Hama EMW-700. Wertykalna mysz z podświetleniem RGB, która mnie zaskoczyła

Anna BorzęckaSkomentuj
Hama EMW-700. Wertykalna mysz z podświetleniem RGB, która mnie zaskoczyła

Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wachlarz komputerowych gryzoni. Wśród nich znajdziemy myszy przewodowe, bezprzewodowe, symetryczne, niesymetryczne, ultralekkie i nie tylko. Coraz więcej producentów ma też już do zaoferowania bardziej niszowe formy myszy, w tym myszy wertykalne, zwane również „ergonomicznymi”. 

W ostatnim czasie sporo czasu spędziłam z najnowszą myszką wertykalną marki Hama – Hama EMW-700. Jak sprzęt sprawuje się w codziennym użytkowaniu, czy przekona do siebie tradycjonalistów? Sprawdźmy.

Urządzenie Hama EMW-700 zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Hama.

Specyfikacja

Hama EMW-700 to wszechstronna mysz wertykalna oferująca łączność bezprzewodową Bluetooth 4.2 oraz 2,4 GHz, którą można przełączać między trzema sparowanymi urządzeniami. Wyposażono ją w 8 przycisków, wbudowany akumulator ładowany za pośrednictwem przewodu USB-C – USB-A dołączonego do zestawu oraz podświetlenie RGB. Ponadto gryzoń ten zawiera sensor optyczny o rozdzielczości do 2400 DPI.

Hama EMW-700

Mysz Hama EMW-700 została w Polsce wyceniona dość atrakcyjnie, kosztuje 169 złotych i jest objęta 2-letnią gwarancją producenta. Jej pełną specyfikację umieściłam poniżej:

Hama EMW-700 – specyfikacja:

  • Typ myszy: bezprzewodowa, wertykalna
  • Wersje kolorystyczne: Szary
  • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 4.2, 2,4 GHz
  • Zasięg łączności bezprzewodowej: 10 metrów
  • Czujnik: optyczny, maks. DPI – 2400 (regulacja w zakresie 1000/1600/2400 DPI)
  • Liczba przycisków: 6 (lewy, prawy, wstecz, dalej, przycisk środkowy, kółko przewijania ze środkowym przyciskiem, przełącznik urządzeń, przełącznik efektów podświetlenia)
  • Zasilanie: wbudowany akumulator
  • Czas pracy na baterii: do 85 dni
  • Wspierane systemy: Windows 8 lub nowszy, macOS 10.10 lub nowszy, Android 4.3 lub nowszy, iOS 13 lub nowszy
  • Zawartość zestawu: mysz Hama EMW-700, odbiornik USB, 1, krótka instrukcja obsługi, dokumentacja, przewód USB
  •  Wymiary: 85 x 115 x 75 mm
  • Masa: 135 g
  • Gwarancja: 2 lata

Budowa i jakość wykonania

Hama EMW-700 dotarła do mnie w zestawie z transmiterem USB, który można schować w samej podstawie myszki, przewodem ładującym, dokumentacją produktu oraz instrukcją obsługi. 

Mysz dostępna jest w jednym wariancie kolorystycznym – szarym – i właśnie w takim ją otrzymałam. Jej obudowę wykonano z tworzywa sztucznego o gładkiej powierzchni – jednak nie na tyle gładkiej, by po podniesieniu mysz wyślizgiwała się z ręki. Z tworzywa sztucznego wykonano również przyciski gryzonia, poza rolką przewijania, która jest metalowa. Jakość wykonania urządzenia nie budzi specjalnych wątpliwości patrząc przez pryzmat jego ceny. 

Hama EMW-700 cechuje się kształtem charakterystycznym dla myszy wertykalnych. W związku z tym LPM i PPM są ustawione pod kątem około 70 stopni względem podłoża. Między nimi znalazła się rzecz jasna wspomniana rolka przewijania oraz przycisk do zmiany DPI. U góry gryzonia widoczne są diody stanu, natomiast po stronie przeciwnej do głównych przycisków, tam gdzie układamy kciuk, umieszczono przyciski „wstecz” i „dalej” oraz przycisk służący do zmiany trybu łączności bezprzewodowej i kolejną diodę stanu.

Hama EMW-700

Z przodu myszy znalazł się port USB-C służący do ładowania. Od spodu mamy zaś przełącznik zasilania, przełącznik efektów RGB, ślizgacze i rzecz jasna sensor optyczny. Niestety producent nie informuje, o jakim modelu sensora mowa. A jakie elementy gryzonia dysponują podświetleniem RGB? W zasadzie mowa o jednym elemencie – świetlnym pasku umieszczonym przy dolnej krawędzi myszy, pod logo Hama. Nie jest to zatem krzykliwy gryzoń w stylu gamingowym, a ładnie zaprojektowany sprzęt biurowy. 

Hama EMW-700

Hama EMW-700 waży bardzo mało, bo 135 gramów. Jej wymiary sprawiają zaś, że idealnie pasuje do małych i średnich dłoni, co osobiście doceniam. 

Parowanie i łączność

Aby zacząć używać myszy Hama EMW-700, wystarczy że ją włączymy i włożymy jej transmiter USB do portu komputera. Oczywiście z komputerem, oraz z urządzeniami mobilnymi możemy ją również sparować za pośrednictwem Bluetooth. Wystarczy przytrzymać przez chwilę przełącznik służący do zmiany trybu łączności. Potem tym samym przyciskiem możemy przełączać się między sparowanymi urządzeniami.

Z myszą Hama EMW-700 możemy połączyć dwa urządzenia za pośrednictwem Bluetooth i jedno urządzenie za pośrednictwem transmitera USB. Szkoda jednak, że urządzenie to wykorzystuje standard Bluetooth 4.2 zamiast 5.0 lub wyższego. Nowsze standardy oferują bowiem wyższą przepustowość danych i wyższą energooszczędność.

Wrażenia z użytkowania

Zanim omówię to, jak mi korzystało się z myszy Hama EMW-700, muszę wspomnieć o bardzo ważnej rzeczy. Otóż, myszy pionowe nie są myszami dla każdego. Chociaż takie gryzonie określa się mianem „ergonomicznych”, mysz wertykalna niekoniecznie rozwiąże jakiekolwiek problemy bólowe z Twoją ręką czy nadgarstkiem. Nie ma też gwarancji, że po wymianie klasycznej myszy na właśnie taką, nigdy nie doświadczysz problemów z nadgarstkiem. Istotne znacznie ma bowiem nie tylko to, z jakiej myszy korzystasz, ale również jak wygląda Twoja postawa przy komputerze, jak Twoje krzesło ustawione jest względem biurka i nie tylko. Jeżeli podczas pracy przy komputerze doświadczasz jakichkolwiek dolegliwości bólowych, skontaktuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Hama EMW-700

Hama EMW-700 to mysz dedykowana przede wszystkim pracy biurowej. Jeśli chodzi o przyciski myszy, to jej LPM i PPM klikają przyjemnie miękko i cicho. Rolka przewijania działa bez zarzutu, z przyjemnym oporem. Co ważne, wszystkie te elementy rozmieszczono idealnie, wraz z przyciskiem do zmiany DPI, którego trudno nacisnąć przypadkiem. Przyciski „wstecz” i „dalej” mogłyby się zaś znaleźć delikatnie niżej. Aby je kliknąć, trzeba bowiem unieść kciuk bardzo wysoko.

Hama EMW-700

Muszę docenić fakt, że z omawianego gryzonia można korzystać podczas ładowania go z pomocą dołączonego do zestawu przewodu. Przewód ten ma długość 1 metra, ale dla większości użytkowników nie będzie to problemem. A jak często Hama EMW-700 musi być ładowana? Producent deklaruje, że jej czas pracy na baterii wynosi do 85 dni, na co nie można narzekać.

Szkoda, że Hama EMW-700 nie współpracuje z żadnym oprogramowaniem. Nie możemy więc monitorować stanu jej baterii, ani dostosowywać jej ustawień dokładnie pod własne preferencje. Przełącznik DPI pozwala bowiem tylko na przełączanie się między trzema poziomami DPI – 1000, 1600 i 2400.

Podsumowanie

Dla osób, które preferują korzystać z myszy wertykalnych, Hama EMW-700 będzie dobrym, a przede wszystkim przystępnym cenowo wyborem. To ze względu na jej długi czas pracy na baterii, schludny design, łączność bezprzewodową oraz możliwość sparowania z nią kilku urządzeń, między którymi można się potem z łatwością przełączać. Obecność subtelnego podświetlenia RGB i transmitera USB w zestawie to jej dodatkowe zalety.

Hama EMW-700

Mocne strony

  •  Przystępna cena
  • Długi czas pracy na baterii
  • Schludny design
  • Możliwość sparowania 3 urządzeń
  • Podświetlenie RGB
  • Łączność Bluetooth i 2.4 GHz
  • Transmiter USB w zestawie
  •  Łatwe przełączanie się między sparowanymi urządzeniami
  • Możliwość korzystania z myszy podczas ładowania

Słabe strony

  • Do wyboru tylko 3 stopnie DPI
  • Nie jest to mysz dla każdego

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.