Inno3D GeForce RTX 3060 Ti iChill X3 – specyfikacja
- Układ graficzny: GeForce RTX 3060 Ti
- Taktowanie rdzenia: 1410 MHz / 1725 MHz (Boost)
- Taktowanie pamięci (efektywne): 14000 MHz
- Pamięć: 8 GDDR6
- Opcja chłodzenia pasywnego: tak
- Backplate: tak
- Złącze: PCI-E x16 4.0
- Wyjścia: 1 x HDMI, 3 x DisplayPort
- Rekomendowana moc zasilacza: 650 W
- Zasilanie: 1 x 8-pin
- Wymiary (dł. x szer.): 300 x 135 mm
GeForce RTX 3060 Ti to konstrukcja wykorzystująca chip graficzny GA104 o wydajności przewyższającej nieznacznie kartę GeForce RTX 2080 SUPER. Jej kolosalnym atutem miała być cena sugerowana na poziomie zaledwie 2199 złotych. Dla porównania, wzmiankowana tu konstrukcja poprzedniej generacji wyceniana była w dniu premiery na 3299 złotych. Niestety, praktyka pokazuje, że układy RTX 3060 Ti sprzedawana są nierzadko nawet w dwukrotnie wyższej cenie. Decyduje o tym niewielka podaż oraz doskonałe możliwości w zakresie wydobywania kryptowalut – wysoki hash rate (60 MH/s) przy jednoczesnym niskim poborze mocy (zwłaszcza po zmianie paru ustawień).
Sugerowana cena Inno3D RTX 3060 Ti iChill X3 to 2699 złotych i wynika ona z faktu zastosowania wydajnego układu chłodzenia, na który składają się trzy wentylatory o średnicy 92 mm i 6 rurek miedzianych, podświetlenia, czy też backplate’a. Topowe konstrukcje zawsze kosztują nieco więcej niż te, oferujące nieco mniej.
Platforma testowa
- Sterowniki: GeForce Game Ready Driver 461.40
- Procesor: Intel Core i5-9600K
- RAM: 32 GB (2×8 GB Corsair Vengeance RGB Pro 3200 MHz CL16 + 2×8 GB G.SKILL Ripjaws V 3200 MHz CL15)
- Chłodzenie CPU: NZXT Kraken Z53
- Płyta główna: MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon AC
- Zasilacz: Seasonic FOCUS Plus 650 W
- Dysk systemowy: ADATA XPG 500 GB M.2 PCI-E
- Obudowa: NZXT H710
W zestawie z kartą graficzną oprócz instrukcji obsługi, klucza inbusowego, śrubki oraz warunków gwarancji znajdują się także dwie przezroczyste płytki, które można zamocować na karcie, by uzyskać ciekawe efekty świetlne. Co dość zdumiewające, karta zasilana jest za pośrednictwem jednej tylko wtyczki 8-pin.
TDP karty wynosi jedynie 220 W (o 20 W więcej niż wariant Founders Edition), a układ dobrze reaguje na undervolting lub zmniejszanie limitu mocy w programie MSI Afterburner. Producent zdecydował się podnieść zegar Boost do poziomu 1725 MHz (o 60 MHz) i nie zmieniał domyślnego taktowania pamięci, pozostawiając pole do popisu graczom. Warto zauważyć, ze najwydajniejsze podkręcone przez producentów konstrukcje pracują z taktowaniem nawet 1830 MHz. Inno3D zabawę z dalszym OC pozostawia użytkownikowi.
Inno3D RTX 3060 Ti iChill X3 robi świetne wrażenie po wyjściu z pudełka. Urządzenie jest niezwykle masywne za sprawą aż 3-slotowego układu chłodzenia – nabywając takie GPU upewnijcie się, że macie na nie odpowiednio dużo miejsca w obudowie. Szybko okazuje się, że w parze z jego rozmiarem idzie bardzo skuteczne rozpraszanie ciepła. Karta jest w stanie chłodzić się pasywnie, bez udziału wentylatorów, co sprawia, że bardzo często działa zupełnie bezgłośnie. Świetnie wygląda aluminiowy, czarny backplate z kilkoma wycięciami. Podświetlenie jest jednokolorowe.
RTX 3060 Ti od Inno3D oferuje użytkownikowi trzy wyjścia graficzne DisplayPort w standardzie 1.4a oraz jedno wyjście HDMI 2.1. Nie wiem czy ktokolwiek będzie chciał wykorzystywać ten układ do zabawy w 8K z włączonym HDR, ale jeśli tak, to będzie miał taką możliwość. Przypominam, że złącze NVLink nie jest tu obecne, a kart RTX 3060 Ti nie da się ze sobą łączyć.
Moją uwagę z miejsca zwróciła rewelacyjna kultura pracy – nawet wtedy, gdy nie zacząłem jeszcze „majstrować” z ustawieniami programu MSI Afterburner. Inno3D RTX 3060 Ti iChill X3 utrzymuje niskie temperatury zarówno w trybie pasywnym, jak i aktywnym. Karta była skutecznie chłodzona w nawet najbardziej wymagających grach 3D, nie generując przy tym nadmiernego hałasu. Dość powiedzieć, że w pomieszczeniu, w którym panowała temperatura 21 stopni Celsjusza, rdzeń karty chłodzonej pasywnie nie przekraczał 33 stopni Celsjusza. Pod obciążeniem temperatura rosła do 62-63 stopni Celsjusza. To doskonałe wyniki jak na tak wydajną konstrukcję.
Kartę Inno3D bez większego wysiłku podkręciłem o 120 MHz na rdzeniu i 1000 MHz na pamięciach, zachowując pod 100-procentowym obciążeniem temperaturę na poziomie 72-74 stopni Celsjusza przy niemal bezgłośnej prędkości obrotowej wentylatorów wynoszącej 57% maksymalnej wartości. Żyć nie umierać.
Dysponująca 8 GB pamięci RAM karta Inno3D RTX 3060 Ti iCHILL X3 Red nie tylko wyprzedza legitymującą się tą samą liczbą pamięci kartę Gigabyte RTX 2080 SUPER Windforce OC, ale zbliża się także do wyników układu GeForce RTX 2080 Ti bez względu na rozdzielczość. To imponujące i chciałoby się napisać, że gracze dostali wydajność drogich kart poprzedniej generacji za ułamek ceny, ale… sami widzicie jak wygląda sytuacja rynkowa.
Podsumowanie
Karty graficzne GeForce RTX 3060 Ti mogły być jednymi z najlepszych kart graficznych w historii. Mogły, bowiem ich sugerowane ceny mają się nijak do rzeczywistych i zapowiadany fenomenalny stosunek wydajności do ceny pozostał jedynie na papierze. Inno3D RTX 3060 Ti iChill X3 to naprawdę mocno dopracowany przedstawiciel tej serii. Wydajny, skutecznie chłodzony, z potencjałem na dalsze zwiększanie wydajności poprzez overclocking. Gdyby to GPU dało się kupić w sugerowanej przez producenta cenie, zapewne sprawiłbym ją sobie do któregoś z moich komputerów. Jeśli miałbym wskazać na główne grzechy testowanej karty, to… cóż, mogę narzekać tylko na jednokolorowe podświetlenie. Oczywiście największym mankamentem pozostaje zerowa dostępność i ceny będące wypadową niskiej dostępności i kolosalnego popytu, ale na to akurat Inno3D jako producent urządzenia ma niewielki wpływ.
Ach, gdyby NVIDIA przycięła wcześniej możliwości kart graficznych GeForce RTX z serii 30 w zakresie kopania kryptowalut, podobnie jak zrobi to z układami RTX 3060… być może ceny byłyby atrakcyjniejsze z punktu widzenia konsumentów?
Mocne strony:
+ wysoka wydajność w grach
+ cichy i skuteczny układ chłodzenia
+ tryb chłodzenia pasywnego
+ zasilanie pojedynczą wtyczką 8-pin
+ ładny backplate
+ atrakcyjna cena sugerowana
+ dobry stosunek wydajności do ceny sugerowanej
Słabe strony:
– zerowa dostępność
– wysokie ceny podyktowane dostępnością
– podświetlenie tylko w jednym kolorze