Honor Holly – niska cena, dobry smartfon? [TEST]

MCSkomentuj
Honor Holly – niska cena, dobry smartfon? [TEST]

Parametry techniczne

Huawei Honor Holly Specyfikacja
Procesor czterordzeniowy MTK MT6582, 1,3 GHz, architektura 28 nm
Pamięć RAM 1 GB
Pamięć masowa 16 GB
Czytnik kart pamięci microSD tak do 32 GB
Wyświetlacz 5-calowy HD, LCD, 16 milionów kolorów
Rozdzielczość wyświetlacza 1280 x 720 pikseli
Aparat fotograficzny 8 mln pikseli, BSI, F2.0
Aparat przedni 2 megapiksele
System operacyjny Android 4.4 KitKat
Transmisja danych GPRS / EDGE / HSDPA / HSUPA / HSPA+
Dual SIM Tak, z trybem gotowości na obu kartach SIM
Łączność Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n
Złącza Micro-USB, audio 3,5 mm
Bateria 2000 mAh
Wymiary (szer. x wys. x głęb.) 72,3 x 142,2 x 9,4 mm
Waga 156 g

Wygląd i złącza

Wydawać by się mogło, że telefon za tak niewielką sumę będzie prezentował się co najmniej tandetnie. Okazuje się jednak, że Honor Holly to urządzenie, które jest idealnym kompromisem pomiędzy jakością a ceną. Nie oszukujmy się, obudowa nie jest specjalnie zachwycająca, szczególnie ze względu na śliski plastik, który posłużył jako materiał, z którego wykonano tylną klapkę.

Honor Holly foto 2Honor Holly wyposażono w 5 calowy ekran IPS

Już na pierwszy rzut oka telefon przywiódł na myśl Motorolę Moto G drugiej generacji. W przeciwieństwie do Moto G, testowany smartfon jest nieco szerszy i cięższy. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Holly posiada zdejmowaną tylną klapkę. Zdjąwszy plastikową osłonę uzyskujemy dostęp do baterii, oraz usytuowanych tuż obok niej dwóch slotów na karty SIM. Nie trudno zauważyć, że dual SIM to opcja, która często gości w smartfonach z niższej bądź średniej półki. Możliwość błyskawicznego przełączania się pomiędzy kartami SIM jest ceniona szczególnie przez osoby podróżujące za granicę, chcące uniknąć płacenia horrendalnych kwot za roaming.

Honor Holly foto 4Honor Holly posiada zdejmowaną tylną klapkę

Z boku obudowy umieszczono trzy przyciski, odpowiadające za regulację głośności oraz uśpienia. Z pozoru małym, ale irytującym elementem obsługi telefonu jest przycisk wstecz, którego umiejscowienie pozostawia wiele do życzenia. Wydawałoby się, że z punktu widzenia zasad ergonomii, jako często używany przycisk, powinien znajdować się z prawej strony jednak ten umieszczono po lewej, co znacząco obniża komfort obsługi jedną ręką. O niebo lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie klawiszy programowych, których położenie można dowolnie edytować w zależności od preferencji.

Honor Holly foto 1Na prawej krawędzi umieszczono trzy przyciski

Wyświetlacz

Honor Holly wyposażono w 5 calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280 x 720p oraz zagęszczeniu pikseli na poziomie 294 ppi. Jakość wyświetlanego obrazu naprawdę robi pozytywne wrażenie. Kolory są żywe, dobrze odwzorowane, lecz nieco przesycone. Gdy się dokładnie przyjrzymy krawędziom ikon bądź liter, można dostrzec piksele, a w efekcie minimalne rozmazanie, jednak nie wpływa to negatywnie na czytelność tekstów pisanych drobną czcionką. Równie dobrze ekran spisuje się podczas oglądania filmów czy użytkowania w warunkach silnego nasłonecznienia. Poza dobrą jakością obrazu otrzymujemy także przyzwoite kąty widzenia. Jedyną niedogodnością jest brak powłoki antyrefleksowej. Nie zmienia to jednak faktu, że wyświetlacz jak najbardziej zasługuje na pozytywną ocenę. Dobrej jakości ekran z pewnością znacznie lepiej prezentowałby się, gdyby okalała go cieńsza ramka niż ta zastosowana przez producenta.

Honor Holly foto 7Jakość wyświetlanego obrazu robi pozytywne wrażenie

Oprogramowanie

Android 5.0 pojawia się w coraz większej liczbie telefonów, jednak próżno szukać go w Honor Holly, który napędza robot w wersji 4.4.2 KitKat. Nie trudno jest przewidzieć, że nie znajdziemy tu czystego Androida, lecz system wyposażony w nakładkę producenta, czyli EM UI 2.3.

Screenshot 2014-07-31-00-03-46 Kopiowanie Screenshot 2014-07-31-23-49-02 Kopiowanie
Ekran główny Zarządzanie pulpitami

W pamięci telefonu nie uświadczymy przytłaczającej ilości programów bloatware, jak chociażby w popularnym TouchWiz od Samsunga. Nie przemawia do mnie jednak dosyć dziecięcy i cukierkowy styl nakładki. Osobiście preferowałbym nieco bardziej stonowane kolory oraz minimalistyczny styl charakterystyczny dla stockowego Androida. Wszystko jest jednak kwestią gustu. Nakładka nie wprowadza specjalnie wielu zmian jeśli chodzi o sposób działania i obsługi systemu. Zmian nie doczekały się elementy interfejsu takie jak rozwijane menu z opcjami, ekran blokowania z szybkim dostępem do aparatu czy funkcja aktywacji usługi Google Now za pomocą przytrzymania przycisku Home.

Screenshot 2014-07-31-00-06-56 Kopiowanie Screenshot 2014-07-31-00-04-37 Kopiowanie
Ekran blokady Ustawienia systemowe

Podstawową zmianą jest sposób organizowania aplikacji, które przechowywane są na osobnych kartach o odpowiednich kategoriach jak Narzędzia czy Gry.

Screenshot 2014-07-31-00-03-54 Kopiowanie Screenshot 2014-07-31-00-04-19 Kopiowanie
Folder z aplikacjami Folder z aplikacjami

Wydajność i parametry techniczne

Honor Holly napędzany jest czterordzeniowym procesorem MTK MT6582 pracującym z częstotliwością 1,3 GHz, wykonanym w technologii 28 nm. Telefon wyposażono w 1 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej. Istnieje za to możliwość rozszerzenia ilości miejsca na pliki o kolejne 32 GB za pomocą karty microSD. Na pokładzie znajdziemy również WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, A-GPS oraz port MicroUSB 2.0.  Powyższa specyfikacja wydaje się być dobrym kompromisem pomiędzy wydajnością, a niewygórowaną ceną. Jak konfiguracja spisuje się w praktyce? Okazuje się, że Holly na tym polu wypada całkiem dobrze, choć należy zapomnieć o beztroskiej wielozadaniowej pracy za sprawą zbyt małej ilości pamięci RAM.

Honor Holly foto 5Specyfikacja jest kompromisem pomiędzy wydajnością, a niewygórowaną ceną

Bateria i jakość rozmów

Telefon zasila wymienna bateria o pojemności 2000 mAh. Przy umiarkowanym użytkowaniu polegającym na wykonaniu kilku krótkich telefonów, sprawdzenia poczty czy Facebooka, telefon wytrzymuje około 2 dni.

Po budżetowym telefonie nie należy spodziewać się wysokiej jakości dźwięku dobywającego się z głośnika. Jakość jest na akceptowalnym poziomie, jednak wyraźnie doskwiera słaba skuteczność systemu eliminującego szumy z otoczenia. Słuchanie muzyki bez słuchawek nie należy do zbyt miłych doznań, zwłaszcza gdy ustawimy wyższą głośność.

Honor Holly foto 8Telefon zasila wymienna bateria o pojemności 2000 mAh

Aparat

Za wykonywanie zdjęć odpowiedzialny jest aparat BSI o rozdzielczości 8 megapikseli z przysłoną F2.0. Oferuje on zestaw dodatkowych funkcji, takich jak ujęcia panoramiczne, nagrywanie w zwolnionym tempie, HDR, czy wiele efektów gotowych do nałożenia od razu po wykonaniu zdjęcia. Nie zabrakło także frontowej kamerki o rozdzielczości 2 Mpx przeznaczonej do selfie czy wideorozmów. Sama aplikacja jest dosyć minimalistyczna i oferuje podstawowy zakres funkcji jak efekty, HDR, cyfrowa stabilizacja obrazu, wsparcie dla mikrofonu czy narzędzia do podstawowej obróbki zdjęć, gdzie możemy zmienić ekspozycję, balans bieli, saturację czy kontrast.

W warunkach dobrego oświetlenia otrzymamy zdjęcia o całkiem dobrej jakości z dobrym odwzorowaniem barw, przyzwoitym poziomem ostrości, lecz nie bez śladów szumu. Nie powinien budzić zaskoczenia fakt, że telefon niezbyt dobrze radzi sobie podczas wieczornych sesji, kiedy to uzyskany obraz jest mocno niewyraźny, a aparat ma wyraźne problemy ze złapaniem ostrości.

Poniżej kilka zdjęć wykonanych Honor Holly.

Honor Holly - przykładowe zdjęcie
Honor Holly - przykładowe zdjęcie
Honor Holly - przykładowe zdjęcie
Honor Holly - przykładowe zdjęcie
Honor Holly całkiem dobrze radzi sobie z nagrywaniem filmów, które są całkiem płynne, jednak w słoneczną pogodę da się zauważyć pojawiające się charakterystyczne paski. Zauważalne jest również działanie cyfrowej stabilizacji obrazu.

Podsumowanie

Honor Holly to telefon, który jest wartą rozważenia propozycją będącą rozsądnym kompromisem pomiędzy ceną, a jakością. Na rynku jest jedynie garstka telefonów, które oferują podobną specyfikację w tak niskiej cenie.

Nabywając smartfona otrzymujemy urządzenie, które wyróżnia dobrej jakości ekran, kamera 8 Mpx z zestawem ciekawych efektów do nałożenia na zdjęcia czy bateria, która zasila telefon przez ok 2 dni. Do pełni szczęścia brakuje jedynie Androida 5.0. Można by również przyczepić się do nakładki o dyskusyjnej urody szacie graficznej. Wydajność jest przywoita, jednak zdarzają się okazyjne lagi. Warto unikać natomiast uruchamiania kilku aplikacji jednocześnie ze względu na zbyt małą ilość pamięci RAM. Za cenę kształtującą się na poziomie 500 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych) otrzymamy urządzenie, które może być godnym konkurentem dla popularnej Moto G drugiej generacji kosztującej 200 zł więcej.

Zalety Wady
Wyświetlacz Usytuowanie przycisków
Dual SIM Uboga nakładka systemowa
Aparat BSI
Wydajność
Obsługa kart micro SD
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

MC