Lenovo ideapad Y700 – test gamingowego notebooka

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Lenovo ideapad Y700 – test gamingowego notebooka
Gamingowe notebooki to świetna propozycja dla osób, które poszukują urządzenia zapewniającego odpowiednią wydajność w grach, a jednocześnie cenią sobie swobodę ruchu i chcą korzystać z notebooka w praktycznie każdym miejscu.

Jednym z rozsądniejszych wyborów są notebooki wyposażone w kartę graficzną GeForce GTX 960M. Modele z tym układem można już zakupić za nieco ponad 4 tysiące złotych. Nie jest to mało, jednak z drugiej strony topowe konstrukcje z GTX 980M to często wydatek rzędu 7-8 tysięcy złotych.

Jednocześnie karta GTX 960M jest na tyle mocna, by cieszyć się w miarę płynną rozgrywką we wszystkich, nawet tych nowych, grach. Do naszej redakcji trafiła propozycja od Lenovo. Czy ideapad Y700 spełnił nasze oczekiwania? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym teście.

Parametry techniczne

Lenovo ideapad Y700-17ISK Specyfikacja
System Windows 10
Procesor Intel Core i7-6700HQ @2.6 GHz
Pamięć RAM 8 GB DDR4
Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX960M 4 GB GDDR5
Ekran 17.3″ Full HD IPS
Dyski twarde 128 GB SSD + 1 TB HDD
Napęd Brak
Łączność i komunikacja 802.11ac Intel Dual Band Wireless-AC 8260
Gigabit Ethernet
Bluetooth 4.0
Sloty i wejścia HDMI, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, RJ-45, audio
Bateria 60 Wh
Wymiary 2,8 cm x 42,3 cm x 30,5 cm
Waga 3,5 kg

Wygląd i konstrukcja

{reklama-artykul}Lenovo ideapad Y700 został utrzymany w popularnej ostatnimi czasy czarno-czerwonej kolorystyce. Znaczna część obudowy jest czarna, natomiast czerwone wstawki, łącznie z podświetleniem klawiatury, dodają urządzeniu odpowiedniego charakteru.

Pomimo 17-calowej matrycy, ideapad Y700 wydaje się być urządzeniem smukłym. Nieczęsto można to powiedzieć o gamingowych notebookach, które podczas przenoszenia w inne miejsce potrafią zmęczyć.

lenovo ideapad y700
Producent postawił na delikatny design, co najlepiej widać po zamknięciu pokrywy. Grubość urządzenia nie jest zbyt duża i pozytywnie wpływa na odbiór całości.

Czerwone wstawki znajdujące się po lewej i prawej stronie wylotu wentylatora wykonane zostały z metalowej siatki. Matryca została wyraźnie oddzielona od głównej części urządzenia. Wszystko dzięki efektownym ścięciom bocznych elementów. Dzięki temu notebook wygląda nieco futurystycznie.

Waga urządzenia nie przekracza 3,5 kilograma, co jest całkiem niezłym wynikiem, zważając na fakt, że jest to notebook z 17,3-calową obudową. Dla porównania testowany przez nas niedawno Acer Predator 17 ważył prawie 4 kilogramy. Różnica jest zatem odczuwalna.

lenovo ideapad y700
Obudowa komputera została wykonana z ciemnego plastiku. Pokrywa notebooka jest nieco błyszcząca i niestety podczas użytkowania mocno się brudzi. Odciski palców są na niej widoczne praktycznie od pierwszego wyjęcia z pudełka. Osobom lubiącym czysty sprzęt może to przeszkadzać, choć przez większość czasu klapę mamy otwartą i siłą rzeczy odcisków palców nie widzimy.

Główna część obudowy została pokryta nieznaczną warstwą gumy, dzięki czemu ręce nie ślizgają się na niej podczas zabawy. Materiał jest również nieco przyjemniejszy w dotyku od surowego plastiku.

Lenovo zdecydowało się na raczej standardowe rozmieszczenie klawiatury. Każdy klawisz jest wyraźnie oddzielony od poprzedniego, reprezentując układ wyspowy. Rozkład przycisków jest intuicyjny i bardzo szybko można się do niego przyzwyczaić. Już od pierwszych chwil nie miałem problemu z wprowadzaniem tekstu. Obsługa klawiatury była naturalna i wygodna.

lenovo ideapad y700
Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na wyraźne oddzielenie strzałek od reszty przycisków. Z punktu widzenia gracza jest to ważny element i wyodrębnienie pozwoliłoby na szybszą orientację bez patrzenia na klawisze. W Lenovo ideapad Y700 nachodzą one jednak na klawiaturę numeryczną, co może być nieco mylące. Jest to trochę niezrozumiałe rozwiązanie, zważając na ilość wolnej przestrzeni.


Nadrabia natomiast sam wygląd klawiatury. Czarne klawisze zostały podbite czerwonym kolorem. Całość uzupełnia czerwone podświetlenie, które prezentuje się naprawdę nieźle. Za pomocą przycisku można je całkowicie wyłączyć lub wybrać jeden z dwóch stopni natężenia. W takiej konfiguracji klawiatura świetnie prezentuje się wieczorem, choć także w dzień podświetlenie jest widoczne.

Touchpad jest raczej standardowych rozmiarów. Zlokalizowany został w lewej części notebooka. Jego obsługa jest wygodna i bezproblemowa. Palec już od samego początku nie napotyka oporów i przyjemnie sunie po tafli. Touchpad nie posiada wyodrębnionych przycisków. Są one zintegrowane bezpośrednio z dolną częścią gładzika. Dla większości graczy nie ma to najmniejszego znaczenia, bowiem i tak będą korzystali z dedykowanej myszki.

lenovo ideapad y700
Na chwilę warto zatrzymać się przy dostępnych złączach. Lenovo ideapad Y700 oferuje trzy złącza USB, z czego dwa to USB 3.0. Są one zlokalizowane na prawej krawędzi, razem z wyjściem HDMI oraz portem Ethernet (który swoją drogą jest wykonany nieco tandetnie). Na lewej krawędzi znajdziemy zasilanie, port USB 2.0, czytnik kart SD oraz wyjście audio.

Zestaw złącz nie jest zbyt bogaty, zważając na fakt, iż jest to konstrukcja 17-calowa i miejsca w obudowie raczej nie brakuje. Mimo wszystko powinno to w zupełności wystarczyć do podstawowych zastosowań.

Lenovo pokusiło się również o zestaw nieco lepszych głośników, za które odpowiada firma JBL. Po jednym głośniku umieszczono z lewej i prawej strony obudowy. Pod spodem znajdziemy niewielki głośnik niskotonowy, dzięki któremu wydobywający się z notebooka dźwięk nie jest płaski.

lenovo ideapad y700
Zestaw gra głośno i przyjemnie. Jakość dźwięku jest znacznie lepsza, niż w tradycyjnych notebookach. Jeżeli zatem zapomnimy zabrać ze sobą słuchawek, wbudowany komplet głośników jest ciekawą alternatywą.

Specyfikacja, wydajność, bateria

{reklama-artykul}Lenovo ideapad Y700-17ISK charakteryzuje się stosunkowo mocną specyfikacją techniczną. Urządzenie zostało oparte o czterordzeniowy procesor Intel Corei7 6700HQ Skylake, taktowany z częstotliwością 2,6 GHz (3,5 GHz w trybie Turbo). Układ jest uzupełniany przez kartę graficzną Nvidia GeForce GTX960M z 4 GB pamięci GDDR5. Całość jest wspierana przez 8 GB pamięci RAM.

Taka konfiguracja sprawia, że komputer zachowuje się płynnie podczas pracy w systemie czy odtwarzania filmów. W przypadku gier pozwala osiągnąć okolice 60 klatek na sekundę w większości tytułów przy średnich ustawieniach graficznych (niekiedy niskich). Z naszych testów wynika, że podbicie do wysokich lub maksymalnych ustawień sprawia, że liczba klatek spada w okolice 30 na sekundę. Jest to wartość, która wciąż pozwala komfortowo grać, jednak jeżeli zależy nam przede wszystkim na nieskazitelnej płynności, warto pokusić się o zmniejszenie jakości detali. Oczywiście wniosków tych nie można zastosować w każdej grze. Wszystko zależy od optymalizacji poszczególnych tytułów.

lenovo ideapad y700
W trakcie testów posłużyliśmy się maksymalnymi ustawieniami graficznymi między innymi w Fallout 4 oraz GRID: Autosport. Celem było sprawdzenie możliwości notebooka i przekonanie się, jak radzi sobie pod dużym obciążeniem.

W przypadku Fallouta wybraliśmy się na przechadzkę po pustkowiach, powalczyliśmy z mutantami, bandytami, a także sprawdziliśmy wydajność wewnątrz pomieszczeń. Średnia liczba klatek z kilkunastominutowej sesji wyniosła 37. W większości przypadków nie spadała poniżej 30 FPS-ów, jednak sporadycznie gra potrafiła spowolnić. Wewnątrz pomieszczeń, które są mniej wymagające, udało się uzyskać płynne 60 klatek.

lenovo y700 wydajnosc w grach
Mowa oczywiście o ustawieniach maksymalnych. Zdejmując nieco opcje graficzne można uzyskać płynną granicę 60 klatek w praktycznie każdym przypadku.

Nasze wnioski zostały również potwierdzone przez GRID: Autosport. O ile na wysokich ustawieniach graficznych Y700 uzyskiwał ponad 60 klatek na sekundę, tak przy ultra płynność spadała w okolice 40 FPS-ów. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku pomiar nigdy nie wskazał poniżej 30 klatek.

Lenovo ideapad Y700 z powodzeniem nadaje się zatem do każdej gry, oferując przyzwoitą wydajność w średnich ustawieniach graficznych oraz nieco gorszą, aczkolwiek wciąż grywalną, w wysokich. Zadowoleni powinni być wszyscy gracze, a kręcić nosem będą wyłącznie osoby, które chcą osiągać maksymalne wyniki w każdym tytule. Ci powinni dorzucić jednak nieco pieniędzy i poszukać czegoś z GTX980M na pokładzie.


Warto przy tym wspomnieć o kulturze pracy. Pod tym względem ideapad Y700 sprawuje się świetnie. Podczas normalnego użytkowania (przeglądanie stron internetowych itp.) wiatraki chodzą bardzo cicho. W trakcie oglądania filmów na YouTube nieco przyspieszają, a maksymalną prędkość uzyskują podczas grania. W każdym z tych przypadków poziom hałasu nie jest duży.

Pomimo dość cienkiej konstrukcji i stosunkowo cichej pracy wiatraków Y700 nieźle radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Komputer nie nagrzewa się do niebezpiecznych temperatur. Pod tym względem produkt Lenovo wypada wzorowo.

lenovo ideapad y700
Nieźle prezentuje się również bateria. W trakcie normalnej pracy komputera ogniwo pozwala na około 5 godzin działania bez konieczności podłączania zasilacza. W przypadku maksymalnego obciążenia w grach energii wystarcza na około 1,5 godziny. To także udany wynik.

Jakość ekranu i funkcje dodatkowe

{reklama-artykul}W Lenovo ideapad Y700 zastosowano matrycę o przekątnej 17,3 cali. Działa ona oczywiście w rozdzielczości Full HD. Jakość obrazu jest zadowalająca. Prezentowane na ekranie treści są ostre i wyraźne. Nieźle wypada również odwzorowanie kolorów oraz kąty widzenia. Te ostatnie sprawiają, że laptop z powodzeniem może posłużyć do oglądania filmów nawet w 2-3 osoby jednocześnie.

Podczas korzystania z urządzenia w pochmurny dzień nie ma żadnych przeciwwskazań. W przypadku mocno słonecznego dnia należy jednak poszukiwać miejsca, w którym promienie słoneczne nie sięgają bezpośrednio matrycy. Jest ona wtedy mało czytelna, a komfort pracy znacznie spada. Ekran ma predyspozycje do nadmiernego odbijania światła, przez co tworzy się nieprzyjemne „lustro”.

lenovo ideapad y700
Lenovo ideapad Y700 jest oczywiście sprzedawany razem z systemem Windows 10. Warto pochwalić producenta, gdyż nie zdecydował się na implementację masy niepotrzebnego oprogramowania. W rzeczywistości oprócz dedykowanego panelu audio nie ma tu ani jednej aplikacji od Lenovo. Otrzymujemy zatem czysty i niezaśmiecony system, na którym od razu możemy przystąpić do pracy/zabawy.

Na pochwałę zasługują klawisze specjalne, dzięki którym aktywujemy poszczególne funkcje systemu. Zostały one zintegrowane z Windows 10 i pozwalają np. na szybkie włączenie wyszukiwarki. Za pomocą klawiatury możemy również kontrolować poziom podświetlenia klawiszy czy wyłączyć touchpad.

Podsumowanie

Lenovo ideapad Y700 to ciekawa propozycja dla osób, które szukają gamingowego notebooka w cenie do 4500 złotych (zobacz oferty w sklepach internetowych). Laptop charakteryzuje się przemyślaną i solidnie wykonaną obudową oraz przyzwoitymi parametrami. Na pochwałę zasługuje kultura pracy oraz czas działania na baterii. Nie gorzej wypadają wbudowane głośniki. Razić może nieco niewielka ilość złącz oraz brudząca się obudowa. Są to jednak elementy, na które można przymknąć oko.

Zobacz aktualne ceny w polskich sklepach:

Lenovo ideapad y700

Zalety Wady
Ciekawy design Mała ilość złącz
Zadowalająca wydajność Brudząca się obudowa
Czas pracy na baterii
Niezłe głośniki
Podświetlana klawiatura
Stosunkowo smukły

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.