L3286 oferowane przez firmę Epson, dedykowane właśnie użytkownikom domowym. Oto jego recenzja.

Publikacja o charakterze reklamowym. Drukarka została przekazana redakcji w formie barteru. Dostawca nie miał wpływu na treść recenzji.

Epson EcoTank L3286 – najważniejsze cechy

Epson EcoTank L3286 to urządzenie wielofunkcyjne z systemem zasilania w tusz Epson EcoTank. Wielofunkcyjne, bo pozwala zarówno drukować, skanować, jak i kopiować. Można je kupić w naszym kraju za około 980 złotych, jednakże warto wiedzieć, że jeśli zadecydujecie się na rejestrację zakupu, uzyskacie od producenta dodatkowe 150 złotych zwrotu.

Ten sprzęt drukuje z użyciem głowicy Micro Piezo i obsługuje łączność bezprzewodową – Wi-Fi i Wi-Fi Direct. Sparujemy go z komputerem Windows i MAC, a także z urządzeniami mobilnymi. Epson EcoTank L3286 jest objęty 12-miesięczną gwarancją, jednakże producent umożliwia bezpłatne przedłużenie ją o kolejne 24 miesiące. Jego pełną specyfikację znajdziecie poniżej.

Epson EcoTank L3286 – specyfikacja:

Technika drukowaniaMetoda drukowania:Głowica drukująca Micro Piezo firmy Epson
Konfiguracja dysz:180 dysz czarnych, 59 dysz na kolor
Minimalna wielkość kropel:3 pl, Z technologią kropli o zmiennej wielkości
Technologia tuszów:Atrament wodny
Rozdzielczość drukowania:5760 x 1440 DPI
Wydajność:Home, Home Office
Funkcje:Drukowanie, Skanowanie, Kopiowanie
Drukowanie:Liczba kolorów:4 kolory
Szybkość druku ISO/IEC 24734:10 Str./min. monochromatyczny, 5 Str./min. w kolorze, 69 sekund na zdjęcie 10 x 15 cm
Szybkość druku:33 str./min. monochromatyczny (papier zwykły), 15 str./min. w kolorze(papier zwykły), 27 sekund na zdjęcie 10 x 15 cm (błyszczący papier fotograficzny Premium Glossy Photo Paper)
Kolory:Czarny, Cyjan, Żółty, Magenta
SkanowanieSzybkość skanowania jednostronnego (A4 czerń):200 DPI, 11 sekund
Szybkość skanowania jednostronnego (A4 kolor):200 DPI, 28 sekund
Rozdzielczość skanowania:1200 DPI x 2400 DPI
Formaty edycji:BMP, JPEG, PICT, TIFF, Skanowanie do multi-TIFF, PDF, PNG
Typ skanera:czujnik kontaktowy obrazu (CIS)
Rozdzielczość optyczna:1200 DPI x 2400 DPI
Obsługa papieruLiczba przegródek do papieru1
Formaty papieruA4 (21 x 29,7 cm), A6 (10,5 x 14,8 cm), A5 (14,8 x 21,0 cm), B5, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, 16:9, DL (koperta), Nr 10 (koperta), C6 (koperta), Letter, Użytkownika, Legal
DwustronneRęczna obsługa
Pojemność podajnika papieru100 arkuszy
Odpowiednia gramatura papieru64 g/m² – 300 g/m²
Przetwarzanie nośników wydrukuDrukowanie bez marginesów (do 10 x 15 cm)
Informacje ogólneZużycie energii:12 W (kopiowanie autonomiczne, wzorzec normy ISO/IEC 24712), 0,7 W w trybie uśpienia, 4,5 W w trybie gotowości, 0,2 W (po wyłączeniu, TEC 0,14 kWh/tydz.
Napięcie zasilania:AC 100 V – 240 V, 50 Hz – 60 Hz
Wymiary:375‎ x 347 x 179 mm
Masa:4,1 kg
Kompatybilne systemy:Mac OS X 10.6.8 lub nowszy; Windows XP SP3, XP Professional SP2, Vista, 7, 8, 8.1, 10, lub nowszy;Windows Server 2003 R2, 2003 SP2, 2008, 20008 R2, 2012, 2012 R2, 2016 lub nowszy
Łączność:USB, WiFi, Wi-Fi Direct
Usługi drukowania z urządzeń mobilnych i w chmurze:Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver), Apple AirPrint
Wyświetlacz:LCD, kolorowy, przekątna 3,7 cm
Gwarancja:12 miesiecy, 30 tysięcy stron
Zawartość zestawu:Drukarka, przewód zasilający, dokumentacja produktu, zestaw pojemników uzupełniających z tuszem (2x czarny, 1x cyjan, 1x żółty, 1x magenta)
Wydajność czarnego atramentu (1 pojemnik):8100 stron
Wydajność kolorowego atramentu (1 pojemnik):6500 stron

Budowa i jakość wykonania

Epson EcoTank L3286 dotarła do mnie w sporym, choć adekwatnym do samej drukarki, pudełku, w środku którego znalazłam dobrze zabezpieczone wielofunkcyjne urządzenie i nie tylko. Częścią zestawu jest też bowiem dokumentacja produktu, przewód zasilający i co najważniejsze – komplet butelek z atramentem, składający się na dwie butelki z atramentem czarnym, i po jednej w kolorach cyjan, żółtym i magenta. Każda z takich buteleczek ma po 65 ml pojemności. Czy czegoś tu zabrakło? W zestawie nie ma przewodu, który pozwoliłby podłączyć drukarkę do komputera, ale uwierzcie mi, ze nie będziecie go potrzebować, o czym więcej za moment.

Wyjęcie drukarki z opakowania nie było problematyczne, zwłaszcza ze nie należy ona do przesadnie ciężkich. Ponadto producent umieścił w opakowaniu instrukcję rozpakowywania, tak abyście przed pierwszym użyciem nie przegapili żadnego zabezpieczenia znajdującego się w jej wnętrzu.

Omawiane urządzenie wielofunkcyjne otrzymałam w kolorze białym, ale wiedzcie, że do wyboru jest też wersja czarna. Design tego sprzętu może nie zachwyca, ale trzeba przyznać, że prezentuje się on schludnie. Zresztą, jego prostota ułatwia dopasowanie go do domowej przestrzeni. Miłym akcentem jest wzorek zdobiący pokrywę skanera. Co ważne, Epson EcoTank L3286 nie należy do dużych drukarek. Ja podczas testów trzymałam go pod biurkiem, natomiast myślę, że osoby z większą ilością przestrzeni z chęcią umieszczą go nawet na biurku, gdzie dostęp do niego będzie jeszcze łatwiejszy.

Cieszy fakt, że zbiorniki na tusz są zintegrowane z drukarką. Początkowo w urządzeniach wielofunkcyjnych z systemem EcoTank te zbiorniki były częścią bocznej „dostawki” do drukarki, przez co cały ten sprzęt zajmował więcej przestrzeni. Doceniam też fakt, że zbiorniki na tusz posiadają okienka znajdujące się z przodu urządzenia, które ułatwiają monitorowanie aktualnego poziomu atramentów.

Z tyłu urządzenia znalazł się rzecz jasna podajnik na papier, a jest to podajnik, który mieści 100 arkuszy. Czy to mało? W domowych warunkach nie, a przecież mowa o drukarce dedykowanej do użytku domowego lub w małych, domowych biurach. W tej części urządzenia umieszczono też wszelkie porty, w tym port zasilania.

Z przodu znalazła się wysuwana taca na wydruki, a nad nią widać zestaw przycisków do obsługi urządzenia oraz niewielki, kolorowy ekran LCD. Ekran nie jest dotykowy, ale biorąc pod uwagę jego rozmiar, to dobrze. Zresztą, przyciski pozwalające na poruszanie się w obrębie wyświetlanego przez ten ekran menu, są bardzo responsywne, a wiec używa się ich komfortowo.

Konfiguracja, oprogramowanie, konserwacja

Konfiguracja drukarki po jej pierwszym uruchomieniu jest bardzo prosta. Wystarczy zeskanować kod QR znajdujący się w instrukcji obsługi, a na nasz smartfon zostanie pobrana aplikacja Epson Smart Panel, która pozwoli nam sparować się z urządzeniem przez Wi-Fi, przeprowadzi nas przez proces uzupełniania zbiorników na tusz (bo te na start są puste) i pozwoli skorzystać z wielu funkcji urządzenia.

Skoro jesteśmy przy procesie uzupełniania zbiorników na tusz, to wspomnę, że jest on bajecznie prosty. Abu uzyskać dostęp do tych zbiorników wystarczy odchylić znajdującą się nad nimi wspólną pokrywę, a potem pokrywę każdego z nich. Co jednak najlepsze, atramentem do takiej drukarki naprawdę trudno pobrudzić siebie i otoczenie. Możemy tu bowiem zapomnieć o stosowaniu igieł i strzykawek. Wystarczy odkręcić nakrętkę pojemnika z tuszem, po czym odwrócić pojemnik do góry nogami i nałożyć go na odpowiedni zbiornik. Pojemnik dopasuje się do należytego zbiornika jak klucz i dopiero wtedy atrament zacznie się z niego wylewać, a my nie pomylimy przypadkiem kolorów atramentu.

A na ile powinna wystarczyć pojedyncza buteleczka z tuszem? 1 zestaw atramentów kolorowych ma pozwolić na wydrukowanie nawet 6500 stron, a 1 butelka z atramentem czarnym na nawet 8500 stron. Musicie przyznać, że to dość imponujące liczby.

Wspomniałam wcześniej, że nie będziecie musieli podłączać drukarki do komputera kablem, a to właśnie za sprawą obsługi Wi-Fi i Wi-Fi Direct. Co ważne, z urządzeniem można połączyć wiele urządzeń – zarówno komputery, tablety, jak i smartfony. Drukowanie można więc aktywować z dowolnego miejsca w domu, niezależnie od tego, czy drukarka stoi w Waszej sypialni, pokoju dziecka, czy też domowym biurze.

Sama aplikacja Epson Smart Panel jest bardzo prosta w obsłudze i ma intuicyjny interfejs. Z jej poziomu chociażby aktywujemy drukowanie, skanowanie i kopiowanie, włączymy czyszczenie głowicy drukującej, sprawdzimy poziom tuszu, zmienimy ustawienia kopiowania oraz wyświetlimy instrukcję obsługi sprzętu.

Oczywiście, ważne jest także oprogramowanie, z którym Epson EcoTank L3286 współpracuje na desktopach. Ja urządzenie sparowałam z komputerem z systemem Windows 11, a dokonałam tego, przechodząc do ustawień drukowania i korzystając z opcji „Dodaj urządzenie” (po wcześniejszym połączeniu drukarki z siecią Wi-Fi). Potem pobrałam ze strony producenta program Epson Product Setup, który następnie pobrał odpowiednie sterowniki i pozwolił zainstalować kilka dodatkowych aplikacji, na czele z aplikacją Epson Scan 2 lub Epson ScanSmart do obsługi skanera.

Z jakich jeszcze aplikacji możem korzystać, jeśli posiadamy urządzenie Epson EcoTank L3286? Na telefon pobierzemy jeszcze aplikację Epson Creative Print, która stanowi zestaw szablonów i narzędzi pozwalający na projektowanie z poziomu telefonu kolaży zdjęć czy ładniej wyglądających dokumentów. Nie wszystkie jej funkcje współpracują akurat z tą drukarką, ale jak wskazuje nazwa, z pewnością można kreatywnie wykorzystać jej możliwości. Dziwi natomiast, że Epson ma też aplikację iPrint, która powiela funkcje aplikacji Smart Panel. iPrint jest starszą aplikacją z mniejszymi funkcjonalnościami i słabszym interfejsem. Dlaczego wciąż jest w Google Play? Chodzi przede wszystkim o zgodność ze starszymi urządzeniami, np. takie sprzed 6 lat nie „udźwigną” Smart Panelu.  Jednak ogólnie rzecz biorąc w kwestii oprogramowania Epson mógłby zaprowadzić potrzebny porządek, czytelnie rekomendując Smart Panel dla nowszych urządzeń.

Epson EcoTank L3286 w praktyce

Po skonfigurowaniu drukarki i napełnieniu jej pojemników z tuszem, przyszło czas drukować. Do dyspozycji miałam zarówno zwykły papier, jak i papier fotograficzny, a także magnetyczny i przetestowałam to urządzenie w parze z każdym z nich.

W tym miejscu warto wspomnieć, że EcoTank L3286 nie ma szuflady na papier. Nie ma też żadnego podajnika, który obsługiwałby automatyczny druk dwustronny. Druk dwustronny jest obsługiwany jedynie ręcznie. Trzeba jednak pamiętać, że szuflada na papier przełożyłaby się na większe rozmiary urządzenia.

Jakość wydruku

Do jakości wydruku dokumentów z Epson EcoTank L3286 naprawdę nie można się przyczepić. Nawet gdy drukujemy w jakości standardowej drobny druk jest wyraźny, a co dopiero w jakości wysokiej. Dotyczy to również wydruków w kolorze. Trudno tu wymagać czegokolwiek więcej.

Epson EcoTank L3286 drukuje również bardzo szczegółowe zdjęcia. Aby jednak barwy obrazów i ich kontrast były odpowiednio oddane, warto sięgnąć po papier fotograficzny zamiast tego standardowego. Ja miałam do dyspozycji papier fotograficzny o wymiarach 10 x 15 cm i zobaczcie sami o ile lepiej wyglądają na nim wszelakie obrazy i ilustracje. Epson EcoTank L3286 sprawdzi się więc nie tylko w drukowaniu prac domowych, ale również zdjęć z wakacji czy projektów na zaliczenie 😉.

Epson EcoTank L3286 pozwala też korzystać z papieru magnetycznego, dzięki któremu możemy stworzyć własny magnes chociażby na lodówkę. Obsługuje również papiery transferowe, które pozwalają stworzyć własny nadruk na koszulkę, na przykład T-shirt. To urządzenie oferuje więc szerokie możliwości kreatywnej samorealizacji, zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Wydajność, szybkość i głośność wydruku

Umówmy się, Epson EcoTank L3286 nie należy do najszybszych i najwydajniejszych drukarek. Ta drukarka potrzebuje około 13-14 sekund na wydrukowanie pełnej strony tekstu w czerni i bieli, w jakości standardowej, licząc od momentu kliknięcia w opcję Drukuj (i około 8 sekund na wydrukowanie każdej kolejnej strony) lub 20 sekund na wydrukowanie pierwszej pełnej strony tekstu w kolorze  (i około 15 sekund na wydrukowanie każdej kolejnej strony). Niemniej, czy użytkownik domowy naprawdę potrzebuje szybszej drukarki? Jeśli drukujecie głównie listy przewozowe, kolorowanki dla dziecka, pojedyncze dokumenty i bilety, albo jeśli Wasze dziecko raz na jakiś czas drukuje swoje wypracowania, to nie poczujecie, by Epson EcoTank L3286 był powolny.

Oczywiście, drukowanie zdjęć i innych obrazów trwa trochę dłużej, bo zadrukowanie całej strony A4 w kolorze zajmuje ponad 25 sekund w trybie standardowym lub 90 sekund w maksymalnej jakości.

Skanowanie i kopiowanie

Skanowanie i kopiowanie z użyciem Epsona EcoTank L3286 przebiega dość sprawnie, zwłaszcza jeśli nie stawiamy na przesadnie dużą jakość otrzymanych kopii i skanów. Skany wychodzą tu nieco bledsze niż oryginalne obrazy, ale jest to standard wśród skanerów do użytku domowego.

Trzeba oczywiście pamiętać, że w tym urządzeniu skaner skanuje pojedyncze kartki, ale nie jest to problemem dopóki nie jesteście studentem, który próbuje zeskanować całą książkę (bo akurat biblioteka ma jej pojedynczy egzemplarz, zdarza się) – w takim wypadku najlepiej udać się do punktu ksero. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie ku temu, by skanować lub kopiować tym sprzętem notatki, albo bawić się w skanowanie rąk, liści czy bukietów kwiatów i tworzyć swoiste dzieła sztuki 😉.

Podsumowanie

Epson EcoTank L3286 to naprawdę wszechstronne urządzenie, które w cenie 1300 złotych oferuje niemalże wszystko, czego użytkownik domowy może tak naprawdę potrzebować. Przede wszystkim wykorzystuje system EcoTank zamiast kartridży, eksploatacja którego jest tańsza niż drukarek z kartridżami, a ponadto prostsza i przyjemniejsza. Ponadto potrafi drukować na wielu różnych nośnikach, także magnetycznych i transferowych, i to w bardzo wysokiej jakości, a przy tym rzecz jasna oferuje funkcje kopiowania i skanowania.

Doceniam też fakt, że Epson EcoTank L3286 nie należy do wielkich drukarek. Z łatwością znalazłam dla mniej miejsce w mieszkaniu, a osoby ze sporym biurkiem mogą ją nawet spokojnie umieścić na biurku. W czyich rękach Epson EcoTank L3286 sprawdzi się najlepiej? Myślę, że jego możliwości sprostają potrzebom całych rodzin, także rodzinom z dziećmi, i tymi młodszymi, i starszymi. Możliwość drukowania wszystkiego bez martwienia się o koszty sprawdzi się szczególnie w kontekście nauki szkolnej. Jeśli jednak prowadzicie domowe biuro i zdarza Wam się drukować większym nakładem lub skanować wiele dokumentów na raz, sięgnijcie po sprzęt, który obsługuje automatyczny druk dwustronny, automatyczne skanowanie i posiada pojemną szufladę na papier.

Mocne strony:

  • Wyższa ekonomia drukowania w stosunku do drukarek z kartridżami
  • Intuicyjna konfiguracja
  • Łączność bezprzewodowa
  • Łatwość wymiany tuszów
  • Komplet atramentów w zestawie
  • Obsługa wielu nośników papierowych
  • Wygodna aplikacja mobilna
  • Widoczność zbiorników
  • Zgrabna konstrukcja

Słabe strony:

  • Brak automatycznego druku dwustronnego
  • Mały bałagan w oprogramowaniu

Publikacja o charakterze reklamowym. Drukarka została przekazana redakcji w formie barteru. Dostawca nie miał wpływu na treść recenzji.

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.