Specyfikacja iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle
- Przekątna ekranu: 27″
- Typ matrycy: IPS
- Rozdzielczość: 2560 x 1440 pikseli (16:9)
- Częstotliwość odświeżania obrazu: 165 Hz
- Technologia synchronizacji: AMD FreeSync Premium
- Jasność: 400 cd/m2
- Głośniki: Tak, 2 x 2 W
- Złącza: 1x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, jack 3.5 mm, 2x USB-A 3.1 Gen 1, 1x USB-B 3.1 Gen 1
- VESA: 100 x 100 mm
- W zestawie: kable HDMI, DP i USB, kabel zasilający
- Cena: 1679 złotych
iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle zwraca uwagę ceną oraz specyfikacją techniczną. Wyceniony w trwającej obecnie promocji na kwotę 1679 złotych monitor wyposażono w matrycę IPS WQHD o przekątnej 27 cali oraz odświeżaniu obraz na poziomie 165 Hz. Producent kusi przy okazji czasem reakcji w trybie MPRT na poziomie zaledwie 0,5 ms.
Sprzęt sprzedawany jest w dobrej jakości kolorowym pudełku i dobrze zabezpieczony styropianem oraz folią wykonaną z pianki. Wewnątrz znajduje się monitor, podstawa oraz całkiem bogaty zestaw startowy w postaci przewodów HDMI, DisplayPort, USB oraz zasilającego. Noga monitora zespolona jest z uchwytem VESA 100×100 mm na odwrocie monitora za pomocą śrubek. Po stronie użytkownika pozostaje przykręcenie podstawy, co odbywa się bez użycia narzędzi, trwa chwilę i jest procesem na tyle nieskomplikowanym, aby poradził sobie z tym nawet początkujący użytkownik komputera.
Obudowa iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle została utrzymana w typowej dla producenta stylistyce. Mamy tu zatem dość minimalistyczna formę i konstrukcję wykonaną z matowego, lekko chropowatego tworzywa sztucznego o ciemnym zabarwieniu. Podstawa o dziwo również jest plastikowa, dwuramienna i nie zajmuje przesadnej ilości miejsca na biurku, choć wystaje nieco do tyłu poza obrys monitora.
Na pochwałę zasługuje zakres regulacji. Wysokość położenia ekranu da się regulować w zakresie 130 mm (góra, dół), a sam wyświetlacz można pochylić o 18 stopni w górę lub o 3 stopnie w dół. Płaski panel da się obrócić o 90 stopni i korzystać z niego w orientacji pionowej. Brakuje w zasadzie tylko obracania w poziomie, ale przy tej konstrukcji podstawy implementacja takowego rozwiązania nie jest po prostu możliwa.
Uwagę zwracają cieniutkie ramki boczne i górna, pogrubione nieco o otaczającą wyświetlacz ciemną strefę, na której nie są wyświetlane piksele. Najgrubsza jest ramka dolna, która jednak nie wyróżnia się in minus na tle konkurencji sprzedawanej w podobnej cenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby monitor zawiesić na wysięgniku lub ścianie, odkręcając uprzednio nogę i zamieniając ją na stosowny uchwyt.
iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle, w przeciwieństwie do modelu Full HD, oferuje użytkownikowi przyciski fizyczne do sterowania menu OSD usytuowane na dolnej krawędzi ramki otaczającej 27-calową matrycę IPS o rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Prawdę mówiąc to najmniej wygodny ze sposobów sterowania, choć przyciski da się stosunkowo łatwo wyczuć pod opuszkami palców.
27-calowy panel pokryty został powłoką antyrefleksyjną, która w połączeniu z relatywnie wysoką jasnością wyświetlacza na poziomie 400 cd/m2 pozwala korzystać z monitora nawet w nieco trudniejszych warunkach oświetleniowych. Powiedziałbym, że wygląd panelu to dobry kompromis pomiędzy rozwiązaniami bardzo mocno matowymi, o wysokim stopniu ziarnistości, a zupełnie błyszczącymi.
G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle to model skierowany dla graczy, o czym świadczy garść dedykowanych im rozwiązań. Przede wszystkim matryca, będąca w stanie wyświetlać nawet 165 klatek na sekundę. Ponadto, jest tu obecna funkcja FreeSync Premium Pro, działająca w zakresie 48-165 Hz zarówno na złączu DisplayPort 1.4 oraz 48-144 Hz na złączu HDMI. Pomimo braku oficjalnej certyfikacji ze strony NVIDIA, monitor iiyama doskonale radzi sobie także z funkcją G-SYNC na kartach NVIDIA. Gracze lubujący się w dynamicznych FPS-ach i tytułach e-sportowych będą zachwyceni.
Osoby pragnące skalibrować monitor lub po prostu w detalu dopasować ustawienia monitora do własnych preferencji będą ukontentowane. iiyama G-Master GB2770QSU-B1 umożliwia konfigurację w zasadzie wszystkich istotnych parametrów pracy. Jest m.in. regulacja czerni, gamma, filtr światła niebieskiego, kontrast, a nawet kontrast dynamiczny, jasność, saturacja kolorów. Na szczęście nie zabrakło jakże istotnych ustawień temperatury barwowej oraz suwaków RGB i RGBCMY.
Użytkownik ma możliwość regulowania parametru Overdrive, który na domyślnych ustawieniach daje świetne efekty, w połączeniu z niskim czasem reakcji matrycy. Niestety, na najwyższych wartościach Overdrive powoduje tzw. Overshot, będący zjawiskiem niepożądanym, występującym zauważalnie w trybie MBR. O ile kalibracja obrazu daje pożądane efekty, to ustawień „gamingowych” radziłbym nie ruszać”. Czas reakcji GTG bez MBR przy Overdrive 3 (domyślny) to ok. 4 ms, co jak na IPS jest dobrym wynikiem. Monitor wspiera standard HDR400, ale obraz w trybie HDR przy tej jasności nie rzuca jeszcze na kolana.
Równomierność podświetlenia matrycy stoi na dobrym poziomie i niewielkie różnice jasności widać jedynie, gdy na ekranie wyświetlana jest czarna plansza testowa. W normalnym użytkowaniu nie da się tego dostrzec. Jasność matrycy przy maksymalnej wartości ustawienia przekracza nieco deklarowaną przez producenta (ok. 451 cd/m2), ale dla najbardziej satysfakcjonującej jasności obrazu lepiej ją nieco obniżyć. Każdy monitor będzie zapewne nieco inaczej skalibrowany, ale możecie spodziewać się 99-procentowe pokrycia przestrzeni sRGB, 91% DCI-P3 (!) oraz ok. 78% Adobe RGB. Zmierzony kontrast to ok. 1210:1. Jak widać sprzęt powinien spełnić wymagania nie tylko graczy, ale też mniej wymagających profesjonalistów.
Podsumowanie
Osoby dysponujące kartami graficznymi będącymi w stanie wyświetlać 165 klatek na sekundę w grach nie potrzebują wiele ponad to, co oferuje iiyama G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle. To monitor WQHD z dobrej klasy, jasną matrycą IPS 165 Hz, współpracujący bezproblemowo z technikami AMD FreeSync Premium Pro, jak i NVIDIA G-SYNC. Ze względu na jakość prezentowanego obrazu oraz dobre odwzorowanie kolorów sprzęt sprawdzi się też w amatorskiej obróbce zdjęć oraz wideo. W swojej cenie (zwłaszcza tej promocyjnej) monitor jest urządzeniem, obok którego nie powinno się przechodzić obojętnie.
Mocne strony:
+ dobrej klasy matryca IPS – bardzo jasna
+ niezłe głośniki
+ matryca 165 Hz z FreeSync Premium Pro, działająca z G-SYNC
+ niski czas reakcji
+ ergonomiczna podstawa z małą wadą
+ HUB USB 3.0
+ czytelne menu OSD
Słabe strony:
– brak funkcji regulacji poziomej
– MBR nie ma sensu przez zbyt duże podbicie Overdrive