FRITZ!Box 6820 LTE – test kompaktowego routera do domu

Mateusz PonikowskiSkomentuj
FRITZ!Box 6820 LTE – test kompaktowego routera do domu

Popularność internetu w technologii LTE stale rośnie. W wielu przypadkach tego typu łączność może konkurować z dostawcami stacjonarnymi. W miejscach mniej zaludnionych gdzie nie ma odpowiedniej infrastruktury często jest koniecznością i jedynym wyborem.

Aby komfortowo korzystać z łącza LTE w domu trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jednym z takich urządzeń jest FRITZ!Box 6820 LTE, kompaktowy router, który powinien zaspokoić potrzeby większości użytkowników. Nie jest to zaawansowana jednostka, ale ma też swoje zalety.

Na początek przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej.

FRITZ!Box 6820 LTE Specyfikacja
Technologia Wi-Fi WLAN N (IEEE 802.11n, g, b)
Łączność LTE Modem LTE kategorii 4 (FDD)
Prędkość pobierania do 150 Mbit/s, prędkość wysyłania do 50 Mbit/s
Obsługa szerokości pasma 1.4, 3, 5, 10, 15 i 20 MHz
Technologia antenowa MIMO (Multiple In Multiple Out)
Porty 1 x Gigabit LAN
Porty USB brak
Bezpieczeństwo Szyfrowanie za pomocą WPA2, WPA/WPA2 w trybie mieszanym
Wymiary 64 x 99 x 134 mm
Średni pobór mocy poniżej 6 W
Zawartość opakowania FRITZ!Box 6820 LTE
Zasilacz
Kabel sieciowy LAN o dł. 1,5 m
Instrukcja instalacji

Wygląd i konstrukcja

Testując routery marki FRITZ!Box nie raz zwracałem uwagę, że nie należą one do najpiękniejszych. W przypadku modelu 6820 LTE jest zgoła inaczej. Sprzęt świetnie się prezentuje, wygląda nowocześnie i ma niewielkie rozmiary. Przez przeszkód można postawić go w widocznym miejscu w salonie. Producent przewidział tylko jedną pozycję ustawienia routera, więc zawsze musi stać pionowo.

FRITZBox 6820 LTE 1
,
Niewielka biała puszka na charakterystycznych rozstawionych nóżkach z gumową podpórką – tak w skrócie można podsumować wygląd testowanego FRITZ!Box’a. Na froncie znajdziemy diody sygnalizacyjne, które umieszczono na typowym dla niemieckiego producenta, czerwonym pasku.

Z tyłu znajduje się tylko 1 port Gigabit Ethernet (10/100/1000 Base-T, gniazdo RJ45). Oczywiście można narzekać, że to mało, ale należy pamiętać, że producent kieruje to urządzenie do osób, które preferują łączność bezprzewodową. Tuż nad portem znajdziemy włącznik punktu dostępowego WLAN N (IEEE 802.11n, g, b) oraz przycisk Wi-Fi Protected Setup (WPS), który zapewnia bezpieczne połączenia WLAN po naciśnięciu przycisku lub podaniu PIN-u.

FRITZBox 6820 LTE 2

Złącze zasilania znajduje się na spodzie wraz z gniazdem na kartę SIM.

FRITZBox 6820 LTE 5

FRITZ!Box 6820 LTE – co oferuje?

Router wyposażono w modem LTE kategorii 4 (FDD), co oznacza, że oferuje prędkość pobierania do 150 Mbit/s i wysyłania do 50 Mbit/s. Zdaje się, że jest to wystarczająca szybkość tym bardziej, że operatorzy rzadko są w stanie dostarczyć łączność o maksymalnej deklarowanej przepustowości. Warto dodać, że urządzenie wyposażono w technologię antenową MIMO (Multiple In Multiple Out), a anteny LTE są zintegrowane.

{reklama-artykul} Aby dostarczyć internet do wszystkich podłączonych urządzeń bezprzewodowych, router oferuje łączność WLAN w standardzie 802.11n (do 450 Mbit/s brutto; 2,4 GHz, MIMO 3 x 3) oraz 802.11b/g. Szkoda, że producent nie zadbał o wsparcie dla 802.11ac, który powoli staje się standardem w urządzeniach sieciowych.

Na pokładzie nie zabrakło serwera DHCP, klienta DynDNS, UPnP i zapory Stateful Packet Inspection z udostępnianiem portów. Dostępna jest też kontrola rodzicielska przy użyciu list filtrów i zdalny dostęp przez Internet za pomocą VPN (IPSec).

Instalacja i konfiguracja

FRITZ!OS, czyli system operacyjny zainstalowany na urządzeniach marki FRITZ!Box należy do najlepszych w swojej klasie, dlatego konfiguracja jak i obsługa routera jest bardzo przyjemna. Co ważne, cały interfejs jest spolszczony, co ułatwia konfigurowanie poszczególnych funkcji.

Aby skonfigurować internet trzeba przede wszystkim umieścić kartę SIM w porcie znajdującym się na spodzie urządzenia. Następnie wystarczy połączyć się z siecią bezprzewodową FRITZ!Box 6820 SO i uruchomić panel administracyjny dostępny pod adresem fritz.box (ten adres należy wpisać w oknie przeglądarki). W pudełku razem z routerem znajduje się karta z wydrukowanym unikalnym kluczem (hasłem) do Wi-Fi oraz hasłem do panelu administracyjnego. Oczywiście dane te można dowolnie zmodyfikować po pierwszym zalogowaniu.

Router posiada kreator konfiguracji dostępu do internetu, który uruchomi się przy pierwszym użyciu. Rola użytkownika ograniczy się do wybrania operatora (jeżeli nie ma go na liście wystarczy wybrać „Inny dostawca internetu”). Kolejne kroki to tylko formalność i jeżeli karta jest w zasięgu mobilnego internetu to połączenie będzie dostępne już po chwili. Warto zaznaczyć, że interfejs systemu FRITZ!OS jest responsywny, więc konfiguracji urządzenia można dokonać nawet z poziomu przeglądarki internetowej w smartfonie.

FRITZBox 6820 LTE 6


FRITZ!OS i aplikacje mobilne

AVM sporo uwagi skupia na oprogramowaniu swoich urządzeń, a dzięki temu użytkownicy otrzymują naprawdę dopracowane rozwiązania.

Ekran główny FRITZ!OS to zestawienie najważniejszych informacji o stanie urządzenia. Na ekranie głównym dowiemy się, jakie jest aktualne zużycie energii, ile urządzeń podłączono do sieci domowej oraz jakie status mają poszczególne połączenia (LTE, LAN, WLAN). Interfejs jest bardzo prosty i czytelny.

Zestawienie

Zestawienie

W sekcji internet znajdziemy m.in. licznik czasu online z podziałem na dni oraz dane na temat transferu danych. Może to mieć duże znaczenia dla osób korzystających z LTE z limitami. Bardzo łatwo odczytać, ile wysłano i odebrano danych. System pozwala dodatkowo podać taryfę, np. z limitem o danej wartości. Nie bez znaczenia jest również możliwość udostępniania portów, to ważna informacja między innymi dla graczy (konfiguracja dostępna jest w sekcji (Internet – Udostępnienia).

monitorowanie czasu online

Monitorowanie czasu online

Przechodząc do zakładki „Informacje na temat LTE” dowiemy się, jaka odległość dzieli nas od najbliższej stacji oraz z jaką prędkością przesyłane są dane. W tym miejscu znajdziemy ponadto dużo szczegółowych informacji na temat sieci komórkowej, a także sprawdzimy siłę sygnału wbudowanych anten. Ta ostatnia pozwoli wybrać optymalne miejsce na ustawienie routera w domu.

Informacje LTE

Informacje na temat LTE

W sekcji WLAN skonfigurujemy zabezpieczenia sieci. Ciekawą funkcją jest Timer, który pozwala na ustawienie godzin, w których połączenie bezprzewodowe jest aktywne. Można zatem wyłączyć Wi-Fi w godzinach nocnych, aby zaoszczędzić energię. Dostępna jest też funkcja dostęp dla gości (prywatny hotspot). Administrator sieci może ograniczyć dostęp dla gości do wybranych usług, a nawet wymusić wylogowanie co 30 minut.

{reklama-artykul} Zarządzanie routerem możliwe jest przez przeglądarkę internetową również na urządzeniach mobilnych. Dodatkowo można pobrać i zainstalować dedykowane aplikacje od AVM. Dzięki FRITZ!App WLAN przeprowadzimy dokładną analizę własnego połączenia WLAN (rozkład kanałów, siła sygnału itd.). W aplikacji dostępny jest też graficzny przegląd wszystkich sygnałów WLAN w bliższej okolicy czy poziomu sygnału WLAN. Warto dodać, że z tego narzędzia mogą korzystać wszyscy użytkownicy, nie tylko ci posiadający sprzęt FRITZ!Box.

FRITZApp WLAN

Aplikacja FRITZ!App WLAN

Wydajność i zasięg

Korzystając z notebooka wyposażonego w kartę sieciową Intel Dual Band Wireless-AC 3160, w miejscu oddalonym od routera o około 7 metrów, siła sygnału była na poziomie 44 dBm (56%). Oczywiście mowa o łączności w paśmie 2,4 GHz bowiem router nie wspiera wydajniejszego 5 GHz. W odległości 4 metrów, ale przez ścianę zasięg nadal był na dobrym poziomie (54%).

Zasięg WiFi
Na tle testowanych wcześniej routerów z zewnętrznymi antenami zasięg FRITZ!Box’a wypada bardzo dobrze. Sprzęt bez problemu poradził sobie z pokryciem zasięgiem jednorodzinnego domu, a z Internetu można było przez przeszkód korzystać na piętrze, podczas gdy router ustawiony był na parterze (siła zasięgu na poziomie 41%).

Nie można narzekać na stabilność pracy routera. Podczas testów przez prawie 2 miesiące nie zdarzyły się żadne nieoczekiwane problemy z siecią. FRITZ!Box 6820 LTE spisywał się wręcz wzorcowo.

FRITZBox 6820 LTE 3

Multimedia

Router nie zadowoli osób, które potrzebują urządzenia do obsługi multimediów. Na wyposażeniu nie znajdziemy portów USB, zabrakło również obsługi DLNA. 

 

Podsumowanie

FRITZ!Box 6820 LTE to wszechstronny i kompaktowy router, który powinien sprawdzić się w każdym domu gdzie korzysta się z internetu z technologii LTE. Ze względu na niewielkie gabaryty można zabrać go również w podróż. Urządzenie oferuje dobry zasięg LTE i WLAN co oznacza, że bez problemu powinien pokryć zasięgiem sieci bezprzewodowej duże mieszkania, a nawet domy jednorodzinne. Na pochwałę zasługuje wysoka kultura pracy i dopracowany system operacyjny. AVM idzie z duchem czasu i dostarcza responsywny interfejs oraz dedykowane aplikacje wspomagające obsługę routera.

Decydując się na ten model trzeba jednak pamiętać o jego ograniczeniach. Sprzęt nie posiada portów USB, więc trzeba zapomnieć o udostępnianiu multimediów. Zabrakło również dwuzakresowego Wi-Fi czy wsparcia dla szybkiego standardu AC.

Na koniec warto wspomnieć, że FRITZ!Box 6820 LTE dostępny jest w wolnej sprzedaży i trzeba za niego słono zapłacić, w momencie publikacji testu kosztuje około 900 zł. Urządzenie znajdziecie również w ofercie sieci Play gdzie wraz z abonamentem można dostać go za dużo mniejsze pieniądze.

W podobnej cenie dostępny jest ASUS 4G-AC55U, którego jeszcze nie testowaliśmy, ale sama specyfikacja jest zdecydowanie mocniejsza. Router oferuje częstotliwość pracy 2,4 GHz oraz 5 GHz (obsługiwane standardy 802.11 a/b/g/n/ac) oraz port USB 2.0. Wymagający użytkownicy mogą również rozważyć zakup FRITZ!Box 6840 LTE, którego test ukazał się u nas w styczniu 2016 roku.

Zalety Wady
Niezawodna praca Wysoka cena
5 lat gwarancji Brak USB
Przyjazne oprogramowanie
Dobry zasięg Wi-Fi
Niewielki rozmiar urządzenia
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.