Jeśli jesteś stałym użytkownikiem naszego serwisu z pewnością nie umykają Ci żadne nowinki ze świata nowych technologii. Jedna z informacji, którą przekazywaliśmy z końcem października dotyczyła rebrandingu, jaki przeprowadziła firma Hikvision. Producent nośników danych i pamięci RAM postanowił wyodrębnić nową markę Hiksemi. Ta przejęła dział podzespołów komputerowych od Hikstorage. Nasze dotychczasowe doświadczenia z produktami Hikstorage były pozytywne, a testowaliśmy m.in. przystępne cenowo pamięci RAM DDR5 oraz udany dysk SSD M.2 Hikvision E3000 1 TB. Tym razem w redakcji Instalki.pl zagościł dysk Hiksemi Future 2 TB wraz z towarzyszącymi mu akcesoryjnymi radiatorami. Zwraca uwagę świetnymi parametrami pracy i atrakcyjną ceną. Czy debiut marki Hiksemi w Polsce zaliczyć można do udanych?
Materiał reklamowy – urządzenie Hiksemi Future 2 TB zostało przekazane redakcji w formie prezentu. Producent nie miał wpływu na treść publikacji.
Zawartość opakowania
Wewnątrz niewielkiego pudełeczka znalazłem dysk w praktycznym blisterku, śrubkę montażową m.2, a nawet śrubokręt. Miło. Nie spodziewałem się ani niczego ponadto… ani aż tyle.
Hiksemi Future ze względu na format M.2 2280 nadaje się do komputerów stacjonarnych, laptopów oraz konsol, w tym PlayStation 5. Dla przykładu nośnik nie działa ze Steam Deckiem, stawiającym na niestandardowy rozmiar 2230.
Hiksemi Future 2 TB – technikalia
Na serię dysków Hiksemi Future składają się cztery modele o pojemnościach 512 GB, 1 TB, 2 GB i 4 TB. W moje ręce trafił ten o pojemności 2 TB. Hiksemi Future 2 TB do dysk SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe 1.4 pozbawiony pamięci DRAM i z 32-megabajtowym buforem HMB.
Hiksemi Future wykorzystuje 232-warstwowe kości pamięci TLC od YMTC Xtacking 3.0 EET1A. Na dysku znajduje się kontroler MaxioTech MAP1602A Falcon Lite. Dwie kości pamięci przylutowano z jednej strony i umieszczono na nich grafenowy radiator w niewielkim stopniu zmniejszający temperaturę pracy dysku.
Producent obiecuje maksymalne transfery danych na poziomie odpowiednio 7450 i 6750 MB/s dla odczytu i zapisu danych. Współczynnik losowych operacji na sekundę to z kolei 860000 IOPS i 690000 IOPS dla odczytu i zapisu. Uwagę zwraca niezły współczynnik wytrzymałości, określany na… 3600 TBW. Zastanawiam się, czy wartość ta jest realna, skoro bliźniacza konstrukcja Lexar NM790 ma TBW określane na 1500 TB. Jednocześnie producent zapewnia o 2 milionach godzin bezawaryjnej pracy (MTBF) i otacza akcesorium 5-letnią gwarancją.
Sprzętowe szyfrowanie? Jest, w standardach AES-256 TCG Opal.
Platforma testowa
- Płyta główna: ASRock Z790 Taichi Carrara
- Procesor: Intel Core i9-13900K
- Chłodzenie CPU: NZXT Kraken X63
- Karta graficzna: MSI GeForce RTX 4070 Ventus 3X
- Zasilacz: Chieftec Polaris PRO 1300 W ATX 3.0
- Dysk systemowy: GOODRAM PX500 512 GB
- Obudowa: NZXT H7 Elite
Działanie
Zapis danych (CrystalDiskMark 8.0.4c):
- SEQ1M Q8T1 – 7340 MB/s
- SEQ1M Q1T1 – 5101 MB/s
- RND4K Q32T16 – 3791 MB/s
- RND4K Q31T1 – 76 MB/s
Odczyt danych (CrystalDiskMark 8.0.4c):
- SEQ1M Q8T1 – 6608 MB/s
- SEQ1M Q1T1 – 5301 MB/s
- RND4K Q32T16 – 4215 MB/s
- RND4K Q31T1 – 311 MB/s
Hiksemi Future odczuwalnie gorzej radzi sobie z małymi plikami, co powodować może nieco dłuższe wczytywanie się poziomów w grach wykorzystujących ogrom niewielkich paczek danych. Dłuższe od lepiej radzących sobie z tym dysków rzecz jasna. Przykład? Cities: Skylines. Różnice nie będą duże, ale widoczne. Cena dysku jest na tyle atrakcyjna, że trudno to zaliczyć do istotnych wad.
Wielkość pseudo bufora SLC (pSLC) według testu AIDA64 wynosi ok. 630 GB. Sporo. Po przepełnieniu dochodzi do znaczącego spadku parametrów pracy dysku do czasu zregenerowania bufora. Nie jest to jednak mankament, a rzecz zupełnie normalna. Jeśli nie zamierzacie kopiować nonstop gigantycznych paczek danych, możecie machnąć na to ręką.
Jeżeli chodzi o kulturę pracy, jest dobrze. Maksymalna temperatura pracy dysku bez radiatora nie przekroczyła 75 stopni Celsjusza. Throttling o dziwo nie miał miejsca. Założenie akcesoryjnego pasywnego rozpraszacza ciepła zbiło temperatury pod obciążeniem o kilkanaście stopni Celsjusza, do mniej więcej 61 stopni. Osoby pragnące zwiększyć skuteczność chłodzenia lub poprawić wygląd nośnika danych mogą sięgnąć po jeden z akcesoryjnych radiatorów – HS-Radiator-MHF1 z aktywnym chłodzeniem lub HS-Radiator-MH1 z pasywnym.
Hiksemi Future 2 TB – czy warto? Jasne!
Testowany dysk Hiksemi Future 2 TB nie daje większych powodów do narzekań. Dla 99 procent konsumentów będzie po prostu piekielnie szybkim, pojemnym nośnikiem danych. Parametry pracy są zgodne z deklaracjami producenta, throttling nie występuje, współczynnik TBW jest wręcz absurdalnie wysoki, a wielkość bufora pseudo SLC – spora. Dysk spisuje się gorzej od droższej konkurencji przy kopiowaniu dużej liczby małych plików, ale jest to do przewidzenia. Oko można przymknąć na brak pamięci DRAM, skoro to tak tani dysk. Trudno go nie polecać.
Rynkowy sukces dysków Hiksemi Future w Polsce w dużej mierze zależy od ich cen. Lexar NM790 kosztuje w sklepach ok. 469 złotych i aby propozycja Hiksemi była bardziej kusząca musi być po prostu… tańsza lub sprzedawana w podobnej cenie. Otrzymałem potwierdzenie, że Hiksemi Future 2 TB będzie sprzedawany w sugerowanej cenie 469 złotych po 11 listopada, a realna cena może być jeszcze niższa. W tej cenie grzechem byłoby tego nośnika nie polecić.
Mocne strony:
- bardzo szybkie działanie
- spory bufor pSLC
- dobra kultura pracy
- atrakcyjna cena
- doskonały współczynnik TBW – 3600 TB
- 5 lat gwarancji
Słabe strony:
- brak pamięci DRAM
- spadek prędkości przy kopiowaniu małych plików