Sprawdziliśmy, jak Imilab EC4 sprawuje się w codziennym użytkowaniu.
Imilab EC4 – zawartość opakowania
W pudełku wraz z kamerą otrzymujemy uchwyt ścienny montowany na dwa kołki, płaski przewód Ethernet, płaski przewód USB do zasilania oraz bramkę z zasilaczem. Dodatkowo, producent dorzuca naklejkę 3M, dla tych, którzy wolą montaż na taśmę niż wiercenie.
Jakość wykonania wszystkich elementów stoi na niezłym poziomie, z pewnością produkt nie trąci tandetą. Podoba mi się również minimalistyczny design, zarówno kamera, jak i bramka są niewielkich rozmiarów i oba urządzenia można umieścić w dogodnym miejscu.
Wraz z kamerą otrzymałem też panel fotowoltaiczny, który może zasilać kamerę na zewnątrz (podłączany jest za pomocą złącza MicroUSB). Panel nie jest elementem zestawu i trzeba kupić go osobno.
Warto też dodać, że producent sprzedaje samą kamerę bez bramki i jest to doskonałe uzupełnienie, jeżeli chcemy monitorować różne miejsca.
Imilab EC4 – co oferuje kamera do monitoringu?
Kamerę oznaczoną kodem CMSXJ31A wyposażono w sensor obrazu 4MP oferujący rozdzielczość 2560 x 1440 px. Urządzenie wspiera tryby wideo 2K, 1080P, 360P, a pole widzenia kamery jest dość szerokie (150 stopni).
Imilab EC4 posiada wbudowaną baterię 5200mAh, wspiera dwukierunkowy dźwięk, a temperatura pracy urządzenia wynosi -20°C~50°C. Obudowa została zabezpieczona przed wodą czy słońcem (IP66), a komunikacja z branką odbywa się za pomocą Wi-Fi @ 2.4GHz.
Bramka (CMWG31B) posiada slot na kartę MicroSD, a oprogramowanie zapewnia też przechowywanie nagrań w chmurze AWS. Za łączność odpowiada tutaj złącze Ethernet 10/100M.
Na start producent oferuje 3 miesiące zapisywania danych w chmurze za darmo. Później można wykupić jeden z abonamentów (7 dniowe przechowywanie – 19,9$ za rok, 30-dniowe przechowywanie – 39,9$ za rok). Dane mogą być też zapisywanie lokalnie, na karcie pamięci.
Instalacja i konfiguracja kamery
Jak już wspomniałem, do montażu możemy użyć naklejki 3M lub wkrętów. Wybór metody zależy w dużej mierze od powierzchni, jaką wybierzemy. Kamerka wraz z obrotową głowicą przykręcana jest do uchwytu na gwint, a całość wygląda solidnie. Pozycję kamery można regulować, aby osiągać optymalne pole widzenia.
Do obsługi kamery niezbędna jest aplikacja mobilna IMILAB Home. Kamera Imilab EC4 znajduje się na liście wspieranych urządzeń, a aby zacząć należy podłączyć bramkę do sieci za routera kabla sieciowego. Gdy brama pojawi się w interfejsie aplikacji, możemy przejść do konfiguracji kamery. Na tym etapie trzeba podłączyć ją do bramy za pomocą dołączonego kabla USB. Cały proces jest dobrze opisany i przebiegł bez problemów. Po skonfigurowaniu kamery można umieścić ją w dogodnym miejscu.
Bramkę umieściłem w salonie, gdzie mam router, natomiast kamera powędrowała na zewnątrz budynku, odległość pomiędzy urządzeniami to ok. 13 m. Obawiałem się o zasięg, ale jak się okazało, niepotrzebnie. Nawet w takiej odległości kamera zachowuje łączność z bramą.
Obsługa i aplikacja IMILAB Home
Na ekranie głównym aplikacji widzimy skrót do kamery oraz bramki. Od razu widać obraz z kamery ale nie jest on aktualny, aby go odświeżyć, trzeba tapnąć przycisk Play. Bezpośrednio z tego miejsca można aktywować też komunikację głosową czy powiększyć podgląd. Klikając po więcej opcji podejrzymy historię zdarzeń oraz podgląd na żywo z możliwością wyboru rozdzielczości, nagrywania, robienia zdjęć, aktywacji syreny czy włączenia diody LED.
Jak wcześniej wspomniałem, kamera oferuje dwukierunkową komunikację audio, a zatem można aktywować rozmowę i komunikować się z osobą znajdującą się w zasięgu kamery.
Jak widzicie, interfejs aplikacji IMILAB Home jest w języku polskim. W ustawieniach znajdziemy sporo przydatnych opcji, jak miernik sygnału, tryb wykrywania ruchu, czułość wykrywania, stan baterii czy tryb noktowizji.
Kamera zasilania jest bateryjnie + ewentualnie ze wsparciem panelu fotowoltaicznego, dlatego ciągłe nagrywanie nie jest dostępne. Można za to automatycznie nagrywać zdarzenia po wykryciu ruchu ustawiając też długość klipu. Dodatkowo, można ustalić detekcję przez 24h lub tylko w określonych godzinach.
W momencie wykrycia ruchu, na smartfon wysyłane jest powiadomienie. Niestety aplikacja nie przenosi nas od razu do podglądu na żywo, a do ostatnich zdarzeń. Oczywiście w przypadku wykrycia ruchu można podejrzeć obraz na żywo z poziomu smartfonu.
Doceniam, że producent zadbał o możliwość definiowania stref monitoringu. Na obrazie z kamery można wskazać obszar, który nie będzie monitorowany, aby nie generować zbędnych powiadomień.
Imilab EC4 – jakość obrazu
Kamera wygląda dość niepozornie, ale oferuje świetną jakość obrazu w swojej klasie. Obraz 2,5K na ekranie smartfonu jest bardzo szczegółowy. Co więcej, tryb nocny również oferuje nagrywanie w kolorze, co jest rzadkością w tego typu kamerach.
Producent deklaruje, że bateria może wytrzymać nawet 100 dni. U mnie po tygodniu jej poziom spadł o 4%. Żywotność zależy oczywiście od wielu czynników i konfiguracji kamery. Nie zdążyłem sprawdzić, jak sprawuje się panel fotowoltaiczny, ale po jego instalacji artykuł zostanie zaktualizowany.
Imilab EC4 – podsumowanie
Kamera chińskiej marki Imilab naprawdę mnie zaskoczyła i to pozytywnie. Urządzenie został solidnie wykonane, a jego obsługa nie stwarza problemów. Świetnie wypada jakość nagrań, zarówno w dzień, jak i w nocy. Przydatnym dodatkiem jest komunikacja audio z dobrym dźwiękiem. Samo oprogramowanie też nie budzi zastrzeżeń – aplikacja oferuje polski interfejs i ma sporo przydatnych opcji. Jedynym irytującym elementem jest ekran wczytywania aplikacji widoczny przez 5 sekund.
Jeżeli szukasz zewnętrznej, bezprzewodowej kamery do monitoringu z dobrym zasięgiem, Imilab EC4 może być dobrym wyborem. Kamerę można kupić za niespełna 459 zł korzystając z naszej zniżki w sklepie BATNA24.