Huawei Ascend Y530 – test budżetowego smartfona

MCSkomentuj
Huawei Ascend Y530 – test budżetowego smartfona

Parametry techniczne

Procesor 2-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 200 MSM8210 1,2 GHz
Pamięć RAM 512 MB
Pamięć wewnętrzna 4GB
Wyświetlacz IPS 4.5 cala FWVGA
Aparat główny: 5 Mp
przedni: 0.3 Mp
Łączność USB: Micro USB 2.0
Wi-Fi : 802.11 b/g/n
Bluetooth : Bluetooth 4.0
Bateria 1750 mAh
Złącza minijack 3.5mm, microUSB, microSD
System operacyjny Android 4.3 Jelly Bean
Wymiary 132.5 x 67 x 9.3mm
Waga 130g

Zawartość opakowania

Huawei Ascend trafił do naszej redakcji w skromnym i minimalistycznym opakowaniu. Nie tracąc czasu na podziwianie pudełka, przystąpiłem do zapoznania się z tym, co kryje się w jego wnętrzu. Głównym punktem programu był oczywiście sam telefon, który to telefon został dodatkowo wyposażony w kilka dodatkowych akcesoriów jak zestaw słuchawkowy, ładowarka USB oraz kabel USB. Otrzymujemy również kartę gwarancyjną i skróconą instrukcję obsługi, również w języku polskim, z której miałem przyjemność lub w zależności od sposobu patrzenia, nieprzyjemność, skorzystać. O tym natomiast nieco później.

13 Kopiowanie

Pierwsze wrażenia

Elementem odgrywającym często istotną rolę podczas podejmowania decyzji o zakupie nowego telefonu, poza jego parametrami technicznymi jest jego wygląd. Nie podlega dyskusji, że jest on kwestią wysoce subiektywną. Już po pierwszych chwilach obcowania ze smartfonem na myśl rzuciło się spostrzeżenie, że prezentuje się wyjątkowo nudno. Ot zwykła kanciasta bryła, której front wypełniony jest przez 4.5 calowy ekran dotykowy, a tylną klapkę pokryto prążkowaną antypoślizgową powierzchnią mającą polepszyć chwyt. U dołu panelu frontowego znajdziemy trzy dotykowe przyciski do nawigacji.

9 Kopiowanie
Całość konstrukcji wieńczy logo chińskiego producenta. Wykonanie obudowy nie należy do najlepszych, jednak nie ma się czemu dziwić, gdyż mamy do czynienia z produktem dla mniej zamożnego odbiorcy, którym zwykle są osoby młode. Nawet niewielki nacisk powoduje delikatne skrzypnięcia plastiku. Telefon nie jest zbyt duży, co niewątpliwie jest jego zaletą. Sprawia to, że bez najmniejszego problemu mieści się w każdej kieszeni i nawet nie specjalnie da się odczuć jego obecność w spodniach. Warto dodać, że testowany Ascend posiada zdejmowaną klapkę. Przyznam, ze miałem nieco trudności z dostaniem się do slotu na kartę sim oraz złącze na karty SD ukryte pod baterią, bowiem sama klapka dosyć mocno trzyma się reszty telefonu, a samo miejsce do jej podważenia jest stanowczo za małe. Bez dodatkowego narzędzia jak klucz bądź płaski śrubokręt ani rusz. Tuż ponad ekranem umieszczono również głośniczek, który wydobywa z siebie dźwięki o całkiem przyzwoitej jakości. Z tyły obudowy znajdziemy diodę doświetlającą LED oraz obiektyw aparatu o rozdzielczości 5 Mpx.

7 Kopiowanie


Wyświetlacz

Huawei Ascend wyposażono w 4.5 calowy ekran wykonany w technologii IPS co teoretycznie powinno gwarantować dobry kontrast i przyzwoite nasycenie barw. W praktyce jednak sytuacja przedstawia się zgoła odmiennie. W pomieszczeniach do czytelności zawartości ekranu nie można się przyczepić, tak na pełnym słońcu, leci ona na łeb na szyję. Nawet zwiększenie kontrastu nie daje w pełni oczekiwanych rezultatów. Na pochwałę zasługuje za to odwzorowanie bieli, które mnie bardzo mile zaskoczyło. Jest to istotna cecha zwłaszcza dla tych użytkowników spędzających nieco czasu w sieci. Jego rozdzielczość kształtuje się na poziomie 854 x 480 pikseli co jest raczej mizernym wynikiem. W praktyce jednak dla zupełnie podstawowych zastosowań taka rozdzielczość nie powoduje większego dyskomfortu.

15 Kopiowanie
Ból serca pojawia się natomiast podczas oglądania filmów, kiedy po dłuższym czasie ekran powoduje zmęczenie oczu. Co do czułości nie mam nic do zarzucenia. Reakcje na dotyk stoją na bardzo dobrym poziomie, jednak multitouch jest dosyć kapryśny i często reakcja jest nieco spóźniona co jest niezwykle irytujące zwłaszcza podczas przeglądania galerii zdjęć. Znad ekranu spogląda na nas uważnie oko kamerki internetowej o rozdzielczości 0.3 Mpx. Raczej mało kto raczyłby się pokusić o korzystanie z niej. Najbardziej irytującym elementem obsługi ekranu jest mechanizm jego odblokowywania. Po naciśnięciu przycisku zasilania ekran bardzo często nie reagował w żaden sposób. Jest to dość poważny błąd, który praktycznie wyklucza telefon z normalnego użytkowania.

Wydajność i bateria

Wnętrze Ascend Y530 skrywa procesor Snapdragon MSM8210 taktowany z częstotliwością 1.2 GHz. Należy on do grupy układów stosowanych najczęściej w smartfonach z najniższej półki. Za wyświetlanie grafiki odpowiedzialna jest natomiast jednostka oparta na chipsecie Adreno 205. W praktyce okazuje się, że nie ma szans na pogranie w najnowsze nieco bardziej zaawansowane tytuły, chyba, że ktoś lubi oglądać pokaz slajdów. Telefon dysponuje 512 MB pamięci RAM. Niby mało, ale jak miałem się okazję przekonać, system Android Jelly Bean 4.3 robi z niej znakomity użytek i działa naprawdę bardzo płynnie nawet gdy doinstalowałem jeszcze kilka apek, których używam na co dzień. Dane zgromadzimy na przestrzeni 4 GB pamięci wewnętrznej, jednak w praktyce okazuje się, że jedynie ok 1 GB pozostaje do mojej dyspozycji, a reszta już jest zajęta przez preinstalowane oprogramowanie. Na szczęście, jest możliwość rozszerzenia pojemności do 32 GB za pomocą kart SD, które umieszczamy w slocie umieszczonym pod tylną klapką telefonu. Ogniwo zasilające smartfon posiada pojemność 1750 mAh. To bardzo mało, więc miałem prawo nie oczekiwać nie wiadomo jakich rezultatów.

8 Kopiowanie
Rzeczywistość przyniosła potwierdzenie moich przypuszczeń. Baterię musiałem ładować codziennie przy najniższej dla mnie akceptowalnej jasności ekranu. Mój rekord to półtora doby.

System

Zainstalowany Android 4.3 Jelly Bean posiada bardzo przejrzystą nakładkę Simple UI. Docenią ją wszyscy użytkownicy, którym zależy na zachowaniu porządku na ekranie startowym.

Screenshot 2014-05-23-08-35-21 Kopiowanie Screenshot 2014-05-23-09-00-02 Kopiowanie
Ekran główny Grupowanie aplikacji

Ikony są bardzo duże, czytelne, a dodatkowo mamy możliwość wyboru jednego z trzech dostępnych szablonów, które dodatkowo możemy modyfikować wedle własnych preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z sieci pobrać inne tematy graficzne. Widoczne ikony to nic innego jak podział aplikacji na kategorie. Wystarczy kliknąć tą wybraną, po czym wyświetli się okienko zawierające już bezpośrednie skróty do poszukiwanych apek. Przyznam, że jest to bardzo pomysłowe rozwiązanie, które chroni nasz pulpit przed utworzeniem się bardzo rozbudowanej listy programów, której do zachowania czytelności jest daleko.

Screenshot 2014-05-23-08-35-56 Kopiowanie Screenshot 2014-05-23-08-36-17 Kopiowanie
Wynik w AnTuTu Benchmark Ranking w AnTuTu Benchmark

Oczywiście, nie mogło zabraknąć opcji dodawania widgetów czy tworzenia do siedmiu ekranów. Chwali się również wysuwany pasek szybkiego dostępu do opcji komunikacji jak WiFi, GPS, czy Bluetooth. Miłym akcentem jest również obecność radia FM.


Aparat

Po smartfonach z niskiej półki nie można oczekiwać wiele również na fotograficznym poletku. Chiński producent wyposażył swój produkt w aparat o matrycy rozdzielczości 5 Mpx, wspieraną przez LED-ową lampę błyskową. Zdjęcia wychodzą całkiem dobrze, jednak w słoneczne dni, które od kilku dnia nam towarzyszą, są zbyt ciemne.

IMG 20140523 081530 Kopiowanie
IMG 20140523 081657 Kopiowanie
IMG 20140523 081705 Kopiowanie
IMG 20140523 081429 Kopiowanie
Aparat ma również spore problemy ze złapaniem prawidłowej ostrości obrazu. W przypadku filmów, sytuacja wygląda znacznie gorzej. Obraz rejestrowany jest tylko w rozdzielczości 720 p z prędkością 30 kl/s.

Podsumowanie

Produkt ze stajni Huawei to propozycja przede wszystkim dla tych, którzy niewielkim kosztem chcą sobie sprawić dobrze działające urządzenie. Za cenę ok 500 zł otrzymujemy telefon, który działa naprawdę szybko biorąc pod uwagę dosyć mizerne parametry techniczne. Całość okraszono bardzo przyjaznym interfejsem użytkownika oferującym szeroki wachlarz możliwości personalizacji. Dosyć potężnym minusem jest bardzo słaba bateria czy też problemy z wybudzeniem ekranu, które być może jest przypadłością wyłącznie testowanego egzemplarza.

Huawei Ascend Y530 z pewnością jest produktem o wprost doskonałej relacji cena/jakość i mogę z czystym sumieniem poddać go pod rozwagę tym, którzy poszukują budżetowego rozwiązania. W dni testu jego cena wynosi około 540 zł (porównaj ceny w sklepach internetowych).

Zalety Wady
Odwzorowanie barw    Nienajlepszy aparat
Poręczny Tendencja do nagrzewania się
Obsługa radia FM Słabej jakości konstrukcja
Wyjmowana bateria Krótki czas pracy na baterii

Udostępnij

MC