Zalety kart NVIDIA GeForce RTX
W sieci na każdym kroku można spotkać podobne pytania dotyczące wyboru idealnej karty graficznej. Czy warto kupić kartę graficzną NVIDIA? Jakie są zalety kart graficznych NVIDIA GeForce RTX? Co lepsze: GeForce RTX czy GeForce GTX? Cóż, zalet kart NVIDIA GeForce RTX jest naprawdę sporo i Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 cechują wszystkie.
Propozycje od NVIDIA i partnerów marki to przede wszystkim najlepsza na rynku obsługa technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym w grach. Ray tracing czyni oświetlenie w grach realistycznym jak nigdy dotąd – za odpowiednie zaawansowane obliczenia odpowiadają obecne w kartach GeForce RTX rdzenie Tensor.
Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 oraz inne karty z serii RTX 3000 to także DLSS, czyli technologia zwiększająca liczbę klatek na sekundę w grach za pomocą kilku kliknięć myszy, bez lub z minimalną, niemal niedostrzegalną utratą jakości wyświetlanego obrazu. Nawet 70% więcej FPS w grze i możliwość grania w jeszcze wyższej rozdzielczości? Fajna opcja.
Karty GeForce RTX 3000 to także obsługa wielu technologii towarzyszących jak NVIDIA Reflex, NVIDIA Broadcast, NVIDIA G-Sync, czy też dopracowane sterowniki GeForce GameReady oraz oprogramowanie NVIDIA GeForce Experience, zapewniające nie tylko automatyczne aktualizacje sterowników, ale też narzędzie do nagrywania wideo w grach, wykonywania zrzutów ekranu, optymalizacji ustawień graficznych. Jest tego cała masa, a wiele dobrodziejstw to także domena tańszych propozycji spod znaku GeForce GTX.
Wróćmy do głównego bohatera tego wpisu.
Specyfikacja Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3
- Układ graficzny: GA104
- Taktowanie rdzenia: 1500 MHz (1785 MHz Boost)
- Taktowanie pamięci: 14000 MHz
- Pamięć: 8 GB GDDR6
- Szyna pamięci: 256-bit
- Długość: 300 mm
Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 – budowa i jakość wykonania
Inno3D przyzwyczaiło mnie do dość specyficznej stylizacji swoich kart graficznych, która sprawia, że z daleka rozpoznaję GPU tego producenta. Obudowę wykonano z całości z tworzywa sztucznego. Aluminiowe są perforowany śledź ze złączami 3x DisplayPort 1.4a i 1x HDMI 2.1, backplate usztywniający PCB oraz radiator z sześcioma rurkami cieplnymi, odprowadzającymi ciepło z miedzianej podstawy na GPU.
Konstrukcja zasilana jest dwoma wtyczkami 8-pin. Rekomenduje się tu dobrej klasy zasilacz o mocy 600 W lub nawet nieco mocniejszy.
Karta w trakcie działania jest ładnie podświetlona z boku. Dobrze komponuje się z choinką w pokoju, serio. 😉 Niestety, od strony wentylatorów iluminacji nie ma, co zniechęciło mnie do ułożenia GPU w pozycji poziomej. Podświetleniem da się sterować z poziomu dedykowanej aplikacji Inno3D TuneIT bądź takiej dostarczanej przez producenta płyty głównej.
Platforma testowa
- Procesor: Intel Core i7-11700K
- Chłodzenie CPU: NZXT Kraken X73
- RAM: 32 GB (4 x 8 GB 3200 MHz CL16)
- Płyta główna: MSI MAG B560M Tomahawk WIFI
- Zasilacz: NZXT C1000 1000W
- Dysk systemowy: GOODRAM PX500 512GB M.2 PCIe NVMe
- Obudowa: NZXT H1 Elite
- Sterowniki: GeForce Game Ready Driver 521.90
- System: Windows 11 22H2
Wydajność
Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 to wszystko, czego gracze potrzebują dziś do ogrywania najnowszych tytułów AAA z ray tracingiem nie tylko w rozdzielczości 1080p, ale też 1440p, a czasem nawet 4K. GeForce RTX 3070 odpowiada mniej więcej wydajnością flagowej karcie NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti, co wielu miłośnikom gier da pewne wyobrażenie na jego temat. Jednocześnie Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 jest cichszy i chłodniejszy.
Kliknij na wykres prawym przyciskiem myszy i otwórz go w nowej karcie, by go powiększyć.
Gry 1080p nie stanowią wyzwania dla Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 w maksymalnych ustawieniach graficznych i często nawet włączanie techniki DLSS okazuje się zbyteczne. Nawet bez niej tytuły takie jak Overwatch 2 działają w 144 klatkach na sekundę, umożliwiając rozgrywkę na świetnym poziomie. Ba, ten sam tytuł działa równie dobrze w 1440p.
Większość gier śmiga w 1440p z ray tracingiem i w ultra detalach po włączeniu DLSS w satysfakcjonującej liczbie klatek. Idealne przykłady? Cyberpunk 2077 i nowy Wiedźmin 3 z RTX. W drugim przypadku CD Projekt RED czeka jeszcze trochę optymalizacji, bo mam wrażenie, że gra mogłaby działać lepiej. Włączenie DLSS w Spider-Man Remastered nie przyniosło wymiernego zysku w klatkach na sekundę (specyficzny przypadek), ale uczyniło grę ładniejszą. Z czasem sytuacja ze znaczącą poprawą jakości obrazu będzie cechować jeszcze więcej tytułów.
Poniżej możecie zobaczyć, w jaki sposób ray tracing i DLSS wpływają na jakość grafiki w grach. To tylko zrzuty ekranu i efekt jest widoczny, jednak podczas zabawy w wysokiej rozdzielczości, na pełnym ekranie różnice są jeszcze większe! Najlepiej porównajcie sobie zrzuty ekranu w formacie PNG na naszym Dysku Google.
Kliknij na grafiki prawym przyciskiem myszy i otwórz je w nowej karcie, by je powiększyć.
Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 to idealna propozycja dla osób szukających diablo szybkiego GPU do 1080p i 1440p, które chcą kartę NVIDIA, a jednocześnie nie chcą dopłacać do znacznie droższego RTX 3080.
Kultura pracy – hałas, temperatury
Nie da się powiedzieć złego słowa na temat kultury działania Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3. Wręcz przeciwnie, to chłodna, cicha karta, a przynajmniej taka jest, gdy umieści się nią w przyzwoitej obudowie. Działając w obudowie NZXT H1 pod maksymalnym obciążeniem Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 nie przekraczała temperatury na poziomie 74 stopni Celsjusza przy wentylatorach działających całkiem cicho w trybie auto. W stanie spoczynku temperatura wynosiła ok. 34 stopnie Celsjusza.
Po podkręceniu karty graficznej temperatury wzrosły symbolicznie pod obciążeniem – o 1-2 stopnie Celsjusza. Warto sięgać po OC, naprawdę. Dodam, że po dodatkowym downvoltingu mocno spadają (nawet o parę stopni), ale to informacja przede wszystkim dla zaawansowanych użytkowników.
Przy obrotach wentylatorów ustawionych w trybie auto hałas był w pełni akceptowalny, nawet gdy nie grałem w słuchawkach. Szum po undervoltingu jest jeszcze mniejszy, bo temperatury są jeszcze niższe. Na pewno Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 to jedna z cichszych spośród najwydajniejszych kart graficznych i to bez żadnego dodatkowego kombinowania.
Pamiętajcie, że jeżeli chodzi o kulturę pracy karty graficznej, bardzo dużo zależy od tego, w jakich warunkach działa dana karta. Jeśli urządzenie funkcjonować musi w małej, ciasnej i niezbyt przewiewnej obudowie, na dodatek usytuowanej na dywanie i z zasłoniętymi wylotami powietrza, temperatury jej działania będą wyższe, przez co hałas wentylatorów także wzrośnie. Dobra obudowa i skuteczne wentylatory to podstawa.
Podkręcanie
Doświadczenie nauczyło mnie, że karty z rodziny NVIDIA GeForce RTX 3000 aż proszą się o dwie rzeczy: overclocking zwiększający ich wydajność oraz downvolting, zmniejszający pobór prądu, obniżający temperatury i wyciszający działające w trybie automatycznym wentylatory. Nie inaczej jest w przypadku Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3, który podkręca się naprawdę fajnie.
Limit energetyczny Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 da się zwiększyć do 108%. Nie było to jednak wymagane do tego, aby stabilny zegar GPU udało mi się zwiększyć o 120 MHz, przy jednoczesnym podniesieniu taktowania pamięci o 1000 MHz. Należy pamiętać, że fabrycznie karta ta jest już odrobinkę podkręcona względem wersji Founders Edition.
Overclocking przekłada się na zysk na poziomie 5-8%, w zależności od gry lub aplikacji. Moim zdaniem to ładny wynik i osiągany minimalnym nakładem sił. Warto.
Podsumowanie
Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 to karta, która podobnie jak wcześniej testowane przeze mnie karty graficzne tego producenta nie zawodzi. Urządzenie sprzedawane jest w przystępnej jak na tę serię kart i linię modelową cenie, oferując przy tym funkcje występujące w znacznie droższych konstrukcjach.
Kartę cechuje wysoka jakość wykonania. Producent zastosował tu ładny, czarny backplate usztywniający konstrukcję oraz ułatwiający rozpraszanie ciepła. Nie zabrakło skutecznego układu chłodzenia z trzema wentylatorami, opcją chłodzenia w pełni pasywnego i efektownym podświetleniem. Tak, obudowa karty jest plastikowa, ale to solidny plastik. Tu uwaga: nie każdemu przypadnie do gustu brak podświetlenia od strony wentylatorów, które zachęcałoby do wyeksponowania karty w pozycji pionowej.
Inno3D GeForce RTX 3070 iCHILL X3 jest chłodna pod obciążeniem, a układ chłodzenia nie hałasuje. Potencjał podkręcania jest przyzwoity, zwłaszcza w przypadku pamięci. To urządzenie świetnie nadające się do grania w rozdzielczości 1440p w najwyższych detalach graficznych, uruchamiania gier e-sportowych w 144-240 klatkach na sekundę, a po obniżeniu detali i włączeniu DLSS również zabawy w 4K.
Jeżeli ceny kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3000 wyglądają Waszym zdaniem coraz bardziej kusząco, to możecie być pewni, że oferta układów graficznych Inno3D GeForce RTX 3000 jest jedną z najkorzystniejszych cenowo. Któraś z tych kart będzie stanowić doskonały prezent świąteczny dla miłośnika gier komputerowych. Gwarantuję, że każdy gracz ucieszy się z takiej niespodzianki. 😉
Mocne strony:
+ karty GeForce RTX 3000 w końcu w korzystnej cenie
+ fenomenalna wydajność w 1080p
+ wysoka wydajność w 1440p
+ przyzwoita wydajność w 4K z DLSS i po obniżeniu detali w grach
+ skuteczny i cichy układ chłodzenia
+ tryb chłodzenia w pełni pasywnego
+ niezły potencjał OC
+ jeden z najatrakcyjniej wycenionych RTX 3070
Słabe strony:
– w pozycji pionowej prezentuje się tak sobie