Producenci laptopów tworzą coraz ciekawsze laptopy dla profesjonalistów. Niektórzy stawiają w swoich urządzeniach stricte na wysoką wydajność, inni skupiają się na ich przenośności, ale część z nich sięga po nietuzinkowe rozwiązania, tworząc na przykład sprzęt wyposażony w nie jeden, a aż dwa ekrany. Do takich procentów należy Lenovo.
Urządzenie Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Lenovo.
Od kilku lat Lenovo rozwija serię ThinkBook Plus – serię laptopów wyposażonych właśnie w dwa wyświetlacze. W ostatnim czasie miałam okazję przetestować najnowszego przedstawiciela tej serii – Lenovo ThinkBook Plus Gen 3. Dla kogo jest to urządzenie? Na co pozwala jego dodatkowy ekran i czy to rozwiązanie w ogóle ma sens? Przekonaj się!
Specyfikacja
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 to laptop wyposażony w dwa ekrany – 17,3-calowy ekran LED IPS o rozdzielczości 3072 x 1440 pikseli oraz 8-calowy ekran IPS o rozdzielczości 800 x 1280 pikseli. Obydwa są ekranami dotykowymi. W środku urządzenia znalazł się procesor Intel Core i7-12700H ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe Graphics. Dysponuje ono też 16 GB RAM LPDDR5 i dyskiem SSD NVMe M.2 o pojemności 512 GB.
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 pracuje pod kontrolą system Windows 11 Pro. Obsługuje rozpoznawanie twarzy Windows Hello, posiada czytnik linii papilarnych i oferuje łączność WiFi 6E oraz Bluetooth 5.2. Laptop ten wyceniono na około 11 tysięcy złotych. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 – specyfikacja:
Kolor: szary
Ekran główny: 17,3”, LED IPS, matowy, dotykowy, 3072 x 1440 (3K) pikseli, 120 Hz, proporcje 21:10, jasność 400 cd/m2, 99% DCI-P3, Dolby Vision
Ekran dodatkowy: 8”, IPS, matowy, 800 x 1280 pikseli, 60 Hz, 350 cd/m2, multi-touch
Procesor: Intel Core i7-12700H
Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics
Pamięć RAM: 16 GB LPDDR5
Przestrzeń dyskowa: 512 GB PCIe SSD M.2 NVMe
Złącza: USB-C z Thunderbolt 4, USB-C, USB-A, HDMI, gniazdo jack 3,5 mm
Podświetlenie klawiatury: Tak, białe
Komunikacja bezprzewodowa: WiFi 6E, Bluetooth 5.2
Zabezpieczenia: czytnik linii papilarnych, moduł TPM, rozpoznawanie twarzy Windows Hello
Audio: głośniki stereo Harman Kardon o mocy 2 W, Dolby Atmos
Kamera: FHD, kamera na podczerwień
Akumulator: 70 Wh
Zawartość zestawu: Lenovo ThinkBook Plus Gen 3, zasilacz 100 W z Rapid Charge, rysik Lenovo Integrated Pen
Oprogramowanie: Windows 11 Pro
Wymiary: 15,9~17,9 mm x 410 mm x 228 mm
Masa: 2 kg
Wygląd i jakość wykonania
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 został zamknięty w obudowie wykonanej w całości z aluminium, w kolorze ciemnoszarym. Jako że w laptopie zastosowano 17,3-calowy ekran o proporcjach 21:10, jest to urządzenie dość spore, o aż 410 milimetrach szerokości. Z drugiej strony nie jest tak ciężkie, jak możnaby się spodziewać – waży bowiem 2 kilogramy.
Na górnej pokrywie laptopa umieszczono logo Lenovo i ThinkBook. Od spodu znalazły się zaś otwory wentylacyjne, gumowe paski zapobiegające ślizganiu się urządzenia po powierzchni biurka oraz śrubki, po odkręceniu których można zdjąć dolną pokrywę.
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 zawiera w sumie sześć portów. Lewa krawędź urządzenia to lokalizacja dla dwóch z nich – portu mini jack oraz portu USB-C. Pozostałe porty znajdują się na tylnej krawędzi, a są to drugi port USB-C – tym razem z Thunderbolt 4, 2 porty USB-A oraz port HDMI. Nieco dziwi to, że laptop nie posiada czytnika kart pamięci, zwłaszcza że jest laptopem przeznaczonym między innymi dla twórców.
Na tylnej krawędzi laptopa znalazł się również schowek wraz z jednym z dołączonym do zestawu rysików – Lenovo Integrated Pen. Niestety nie pomyślano jednak o jakimkolwiek schowku czy magnetycznym uchwycie na większy rysik współpracujący z urządzeniem – Lenovo E-color Pen.
Jakość wykonania urządzenia stoi na dość wysokim poziomie. Wszystkie jego elementy są ze sobą dobrze spasowane.
Wyświetlacz(e)
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 dysponuje aż dwoma ekranami, co jest jego cechą charakterystyczną. Są to ekrany dotykowe. Jego ekran główny, o przekątnej 17,3 cala i proporcjach 21:10, dysponuje rozdzielczością 3K, czyli 3072 x 1440. Jest to wyświetlacz IPS z podświetleniem LED, o matowej powierzchni i częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz.
Główny wyświetlacz cechuje się zarówno bardzo dobrym odwzorowaniem barw, zadowalającą jasnością, szerokimi kątami widzenia i dobrą odpowiedzią na dotyk. Trzeba docenić też rozdzielczość 3K, która jest doskonałym złotym środkiem między rozdzielczościami UHD i 4K. Niemniej, przez to że ekran jest bardzo szeroki, zwłaszcza na jego krawędziach w dzień potrafią pojawiać się utrudniające pracę odbicia. Jeżeli chcesz używać tego urządzenia na zewnątrz, lepiej rób to w cieniu.
Drugi ekran laptopa jest znacznie mniejszy i o ile także zawiera matrycę IPS, to już tylko o rozdzielczości 800 x 1280 pikseli. Niestety, jakość wyświetlanego przez niego obrazu pozostawia wiele do życzenia – jest znacznie ciemniejszy i znacznie mniej szczegółowy. Kąty widzenia tego wyświetlacza są zaś rozczarowująco wąskie.
Zestaw dwóch ekranów Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 ma gwarantować użytkownikowi większą produktywność. Już sama szerokość głównego ekranu sprawia, że można pracować na tym komputerze z dwoma oknami otwartymi na raz, umieszczonymi obok siebie. Na drugim ekranie można na przykład robić notatki w wybranych aplikacjach. Niektórzy obsługują za jego pośrednictwem takie aplikacje jak Kalkulator. Pozwala on też wyświetlać wybrany wycinek aplikacji z głównego ekranu. Drugi ekran jest jednak problematyczny. Dlaczego?
Po pierwsze, odwzorowanie barw na drugim ekranie dla większości artystów może być rozczarowaniem. Po drugie ekran ten jest problematyczny software’owo – doświadczyłam mnóstwo związanych z nim błędów. Gdy zdecydujemy się na wyłączenie tego ekranu, ten wciąż rejestruje dotyk – możemy więc przez przypadek aktywować za jego pośrednictwem jakąś funkcję na urządzeniu. Z kolei gdy sprawimy, że drugi ekran będzie stanowił rozszerzenie ekranu głównego, na komputerze przestanie działać chowanie paska zadań. Na porządku dziennym było też to, że po uruchomieniu laptopa aktywny był tylko jego drugi ekran, a ten pierwszy musiałam ręcznie włączać korzystając z klawisza funkcyjnego.
Kamera internetowa
Nad ekranem głównym laptopa umieszczono oczywiście kamerę internetową. Posiada ona wbudowaną fizyczną zasłonę. Obok niej znalazły się czujniki na podczerwień, dzięki którym urządzenie obsługuje funkcję rozpoznawania twarzy Windows Hello. Jakość obrazu generowanego przez samą kamerę jest zadowalająca, jako że jest to kamera o rozdzielczości 1080p.
Audio
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 generuje dźwięk za pośrednictwem głośników stereo Harman Kardon o mocy 2 W, obsługujących Dolby Atmos. Niestety nie grają one zbyt głośno – po prostu brakuje im kopnięcia. Zdecydowanie brakuje im też basu, z kolei tony wysokie przytłaczają tony średnie. To wielka szkoda. W parze z tym urządzeniem lepiej korzystać ze słuchawek lub zewnętrznych głośników.
Klawiatura i touchpad
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 został wyposażony w klawiaturę pozbawioną panelu numerycznego. Jest to klawiatura typowa dla laptopów Lenovo, składająca się z klawiszy bardzo niskich, o krótkim skoku i wyraźnym punkcie aktywacji. Dolna krawędź każdego z klawiszy jest nieco zaokrąglona, a wszystkie klawisze dzielą wyraźne odstępy, dzięki czemu na tej klawiaturze pisze się dość wygodnie. Co ważne, jej układ nie jest w żaden sposób udziwniony. W klawiaturze nie zabrakło podświetlenia. Jest ono białe i dysponuje dwoma stopniami jasności.
Przycisk zasilania urządzenia umieszczono nad klawiaturą, a pod ekranem. Zawiera on wbudowany czytnik linii papilarnych, który działa bez zarzutu. Z kolei pod klawiaturą znalazła się rzecz jasna płytka dotykowa. Jej rozmiary zadowalają, natomiast nie możemy jej w razie potrzeby szybko wyłączyć klawiszem funkcyjną – w tym celu musimy grzebać w ustawieniach systemu. Touchpad precyzyjnie odczytuje ruchy palca i jest idealnie gładki, a zintegrowane z nim przyciski dobrze spełniają swoją rolę, choć trochę zbyt głośno klikają, bo wręcz trzeszczą.
Oprogramowanie
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 pracuje pod kontrolą systemu Windows 11 Pro. Nie jest to jednak system czysty. Zawiera on bowiem mnóstwo preinstalowanych przez Lenovo aplikacji, takich jak Lenovo Welcome, Lenovo Vantage, a nawet McAfee LiveSafe. Aplikacje te w niczym by mi nie przeszkadzały, gdyby nie fakt, że wiele z nich regularnie wyświetla zakłócające pracę pop-upy. Oczywiście aplikacje te zawierają funkcje, które mogą być dla niektórych użytkowników użyteczne, ale aby ich obecność była akceptowalna, Lenovo powinno sprawić, by nie dawała się komukolwiek we znaki – w negatywnym znaczeniu tego wyrażenia.
Podzespoły i wydajność
Za wydajność testowanego laptopa odpowiada 14-rdzeniowy i 20-wątkowy procesor Intel Core i7-12700H ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe Graphics. Tę konfigurację dopełniają 16 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz dysk SSD NVMe M.2 o pojemności 512 GB.
Moc obliczeniowa podzespołów Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 jest dość duża. Dzięki niej laptop bardzo dobrze radzi sobie z realizacją zadań związanych z produktywnością i wielozadaniowością. Można na nim śmiało obrabiać zdjęcia, a nawet renderować filmy – chociaż w tym ostatnim lepiej sprawdzają się maszyny z dedykowaną kartą graficzną. Wręcz dziwi mnie to, że to urządzenie takiej karty nie posiada.
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 – wyniki benchmarków:
Cinebench R23 Multi Core – 11 512 punktów
Cinebench R23 Single Core – 1746 punktów
PCMark 10 – 5842 punkty
3DMark TimeSpy – 1991 punktów
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 – wyniki testu dysku w programie CristalDiskMark
Kultura pracy tego laptopa stoi na dość wysokim poziomie. Podczas pracy na najwyższych obrotach urządzenie generuje stosunkowo niewielki hałas a jego obudowa nie nagrzewa sę mocno. Gdy działamy na nim w edytorze tekstowym czy przeglądamy Internet, jest chłodzone pasywnie.
Bateria
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 zawiera jak na swoje rozmiary baterię dość małą, bo tylko o pojemności 70 Wh. Daje się to niestety we znaki, bo nawet gdy korzystamy tylko z ekranu głównego, przy umiarkowanym użytkowaniu laptop jest w stanie wytrzymać bez dostępu do zasilania jedynie przez niecałe 5 godzin.
Ładowanie laptopa odbywa się za pośrednictwem dołączonego do zestawu zasilacza o mocy 100 W. Ładowanie kompletnie rozładowanego urządzenia do 100% trwa do 1,5 godziny.
Podsumowanie
Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 to laptop dość unikatowy. To bowiem jeden z niewielu laptopów na rynku, które dysponują dwoma ekranami. Jasne, w wybranych scenariuszach ten dodatkowy ekran może być użyteczny, jednakże praktyka pokazała mi, że Lenovo musiałoby okazać temu rozwiązaniu więcej miłości, aby miałoby ono sens. Korzystanie z niego, przede wszystkim ze względu na problemy z oprogramowaniem, jest obecnie po prostu frustrujące.
Oczywiście, Lenovo ThinkBook Plus Gen 3 ma też kilka innych wad, ale nie można przejść obojętnie obok tego, że jest to jednak urządzenie bardzo wydajne, a jego ekran główny nie dość, że generuje obraz o wysokiej jakości, to umożliwia pracę z wieloma oknami na raz. Trzeba też przyznać, że mowa o laptopie o niezłym stosunku masy względem jego rozmiarów.
Mocne strony:
+ ładny design
+ dobra jakość wykonania
+ bardzo dobry ekran główny
+ wygodna klawiatura z podświetleniem
+ stosunkowo lekki
+ wysoka kultura pracy
+ zintegrowany rysik
+ wysoka wydajność, ale…
Słabe strony:
– … przydałaby się dedykowana karta graficzna
– krótki czas pracy na baterii
– rozczarowujący drugi ekran
– mnóstwo preinstalowanych aplikacji