HyperX Cloud II – test słuchawek nie tylko do gamingu

m.matuszewskiSkomentuj
HyperX Cloud II – test słuchawek nie tylko do gamingu
Na początek specyfikacja techniczna:

PARAMETRY TECHNICZNE

Zestaw słuchawkowy:

Typ przetwornika dynamiczne, o średnicy 53 mm, z magnesami neodymowymi
Zasada działania zamknięte
Częstotliwość przenoszenia 15-25000 Hz
Impedancja nominalna 60Ω na system
Nominalny poziom ciśnienia akustycznego 98±3 dB
Całkowite zniekształcenia harmoniczne < 2%
Moc wyjściowa 150 mW
Typ słuchawek nagłowne, wokółuszne
Tłumienie dźwięków otoczenia ok. 20 dBa
Nacisk pałąka 5 N
Waga 320 g
Waga z mikrofonem i przewodem 350 g
Długość i typ przewodu 1 m + przedłużacz 2 m
Połączenie jedna wtyczka mini stereo jack (3,5 mm)

Mikrofon:

Typ przetwornika pojemnościowy (okładzina z elektretu)
Zasada działania gradient ciśnienia
Charakterystyka kierunkowości kardioidalna
Zasilanie zasilanie A–B
Napięcie 2 V
Zużycie energii maks. 0,5 mA
Impedancja nominalna ≤ 2,2 kΩ
Napięcie w obwodzie otwartym przy f = 1 kHz: 20 mV/Pa
Częstotliwość przenoszenia 50-18000 Hz
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) 2% przy f = 1 kHz
Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego 105 dB SPL (THD ≤ 1,0% przy 1 KHz)
Wyjście mikrofonu -39±3 dB
Długość ramienia mikrofonu 150 mm (w tym łącznik)
Średnica kapsuły 6
Połączenie jedna wtyczka mini stereo jack (3,5 mm)

 
HyperX Cloud II - 01

WYGLĄD I KONSTRUKCJA

HyperX Cloud II dotarły do nas w naprawdę porządnym pudełku, w którym prócz samego sprzętu znajdziemy jeszcze dodatkowe welurowe pady, króciutką instrukcję obsługi, przejściówkę samolotową, mikrofon oraz materiałowe etui na wszystkie te elementy. Co ciekawe w zestawie nie ma płyty ze sterownikami. Dlaczego? Bo słuchawki nawet podłączone wraz z kartą dźwiękową nie wymagają instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Wystarczy podłączyć je do portu USB. Szybko, łatwo i przyjemnie. Duży plus. Poniżej nasze wideo z unboxingu.

 
HyperX Cloud II - 02

 

Nowy produkt firmy Kingston (bo to do nich należy HyperX) to w gruncie rzeczy ulepszona wersja dobrze przyjętych słuchawek Cloud. W kwestii wyglądu i konstrukcji zmieniło się niewiele. Cloud II to podobnie jak ich poprzednik, średniej wielkości słuchawki zamknięte, ważące (wraz z mikrofonem i kablem) 350 gramów. Tym co różni obiekt naszych testów od swojego starszego brata jest wspomniana karta dźwiękowa DSP, która zapewnia sprzętowo reprodukowany dźwięk 7.1 Virtual Surround. Jak jej to wychodzi przeczytacie w dalszej części recenzji. Ponadto ulepszono mikrofon, rozszerzono zgodność sprzętu o Xbox One oraz udostępniono 3 warianty kolorystyczne (zamiast 2) – czarno-czerwony, biało-różowy oraz czarno-szary.

Do naszej redakcji trafił pierwszy z nich i trzeba przyznać, że prezentuje się więcej niż dobrze. Na pierwszy rzut oka widać, że sprzęt został wykonany z wysokiej jakości materiałów, a dokładniejsze oględziny tylko to potwierdzają. Zacznijmy może od nauszników. Słuchawki są wyposażone w dynamiczne przetworniki o średnicy 53 mm, z magnesami neodymowymi. Ich obudowa to przede wszystkim czarny, matowy plastik plus metalowe nakładki z logiem HyperX.

 
HyperX Cloud II - 03

 
Do dyspozycji mamy dwie pary podkładek usznych – jedne welurowe, drugie obszyte sztuczną skórą. Każde z nich cechują trochę inne właściwości. Pierwsze „lepiej oddychają” i mniej grzeją uszy, drugie natomiast zapewniają lepsze wygłuszanie dźwięków otoczenia. Oba rodzaje padów zostały wypełnione gąbką memory foam, która dopasowuje się do kształtu naszej głowy i zapamiętuje go, zwiększając komfort użytkowania sprzętu.

 
HyperX Cloud II - 04

Podobną gąbkę (jak i skórzane obszycie) znajdziemy po wewnętrznej stronie pałąka. Ten jest giętki i równie solidny jak cała reszta. Jeśli chodzi o jego wygląd to czy spodoba nam się wyszyta nazwa firmy oraz odznaczające się boczne szwy to już kwestia indywidualna. Nie wygląda to tragicznie, ale jednak można było wymyślić coś ciekawszego. Większym problemem (choć nie dla wszystkich) może okazać się dość ograniczona możliwość regulacji pałąka. Osoby z większymi głowami mogą mieć kłopot z wygodnym dopasowaniem słuchawek. Ja wprawdzie takowego nie miałem ale Cloud II były już wyciągnięte do granic swoich możliwości. Więc jeśli zastanawiacie się nad potencjalnym zakupem nowego produktu Kingstona warto go wcześniej przymierzyć.

HyperX Cloud II - 05

 

Słuchawki HyperX zostały wyposażone w metrowy przewód zakończony wtyczką mini stereo jack (3,5 mm). Za jego pomocą możemy podłączyć sprzęt do naszego smartfona, PlayStation 4 czy oczywiście komputera. Jednak do tego ostatniego Cloud II możemy podpiąć również przez największą nowość słuchawek czyli dołączoną kartę dźwiękową. Ta została ukryta w kontrolerze umieszczonym na dodatkowym, 2-metrowym kablu z końcówką USB. Pilot wykonany jest w całości z matowego, czarnego plastiku i został wyposażony klips, dzięki któremu zaczepimy go np. o kieszeń czy pasek. Za pomocą kontrolera możemy zmieniać poziom głośności słuchawek oraz mikrofonu, a także uruchamiać funkcję 7.1, która rozszerza przestrzeń dźwiękową wokół słuchacza.

 
HyperX Cloud II - 06


WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Wiemy już jak prezentuje się nasz sprzęt, przejdźmy zatem do kwestii użytkowania. Trzeba przyznać, że z HyperX Cloud II korzysta się bardzo wygodnie. Gąbka, o której wspominałem zapewnia duży komfort, a słuchawki nie dociskają się zbyt mocno do głowy dzięki czemu nie było z nimi problemu nawet podczas długich sesji gamingowych. Zarówno skórzane jak i welurowe podkładki świetnie się sprawdzają chociaż oba rodzaje mają swoje plusy i minusy (o których pisałem wcześniej). Mi bardziej do gustu przypadły te ze sztucznej skóry ale możliwe, że to po prostu kwestia przyzwyczajenia (większość słuchawek na rynku oferuje właśnie takie nauszniki).

 
HyperX Cloud II - 07

Łącznie 3 metry kabla (w przypadku podłączenia sprzętu wraz z kartą dźwiękową) powinny spokojnie wystarczyć każdemu. Mogą nawet delikatnie przeszkadzać jeśli odległość od gniazdka USB, do którego chcemy podłączyć słuchawki nie jest zbyt duża. Jednak wydaje mi się, że zawsze lepiej mieć za długi przewód (mimo, że czasem możemy go przydepnąć albo zahaczyć w jakiś inny sposób) niż za krótki.

 
HyperX Cloud II - 08

 
Przyszła więc pora na rzecz najważniejszą czyli sam dźwięk. HyperX Cloud II to słuchawki dla graczy i to do nich są przede wszystkim są kierowane (zostały nawet oficjalnym sprzętem Intel Extreme Masters). Chociaż paradoksalnie to słuchanie muzyki wydaje się być odrobinę mocniejszą stroną nowego produktu firmy Kingston. Nie zrozumcie mnie źle. Zarówno podczas grania, jak i odtwarzania naszych ulubionych utworów jakość dźwięku jest bardzo wysoka i w obu przypadkach słuchawki sprawdzają się bardzo dobrze. Jednak to ta druga opcja zrobiła na mnie większe wrażenie.

 
HyperX Cloud II - 09

 
Ale po kolei. Podczas wirtualnej rozgrywki poszczególne dźwięki są bardzo dobrze słyszalne i wyraźne. Nieważne czy to wybuch, odgłosy silnika czy salwa z karabinu – wszystkie odgłosy odpowiednio wybrzmiewają i bez problemu możemy zlokalizować ich źródło. Chociaż jak można było się spodziewać łatwe namierzanie „szurania buta biwakowicza” to gruba przesada.

 
Kłopoty zaczynają się wraz z włączeniem funkcji 7.1 Virtual Surround. Opcja ta rozszerza przestrzeń wokół słuchacza i rozdziela dźwięk na 8 wirtualnych kanałów zamiast normalnych 2 (stereo). Niestety gdy ten wariant jest aktywny średnie tony zostają niejako przesunięte bliżej użytkownika co negatywnie wpływa na ich odbiór. Lokalizowanie danych odgłosów staje się trudniejsze. Czasem nawet pasma zlewają się ze sobą.

 
HyperX Cloud II - 10

 
Co ciekawe o ile dźwięk 7.1 nie bardzo sprawdzi się w turniejowych grach FPS gdzie precyzja odgłosów jest bardzo istotna, to już całkiem nieźle radzi sobie w innym typie wirtualnej zabawy. Mianowicie chodzi o produkcje utrzymane w konwencji horroru czy thrillera, w których muzyka często odpowiada za cały nastrój. W tytułach tego typu przestrzenny dźwięk świetnie buduje klimat i napięcie. Jeżeli jednak nie gramy dla przyjemności, a rywalizujemy w zawodach lepiej pozostać przy stereo.

 
HyperX Cloud II - 11

 
Jeśli chodzi o słuchanie muzyki to tak jak wspominałem HyperX Cloud II wypadają lepiej. Wszystkie wymienione wcześniej plusy pojawiają się także tutaj. Warto zwrócić uwagę na przyjemne basy, które nie zagłuszają ani nie przyćmiewają innych pasm. Tony średnie i wysokie również trzymają poziom. Jednak żeby nie było tak kolorowo, sprzęt ma też pewne wady. Dźwięk przestrzenny w przypadku muzyki prezentuje się znacznie lepiej niż w grach ale głównie w mocniejszych, rockowych utworach. W spokojnych piosenkach, w których wokal odgrywa główną rolę, głos wykonawcy może być czasem zagłuszany.

 
Na koniec dosłownie dwa słowa na temat mikrofonu. Jest. Działa. No dobra, może trochę więcej. To akcesorium zostało ulepszone w porównaniu do swojego odpowiednika w poprzednim modelu Cloud. Nie jest to wprawdzie olbrzymi przeskok jakościowy ale trzeba przyznać, że teraz trochę lepiej zbiera dźwięk. Ponownie jest odczepiany i wyposażony w giętkie ramię o długości 150 mm (w tym łącznik). Taki rozmiar w pełni wystarczy by korzystać z niego wygodnie i bez problemów.

 
HyperX Cloud II - 12

 

PODSUMOWANIE

HyperX Cloud II to bardzo wygodne słuchawki wykonane z wysokiej jakości materiałów o ciekawym i przyjemnym dla oka wyglądzie. Więcej niż dobry dźwięk, bogaty zestaw dodatków i karta dźwiękowa sprawiają, że na pewno warto rozważyć zakup produktu firmy Kingston. Oczywiście jeśli macie wolne około 400 zł bo właśnie tyle trzeba za niego zapłacić. Warto jednak wcześniej nowy model z serii Cloud przymierzyć by sprawdzić czy poziom regulacji pałąka będzie dla nas odpowiedni. No i nie oczekiwać zbyt wiele od funkcji 7.1. Choć ta w niektórych sytuacjach sprawdza się całkiem nieźle (w innych niestety mniej). A co z szumnymi zapowiedziami z oficjalnej strony słuchawek? Nic mi nie szurało, ani nie syczało ale może to i lepiej.

 
HyperX Cloud II - 13

 

Zalety Wady
Wysoka jakość wykonania Cena
Bardzo dobry dźwięk Regulacja pałąka może być zbyt mała
Niezły design Lepsze w muzyce niż w grach?
Bogaty zestaw dodatków
Karta dźwiękowa
Duża wygoda użytkowania
Świetne wygłuszanie dźwięków otoczenia
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

m.matuszewski