Projektanci smartfonów dążą do uzyskania całkowicie symetrycznego i bezramkowego ekranu, a aby uzyskać ten efekt trzeba gdzieś przenieść przednią kamerę. I tutaj z pomocą przychodzą rozsuwane konstrukcje.
Seria Mi MIX rozpoczęła modę na “bezramkowe” konstrukcje i pozwoliła wypłynąć Xiaomi na szersze wody. W momencie swojej premiery, Mi MIX pierwszej generacji był naprawdę rewolucyjnym smartfonem. Trzecia odsłona popularnej serii przynosi kolejną rewolucję w postaci rozsuwanej obudowy. Owszem… gdzieś już to widzieliśmy ale nie zmienia to faktu, że Xiaomi potrafi podejmować odważne decyzje. Zresztą, to właśnie seria Mi MIX przeznaczona jest do eksperymentów, a rozwiązania dla mas bez wielkiej ekstrawagancji znajdziemy we flagowej serii Mi.
Mi MIX 3 | Specyfikacja |
---|---|
Procesor i grafika | Snapdragon 845 (10 nm) GPU: Adreno 630 |
Pamięć RAM | 6/8/10 GB |
Pamięć masowa | 128/256 GB |
Możliwość rozbudowy pamięci | Nie |
Wyświetlacz | 6.39′”, Super AMOLED |
Rozdzielczość | 1080 x 2340 pikseli (19.5:9) |
Czujniki i dodatki | Akcelerometr, Czujnik światła, Czujnik zbliżeniowy, Czytnik linii papilarnych, Kompas cyfrowy, Żyroskop |
Akumulator | 3200 mAh QC 4.0 |
Aparat fotograficzny | 12 MP f/1.8, 1/2.55″, 1.4µm + 12 MP (teleobiektyw), 1/3.4″, 1.0µm – tył 24 MP, 1/2.8″, 0.9µm + 2 MP – przód |
System operacyjny | Android 9.0 z nakładką MIUI 10 |
Transmisja danych | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
Łączność i lokalizacja | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 5.0 (A2DP, aptX HD, LE) podwójny GPS z A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
Złącza | USB-C |
Typ karty SIM | nano SIM + nano SIM (hybrydowy Dual SIM) |
Wymiary | 157.9 x 74.7 x 8.5 mm |
Masa | 218 g |
Recenzja wideo
Co w zestawie?
Zacznijmy od opakowania. Od razu widać, że mamy do czynienia z produktem z najwyższej półki. Stosunkowo duże pudełko jest kwadratowe i płaskie, a jego wnętrze oprócz samego telefonu skrywa ładowarkę bezprzewodową, ładowarkę sieciową, przewód USB-C, sztywny pokrowiec z tworzywa, przejściówkę USB-C do jack 3.5 mm oraz narzędzie do wysuwania tacki SIM.
Zestaw jest nad wyraz bogaty chociaż zabrakło słuchawek. Wraz z innymi urządzeniami Xiaomi zazwyczaj otrzymujemy silikonowe etui natomiast pokrowiec dołączony do Mi MIX 3 jest o niebo lepszej jakości.
Wygląd i pierwsze wrażenia
Pierwsza myśl nasuwająca się po wyjęciu Mi MIX’a z pudełka? Ale cegła. Oczywiście nie w negatywnym znaczeniu ale trzeba powiedzieć szczerze, smartfon jest duży, gruby i ciężki. Całość waży aż 218 gramów, a przecież już ważący 191 g Mi MIX 2s wydawał się absurdalnie ciężkawy. Decydując się jednak na zakup urządzenia wyposażonego w innowacyjne rozwiązania, trzeba iść na pewne kompromisy i waga jest w tym wypadku pierwszym z nich.
O grubości i przesadzonej wadze można szybko zapomnieć biorąc telefon do ręki i przesuwając ekran w dół. Pod warunkiem, że jesteś geekiem i uwielbiasz takie nowinki. Oczywiście, nie jest to nic przełomowego ale w czasach gdy niemal wszystkie smartfony zamknięto w praktycznie prostokątnej bryle bez żadnych udziwnień, przesuwna obudowa potrafi dać sporo radości.
Rozsuwana konstrukcja jest bardzo intuicyjna i nie ma wielkiej filozofii w obsłudze tego rozwiązania. Wystarczy wziąć telefon do ręki i z odpowiednim naciskiem przesunąć ekran w dół. Nie wystarczy “muśnięcie”. Trzeba wykonać zdecydowany ruch aby wysunąć aparat do selfie.
Producent zastosował magnesy neodymowe, aby zablokować telefon w pozycji otwartej i zamkniętej, a także zapewnić efekt „sprężystości” pomiędzy nimi.
Mechanizm działa precyzyjnie, a producent zapewnia, że wytrzyma on aż 300 000 ruchów co potwierdzono w testach laboratoryjnych. Po dwóch tygodniach użytkowania ciężko stwierdzić czy deklaracje znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Sama konstrukcja nie budzi większych zastrzeżeń. Owszem czuć delikatne luzy objawiające się tym, że ekran delikatnie “pływa” na boki pod naciskiem jednak wygląda na to, że mechanizm został w ten sposób zaprojektowany. Trudno też ocenić jakie może mieć konsekwencje kurz zbierający się wewnątrz niego.
Rozsuwanie telefonu daje “fun” ale tylko na początku. Osoby nie korzystające często z przedniej kamerki po prostu po jakimś czasie przestaną tego używać. Owszem, aparat może być wykorzystywany do odblokowywania urządzenia twarzą ale fizyczny skaner na tylnej obudowie jest szybszy i po prostu wygodniejszy. W dodatku, Xiaomi w tym modelu nie zastosowało zaawansowanego skanera 3D, więc mechanizm odblokowywania twarzą nie jest do końca bezpieczny.
Do jakości wykonania całego urządzenia nie można mieć zastrzeżeń. Wręcz przeciwnie, smartfon ma świetny design, a użyte materiały sprawiają, że mamy poczucie obcowania z produktem premium.
Rama telefonu wykonana została z aluminium serii 7000, a z tyłu znajdziemy ceramikę, która z pewnością wpływa na sporą wagę całej konstrukcji. Oczywiście szkło i aluminium podatne są na zabrudzenia i zbieranie odcisków palców, co jest bolączką większości współczesnych flagowców.
Przyciski wybudzania oraz regulacji głośności znajdują się na prawej krawędzi, a po przeciwnej stronie ulokowano przycisk uruchamiający asystenta głosowego. Ten na razie działa tylko po chińsku. Na spodzie znajdziemy złącze USB-C, zabrakło oczywiście gniazda jack 3.5 mm. Warto też nadmienić, że całość nie posiada certyfikatu wodoodporności.
Ekran
Rozsuwana konstrukcja pozwoliła zastosować w tym modelu prawdziwy wyświetlacz pełnoekranowy. Mi MIX 3 wykorzystuje ekran Samsung AMOLED o przekątnej 6,39 cala i rozdzielczości 2340 x 1080 pikseli i proporcjach 19.5:9.
Wyświetlacz bez żadnych wcięć wygląda fenomenalnie. Daje on ogromny komfort użytkowania i dotyczy to zarówno codziennego poruszania się po interfejsie i korzystania z aplikacji jak i grania czy oglądania wideo.
Zastosowanie technologii AMOLED sprawia, że mamy do czynienia z doskonałym obrazem bez żadnych kompromisów.
Łączność i dodatki
Na pokładzie najnowszego Mi MIX’a znajdziemy najważniejsze moduły łączności i nie można tutaj mówić o żadnych kompromisach. Producent zadbał o wsparcie dla globalnych pasm LTE, jest też moduł NFC, Bluetooth 5.0, WiFi 2×2 MIMO. Na deser dostajemy zaawansowany, podwójny moduł GPS wspierający najważniejsze systemy lokalizacyjne.
Podczas testów nie odnotowaliśmy problemów z działaniem któregokolwiek z wymienionych komponentów.
Xiaomi podaje, że smartfon wyposażono w głośniki stereo. Można nad tym polemizować gdyż rolę dodatkowego głośnika pełni ten do rozmów jednak w ogólnym rozrachunku trzeba przyznać, że Mi MIX 3 gra bardzo dobrze i sprawdzi się zarówno podczas odtwarzania muzyki jak i grania w gry.
Bateria
Patrząc na specyfikację można wyciągnąć wniosek, że bateria w tym modelu będzie rozczarowaniem. Akumulator o pojemności 3200 mAh przy tak dużym ekranie brzmi jak żart. Tymczasem możemy mówić o ogromnym zaskoczeniu bowiem czas pracy akumulatora jest fenomenalny.
Szczególnie zadowalający jest czas na aktywnym ekranie (SoT) – podczas testów na jednym cyklu wyciągnęliśmy 9 godzin. Mowa tutaj o typowym użytkowaniu z włączonym LTE, Wi-Fi, ekranem w trybie jasności automatycznej. Przy mniej intensywny użytkowaniu, urządzenie spokojnie wytrzyma dwa dni na jednym ładowaniu.
Miłym zaskoczeniem jest fakt, że Xiaomi dołącza bezprzewodową ładowarkę 10W do zestawu. Szybkość ładowania bezprzewodowego jest zadowalająca, 75% mocy udało się uzyskać w około 80 minut. Warto też nadmienić, że smartfon wspiera szybkie ładowanie QuickCharge 4.0+ jednak w zestawie otrzymujemy ładowarkę sieciową zgodną z QC 3.0.
Podzespoły i wydajność
Mi MIX 3 otrzymał oczywiście flagowe komponenty. Sprzęt napędzany jest przez układ Snapdragon 845 i grafikę Adreno 630. W sprzedaży dostępna jest wersja z nawet 10 GB RAM i 256 GB pamięci masowej. Nasz testowy egzemplarz to tańszy wariant 6 GB + 128 GB.
Zastosowane podzespoły i odpowiednia optymalizacja oprogramowania sprawiają, że smartfon w codziennym użytkowaniu działa piekielnie szybko. Wszystkie operacje wykonywane są niemal natychmiast i w kwestii wydajności mamy do czynienia z jednym z najszybszych sprzętów na rynku.
Oprogramowanie
Mi MIX 3 to jeden z pierwszych smartfonów od Xiaomi, na którym fabrycznie zainstalowano Androida 9.0 Pie z nakładką MIUI 10.
Podobnie jak w innych urządzeniach tego chińskiego producenta, nakładka systemowa jest minimalistyczna i mocno dobiega od tego, co oferuje czysty Android. Oprogramowanie wzbogacone zostało tradycyjnie o szereg użytecznych dodatków jak klonowanie aplikacji czy menadżer telefonu do szybkiego czyszczenia pamięci i innych czynności związanych z optymalizacją.
Warto jednak zwrócić uwagę na dodatki charakterystyczne dla tego modelu. Podczas testów smartfon dostał aktualizację, która dodała funkcję związaną z wywoływaną akcją po przesunięciu „slajdera” więc nie jesteśmy zdani tylko na uruchamianie aparatu. Można ustawić aby przesunięciu uruchomiało widok narzędzi lub dowolną wskazaną aplikację.
Kolejnym fajnym dodatkiem jest zawsze aktywny ekran (Ambient display) wyświetlający godzinę, datę i powiadomienia na wygaszonym ekranie. W połączeniu z ekranem AMOLED wygląda to bardzo dobrze, a w dodatku możemy ustawić aby ekran był aktywny tylko w określonych godzinach.
Trzeba też wspomnieć, że w momencie publikowania testu, smartfon działa na chińskim oprogramowaniu jednak podczas konfiguracji można wybrać język angielski, a następnie zainstalować usługi Google. Po usunięciu zbędnych aplikacji, których jest naprawdę dużo, z urządzenia można korzystać praktycznie bez żadnych ograniczeń włączając w to możliwość instalacji ulubionych aplikacji z Google Play.
Aparat z flagowym sensorem
Xiaomi w swoim nowym flagowcu z serii MIX zastosowało podwójny aparat 12MP z szerokokątnym obiektywem głównym i dodatkowym teleobiektywem. Fotografowanie wspiera autofokus z detekcją fazową i 4-osiowa optyczna stabilizacja obrazu. To dokładnie ten sam zestaw co w Mi 8.
Aby poprawić jakość w warunkach słabego oświetlenia, Xiaomi wprowadziło specjalny tryb fotografowania nocnego.
Tylny podwójny aparat posiada funkcję nagrywania wideo 4K i przechwytywania wideo w zwolnionym tempie 960 fps. Przedni aparat 24MP + 2MP oparty jest na module Sony IMX576.
Dzięki zastosowanym ulepszeniom, Mi MIX 3 w teście DxOMark uzyskał ocenę ogólną na poziomie 103 punktów (podobnie jak Samsung Galaxy Note 9), znajdując się w czołówce smartfonów do fotografowania.
Zdjęcia wykonywane na zewnątrz przy dobrym świetle są na najwyższym poziomie – ostre i szczegółowe, smartfon bardzo dobrze radzi sobie ze zmianą ekspozycji. Nie zauważyliśmy też problemów z celnością autofokusa, a szybkość migawki nie budzi zastrzeżeń.
Fotografowanie może być wspierane przez mechanizm sztucznej inteligencji, który rozpoznaje sceny i“podkręca” kolory, więc jeżeli zależy ci na naturalnych zdjęciach, lepiej wyłączyć AI.
Mi MIX 3 podobnie jak Mi 8 i Mi MIX 2s oferuje naprawdę solidny aparat umożliwiający wykonywanie zdjęć o podobnej jakości do tych, jakie otrzymamy korzystając z flagowców topowych marek. Ustępuje tylko w warunkach nocnych – tutaj nadal prym wiedzie Huawei z modelami P20 Pro czy Mate 20 Pro oraz Google ze swoimi Pixelami.
Tryb automatyczny
Tryb nocny
Tryb automatyczny
Tryb nocny
Więcej zdjęć oraz pliki w oryginalnej rozdzielczości znajdziecie na naszym dysku Google.
Podsumowanie i werdykt
Czy “slajdery” są przyszłością smartfonów? Trudno powiedzieć, ale z pewnością jest to ciekawy kierunek pokazujący, że starsze rozwiązania mogą mieć zastosowanie w nowoczesnych urządzeniach.
Kluczowa dla tego modelu technologia wymaga jeszcze poprawy i nie chodzi tutaj, o sam przesuwny mechanizm, który działa jak powinien. Kluczowa będzie redukcja grubości i masy.
Mi MIX 3 i Mi 8 Pro
Mi MIX 3 pod względem wydajności czy jakości wykonania to najwyższa półka – co do tego nie ma wątpliwości. Zastosowanie przesuwnej konstrukcji rodzi jednak spore kompromisy, o których powinni wiedzieć potencjalni użytkownicy tego urządzenia.
Nie jest to zatem sprzęt dla każdego, ale osoby lubujące się w nowinkach technologicznych i szukające oryginalnego smartfona zdecydowanie mogą rozważyć zakup tego modelu. Smartfon ma świetny aparat, chociaż szkoda, że nie został poprawiony względem Mi 8. Nie można też narzekać na doskonały ekran, który bez wcięcia oferuje jeszcze lepsze wrażenia z użytkowania. Zaskoczeniem jest doskonały czas pracy akumulatora. Wątpliwości może za to budzić przesuwny mechanizm, bo tak naprawdę nie wiemy jaka jest jego realna żywotność.
W momencie publikacji testu Mi MIX 3 nie jest jeszcze dostępny oficjalnie w Polsce więc osoby zainteresowane zakupem odsyłamy do sklepu GearBest skąd pochodzi testowany egzemplarz.
Zalety | Wady |
---|---|
Ekran bez notche’a | Grubość i masa |
Wyświetlacz o doskonałych parametrach | Brak wodoszczelności |
Świetna żywotność akumulatora | |
Aparat z najwyższej półki | |
Topowa wydajność |