Huawei Watch Fit 3 – recenzja. Smartwatch, któremu warto dać szansę

Anna BorzęckaSkomentuj
Huawei Watch Fit 3 – recenzja. Smartwatch, któremu warto dać szansę

W ostatnim czasie Huawei mocno poszerzył swoje portfolio urządzeń typu wearable. Najpierw do sprzedaży trafił opaska Huawei Band 9. Potem Huawei Watch 4 Pro zadebiutował w nowej, specjalnej wersji – Space Edition, a Huawei Watch GT 4 41 mm pojawił się w zielonej wersji kolorystycznej. Ponadto swojego debiutu doczekał się kilka dni temu zupełnie nowy smartwatch Huawei – Huawei Watch Fit 3, przypominający mocno smartwatche od Apple.

Co takiego Huawei Watch Fit 3 oferuje? Czy warto ten inteligentny zegarek kupić? W ostatnim czasie miałam go okazję testować i dziś jestem gotowa rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie macie na jego temat.

Specyfikacja

Huawei Watch Fit 3 to inteligentny zegarek wyposażony w prostokątną kopertę o wymiarach 43,2 x 36,3 x 9,9 mm, na której umieszczono ekran AMOLED o przekątnej 1,82”, rozdzielczości 480 x 408 pikseli oraz zagęszczeniu pikseli na poziomie 347 PPI. Smartwatch ten zawiera dwa przyciski, 9-osiowy czujnik IMU (GPS), optyczny czujnik tętna oraz czujnik światła otoczenia. Wyposażono go też w głośnik, mikrofon, baterię o pojemności 400 mAh oraz łączność Bluetooth 5.2.

Zegarek Huawei Watch Fit 3 został wprowadzony do sprzedaży w sześciu wersjach kolorystycznych – białej z paskiem skórzanym, szarej z paskiem nylonowym, a także czarnej, beżowej (księżycowa biel), różowej i zielonej z paskiem fluoroelastomerowym. W wersji z paskami fluoroelastomerowymi i nylonowym Huawei Watch Fit 3 kosztuje 699 złotych. Za wersję z paskiem skórzanym trzeba zaś zapłacić 799 złotych.

Pełną specyfikację urządzenia znajdziesz w poniższej tabeli.

Huawei Watch Fit 3 – specyfikacja:

Wyświetlacz:AMOLED, 1,82” (40 mm), rozdzielczość 480 x 408 pikseli, 347 PPI
Wymiary:43,2 x 36,3 x 9,9 mm
Obwód nadgarstka:120 – 190 mm (biały, różowy), 130 – 210 mm (szary,  zielony, księżycowa biel,  czarny)
Pamięć:16 MB RAM, 256 MB ROM
Kolory:Złota koperta z białym skórzanym paskiem, srebrna koperta z szarym nylonowym paskiem, srebrna koperta z zielonym lub białym (księżycowa biel) fluoroelastomerowym paskiem, różowa koperta z różowym fluorolastomerowym paskiem, czarna koperta z czarnym fluoroelastomerowym paskiem
Czujniki:9-osiowy czujnik IMU – GPS (czujnik akcelerometru, czujnik żyroskopu, magnetometr), optyczny czujnik tętna, czujnik światła otoczenia
Liczba przycisków: 2 (obrotowa koronka + przycisk funkcyjnyy)
Komunikacja:Bluetooth 5.2 z obsługą BR i BLE
Mikrofon:Tak
Głośnik:Tak
Bateria:400 mAh
Praca na baterii:Do 10 dni (maks.), do 7 dni (typowy czas użytkowania), do 4 dni z AOD
Ładowanie:magnetyczne
Wodoodporność:5 ATM
Funkcje:Rejestrowanie aktywności fizycznej (ponad 100 trybów), Ćwiczenia oddechowe, Krokomierz, Monitorowanie snu, Monitorowanie stresu, Monitorowanie tętna, Sterowanie odtwarzaczem, Alarm, Minutnik, Kalendarz, Kalkulator, Prognoza pogody, Stoper, Pulsoksymetr, Możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych, Śledzenie cyklu menstruacyjnego
Masa:Ok. 26 g (bez paska)
Kompatybilne systemy smartfonu:Android 8.0 lub nowszy, iOS 13.0 lub nowszy
Zawartość zestawu:Zegarek, kabel ładujący, instrukcja obsługi

Budowa i jakość wykonania

Zawartość zestawu i kolorystyka

W opakowaniu z zegarkiem otrzymujemy wszystko to, co nam potrzebne. Oprócz samego zegarka zawiera ono bowiem instrukcję obsługi, a także kabel ładujący.

Huawei Watch Fit 3 trafił do mnie w białej wersji kolorystycznej, ze skórzanym paskiem. Biała jest w niej jednak tylko zewnętrzna powierzchnia paska wraz z jego szlufkami. Wewnętrzna strona paska w tej wersji jest pomarańczowa, natomiast klamra paska, ramki koperty oraz jej uszy mają kolor złoty.

Jak wspomniałam, design smartwatcha może przywodzić na myśl Apple Watch. Jego kopercie jest bowiem znacznie bliżej do kwadratu niż w Watchu Fit 2. Ponadto zawiera ona już nie jeden przycisk a dwa, przy czym jeden z nich ma postać obrotowej koronki.

Zastosowane materiały

Ramki i uszy koperty, jej przyciski, a także klamrę paska zegarka, wykonano z aluminium we wspomnianym kolorze złota. Dzięki temu Huawei Watch Fit 3 wygląda jak urządzenie premium. Warto mieć jednak na uwadze to, że ten materiał ma błyszczącą powierzchnię i łatwo zbiera odciski palców.

Ramki smartwatcha poza przyciskami zawierają otwory mikrofonu i głośnika. Na spodzie urządzenia, pokrytym tworzywem sztucznym, widać zaś kilka czujników, przyciski do zwalniania pasków, a także miejsca styku z ładowarką indukcyjną.

Jak możemy wyczytać na stronie producenta, skórzany pasek tego zegarka powinien pasować na nadgarstki o obwodzie od 120 do 190 cm. W istocie, mimo że mój nadgarstek jest bardzo drobny, po komfortowym zapięciu smartwatcha na nadgarstku miałam jeszcze dwa otwory do dyspozycji. To oznacza, że zegarek pasowałby do nadgarstka o jeszcze mniejszym obwodzie. Obecność dwóch szlufek jest miłym dodatkiem. Wprawdzie jedna z nich nie jest ruchoma, ale pozwalają one dopasować pasek tak, aby nie odstawał on od nadgarstka.

Jakość wykonania skórzanego paska jest bardzo wysoka. Żadna z niteczek wykorzystanych w szwach paska nie odstaje i się nie pruje. Muszę ponadto nadmienić, że podczas codziennego użytkowania ten pasek jest bardzo wygodny i nie drażni skóry. Oczywiście, sól wydzielana przez skórę podczas treningów może z czasem ten pasek zniszczyć i dlatego zapewne warto dokupić dla tego zegarka drugi pasek, wykonany z innego materiału. Paski można w nim bowiem wymieniać i jest to bardzo proste.

Wyświetlacz

Niestety, czarne ramki otaczające wyświetlacz nowego zegarka Huawei są bardzo szerokie i mocno rzucają się w oczy zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z tarczy zegarka o jasnym tle. Na tym jednak wady tego ekranu się kończą. Wyświetla on bardzo szczegółowy obraz, co zawdzięczamy jeszcze wyższemu zagęszczeniu pikseli niż w Watchu Fit 2. Cechuje się też żywymi barwami, dobrym kontrastem, szerokimi kątami widzenia oraz świetną responsywnością na dotyk.

Oczywiście, bardzo ważną kwestią jest jasność wyświetlacza. Ta sięga aż 1500 nitów, co można odczuć, korzystając z urządzenia przy słonecznej pogodzie. Podczas uprawiania aktywności na zewnątrz nie miałam żadnych problemów z odczytywaniem wyświetlanych na tym ekranie treści.

Co ważne, w przypadku smartwatcha Huawei Watch Fit 3 możemy włączyć funkcję Always on Display (AOD). Choć ta działa bez zarzutu, to w moim odczuciu nie warto tego robić. Po pierwsze, aby wybudzić ekran zegarka wystarczy go podnieść, albo wykonać ruch obrotu nadgarstkiem. Po drugie, działanie funkcji AOD mocno skraca czas pracy urządzenia na baterii.

Interfejs i obsługa

Huawei Watch Fit 3 wykorzystuje interfejs nieco odświeżony względem poprzednich smartwatchy Huawei. Jest on w związku z tym nieco czytelniejszy i przyjemniejszy w obsłudze. A jak ta obsługa się odbywa? Dotykowo i z użyciem fizycznych przycisków. Możemy przesuwać i klikać palcem po ekranie, aby dostawać się do kolejnych ekranów, statystyk i opcji. Obrotowa koronka pozwala przewijać zawartość ekranu i powiększać widok głównego menu. Z kolei jej pojedyncze naciśnięcie pozwala nam włączyć to główne menu z poziomu ekranu głównego lub cofnąć się z powrotem do ekranu głównego, podwójne wciśnięcie uruchomić widok włączonych aplikacji, a jej przytrzymanie wyłączyć lub włączyć zegarek. Drugi przycisk pozwala nam na przykład szybko przejść do rozpoczęcia aktywności.

Działanie przycisków i koronki nie pozostawia nic do życzenia. Podobnie jest również w przypadku działania interfejsu zegarka. Przełączanie się między jego różnymi ekranami przebiega bardzo płynnie. Nie zdarzało mi się też, aby zegarek w jakiejkolwiek sytuacji się przycinał.  

A jak jest w temacie personalizacji? Huawei Watch Fit 3 oferuje wiele tarcz do wyboru, w tym kilka z animacjami i kilka takich, które możemy nieco dostosować do własnych preferencji. Ze sklepu z tarczami w aplikacji Huawei Zdrowie pobierzemy ponadto dodatkowe tarcze.

Monitorowanie zdrowia, rejestrowanie aktywności i inne funkcje

Huawei Watch Fit 3 oferuje cały szereg funkcji związanych z monitoringiem zdrowia. Liczy kroki, spalone kalorie i pokonane kilometry, monitoruje tętno, sen, stres czy cykl menstruacyjny i mierzy natlenienie krwi. Co do precyzyjności tych pomiarów nie mam żadnych zastrzeżeń. Były one bowiem bardzo zbliżone do pomiarów dokonywanych przez mój Garmin Fenix 7S. Ponadto ich wyniki są wyświetlane na zegarku w sposób bardzo przyjemny dla oka, a jednocześnie bardzo szczegółowo. Aha, trzeba powiedzieć, że Huawei Watch Fit 3 monitoruje tętno i natlenienie krwi cały czas.

Nowy smartwatch Huawei to też oczywiście urządzenie dla osób aktywnych fizycznie, albowiem może rejestrować ponad 100 typów aktywności, od biegania i jazdy rowerem, przez sporty walki, różne typy tańca i sporty drużynowe, aż po sporty wodne i zimowe. Na marginesie, ten zegarek jest wodoodporny, zgodnie z normą 5 ATM. Ba, Huawei Watch Fit 3 zawiera wgrane kursy fitness, kursy biegowe i plany treningowe, a w ramach kursów fitness na jego ekranie wyświetlane są animacje z instrukcjami o tym, jak poprawnie wykonać dane ćwiczenie.

Podczas treningu zegarek w bardzo przejrzysty sposób wyświetla takie informacje jak tętno, tempo, pokonany dystans, czas aktywności, progi tętna i nie tylko. Raz na jakiś czas urządzenie dodatkowo przekazuje nam część tych informacji głosowo, chyba że go wyciszymy. Co ważne, jako że zegarek posiada moduł GPS, to rejestruje on pokonaną trasę bez pomocy smartfonu.

Po aktywności statystyki na temat zarejestrowanej aktywności możemy podejrzeć zarówno w smartwatchu, jak i w aplikacji Huawei Zdrowie na sparowanym z nim telefonie. Może to być smartfon zarówno z Androidem, jak i iOS. Zanim jednak przyjrzyjmy się aplikacji Huawei zdrowie, omówmy inne funkcje zegarka.

Po pierwsze, na smartwatch możemy wgrać ze smartfonu utwory (w postaci plików .mp3), by potem odtwarzać je na słuchawkach, które sparowaliśmy z zegarkiem. Za pośrednictwem zegarka możemy też kontrolować muzykę odtwarzaną z telefonu, na przykład na Spotify, ale tylko w przypadku smartfonu z Androidem lub EMUI. Na smartwatch nie możemy ponadto pobierać muzyki z aplikacji muzycznych takich jak Spotify, a szkoda.

Huawei Watch Fit 3 pozwala odczytywać powiadomienia ze smartfonu, ale ja osobiście tę funkcję zawsze wyłączam, aby smartwatch nie był przesadnym rozpraszaczem. Pozwala też udzielać zdawkowych, wygenerowanych wcześniej odpowiedzi na SMS-y (tylko Android i EMUI). Ba, za jego pośrednictwem możemy wykonywać, odbierać i prowadzić rozmowy telefoniczne, o ile w jego pobliżu znajduje się nasz telefon, albowiem nie obsługuje on kart eSIM.

Pozostaje jeszcze kwestia NFC. Huawei Watch Fit 3 modułu NFC nie posiada, co niewątpliwie jest wadą. Niemniej, w świetle tego, że płatności zbliżeniowe na smartwatchach Huawei z NFC w Polsce w zasadzie tak czy siak nie działają, można to przeboleć. Obecność modułu NFC prawdopodobnie sprawiłaby bowiem, że smartwatch były droższy.

Aplikacja Huawei Zdrowie

Od momentu, w którym z aplikacją Huawei Zdrowie miałam do czynienia po raz ostatni, wielkich zmian w niej nie wprowadzono. To nadal tak samo czytelna i kolorowa aplikacja, wyświetlająca dane na ładnych grafikach i wykresach.

Jak wspomniałam wcześniej, w aplikacji Huawei Zdrowie znajdziemy podsumowania naszych aktywności oraz danych na temat naszego zdrowia. Ponadto za jej pośrednictwem zaktualizujemy oprogramowanie zegarka, wgramy do niego muzykę czy zainstalujemy nowe tarcze. Warto też wspomnieć, że dane o aktywnościach możemy wyeksportować z Huawei Zdrowie do takich aplikacji jak Strava.

Niestety, aplikacji Huawei Zdrowie niezmiennie nie można pobrać na smartfon z Androidem ze sklepu Google Play. Instalacja odbywa się zamiast tego z pliku .apk albo innej platformy – w moim przypadku Galaxy Store.

Bateria

Producent deklaruje, że Huawei Watch Fit 3 może zaoferować nawet 10 dni czasu pracy na baterii przy bardzo łagodnym użytkowaniu, 7 dni czasu pracy na baterii przy umiarkowanym użytkowaniu lub 4 dni czasu pracy na baterii przy włączonej funkcji AOD. Muszę jednak powiedzieć, że Huawei dokonał w tej kwestii bardzo ostrej samooceny.

Scenariusz łagodnego użytkowania przyjęty przez producenta zakładał 30 minut połączeń Bluetooth tygodniowo, 30 minut odtwarzania muzyki tygodniowo, średnio 90 minut ćwiczeń tygodniowo z włączonym GPSem, włączone powiadomienia o wiadomościach (50 wiadomości, 6 połączeń i 3 alarmy dziennie), włączanie ekranu 200 razy dziennie, monitorowanie tętna włączone na stałe, a funkcję HUAWEI TruSleep włączoną w nocy. Jeśli tak jak ja raczej nie prowadzicie rozmów telefonicznych za pośrednictwem zegarka, wyłączycie w nim powiadomienia i nie będziecie odtwarzać na nim muzyki, to będziecie mogli go ładować jeszcze rzadziej niż co 10 dni. Ja po blisko tygodniu wcale nie łagodnego użytkowania urządzenia rozładowałam go do jedynie 36 procent.  

Ładowanie zegarka odbywa się za pośrednictwem dołączonej do zestawu magnetycznej ładowarki. Wystarczy godzina, by naładować Huawei Watch Fit 3 od 0 do 100 procent.

Podsumowanie

Gdy Huawei Watch Fit 3 wzięłam do ręki po raz pierwszy, kompletnie nie wiedziałam, czego się spodziewać. Gdy jednak dokładnie zapoznałam się z jego możliwościami, przekonałam się, że jest to smartwatch, który w swojej cenie oferuje naprawdę dużo. W cenie 699 złotych do maksymalnie 799 złotych (a w ofercie premierowej nawet niższej) otrzymujemy bowiem zegarek, który został świetnie wykonany, jest wodoodporny, ma duży i jasny ekran AMOLED oraz jest w stanie monitorować i rejestrować całe mnóstwo parametrów.

Gwarantowane przez ten smartwatch statystyki i podsumowania nie będą wystarczające raczej tylko dla prawdziwych zapaleńców uprawiania sportu, zwłaszcza że precyzja wykonywanych przez niego pomiarów jest duża. Ktoś, kto ćwiczy od czasu do czasu i szuka zegarka, który będzie dobrze prezentował się na nadgarstku, będzie z niego więcej niż zadowolony. Nie można też zapominać o tym, że Huawei Watch Fit 3 obsługuje ładowanie indukcyjne i oferuje zaskakująco długi czas pracy na baterii.

Szkoda, że z pomocą smartwatchy Huawei nadal nie można dokonywać w Polsce płatności zbliżeniowych. O ile to jednak jest mocnym rozczarowaniem, tak brak obsługi kart eSIM w tym przedziale cenowym jest rozczarowaniem zdecydowanie mniejszym. Chyba najbardziej rzucającą się w oczy wadą tego zegarka są szerokie ramki otaczające jego wyświetlacz.

Mocne strony:

  • Schludny design (choć trochę zbyt podobny do Apple Watcha)
  • Mnogość funkcji zdrowotnych
  • Możliwość rejestrowania ponad 100 typów aktywności
  • Wysoka precyzja pomiarów
  • Wbudowany GPS
  • Duży i jasny ekran AMOLED
  • Przystępna cena
  • Długi czas pracy na baterii
  • Ładowanie indukcyjne
  • Łatwa wymiana pasków
  • Wodoodporność 5 ATM
  • Wysoka jakość wykonania
  • Duża wygoda użytkowania
  • Wysoka płynność działania
  • Możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych
  • Czytelna i intuicyjna w obsłudze aplikacja Huawei Zdrowie

Słabe strony:

  • Brak NFC i płatności zbliżeniowych
  • Niektóre funkcje niedostępne w parze z częścią smartfonów
  • Szerokie ramki wokół ekranu
Dobry produkt - wyróżnienie redakcji

Zegarek otrzymał wyróżnienie redakcji – DOBRY PRODUKT

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.