Specyfikacja
Huawei Matebook 16S 2023 został jak wspomniałam wyposażony w procesor Intel Core 13. generacji, a dokładniej mówiąc Intel Core i9-13900H wraz ze zintegrowaną z nią kartą graficzną Intel Iris Xe Graphics. Laptop oferuje też kilka nowych funkcji software’owych, nieco jaśniejszy wyświetlacz i inne pomniejsze zmiany względem poprzednika. Co istotne, urządzenie jest zgodne z platformą Intel EVO.
Notebook ten to też 16 GB pamięci RAM LPDDR5, dysk NVMe PCIe SSD o pojemności 1TB, akumulator o pojemności 84 Wh i 16-calowy, dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 2520 x 1680 pikseli, choć tylko z odświeżaniem 60 Hz.
Huawei Matebook 16S 2023 został w Polsce wyceniony na 7999 złotych. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.
Huawei Matebook 16S 2023 – specyfikacja:
- Ekran: dotykowy (10-punktowy) 16″, IPS, 60 Hz, 2520 x 1680 pikseli (189 PPI), proporcje 3:2, maks. jasność 400 nitów, kontrast 1500:1, kąt widzenia 178 stopni, współczynnik powierzchni ekranu do przedniego panelu 90%
- Pamięć RAM: 16 GB LPDDR5
- Procesor: Intel Core i9-13900H
- Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics
- Przestrzeń dyskowa: 1 TB NVMe PCIe SSD
- Złącza: 2x USB 3.2 Gen 1, 1x USB-C z Thunderbolt 4, 1x USB-C, 1x HDMI, 1x 3,5 mm minijack
- Podświetlenie klawiatury: Tak
- Komunikacja bezprzewodowa: Bluetooth 5.2, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax 2.4/5 GHz, 2 × 2 MIMO, WPA/WPA2/WPA3
- Zabezpieczenia: czytnik linii papilarnych
- Audio: 2 mikrofony, 2 głośniki
- Kamera: 1080p
- Pojemność akumulatora: 84 Wh
- Zawartość zestawu: Huawei MateBook 16s, ładowarka Huawei 135 W USB-C, przewód ładujący, podstawowy podręcznik użytkownika, karta gwarancyjna
- Funkcje: Super Device, Super Turbo, Huawei PC Manager, Tryb ochrony wzroku, Tryb wysokiej wydajności, Tryb e-książki
- Oprogramowanie: Windows 11 Home
- Wymiary: 351 x 17,8 x 254,9 mm
- Masa: 1,99 kg
Wygląd i jakość wykonania
Pod względem wyglądu zewnętrznego Huawei Matebook 16S nie różni się od modelu zeszłorocznego absolutnie niczym. Urządzenie jest zamknięte w szarej obudowie wykonanej w całości z aluminium. Na jego górnej pokrywie znalazło się połyskujące logo Huawei, a na spodzie umieszczono otwory wentylacyjne, śrubki umożliwiające dostanie się do wnętrza laptopa, a także dwie długie gumowe podpórki zapobiegające ślizganiu się go po powierzchni stołu czy biurka.
Tak jak poprzednik, Huawei Matebook 16S zawiera dwa porty USB-A 3.2 Gen 1, port mini Jack, port HDMI oraz dwa porty USB-C, z których wciąż tylko jeden jest jednocześnie portem Thunderbolt 4, a szkoda. Producent nadal nie zdecydował się też na wzbogacenie tego sprzętu o czytnik kart pamięci, mimo że rekomenduje jego zakup między innymi osobom pracującym z obrazem i edytującym filmy.
Jak na laptop biznesowy Huawei Matebook 16S waży sporo i nie mniej niż model z zeszłego roku, bo aż 1,99 kilograma. Podróżowanie z nim może być więc nieco uciążliwe. Laptop jest również tak samo duży i mierzy 351 mm szerokości, 17,8 mm grubości i 254,9 mm wysokości. Cóż, przynajmniej prezentuje się schludnie i elegancko za sprawą swojego minimalistycznego designu.
Pod względem jakości wykonania na Huawei Matebook 16S 2023 nie mogę narzekać. Wszystkie elementy laptopa są ze sobą dobrze spasowane. Żaden z nich nie trzeszczy, ani nie wydaje innych niepokojących odgłosów. Zawias ekranu pracuje z wyraźnym oporem, natomiast urządzenie można otworzyć jedną ręką. Odciski pozostawiane na obudowie laptopa nie rzucają się zaś w oczy.
Wyświetlacz
Tak jak wersja z 2022 roku, Huawei Matebook 16S oferuje dotykowy 16-calowu ekran IPS o proporcjach 3:2, z 10 punktami dotyku i o rozdzielczości 2520 x 1690 pikseli. Niestety nadal dysponuje on częstotliwością odświeżania tylko na poziomie 60 Hz. 120 Hz powinno być w tym przedziale cenowym normą.
Dobra wiadomość jest taka, że matryca w tegorocznym modelu jest o 100 nitów jaśniejsza, co zwiększa jej czytelność przy wyższej jasności otoczenia. Jest ona jednak pokryta tą samą błyszczącą powłoką, co wcześniej, która tworzy intensywne, rozpraszające refleksy. Nie musi padać na nią ostre światło, abyśmy widzieli w niej własne odbicie.
Ekran Matebooka 16S wyświetla obraz szczegółowy, o dobrym odwzorowaniu barw. Niezłe są też jego kąty widzenia. Ponadto wyświetlacz cechuje się dobrą reakcją na dotyk, ale nie dopuszcza obsługi go rysikiem. Rzecz jasna, jako że mamy tu do czynienia z matrycą błyszczącą, pozostawiane na niej odciski palców są doskonale widoczne, zwłaszcza na czarnym tle.
Ekran Matebooka 16s otaczają dość wąskie, czarne ramki. W ramce górnej zatopiono kamerkę o rozdzielczości 1080p. Zabrakło natomiast czujników podczerwieni, które pozwalały by laptopowi obsługiwać rozpoznawanie twarzy Windows Hello.
Klawiatura i touchpad, audio
Względem zeszłorocznego modelu niezmienne w Matebooku 16S pozostały również klawiatura i touchpad. Mamy tu klawiaturę bez bloku numerycznego, o czarnych, płaskich klawiszach. Brak bloku numerycznego dla mnie absolutnie nie jest wadą, albowiem nigdy z niego nie korzystam. Szkoda jednak, że na polski rynek ponownie wprowadzono to urządzenie z brytyjskim, a nie amerykańskim układem klawiszy. Po prostu niewygodnie korzysta się z krótkiego lewego Shiftu.
Klawisze tego laptopa mają krótki skok, wyraźny punkt aktywacji i klikają dość cicho, ale niestety pracują z dużym oporem. Trzeba uderzać w nie bardzo mocno, by je aktywować, co na dłuższą metę męczy. Niemniej jednak, klawisze dzielą odstępy na tyle duże, że pisząc na tej klawiaturze naprawdę rzadko popełniałam literówki.
Warto wspomnieć, że klawiatura Matebooka 16S dysponuje białym podświetleniem o dwustopniowej regulacji jasności. Dzięki niemu z klawiatury można bezproblemowo korzystać po zmroku.
Po obydwu stronach klawiatury umieszczono otwory głośników laptopa, pod którymi znalazły się rzecz jasna głośniki. Głośniki te grają bardzo dobrze i głośno, ale nie należą do najlepszych laptopowych głośników, z jakimi miałam do czynienia.
Huawei Matebook 16S nadal posiada duży touchpad – za duży. Podczas pisania na klawiaturze zdarzało mi się bowiem zahaczać o niego ręką. Tymczasem, na klawiaturze zabrakło klawisza funkcyjnego, który w razie potrzeby pozwalałby na błyskawiczne wyłączenie płytki dotykowej. W celu wyłączenia touchpada musimy grzebać w systemie. Z drugiej strony, powierzchnia płytki dotykowej jest bardzo śliska, dzięki czemu palce suną po niej z łatwością. Przyciski touchpada zostały z nim zintegrowane. O ile klikają miękko, tak bardzo głośno.
Warto jeszcze wspomnieć, że tak jak wcześniej nad klawiaturą Matebooka 16S umieszczono przycisk zasilania z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Ten wciąż działa bezproblemowo.
Oprogramowanie i łączność
Huawei Matebook 16S 2023 pracuje pod kontrolą systemu Windows 11 Home i nie zawiera zbyt wielu preinstalowanych aplikacji. Najważniejszym dodatkiem ze strony producenta jest tu program Huawei PC Manager, który pozwala uzyskać dostęp do urządzeń połączonych z laptopem za pośrednictwem funkcji Super Device, skorzystać z funkcji Huawei Share i nie tylko.
Tak jak model zeszłoroczny, wersja tegoroczna obsługuje Wi-Fi 6. Zamiast wsparcia dla Bluetooth 5.1 mamy już tu Bluetooth 5.2.
Podzespoły i wydajność
Huawei Matebook 16S 2023 został odświeżony przede wszystkim wydajnościowo. Procesor Intel Core i7-12700H z poprzedniego modelu zamieniono tu na procesor Intel Core 13. generacji, a dokładniej mówiąc Intel Core i9-13900H wraz ze zintegrowaną z nim kartą graficzną Intel Iris Xe Graphics. W urządzeniu pozostano jednak przy 16 GB pamięci RAM LPDDR5 i dysku NVMe PCIe SSD o pojemności 1 TB, co jest jak najbardziej w porządku.
No więc, jak zmiana procesora wpłynęła na wydajność procesora? Przeprowadzone przeze mnie testy pokazały, że laptop jeszcze lepiej radzi sobie w realizowaniu zadań, w których wydajność procesora ma duże znaczenie. Tam, gdzie ważniejsza jest wydajność karty graficznej, nie zauważyłam znaczącej poprawy. Co istotne, benchmarki przeprowadziłam w trybie Zrównoważonym.
Huawei Matebook 16S 2023 – wyniki benchmarków:
- Cinebench R23 Multi Core – 14014 punktów (względem 12216 punktów w wersji 2022)
- Cinebench R23 Single Core – 1991 punktów (względem 1697 punktów w wersji 2022)
- PCMark 10 – 6453 punktów (względem 6100 punktów w wersji 2022)
- 3DMark TimeSpy – 2080 punktów (względem 1951 punktów w wersji 2022)
Powyższe wyniki przekładają się na to, że Huawei Matebook 16S 2023 to świetne narzędzie do wielozadaniowej pracy, z wieloma oknami na raz i wieloma kartami otwartymi w przeglądarce. Można na nim dokonywać obróbki zdjęć i renderować filmy, a laptop nie złapie zadyszki. Oczywiście laptop ten poradzi sobie również w mniej wymagających grach.
Co ważne, dysk wykorzystany w Huawei Matebook 16S 2023 oferuje jeszcze wyższe prędkości odczytu i zapisu niż dysk z modelu 2022. To nie pozostaje bez wpływu na tempo uruchamiania programów. Tak jak wcześniej, dysk podzielono tu na dwie partycje – systemową o pojemności 199 GB i dysk D o pojemności 734 GB.
Huawei Matebook 16S 2023 – wyniki testu dysku.
Huawei Matebook 16S 2023 to też niezła kultura pracy. Gdy urządzenie pracuje z wysoką wydajnością, nie nagrzewa się przesadnie, a jednocześnie nie emituje zbyt głośnego hałasu.
Bateria i ładowanie
Czy zastosowanie wydajniejszego procesora sprawia, że Huawei Matebook 16S 2023 oferuje krótszy czas pracy na baterii niż poprzednik? Wręcz przeciwnie. Przy jasności ekranu ustawionej na około 50% i podczas pracy biurowej z tego laptopa mogłam korzystać przez jakieś 10-11 godzin, a to wynik wręcz bardzo dobry.
Ładowanie urządzenia odbywa się za pośrednictwem dołączonej do zestawu ładowarki o mocy 135 W. Dla przypomnienia, model zeszłoroczny używał kompaktowej ładowarki o mocy 90 W. Ładowarka modelu 2023 jest większa i mniej poręczna, ale za to pozwala naładować laptopa od 0 do 100 procent w jakieś 1,5, a nie dwie godziny. Coś za coś.
Podsumowanie
Huawei Matebook 16S 2023 to pod wieloma względami urządzenie dokładnie takie samo jak model zeszłoroczny. Producent skupił się bowiem na tym, aby zaoferować w nowszym modelu jeszcze wyższą wydajność, co też mu się udało. Wydajniejszy laptop jest jednak przy tym bazowo o około 500 złotych droższy. Czy wzrost wydajności jest wart takiej dopłaty? Chyba tak, biorąc pod uwagę galopującą inflację.
Szkoda, że Huawei nie naprawił w modelu 2023 wielu wad poprzedniej wersji urządzenia. W laptopie nie obniżono refleksyjności powłoki ekranu, nie wprowadzono funkcji rozpoznawania twarzy, ani nie usprawniono jego klawiatury. Urządzenia też ani trochę nie odchudzono.
Mocne strony:
+ jeszcze wyższa wydajność niż w modelu 2022
+ wysoka jakość wykonania
+ schludny design
+ długi czas pracy na baterii
+ czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania
+ dotykowy wyświetlacz o wyższej jasności niż poprzednik
+ niezłe audio
+ krótszy czas ładowania
Słabe strony:
– niezbyt wygodna klawiatura
– matryca tylko z 60 Hz odświeżania i tworząca silne refleksy jak w zeszłorocznym modelu
– brak rozpoznawania twarzy Windows Hello
– wysoka masa
– brak czytnika kart pamięci