Mi Mix 2 – recenzja topowego smartfona od Xiaomi

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Mi Mix 2 – recenzja topowego smartfona od Xiaomi
Xiaomi Mi Mix 2 to najbardziej topowa propozycja chińskiego producenta w 2017 roku. Smartfon jest następcą zaprezentowanego w zeszłym roku modelu Mi Mix, który okrzyknięty został pierwszym bezramkowym smartfonem.

Xiaomi Mi Mix 2 Specyfikacja
Procesor i grafika Qualcomm Snapdragon 835
GPU: Adreno 540
Pamięć RAM 6GB LPDDR4X
Pamięć masowa 64GB, UFS 2.1
Karta pamięci brak slotu
Wyświetlacz 5.9-inch 18:9 IPS LCD 
Rozdzielczość 2160 x 1080 (403ppi)
Czujniki czytnik linii papilarnych, akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas, barometr
Akumulator 3400 mAh / Quick Charge 3.0 (9V/2A)
Aparat fotograficzny 12MP (Sony IMX 386) f/2.0, 4-osiowy OIS, two-tone flash, PDAF
Z przodu: 5 MP, f/2.0
System operacyjny MIUI 8/9
Transmisja danych GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE
Łączność i lokalizacja Wi-Fi 802.11 ac MU MIMO, 2×2 MIMO LTE + VoLTE, Bluetooth 5.0
GPS/AGPS/GLONASS/BeiDou
Złącza USB TYPE-C 
Typ karty SIM 2 x nanoSIM
Wymiary (dł./sz./g.) 151.8 x 75.5 x 7.7mm

Masa 185 g

Recenzja wideo

Wygląd i pierwsze wrażenia

To prawda, na jakość zastosowanych komponentów nie można narzekać, wręcz przeciwnie, trzeba je chwalić. Smartfon zdecydowanie należy do segmentu premium i pod żadnym względem nie odstaje od topowych konstrukcji Samsunga czy Apple.

Wraz z urządzeniem w pudełku znajdziemy zestaw akcesoriów: ładowarkę, przewód USB typu C, przejściówkę USB typu C do złącza słuchawkowego 3,5 mm oraz dedykowany pokrowiec.

Mi Mix 2 zestaw

Szklany front i ceramiczne plecki przedzielone są zaobloną i idealnie spasowaną aluminiową ramką. Za sprawą zastosowanych materiałów smartfon posiada dość śliską powierzchnię i nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy wysuwa się z dłoni prosto na ziemię.

Z przodu znajdziemy słynny bezramkowy ekran, który wcale bezramkowy nie jest. Owszem, wypełnia znaczną część całej konstrukcji, jednak wokół wyświetlacza zauważyć można niewielkie ramki, podobne do tych, jakie znajdziemy w większości smartfonów. Różnicę w stosunku do klasycznych konstrukcji widać za to na górnej i dolnej krawędzi. Xiaomi postarało się, aby ekran sięgał praktycznie po brzegi górnej krawędzi bez dziwnych wycięć na aparat czy inne komponenty, jak ma to miejsce choćby w iPhone X.

Dolna krawędź nie jest już tak minimalistyczna, jednak jej szerokość wypada i tak lepiej, niż można było się spodziewać. Dodatkowo producentowi udało się znaleźć w tym miejscu przestrzeń na aparat oraz diodę powiadomień.

Mi Mix 2 5

Z powodu omówionych już wąskich ramek, czytnik linii papilarnych umieszczono na tylnym panelu. Nieco wyżej znajduje się lekko wystający aparat oraz dioda doświetlająca LED.

Całość wygląda naprawdę gustownie i urządzenie może się podobać, oczywiście jeżeli wygodę użytkowania zepchniemy na drugi plan. Osoby decydujące się na Mi Mix 2 muszą mieć świadomość zastosowanych materiałów, które sprawiają, że telefon podatny jest na ślizganie się oraz zbieranie odcisków palców. Z tym ostatnim nie jest tak źle, wystarczy przetrzeć powierzchnię o koszulkę i zabrudzenia szybko znikają.

Mi Mix 2 8

Warto zauważyć, że Xiaomi zdecydowało się dołączyć do zestawu pokrowiec wykonany z miękkiego plastiku, który poniekąd rozwiązuje problem śliskiej obudowy. Case wykonano z przyjemnego tworzywa, które idealnie okala telefon.

Mi Mix 2 Pokrowiec

Ergonomia testowanego modelu jest dobra, ale nie idealna. Telefon nieźle leży w dłoni, szczególnie po zastosowaniu dołączonego pokrowca, ale jest dość ciężki (185 gramów), przez co ręka męczy się już po chwili użytkowania. Jego gabaryty zbliżone są do przeciętnego 5,5-calowego smartfona i oznacza to, że w wyjątkowych sytuacjach można go obsługiwać jedną ręką.

Można zachwycać się jakością wykonania oraz samym wyglądem bezramkowca Xiaomi, jednak trudno wybaczyć producentowi brak złącza słuchawkowego. Dołączona przejściówka teoretycznie rozwiązuje problem, jednak osoby przyzwyczajone do starego, poczciwego złącza mogą być rozczarowane.

Mi Mix 2 9

 

Ekran – prawdziwa petarda ale…

Mi Mix pierwszej generacji wyznaczył kierunek dla bezramkowych smartfonów. Druga odsłona modelu nie jest rewolucyjną zmianą, jeżeli chodzi o wyświetlacz. Można za to śmiało powiedzieć o konsekwentnej ewolucji.

Ekran zastosowany w Mi Mix 2 jest po prostu lepszy od swojego poprzednika. Mamy do czynienia z 5,99-calowym panelem wykonanym w technologii IPS LCD o rozdzielczości 1080 x 2160 pikseli i proporcjach 18:9.

Mi Mix 2 11

Panel charakteryzuje się świetnymi kątami widzenia, bardzo dobrym odzwierciedleniem kolorów, dobrą jasnością maksymalną i poprawnym kontrastem.

Na ekran naprawdę nie można narzekać, jednak w smartfonie tej klasy zdecydowanie lepiej prezentowałby się panel wykonany w technologii OLED.

Topowe podzespoły pod maską

Mi Mix 2 to nie tylko piękny design, ale i najlepsze podzespoły gwarantujące imponującą wydajność. To jeden z najszybszych smartfonów na rynku. 

Na pokładzie znajdziemy procesor Snapdragon 835, układ graficzny Adreno 540 oraz 6 GB pamięci RAM. Jest też szybka pamięć UFS 2.1. Na dane użytkownika przewidziano 64 GB pamięci, z czego realnie dostępnych jest około 55 gigabajtów. Warto pamiętać, że w tym modelu nie uświadczymy możliwości rozbudowy pamięci za pomocą karty microSD.

Mi Mix 2 Benchmark

Mi Mix 2 w popularnych benchmarkach

Wyniki benchmarków nie są zaskoczeniem i plasują Mi Mix 2 wśród najwydajniejszych urządzeń 2017 roku. Potężna specyfikacja i odpowiednia optymalizacja systemu sprawiają, że telefon działa diabelnie szybko, a uruchamianie aplikacji odbywa się w mgnieniu oka.

Mi Mix 2 3

Oprogramowanie

Smartfony Xiaomi napędzane są przez system MIUI, oparty oczywiście na Androidzie. Modyfikacje wprowadzone przez chińczyków nie są jednak powierzchowne, a platforma znacznie różni się od Androida, jakiego znamy z większości smartfonów.

Nakładka MIUI trąci minimalizmem. Nie znajdziemy tutaj szuflady aplikacji. Do używania trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Testowany egzemplarz działał w oparciu o MIUI 8, chociaż w momencie tworzenia recenzji rozpoczął się już proces aktualizacji do kolejnej odsłony systemu, czyli MIUI 9.

Mi Mix 2 4

Stabilność i szybkość oprogramowania stoi na najwyższym poziomie. Aplikacje uruchamiają się nieziemsko szybko, a korzystanie z urządzenia to czysta przyjemność.

W MIUI zaimplementowano sporo dodatków względem standardowego Androida. System posiada wbudowaną chmurę Xiaomi, dzięki czemu po zmianie urządzenia będziemy mogli odzyskać SMS-y, przywrócić całą zawartość smartfona czy zsynchronizować zdjęcia.

Łączność i GPS

Podczas gdy wiele smartfonów Xiaomi posiada różne warianty skierowane na konkretne rynki, Mi Mix 2 promowany jest jako urządzenie globalne, oferujące wsparcie dla większości pasm. To, co ucieszy szczególnie polskich użytkowników, to z pewnością obsługa pasma B20, co powinno rozwiązać problemy z łącznością LTE poza terenami zurbanizowanymi.

Pozostałe kwestie związane z łącznością nie budzą zastrzeżeń. Na pokładzie znajdziemy dwupasmowe Wi-Fi 802.11ac i najnowszy Bluetooth 5.0. Zabrakło modułu odpowiedzialnego za obsługę radia FM czy portu podczerwieni, ale do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić w urządzeniach z najwyższej półki cenowej.

Mi Mix 2 i Mi Note 2

Mi Mix 2 z 5.99-calowym ekranem i Mi Note 2 z 5.7-calowym ekranem

Testowany egzemplarz nie sprawiał żadnych problemów podczas rozmów telefonicznych, korzystania z GPS czy internetu przez sieć komórkową i Wi-Fi. Wszystkie moduły zdały egzamin. 

Mi Mix 2 może pochwalić się hybrydowym zestawem głośników stereo, co oznacza, że część dźwięków wydobywa się z głośnika do rozmów znajdującego się nad ekranem. Jakość dźwięku nie jest specjalnie imponująca, ale konsumpcja multimediów wypada i tak lepiej, niż w przypadku smartfonów wyposażonych w pojedynczy głośnik.

Bateria

Konstrukcja Mi Mix 2 sprawia, że miejsca na baterię jest mniej, niż w smartfonie z większymi ramkami. Na pokładzie zagościło ogniwo o pojemności 3400 mAh, które przy ekranie o tej wielkości nie oferuje powalającej wydajności.

Smartfon stać na maksymalnie 1 dzień intensywnej pracy przy 4-5 godzinach aktywnego ekranu. Nie jest to wynik tragiczny, jednak jak zawsze chciałoby się więcej. Na pocieszenie producent zaimplementował szybkie ładowanie Quick Charge 3.0, które sprawdza się w awaryjnych sytuacjach. Podłączając telefon do dołączonej ładowarki w 30 minut doładujemy baterię o blisko 50%.

Aparat godny flagowca?

Aparat we flagowcu musi być dobry, w tej kwestii nie można polemizować. Większość topowych urządzeń posiada bardzo zbliżoną specyfikację i to właśnie aparat często decyduje o wyborze konkretnej słuchawki.

Mi Mix pierwszej generacji na tym polu całkowicie odstawał od konkurencji, oferując – delikatnie mówiąc – moduł fotograficzny średniej jakości. W tegorocznym modelu jest zdecydowanie lepiej, ale nie idealnie. 

Mi Mix 2 6

Producent postawił na popularny sensor Sony IMX386, znany między innymi z Mi 6. Niepodważalną zaletą aparatu jest czteroosiowa stabilizacja obrazu. Zabrakło za to dodatkowego teleobiektywu pozwalającego uzyskać efekt rozmycia tła. Przysłona również mogłaby być lepsza – światło 2.0 odbija się na jakości obrazu przy gorszych warunkach.

Fotografiom wykonanym przy dobrym świetle trudno cokolwiek zarzucić. Ujęcia posiadają zadowalającą szczegółowość, z naturalnie odwzorowanymi kolorami. Autofokus zazwyczaj pracuje poprawnie, jednak przy gorszym świetle występują problemy ze złapaniem ostrości na pożądanym elemencie.

Z wiadomych powodów przednia kamera umieszczona została na dolnej krawędzi. Na początku trudno przywyknąć do takiej perspektywy jednak wystarczy unieść telefon wyżej, by złapać odpowiedni kadr. Można też obrócić telefon tak, aby kamerka znalazła się na górze. 

Jakość zdjęć selfie wypada przyzwoicie, zważywszy na rozdzielczość aparatu, która wynosi 5 megapikseli.

Miłośnicy wideo mogą korzystać z nagrywania w jakości 2160p przy 30 kl./s i 1080p przy 30 kl./s. Jest też opcja 720p przy 120 klatkach na sekundę. Poniżej przykładowe nagrania. Ich jakość oceńcie sami.

Dostęp do ustawień aplikacji aparatu nie jest wygodny. Aby zmienić preferencje, najpierw trzeba udać się do menu Tryby i dopiero tam w prawym górnym rogu znajduje się odpowiedni skrót. Można zrozumieć, że Xiaomi chciało maksymalnie uprościć interfejs swojej aplikacji, jednak w tym przypadku poszli chyba o krok za daleko.

IMG 20171108 101523 mini IMG 20171108 101618 mini
IMG 20171108 101608 mini IMG 20171109 084036 mini
IMG 20171109 084118 mini IMG 20171109 084125 mini
IMG 20171024 221454 mini IMG 20171105 195119 mini

Zdjęcia z frontowej kamerki.

IMG 20171109 110052 mini IMG 20171109 110117 mini

Podsumowanie i werdykt

Xiaomi konsekwentnie podbiera klientów konkurencji i nie ma w tym nic dziwnego. Marka, którą kilka lat temu rozpoznawali nieliczni, dziś jest liczącym się graczem na rynku smartfonów, któremu udało się zapoczątkować modę na smartfony z wąskimi ramkami.

Mi Mix 2 nie jest smartfonem, który trafi do mas. To produkt z najwyższej półki mający pokazać, jakie możliwości ma chiński producent. Trzeba powiedzieć sobie jasno – w stosunku do zeszłorocznego modelu nie ma żadnej rewolucji. Tym razem Xiaomi postawiło na solidny rozwój, który należy zdecydowanie do udanych.

Mi Mix 2 7

Sprzęt zasługuje na pochwałę przede wszystkim za topową jakość wykonania, nowoczesną konstrukcję i efektownie wyglądający ekran. Nie można mieć zastrzeżeń do wydajności czy stabilności działania. Wręcz przeciwnie, jest lepiej niż w niejednym flagowcu, a Xiaomi może być pod tym względem wzorem do naśladowania. 

Czego zabrakło? Z pewnością smartfon prezentowałby się lepiej z ekranem OLED. Miłośnicy mobilnego fotografowania będą rozczarowani brakiem podwójnego aparatu, a audiofile i zwykli użytkownicy z trudnością przełkną usunięcie gniazda audio 3.5 mm.

Jeżeli szukasz świetnie zaprojektowanego, nowoczesnego i wydajnego urządzenia, a jakość aparatu nie jest dla ciebie priorytetem, to śmiało możesz sięgnąć po Mi Mix 2, bo jak wiadomo #XiaomiLepsze 😉

Smartfon do testów dostarczył sklep GearBest. W momencie publikacji testu podstawowy wariant z 6 GB RAM i 64 GB ROM można kupić za około 2000 zł. Nieznacznie droższa jest wersja z 128 GB pamięci. W tej cenie to naprawdę świetny smartfon!

Zalety Wady
 Topowa jakość wykonania  Brak złącza audio 3.5 mm
 Wspaniały design  Aparat odstaje od konkurencji
 Ekran 18:9  Brak slotu MicroSD
 Wydajność i szybkość działania 
 Rozsądna cena 
 Obsługa LTE B20
 Pokrowiec w zestawie

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.