Na początku roku Motorola wprowadziła do swojej oferty kilka nowych smartfonów ze średniej półki cenowej, w tym moto g53 5G i moto g73 5G. Pierwszy z nich miałam okazję przetestować w lutym. Teraz w moje ręce trafiła z kolei moto g73 5G. Jak najnowszy średniak Moto wypada w stosunku do zeszłorocznego modelu? Przekonaj się.
Urządzenie Motorola moto g73 5G zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Motorola.
Specyfikacja
Motorola moto g73 5G to smartfon wyceniony na 1499 złotych. W tej cenie otrzymujemy 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci na dane (którą można poszerzyć o 1 TB kartą mikro SD), ekran LCD o rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli (Full HD+) i odświeżaniu 120 Hz, baterię o pojemności 5000 mAh, a także procesor MediaTek Dimensity 930 z układem graficznym IMG BXM-8-256.
Motorola moto g73 5G pracuje pod kontrolą systemu Android 13, obsługuje łączność 5G i NFC. Pełną specyfikację urządzenia umieściłam poniżej.
Motorola moto g73 5G – specyfikacja:
- Procesor i grafika: MediaTek Dimensity 930, IMG BXM-8-256
- Pamięć RAM: 8 GB
- Pamięć masowa: 256 GB
- Możliwość rozbudowy pamięci: Tak (o 1 TB)
- Wyświetlacz: 6,5” LCD, rozdzielczość: 2400 x 1080 pikseli (Full HD+), odświeżanie do 120 Hz, współczynnik proporcji 20:9
- Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy
- Akumulator: 5000 mAh, ładowanie TurboPower 30 W
- Aparat fotograficzny:
- Tył: 50 MP, f/1.8, 1,0 μm/2,0 µm Ultra Pixel (główny); 8 MP, f/2.2, 1,12 μm (makro, obiektyw ultraszerokokątny 118°) czujnik głębi;
- Przód: 16 MP, f/2.4, 1,0 μm/2,0 µm Ultra Pixel
- System operacyjny: Android 13
- Transmisja danych: 5G
- Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, SUPL, LTEPP
- Złącza: USB-C 2.0 (USB-C), złącze słuchawkowe 3,5 mm
- Typ karty SIM: nano SIM + nano SIM / micro SD (slot hybrydowy)
- Wymiary: 161,42 x 73,84 x 8,29 mm
- Masa: 181 g
Wygląd i jakość wykonania
Motorola moto g73 5G trafiła na polski rynek w dwóch wersjach kolorystycznych – granatowej (Midnight Blue) oraz białej (Lucent White). Ja otrzymałam smartfon w tej pierwszej. Obudowę urządzenia wykonano z tworzywa sztucznego, które na pleckach imituje metal. Pod względem designu całość nawiązuje do moto g72, jednakże moim zdaniem wyspa aparatu prezentuje się tu nieco gorzej. Może to kwestia gustu, ale wydaje mi się, że w g72 wyspa wyglądała po prostu nowocześniej.
Jakości wykonania urządzenia nie można nic zarzucić, albowiem wszystkie jego elementy są ze sobą dobrze spasowane. Plecki z łatwością zbierają natomiast odciski palców, które są na nich doskonale widoczne.
Wyspa aparatów dość mocno wystaje ponad plecki. Oprócz niej znajdziemy na nich rzecz jasna logo Motorola i odpowiednie handlowe oznaczenia. Na krawędziach plecki są nieco zaokrąglone, dzięki czemu nie przechodzą w ramki tak ostro jak chociażby w iPhone’ach.
Na prawej ramce smartfonu znalazły się przyciski do zmiany głośności i przycisk zasilania z czytnikiem linii papilarnych. Ten działa bardzo dobrze. Ramka lewa to zaś lokalizacja tacki dla kart SIM i mikro SD.
Na dolnej ramce moto g73 5G umieszczono port USB-C, port mini jack 3,5 mm, otwór jednego z mikrofonów i otwory jednego z głośników. Otwory drugiego głośnika zlokalizowane są przy górnej ramce, w niewielkim wcięciu w ekranie. Na górnej ramce umieszczono otwór drugiego mikrofonu i logo Dolby Atmos.
Motorola moto g73 5G jest smartfonem smukłym i lekkim, ale nieco grubszym i cięższym niż moto G72. Motorola moto g72 mierzyła bowiem 160 x 74,4 x 7,9 mm i ważyła 166 g, zaś moto g73 5G mierzy 61,42 x 73,84 x 8,29 mm i waży 181 g.
Wyświetlacz
Wyświetlacze to największe ale, jakie mam do najnowszych smartfonów motorola ze średniej półki. W moto g52 i g72 mogliśmy cieszyć się bowiem ekranami AMOLED. W g53 5G i g73 5G zastosowano z kolei ekrany LCD. Przynajmniej w przypadku g73 5G pozostano przy rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli (FHD+). Uf.
Matryca LCD jest pod wieloma względami gorsza niż matryce AMOLED. Po pierwsze jest nieprzyjemnie połyskliwa. Po drugie, posiada węższe kąty widzenia, a także charakteryzuje się gorszym odwzorowaniem barw. Zatem, naprawdę ciężko się z jej obecnością w moto g73 pogodzić. Jeśli chodzi o jasność ekranu, to niestety muszę powiedzieć, że w ostrym słońcu na wyświetlaczu moto g73 niemal nic nie widać.
Rozdzielczość i częstotliwość odświeżania to dwie z niewielu pozytywnych cech wyświetlacza moto g73 5G. Jako że ta pierwsza wynosi 2400 x 1080 pikseli, a ta druga 120 Hz, wyświetlane przez niego obrazy są szczegółowe, a przewijanie zawartości ekranu odbywa się bardzo płynnie.
Trzeba też powiedzieć o tym, że ramki otaczające ekran moto g73 5G są dość spore. Ekran zajmuje bowiem jedynie 85.6% powierzchni przedniego panelu. W górnej części wyświetlacza, po środku, zatopiono kamerkę do selfie.
Oprogramowanie i łączność
Jak przystało na smartfon Motorola, moto g73 5G pracuje pod kontrolą czystego systemu Android 13. Na smartfonie znajdziemy tylko kilka preinstalowanych aplikacji, w tym przydatną aplikację Moto. Zapewne warto odinstalować jednak z urządzenia Candy Crush Saga czy Glovo, chyba że zamierzasz ich używać.
Motorola g73 5G obsługuje Wi-Fi 5, łączność Bluetooth 5.3 oraz transmisję 5G, której zeszłoroczny model nie oferował. Nie zabrakło również NFC, które umożliwia dokonywanie smartfonem płatności zbliżeniowych, a także wsparcia dla gestów Moto.
Wydajność
Wewnątrz moto g73 5G znalazł się 8-rdzeniowy procesor MediaTek Dimensity 930 współpracujący z układem graficznym IMG BXM-8-256. Konfigurację dopełniają 8 GB pamięci RAM i 256 pamięci wewnętrznej na dane, które można rozszerzyć kartą pamięci mikro SD o pojemności do 1 TB.
Podzespoły, w które moto g73 5G została wyposażona pozwoliły jej uzyskać 429 105 punktów w Benchmarku AnTuTu, Z kolei w benchmarku Geekbench 6 uzyskała 920 punkty dla pojedynczego rdzenia i 2268 punktów dla wielu rdzeni. Wygląda więc na to, że jest smartfonem wydajniejszym niż poprzednik.
W praktyce wyniki benchmarków przekładają się na to, ze aplikacje uruchamiają się na moto g72 bardzo szybko, a przełączanie się między nimi odbywa się płynnie. Podzespoły pozwalają też zagrać na tym urządzeniu w bardziej wymagające gry, jednak nie przy najwyższych ustawieniach graficznych. Poza tym, gdy te są zmuszane do pracy z wyższą wydajnością, smartfon lekko się nagrzewa.
Fotografia
Motorola moto g73 5G niestety dysponuje nieco gorszym zestawem aparatów niż moto g72. Jednostką główną aparatu tylnego jest tu bowiem sensor o rozdzielczości 50 MP zamiast 108 MP. Jest to sensor z autofokusem z detekcją fazy. Współpracuje z nim sensor o rozdzielczości 8 MP pełniący między innymi funkcję sensora do makro i czujnika głębi, wyposażony w obiektyw ultraszerokokątny o polu widzenia 118 stopni. Aparat przedni smartfonu to zaś pojedynczy sensor o rozdzielczości 16 MP.
Aplikacja aparatu w moto g73 5G na moje oko nie różni się zbyt mocno od aplikacji aparatu w moto g72. Oprócz trybów podstawowych mamy w niej do dyspozycji tryb portretowy, tryb nocny, tryb kolor spotowy, tryb panoramy, tryb ultra res czy tryb podwójnego zapisu i kilka innych. Tryb portretowy niezmiennie nie pozwala jednak na wybór efektu rozmycia, a aplikacja… potrafi się wyłączyć podczas robienia zdjęć nocą.
Jak prezentują się zdjęcia wykonywane przez moto g73 5G? Na ekranie smartfonu zdjęcia zarówno zarejestrowane w dzień, jak i w nocy, prezentują się bardzo ładnie. Na monitorze komputera widać już jednak, że brakuje im szczegółowości. Kuleje również nasycenie kolorów, zwłaszcza na zdjęciach wykonywanych obiektywem szerokokątnym.
Motorola moto g73 5G – zdjęcie wykonane aparatem głównym (po lewej) i ultraszerokokątnym (po prawej).
Fotografie nocne w przypadku moto g73 5G prawie zawsze wychodzą lepiej, jeśli są wykonywane w trybie nocnym. Prawie, bo czasami tryb nocny po prostu prześwietla sceny.
Motorola moto g73 5G – tryb podstawowy (po lewej) i tryb nocny (po prawej).
Dobrze, że Motorola zrezygnowała w tym smartfonie z dedykowanego sensora makro. Funkcję aparatu do makro pełni tutaj sensor 8 MP. Moim zdaniem spełnia on się jednak w tej roli przeciętnie. Fotografując detale, zdecydowanie lepiej korzystać z sensora głównego w zbliżeniu 2x.
Motorola moto g73 5G – zdjęcie wykonane aparatem głównym w zbliżeniu 2x.
Zdjęcia selfie z moto g73 5G wyglądają dobrze, a zwłaszcza te wykonane w dzień. Zaskakująco zadowalające są zdjęcia rejestrowane w trybie portretowym, choć wiadomo – ten nie radzi sobie z wyróżnianiem z tła pojedynczych włosów. Selfie wykonywane nocą, nawet z lampą błyskową, charakteryzują się mocnym rozmyciem.
Motorola moto g73 umożliwia nagrywanie tylnym aparatem wideo w rozdzielczości 1080p, przy 30 lub 60 klatkach na sekundę (ale tylko głównym obiektywem). Aparat przedni pozwala natomiast na nagrywanie w rozdzielczości 1080p tylko w 30 klatkach na sekundę. W przypadku obydwu aparatów nie ma możliwości nagrywania ani w 4K, ani w 720p.
Bateria
Motorola moto g73 5G dysponuje baterią tak dużą jak poprzednik – o pojemności 5000 mAh. Pojemność ta pozwala użytkować smartfon przez dwa – trzy dni, zanim będziemy zmuszeni do podłączenia go do ładowarki.
Na szczęście, w przeciwieństwie do moto g53 5G, moto g73 5G obsługuje ładowanie TuboPower o mocy 30 W, a dołączony do zestawu zasilacz taką moc ładowania oferuje. W związku z tym ładowanie urządzenia od 0 do 100% trwa około półtorej godziny.
Podsumowanie
Marka smartfonów moto to marka, którą naprawdę lubię. Motorola wyprodukowała bowiem na przestrzeni lat wiele świetnych smartfonów. Motorola moto g73 5G wypada przeciętnie przede wszystkim z uwagi na zmiany względem poprzedniej generacji. Osobiście uważam, że zdecydowanie większy sens będzie miał zakup modelu zeszłorocznego – moto g72, który, chociaż jest mniej wydajny i nie obsługuje transmisji 5G, posiada lepszy aparat i ładniejszy ekran.
Oczywiście, moto g73 5G charakteryzuje się długim czasem pracy na baterii, wspiera ładowanie 30 W, posiada port audio jack, a jego wyświetlacz obsługuje odświeżanie do 120 Hz. Jego zaletą jest też obecność czystego Androida 13. .
Mocne strony:
+ niezła wydajność
+ czysty Android 13
+ długi czas pracy na baterii
+ przyzwoity czas ładowania
+ transmisja 5G
+ NFC i audio jack
+ gesty moto
+ obsługa dual SIM i micro SD
+ odświeżanie ekranu 120 Hz
Słabe strony:
– wyświetlacz LCD
– tylny aparat gorszy niż w poprzedniku