Moto G30 vs Moto G10 – który wybrać?
Smartfony do testu otrzymałem w „zestawie” i po dłuższym ich użytkowaniu stwierdziłem, że dobrze je będzie ze sobą zestawić w jednym tekście. Motorola prezentuje dość sporo różnych telefonów i konsumenci mogą czuć się w tym nieco zagubieni. Dla wielu osób smartfony Moto G10 i Moto G30 wyglądają bardzo podobnie, a dzieli je przecież dość znacząca różnica w cenie – znacząca w tej półce cenowej, ma się rozumieć. Czym więc różnią się oba te urządzenia? Diabeł tkwi w szczegółach.
Od strony wizualnej Moto G30 i Moto G10 prezentują się w zasadzie identycznie. Drobna różnica tkwi w wymiarach, bowiem Moto G30 ma 9,14 mm grubości, a Moto G10 – 9,19 milimetrów. Czy widać to gołym okiem? Nie powiedziałbym. Masa obu smartfonów jest na tym samym poziomie i wynosi 200 gramów. Telefony są dość ciężkie i duże, co jest akurat zasługą zastosowania dużego ekranu o przekątnej 6,5-cala. Tu napotykamy na pierwszą z różnic.
Zarówno Moto G30, jak i Moto G10 robią użytek z 6,5-calowego panelu IPS o rozdzielczości 720×1600 pikseli i proporcjach obrazu wynoszących w poziomie 20:9. Droższy ze smartfon otrzymał wciąż rzadko spotykany w tej półce cenowej ekran o częstotliwości odświeżania 90 Hz. Różnica w płynności przewijanego obrazu jest widoczna. Już samo to może być dla niektórych dostatecznie dobrym powodem do dopłacenia 200 złotych.
Moto G30. | Źródło: mat. własny
Moto G30 i Moto G10 zamknięto w obudowach z plastikowym tylnym panelem. W obu przypadkach pokryto go tworzywem o ładnym wzorze, kolorze i fakturze. Trudno je uchwycić aparatem, ale gwarantuję: w słońcu prezentują się bardzo dobrze – tym lepiej, że trudno zostawić na nich odciski palców. W pudełkach ze telefonami oprócz kabelka i ładowarki znajduje się też przezroczyste etui.
Smartfony współdzielą złącza USB-C na dolnej i jack 3.5 mm na górnej ramce. Przyciski fizyczne na krawędziach również są identyczne. Nie zabrakło dedykowanego przycisku asystenta Google, tacki na dwie karty SIM (lub kartę SIM i kartę micro SD) oraz pokaźnej, wystającej ponad obrys obudowy wysepki z trzema aparatami głównymi. Obudowy spełniają normę certyfikacji IP52, czyli są odporne na zachlapania.
Źródło: mat. własny
Źródło: mat. własny
Źródło: mat. własny
Jak na swoją cenę smartfony są ładne, a ich ekrany prezentują się co najmniej przyzwoicie, choć… w pełnym słońcu mogłyby być czytelniejsze.
Wydajność i oprogramowanie
W tym miejscu na jaw wychodzi kolejna różnica pomiędzy bohaterami dzisiejszego wpisu. Tańsza Moto G10 dysponuje układem Qualcomm Snapdragon 460, który nie zawsze jest w stanie zapewnić płynne działanie wymagającym aplikacjom, a nawet szybkie przełączanie się pomiędzy nimi. W droższej Moto G30 znajdziemy SoC Qualcomm Snapdragon 662 z lepszym GPU, który radzi sobie sprawniej z co efektowniejszymi grami 3D oraz płynniejszą obsługą systemu. Moto G10 nie działa źle, ale Moto G30 działa odczuwalnie lepiej.
Trzecia z różnic pomiędzy propozycjami popularnej marki uwidacznia się w kwestii związanej z baterią. Tak Moto G30, jak i Moto G10 czerpią energię z baterii o pojemności 5000 mAh. Ich czas pracy wyróżnia się na tle konkurencji i może wynosić dwa, a nawet trzy dni – w zależności od tego, jak często włączany jest ekran. Moto G10 obsługuje ładowanie z mocą 10 W, podczas gdy w przypadku Moto G30 jest to moc 20 W. Przekłada się to na czas ładowania, wynoszący w pierwszym przypadku ok. 2 godziny, a w drugim – 1,5 h.
Oba smartfony Motorola dysponują modułem NFC umożliwiającym dokonywanie płatności zbliżeniowych. I w jednym i w drugim jest dwuzakresowe Wi-Fi, GNS ze wsparciem systemów GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou i Galileo oraz moduł Bluetooth 5.0. Czytniki linii papilarnych działają sprawnie.
Motorola przyzwyczaiła użytkowników do swojego podejścia do kwestii oprogramowania. Nie inaczej jest w tym przypadku i na obu smartfonach instalowany jest czysty Android 11, okraszony praktycznymi dodatkami Moto – obsługą gestów (np. potrząśnij dwukrotnie by włączyć latarkę), podglądem powiadomień na wyłączonym ekranie, zwiększoną personalizacją wyglądu oprogramowania, Uważnym ekranem i wieloma innymi opcjami, których nie sposób nie polubić.
Źródło: mat. własny
Aparat
Docieramy do czwartej z różnic pomiędzy Moto G30 i Moto G10, mającej o dziwo nieco mniejsze przełożenie na użytkowanie urządzenia. Mowa oczywiście o zestawie aparatów. Te są nieco odmienne, choć na moje oko fotografie wykonane za ich pomocą dla większości „nieprofesjonalnych” oczu wyglądały będą podobnie.
Aparaty w Moto G30:
- 64 MPix (f/1.7, 26 mm , piksel 0.7 µm, PDAF)
- 8 MPix (f/2.2, ultraszeroki 118˚, piksel 1.12 µm)
- 2 MPix (f/2.4, makro)
- 2 MPix (f/2.4, głębia tła)
- + przedni 13 Mpix (f/2.2, piksel 1.12 µm)
Aparaty w Moto G10:
- 48 MPix (f/1.7, 26 mm , piksel 0.8 µm, PDAF)
- 8 MPix ((f/2.2, ultraszeroki 118˚, piksel 1.12 µm)
- 2 MPix (f/2.4, makro)
- 2 MPix (f/2.4, głębia tła)
- + przedni 8 Mpix (f/2.2, piksel 1.12 µm)
Moto G10. | Źródło: mat. własny
Poniżej zamieszczam porównanie zdjęć przechwyconych za pomocą obydwu omawianych tutaj smartfonów. Odrobinkę lepiej na dużym ekranie wypada Moto G30, ale w jakości charakterystycznej dla mediów społecznościowych jakość powinna być zbliżona. Moto G10 wykazuje odrobinę większą tendencję do rejestrowania zdjęć z naleciałością magenty. Sami oceńcie – fotografie w oryginalnej jakości znajdziecie na naszym Dysku Google.
Zdjęcie wykonane Moto G30. | Źródło: mat. własny
Zdjęcie wykonane Moto G10. | Źródło: mat. własny
Zdjęcie wykonane Moto G30. | Źródło: mat. własny
Zdjęcie wykonane Moto G10. | Źródło: mat. własny
Zdjęcie wykonane Moto G30. | Źródło: mat. własny
Zdjęcie wykonane Moto G10. | Źródło: mat. własny
Zdjęcie wykonane Moto G30. | Źródło: mat. własny
Zdjęcie wykonane Moto G10. | Źródło: mat. własny
Zdjęcie wykonane Moto G30. | Źródło: mat. własny
Zdjęcie wykonane Moto G10. | Źródło: mat. własny
Moto G30 – tryb nocny. | Źródło: mat. własny
Moto G10 – tryb nocny. | Źródło: mat. własny
Moto G30 – selfie dzień. | Źródło: mat. własny
Moto G10 – selfie dzień. | Źródło: mat. własny
Moto G30 – selfie dzień, szeroki kąt. | Źródło: mat. własny
Moto G10 – selfie dzień, szeroki kąt. | Źródło: mat. własny
Moto G30 – selfie noc. | Źródło: mat. własny
Moto G10 – selfie noc. | Źródło: mat. własny
Podsumowanie
Dla kogo Moto G10? Z zakupu tego modelu zadowolone będą osoby nie lubiące przepłacać i pragnące korzystać z po prostu dobrze działającego smartfonu, z wszystkimi nowoczesnymi funkcjami, w możliwie jak najniższej cenie. Moto G10 ma NFC, czystego Androida 11, złącze jack 3.5 mm i zapewnia w większości przypadków płynne działanie.
Dla kogo Moto G30? Dla osób, którzy nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy na smartfon, ale chcą zarazem sprzęt z funkcjami z nieco wyższej półki cenowej. Moto G30 ma ekran 90 Hz, nieco lepszy aparat od modelu G10, wydajniejszy procesor oraz można go szybciej ładować. Jeśli miałbym kupić któryś z testowanych telefonów, postawiłbym na model G30.
Źródło: mat. własny
Mocne strony Moto G30:
+ ładny ekran 90 Hz
+ ładowanie 20 W
+ procesor wydajniejszy niż w Moto G10
+ bardzo długi czas pracy na baterii
+ niezły design
+ czysty Android 11 z praktycznymi dodatkami
+ dobra jakość aparatu w dzień
+ atrakcyjna cena
Słabe strony Moto G30:
– ekran o rozdzielczości HD
– dość duże gabaryty i masa
– kiepskie działanie aparatów po zmroku
Mocne strony Moto G10:
+ bardzo długi czas pracy na baterii
+ czysty Android 11 z praktycznymi dodatkami
+ dobra jakość aparatu w dzień
+ niezły design
+ atrakcyjna cena
Słabe strony Moto G10:
– nie zawsze wysoka płynność działania
– ekran o rozdzielczości HD
– dość duże gabaryty i masa
– kiepskie działanie aparatów po zmroku