Zawartość opakowania i pierwsze wrażenia
Mercusys MR70X to router o klasycznej konstrukcji, wykonany z czarnego tworzywa. Niska cena może wskazywać, że powinniśmy spodziewać się kiepskich materiałów. Na szczęście nie jest tak źle, czarny plastik wygląda po prostu standardowo i trudno mieć zastrzeżenia do jego jakości.
Router jest stosunkowo mały (ok. 21 × 17 × 4 cm), ale sporo miejsca zajmują 4 długie anteny, każda z nich mierzy 20 cm. W opakowaniu znajdziemy router MR70X, zasilacz, kabel Ethernet RJ45 (1 szt.) oraz instrukcję szybkiej instalacji.
Na temat wyglądu urządzenia nie ma co się rozpisywać, design możecie ocenić po załączonych zdjęciach. Warto za to przyjrzeć się złączom, tutaj widać oszczędności. To zrozumiałe, producent musiał pójść na pewne kompromisy, aby zaoferować bardzo korzystną cenę.
Zabrakło portu USB, z tyłu natomiast umieszczono 1 gigabitowy port WAN + 3 gigabitowe porty LAN i przycisk Reset/WPS. Do dyspozycji otrzymujemy też wspomniane wcześniej 4 zintegrowane z urządzeniem anteny dookólne o zysku 5 dBi. Na froncie producent umieścił sygnalizacyjną diodę LED.
Cięcia budżetowe widać na spodzie – stopki nie zostały pokryte gumą więc router może przesuwać się po powierzchni.
Dwupasmowy router Wi-Fi 6 w standardzie AX1800
Producent podaje, że dwupasmowy router MR70X oferuje optymalne prędkości, osiągające nawet 1,8 Gb/s (1201 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz). Na pokładzie obecne są technologie OFDMA i MU-MIMO, które umożliwiają podłączenie do sieci bezprzewodowej większej liczby urządzeń i widocznie zmniejszają opóźnienia w transmisji.
Zadbano też o ochronę sieci – standard WPA3 zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Kolejną ciekawą funkcją jest Smart Connect, dzięki której urządzenia zawsze łączą się z najlepszym dostępnym w danym momencie pasmem Wi-Fi.
Warto dodać, że router może działać w trybie punktu dostępowego (AP).
Konfiguracja Mercusys MR70X
Testując rozmaite urządzenia sieciowe przyzwyczaiłem się już do konfiguracji z poziomu aplikacji mobilnej. Okazuje się, że Mercusys MR70X to sprzęt dla tradycjonalistów – konfigurację przeprowadzimy wyłącznie z poziomu przeglądarki internetowej.
Po podłączeniu routera do zasilania wystarczy odczekać chwilę i połączyć się z siecią bezprzewodową, hasło znajdziecie na spodzie urządzenia. Kolejny krok to uruchomienie przeglądarki internetowej, np. Google Chrome i wpisanie adresu http://mwlogin.net.
Strona konfiguracyjna wygląda znajomo dla użytkowników sprzętu TP-Link. Warto zacząć od zmiany hasła administratora, aby ktoś niepowołany nie dostał się do ustawień routera. Warto też wspomnieć, że za pomocą opcji w prawym rogu strony można zmienić język na polski.
Konfigurator prowadzi użytkownika „za rękę”, a na jednym z etapów możemy zdefiniować ustawienia sieci Wi-Fi oraz aktywować funkcję Smart Connect.
Sam panel ustawień urządzenia Mercusys MR70X charakteryzuje się prostym i czytelnym interfejsem. Całość opiera się o 4 zakładki znajdujące się w górnej części ekranu. Po lewej znajdziemy natomiast dostęp do bardziej zaawansowanych ustawień.
Z poziomu panelu ustawień możemy zarządzać bogatym zestawem funkcji, a nawet wyłączyć diodę LED. Jest też prosta kontrola rodzicielska, QoS, przekierowanie portów, Port Triggering, UPnP czy DMZ.
Wydajność i zasięg Mercusys MR70X
Router przetestowałem w środowisku biurowym, na powierzchni ok. 80 m2. Do testów użyłem komputera stacjonarnego z systemem Windows 11 i kartą sieciową Intel Wireless-AC 9560 160 MHz oraz notebooka Asus ROG Zephyrus M16 GU603H z Windows 10 i kartą sieciową MediaTek MT7921 Wi-Fi 6.
Pracując w pomieszczeniu, gdzie znajduje się router, w odległości ok. 2-3 metrów od urządzenia, jakość transferu Wi-Fi jest bardzo dobra. Zarówno na karcie Wi-Fi 6, jak i 802.11ac udało mi się wycisnąć niemal maksimum z łącza, na jakim pracuje czyli UPC Biznes Internet 600/60 Mb/s.
Mercusys MR70X – łączność 802.11ac
Mercusys MR70X – łączność 802.11ax
Mercusys MR70X – łączność 802.11ax (9 metrów, kilka ścian)
Powyższe testy wykazały, że w bliskiej odległości do kilku metrów, router oferuje naprawdę znakomite osiągi. Oczywiście im więcej przeszkód i metrów, jakość transferu spada. W biurze o powierzchni 80 m2 nie trafiliśmy na martwe strefy Wi-Fi więc pokrycie zasięgiem jest naprawdę dobre.
Mercusys MR70X – ocena końcowa
Marka Mercusys modelem MR70X udowodniła, że jest królem budżetowych routerów. Jestem naprawdę zaskoczony, że sprzęt, który można kupić obecnie za około 169 zł wykręca takie wyniki w sieci Wi-Fi 6.
Router oferuje naprawdę dobrą wydajność sieci w paśmie 5 GHz. Nie można też narzekać na zasięg sieci bezprzewodowej, ta wystarczy nawet na pokrycie sporego mieszkania. Oczywiście trzeba pamiętać też o kompromisach, które są oczywiste w przypadku tak taniego routera. Nie znajdziemy tutaj portu USB do udostępniania plików w sieci, aplikacji mobilnej do kontroli sieci czy udogodnień w postaci oprogramowania antywirusowego, które często dorzucane jest do droższych routerów. Takich fajerwerków nie należy jednak spodziewać się po sprzęcie za mniej niż 200 zł, którego głównym zadaniem jest sprawna praca w standardzie Wi-Fi 6. Mercusys MR70X z tego zadania wywiązuje się bardzo dobrze i należy mu się nasze redakcyjne odznaczenie „Opłacalny produkt”.
Osoby szukające bardziej rozbudowanego sprzętu odsyłam do recenzji routera TP-Link Archer AX73.