Mionix Naos 7000 – test myszy gamingowej z sensorem optycznym

R.PredkoSkomentuj
Mionix Naos 7000 – test myszy gamingowej z sensorem optycznym

Parametry techniczne

Liczba przycisków 9
Liczba programowalnych przycisków 9
Sensor Optyczny (ADNS-3310)
Rozdzielczość 50-7000 dpi
Procesor AMR 32-bit 32 MHz
Wbudowana pamięć 128 kb
Częstotliwość próbkowania 125/250/500/1000 Hz
Złącza USB 2.0
Długość przewodu 200 cm
Komunikacja Przewodowa
Obsługiwane systemy operacyjne Win. XP, Win. Vista, Win. 7, Win. 8, Win. 10
Podświetlenie Tak (16,8 mln kolorów)
Waga 103 g
Regulacja gabarytów nie
Szybkość reakcji 1 ms

Pierwsze wrażenia

Biorąc pod uwagę powyższą tabelkę a także dwa testy, które przeprowadziliśmy na urządzeniach firmy Mionix Avior 7000 oraz Naos 8200 nie sposób nie zauważyć, że mysz którą omawiamy tym razem (Naos 7000) łączy w sobie cechy obu powyższych produktów. Z pierwszym z nich posiada identyczną specyfikację techniczna, zaś z drugim wygląd, czyli kształt obudowy oraz rozmieszczenie buttonów.

Mionix Naos 7000 1
Naos 7000 oferuje 9 przycisków – 2 standardowe (LPM, RPM), 2 pod kciukiem z lewej strony gryzonia, 3 w rolce (wciśnięcie + 2 kierunki obrotu) i 2 nad nią. Każdy button możemy odpowiednio zaprogramować, przypisując mu dowolną funkcję. Aby to zrobić potrzeba jednak zainstalować specjalną aplikację dedykowaną urządzeniu.

Testowana mysz stworzona została z myślą wyłącznie o uzytkownikach praworęcznych, co widać w zasadzie już po samym kształcie obudowy. Świadczy o tym choćby fakt, iż prawa strona jest wyprofilowana w taki sposób, że palce serdeczny oraz mały mogą wygodnie spoczywać na specjalnie przygotowanych wypustkach.

Mionix Naos 7000 3
Cała powierzchnia obudowy pokryta została ogumiona powłoką, dzięki czemu mysz idealnie wręcz spoczywa w dłoni i nie ma tu mowy o żadnym wyślizgiwaniu się. Ogólnie całość wykonana jest bardzo solidnie, żaden element nie skrzypi ani też nie wykazuje jakichkolwiek odchyleń względem jednolitej całości.

Warto odnotować, że urządzenie łączy się z komputerem za pomocą 2-metrowego kabla z tekstylnym oplotem, zakończonego wtyczką USB.

Mionix Naos 7000 5

Oprogramowanie

Naos 7000 korzysta z łatwo dostępnego oprogramowania, które można pobrać m.in. z naszej bazy sterowników. Do podstawowych funkcji aplikacji należy oczywiście programowanie przycisków, tworzenie makr oraz profili, a także sterowanie podświetleniem oraz określanie parametrów sensora. Dodatkowo użytkownik może też dostosować szybkość przewijania rolk, podwójnych kliknięć a także akcelerację kursora.

Aplikacja jest rozbudowana i początkowo może wydawać się dość trudna do ogarnięcia. Nie należy jednak zbytnio się tym martwić, bowiem po chwili obcowania, wszystko okazuje się jasne, przejrzyste i przyjazne użytkownikowi.

naos7000ft3
Programowanie przycisków czy też tworzenie makr i profili to funkcje, które choć dla wielu przydatne, nie wymagają chyba żadnego dodatkowego komentarza. Zamiast tego, warto skoncentrować się na kilku innych ciekawostkach drzemiących w testowanym urządzeniu, których uświadczymy, dzięki aplikacji sterującej.

Zacznijmy od funkcji podświetlenia, ta bowiem oferuje naprawdę spore pole manewru. Dzieje się tak, gdyż użytkownik ma tu możliwość skorzystania z 18,6 miliona kombinacji podświetlenia, co następuje za sprawą nie tylko doboru dowolnej praktycznie barwy światła, ale też określenia aktywnego efektu oraz dowolności względem podświetlanych elementów.

naos7000ft2
W tym ostatnim przypadku, możemy bowiem wybrać niezależną barwę światła dla każdego z dwóch emitujących je elementów. Warto tutaj dodać, że źródła światła to logo umieszczone na grzbiecie urządzenia oraz rolka.

Kolejną kwestią którą należy nakreślić jest dobór parametrów sensora. W tym przypadku mamy np. sposobność określenia rozdzielczości z zakresu 50 – 7000 dpi i przypisania konkretnych wartości dla trzech skoków, które aktywujemy za pomocą przycisków gryzonia.

Co więcej, istnieje też możliwość dokonania analizy powierzchni, po której przesuwamy myszkę. Po aktywacji funkcji Surface Quality Analizer Tool, dokonamy bowiem testu, który polega na poruszaniu urządzeniem po dowolnym podłożu. W efekcie otrzymamy procentowy wynik wydajności gryzonia.

naos7000ft1
Pdosumowując ten aspket, Naos 7000 to mysz, którą można dowolnie spersonalizować tak pod względem skuteczności działania jak i funkcjonalności oraz walorów estetycznych (oczywiście w granicach wyznaczonych przez producenta). Wszystkie nasze ustawienia zostają przechowywane w wbudowanej w urządzenie pamięci o pojemności 128 kb.

Użytkowanie

Praktyczne testy urządzenia przeprowadzane były zarówno na zróżnicowanych grach komputerowych jak i w trakcie codziennych prac przy użyciu komputera. Zacznijmy od tego, że bez względu na okoliczności, konstrukcja obudowy sprawia, iż Naos 7000 cechuje się naprawdę dużą wygodą. Mysz swobodnie spoczywa w dłoni, a gumowa powłoka zapewnia sporą przyczepność.

W trakcie grania możliwym było dostosowanie parametrów pracy gryzonia do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu w każdym z możliwych gatunków gier, urządzenie spisywało się perfekcyjnie. Mowa tu zarówno o tytułach wymagających szybkiej reakcji, jak i dokładności w obieraniu określonego punktu. Nad wszytskim czuwa wbudowany w urządzenie procesor – AMR 32-bit 32 MHz.

Mionix Naos 7000 4
Co prawda, w niektórych przypadkach w trakcie rozgrywki brakowało większej ilości buttonów, jednakże w moim odczuciu, braki te rekompensowane są poprzez dokładność i szybkość reakcji. Nie bez znaczenia jest tu idealnie wyważony ciężar samego urządzenia, który wpływa na komfort grania. Do zalet należy także zaliczyć niemal bezgłośne działanie przycisków. 

Mionix Naos 7000 8
Wraz z egzemplarzem do testów, otrzymaliśmy również podkładkę Sargas XXL, którą omawialiśmy przy okazji badania innej myszy firmy Mionix, a mianowicie Naos 8200. Choć szczegóły na temat podkładki zawarliśmy w naszej recenzji, to warto podkreślić, że Naos 7000 używając tej powierzchni sporo zyskuje na osiągach. Dowodem tego niech będzie test przeprowadzony za pomocą funkcji Surface Quality Analizer Tool. Klasyczna podkładka zapewniła 80 proc. skuteczności, zaś wspomniana Sargas XXL pozwoliła osiągnąć okrągłe 100 proc.

Mionix Naos 7000 9

Podsumowanie

Testowana mysz Mionix Naos 7000 to urządzenie jak najbardziej godne polecenia. Wygoda użytkowania, możliwości personalizacji parametrów działania oraz bogate spektrum funkcji podświetlenia – to jej zdecydowane zalety! 

Co do wad to pierwszą z nich jest fakt, że produkt od początku zaprojektowano z myślą wyłącznie o osobach praworęcznych. Największą jednak bolączkę stanowi cena myszy, za którą na chwilę obecną trzeba zapłacić kwotę 256 – 290 zł. (zobacz oferty w sklepach internetowych).

Zalety Wady
Solidna konstrukcja Wyłącznie dla praworęcznych
Wygoda użytkowania Cena
Bardzo ciche klawisze
Podświetlenie i dostępna paleta kolorów
Wbudowany procesor ARM 32-bity 32 MHz
Wbudowana pamięć 128 kb
Możliwość programowania wszystkich klawiszy
Wysoka precyzja
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

R.Predko