Maxell Pro Studio HP6000 – tani sprzęt dla audiofilów?

m.matuszewskiSkomentuj
Maxell Pro Studio HP6000 – tani sprzęt dla audiofilów?
Zaczynamy od specyfikacji technicznej:

PARAMETRY TECHNICZNE

Pasmo przenoszenia 12Hz-28KHz
Czułość 112 dB +/- 4dB
Impedancja głośników 50 Ohm
Głośniki 41 mm
Magnes neodymowy (NdFeB)
Film 0,020 mm
Folia 0,055 mm
Wejście < 3 dB
Moc 30 mW
Maksymalna moc 100 mW
Wtyczka 3,5 mm
Długość kabla 5 m

 
Maxell Pro Studio HP6000 - 01

WYGLĄD I KONSTRUKCJA

W pudełku prócz słuchawek znajdziemy wyłącznie krótką instrukcję oraz nakręcany adapter z mini jack na jack 6,3 mm więc od razu przejdźmy do konkretów. Nowy produkt firmy Maxell robi niezłe pierwsze wrażenie. Słuchawki są dosyć spore i ważą około 280 gramów. Mają prosty acz ciekawy design i utrzymane zostały w czarno-szarej kolorystyce.

 

Maxell Pro Studio HP6000 - 02

 

Niestety gdy przyjrzymy się im bliżej zobaczymy niezbyt wysoką jakość niektórych materiałów. Nauszniki i pałąk wyglądają na w miarę porządne ale elementy wykonane z szarego plastiku prezentują się naprawdę słabo. Szczególnie od wewnętrznej strony gdzie części zostały kiepsko spasowane. Co prawda, z podobnego materiału wykonana jest także obudowa nauszników ale w jej przypadku poszczególne elementy są połączone o wiele lepiej.

Wewnętrzna część słuchawek wypada nieźle. Miękka gąbka została obszyta przyjemną w dotyku skórą, która sprawia wrażenie dość trwałej (choć oczywiście trudno to ocenić w czasie kilkutygodniowych testów).

 

Maxell Pro Studio HP6000 - 03

 
Jeśli chodzi o to czego nie widać gołym okiem to sprzęt wyposażony został w dynamiczne neodymowe przetworniki, których 40 mm membrany pokryte są 0.019 mm warstwą tytanu. Producent zdecydował się również na zastosowanie cewek głośnikowych charakteryzujących się dużym oporem elektrycznym. Impedancja w ich przypadku wynosi 50 omów, co zdaniem firmy Maxell pozwala na osiągnięcie optymalnej, studyjnej jakości dźwięku.

 

Maxell Pro Studio HP6000 - 04

Następny w kolejce do omówienia jest pałąk Pro Studio HP6000, który możemy podzielić na dwie części: metalowe pręty w ogumieniu pełniące rolę stelaża oraz samodopasowujący się pałąk właściwy. O pierwszej z nich nie ma co zbyt dużo pisać więc skupimy się na drugiej.

Pałąk właściwy również składa się z dwóch elementów: zewnętrznej, wykonanej z matowego plastiku i wewnętrznej, aluminiowej. Mimo, że nie uświadczymy tu żadnych nadprogramowych elementów, które miałby zwiększać komfort użytkowania słuchawek (jak np. dodatkowe gąbki) to jednak trzeba przyznać, że pałąk wyjątkowo dobrze dopasowuje się do kształtu głowy oraz zapewnia dużą wygodę użytkowania. Do tego jego mechanizm choć nie wydaje się szczególnie trwały, dobrze spełnia swoją funkcję. Podczas testów nie odnotowałem żadnych zacięć czy innych problemów tego typu.

 

Maxell Pro Studio HP6000 - 05

 

Warto jeszcze zwrócić uwagę na naprawdę długi kabel (5 metrów) wyposażony w pokrętło do regulacji głośności. Jego rozmiar oczywiście nie dziwi biorąc pod uwagę, że sprzęt stworzony został z myślą o kinach domowych czy wieżach stereo. Drobne problemy mogą pojawić się jednak gdy podłączymy słuchawki do komputera czy jakiegoś przenośnego odtwarzacza muzyki. W przypadku PC to jeszcze nie taki wielki kłopot ponieważ większość przewodu leży po prostu na podłodze. Naszym największym zmartwieniem jest by na niego nie nadepnąć czy nie najechać krzesłem. Gorzej gdy chcemy podłączyć słuchawki do np. odtwarzacza MP4. Wtedy musimy wymyślić co zrobić z niepotrzebnymi metrami kabla. Dlatego Pro Studio HP6000 to raczej typowy sprzęt do użytku domowego.

 

Maxell Pro Studio HP6000 - 06


WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

O komforcie użytkowania już wspomniałem ale teraz przyszła pora by napisać o nim coś więcej. Słuchawki są wygodne i nieźle dopasowuje się do kształtu czaszki. Nie uciskają zbyt mocno, a jednocześnie zapewniają dobre wygłuszanie dźwięków otoczenia. Mimo sporych rozmiarów i wagi, sprzęt nie ciąży na głowie, a dzięki dużym muszlom nawet po kilku godzinach korzystania nasze uszy nie są obolałe.

 

Maxell Pro Studio HP6000 - 07
Jeśli chodzi o kwestię najważniejszą czyli sam dźwięk to tu również jest zaskakująco dobrze. Poszczególne tony są dobrze słyszalne, a przejścia między nimi zrównoważone. Co prawda brzmienie nie jest krystalicznie czyste, raczej nieco przygaszone ale biorąc pod uwagę cenę sprzętu czyli około 170 zł jest naprawdę nieźle. Słuchawki szczególnie dobrze prezentują się przy wyższych głośnościach, a najlepiej wypadającym rejestrem wydaje się być bas. Jest zróżnicowany, podkreślony i co ważne nie jest monotonny. Słabiej wypada wokal, który jest nieco „świszczący”.

 
Ogólnie też miałem wrażenie, że w dźwięku, który zapewnia produkt firmy Maxell brakuje pewnej siły uderzenia. Wygląda na to, że jego „studyjna jakość”, którą zachwalał producent przy swoich wadach i zaletach zdaje się dobrze opisywać Pro Studio HP6000.

 

Maxell Pro Studio HP6000 - 08

 

PODSUMOWANIE

Pro Studio HP6000 miały być idealnym sprzętem dla audiofilów ale chyba nikogo nie zdziwi fakt, że za naprawdę wysoką jakość dźwięku trzeba swoje zapłacić. Słuchawki firmy Maxell są ciekawą i tańszą alternatywą dla wyjątkowo drogich urządzeń tego typu ale z obniżeniem ceny przyszły też pewne ograniczenia. Co oczywiście nie oznacza, że jest to zły sprzęt. Wręcz przeciwnie, słuchawki są wygodne, zapewniają dobre wygłuszenie i niezłe doznania audio. Jednak dla osób szukających perfekcyjnego brzmienia będzie to raczej zbyt mało. Dla wszystkich innych powinno być jak znalazł. Jeśli więc potrzebujecie porządnych słuchawek do 200 zł to jak najbardziej możecie sprawdzić Pro Studio HP6000.

 

Genius Zabius HS-G850 - 09

 

Zalety Wady
Niezła jakość dźwięku Raczej nie dla audiofilów
Dobre wygłuszanie Kiepska jakość niektórych elementów
Długi kabel
Cena
Wygoda użytkowania
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

m.matuszewski