Motorola One – smartfon z czystym Androidem w przystępnej cenie

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Motorola One – smartfon z czystym Androidem w przystępnej cenie
Motorola tworzy bardzo dobre smartfony, które cechują się świetnym stosunkiem ceny do jakości (i wydajności). Miałem okazję przekonać się jaki jest nowy model tego producenta, który trafił do średniego przedziału cenowego. Czy Motorola One, która kosztuje około tysiąc złotych będzie dobrym wyborem? Przekonajmy się o tym.

Motorola One Specyfikacja
Procesor i grafika Snapdragon 625 (8 rdzeni 2.0 GHz Cortex A53)
GPU: Adreno 506
Pamięć RAM 4 GB
Pamięć masowa 64 GB
Możliwość rozbudowy pamięci Tak
Wyświetlacz 5,9″, LTPS IPS LCD
Rozdzielczość 720 x 1520 (19:9)
Czujniki i dodatki Akcelerometr, Czujnik światła, Czujnik zbliżeniowy,
Czytnik linii papilarnych, Kompas cyfrowy, Żyroskop, Radio FM
Akumulator 3000 mAh
Aparat fotograficzny 13 MP, f/2.0, 1.12um, PDAF + 2 MP, f/2.4, 1.75um – tył
8 MP, f/2.2, 1.12um – przód
System operacyjny Android One (8.1)
Transmisja danych GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE
Łączność i lokalizacja Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, Bluetooth 5.0
A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Złącza USB-C, audio jack 3.5 mm
Typ karty SIM nano SIM + nano SIM
Wymiary 149.9 x 72.2 x 8 mm
Masa 162 g

Patrząc na smartfony, które pojawiają się na rynku można rzec śmiało, że projektanci są bardzo mocno zapatrzeni w produkty firmy Apple. Domyślam się, że nie tylko ja patrząc na Motorolę One widzę iPhone X. Co ciekawe, testuję także Xiaomi Mi 8 Lite, który nie tylko wyglądem urządzenia, ale także w przypadku oprogramowania nawiązuje do najnowszych smartfonów z Cupertino. Nie inaczej jest w przypadku niektórych modeli Huawei, Honor, Vivo Trochę to smutne, ponieważ projektanci zamiast przedstawiać swoje wizje smartfonów, wypuszczają “iPhone’y dla mas”.

Dlatego też nie jest niczym dziwnym, że Motorola One posiada “wcięcie” w ekranie oraz podwójny aparat. Zaskoczyło mnie natomiast, że wyposażono ten model w gniazdo słuchawkowe, co teraz także powoli przestaje być czymś normalnym (patrz wspomniany Xiaomi Mi 8 Lite czy iPhone od 7 wzwyż). Pomijając jednak moje prywatne przemyślenia na temat tego, co prezentują nam producenci smartfonów sprawdźmy co oferuje średniak od Motoroli.

2018-12-09 104213

Zawartość opakowania

W opakowaniu znajdziemy smartfon Motorola One, ładowarkę Turbo Power, przewód USB typu C oraz instrukcję i kartę gwarancyjną. Producent umieścił w pudełku także szpilkę do tacki SIM oraz silikonowe etui. Nie ma w zestawie słuchawek, jednak gdybyśmy mieli otrzymać produkt słabej jakości, to lepiej, że nie ma ich wcale.

2018-12-09 104249

Parametry techniczne

Producent zdecydował się na procesor Snapdragon 625. Jest to ośmiordzeniowy CPU, który oferuje częstotliwość na poziomie 2 GHZ. Za wyświetlanie grafiki odpowiada Adreo 506 @ 650 MHz. Oprócz tego mamy do dyspozycji 4 GB pamięci RAM. Motorola One oferuje także 64 GB miejsca na dane. Pamięć możemy rozszerzyć o maksymalnie 256 GB za pomocą karty pamięci typu MicroSD.

Smartfon posiada na przednim panelu aparat 8 Mpix f/2.2 z diodą LED. Z tyłu natomiast znajduje się aparat 13 Mpix f/2.0 + 2 Mpix f/2.4 z diodą LED.

W przypadku Motoroli One mamy do dyspozycji baterię o pojemności 3000 mAh i wydaje się, że nie jest to „szałowa” pojemność. Nic bardziej mylnego, energooszczędny chipset Snapdragon 625 w połączeniu z czystym systemem operacyjnym Android sprawiają, że żywotność baterii jest bardzo dobra. Przy rozsądnym użytkowaniu można spokojnie osiągnąć 2 dni na jednym ładowaniu. Ładowarka o mocy 15 W pozwala doładować akumulator o około 30% w pół godziny.

Atutem jest także łączność NFC, która jest czymś wyróżniającym Motorolę One na tle konkurencji w tym przedziale cenowym. Smartfon posiada wymiary: 150 x 72 x 7,9 mm, natomiast jego waga wynosi 162 g.

2018-12-09 104341

Budowa Motoroli One

{reklama-artykul} Patrząc na front widzimy przede wszystkim duży, 5,9-calowy wyświetlacz HD+ pokryty szkłem Gorilla Glass 2,5D. Na górze umieszczono wcięcie w którym znajdują się czujniki, aparat, dioda oraz głośnik. Warto również dodać, że ekran ma zaokrąglone krawędzie. Tuż pod nim umieszczono logo producenta.

Z prawej strony umieszczono przyciski, którymi regulujemy głośność, a także włączamy/blokujemy ekran. Trzymając telefon w dłoni (lewej lub prawej) możemy mieć problem, by bez żadnego ruchu zmienić głośność. Na szczęście przycisk odpowiedzialny za blokadę ekranu leży pod kciukiem, więc tu ergonomia jest zachowana.

2018-12-09 104307

2018-12-09 104315

Na górze znajdziemy gniazdo mini-Jack 3,5 mm, na dole głośnik i mikrofon oraz port USB typu C do ładowania i transmisji danych.

Na lewej stronie umieszczono tackę na karty nano SIM i kartę pamięci typu micro SD. Cieszy fakt, że nie musimy zrezygnować z działania dwóch kart SIM kiedy przechowujemy swoje dane na nośniku microSD.

Tył pokryto plastikiem, który skutecznie imituje szkło. To sprawia, że trzeba bardzo uważać, by przypadkiem nie upuścić telefonu, ponieważ jest bardzo śliski. Motorola One dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej. Wydaje mi się jednak, że ta pierwsza jest ładniejsza – szczególnie jeśli chodzi o połączenie bieli i srebrnych wstawek. W lewej, górnej krawędzi znajdziemy dwa obiektywy i diodę doświetlającą, natomiast w środku znalazł się czytnik linii papilarnych (działa wzorowo), w którym umieszczono logo Motoroli. Na dole tylnej części obudowy widoczne jest logo Android One.

2018-12-09 104358

Minusem szklanego frontu i plastikowego tyłu jest niestety to, że widoczne są na nich odciski palców, co psuje estetykę. Musimy więc albo się do tego przyzwyczaić, albo mieć przy sobie cały czas ściereczkę by czyścić obudowę, jednak uważam, że jest to syzyfowa praca. Warto jeszcze dodać, że obudowa nie jest wodoodporna, ani nawet pyłoodporna. Co prawda technologia P2i ma chronić smartfon przed uszkodzeniem jeśli dojdzie do zachlapania, jednak lepiej, by unikał kontaktu z wodą.

Ekran

Ekran, czyli najważniejsza część tego smartfona i… największy zgrzyt. Nie będę ukrywał, że spodziewałem się czegoś lepszego. Jest to matryca o przekątnej 5,9-cala. Obraz wyświetlany jest w rozdzielczości HD+, czyli 720 x 1520 i proporcji 19:9. Zagęszczenie pikseli wynosi znikome 287 ppi.

2018-12-09 104325

Wiele osób może zirytować brak możliwości programowego usunięcia wcięcia, czyli tzw. notch’a. Dodatkowo jest ono bardzo szerokie, ale skoro ma nawiązywać do iPhone X, to takie musi być. Notch o takim rozmiarze ogranicza ilość powiadomień i ikon, które mogłyby się tam wyświetlać.

Kolejnym problemem tego ekranu jest oczywiście sama rozdzielczość. Doskwiera brak Full HD, szczególnie w filmach i grach. Irytująca może być także jasność obrazu. W porównaniu do Apple iPhone 7 czy Xiaomi Mi 8 Lite widać zdecydowaną różnicę. Motorola One przy fabrycznych ustawieniach wyświetla przeważającą ilość ciepłych kolorów, co nie każdemu może przypaść do gustu. Na szczęście model ten posiada dość duże możliwości konfiguracyjne, dlatego będziemy mogli dostosować ustawienia według naszych potrzeb.

2018-12-09 104409

Plusem jest tak zwany Ekran Moto. W skrócie są to powiadomienia na wygaszonym wyświetlaczu. Dzięki temu nie musimy za każdym razem odblokowywać ekranu, aby zobaczyć, czy dostaliśmy SMS-a, bądź czy ktoś do nas dzwonił.

Aparat

O kwestiach technicznych pisałem już we wcześniejszej części tekstu. Dodam tylko, że obiektywy aparatu tylnego wystają poza obudowę. Nieznacznie, ale jednak. Na pochwałę zasługuje oprogramowanie. Aplikacja aparatu jest wręcz wybitnie prosta w obsłudze.

moto one camera app

Szybki wybór ustawień, fajnie pracujący tryb automatyczny Gdzieś to jednak już widziałem… Oczywiście, wystarczyło uruchomić oprogramowanie w moim iPhone. Wychodzi na to, że projektanci nie tylko pod względem designu smartfona, ale także w przypadku oprogramowania zapatrzeni byli na produkty Apple.

2018-12-09 104350

Do samych zdjęć nie mam zastrzeżeń. Naprawdę, Motorola One potrafi pozytywnie zaskoczyć. Pamiętajcie, że mówimy o smartfonie za tysiąc złotych. Wystarczy zobaczyć próbne fotki, które wykonałem za pomocą przedniego i tylnego aparatu. Niestety trochę gorzej wypadają zdjęcia zrobione w nocy. Dla porównania przygotowałem takie, które wykonałem “z ręki” i ze statywu. Nie inaczej jest w przypadku filmów. W dzień otrzymujemy naprawdę dobrą jakość, natomiast w przypadku nocnych nagrań widoczne są szumy. Warto również wspomnieć o tym, że możemy nagrywać filmy w rozdzielczości 4K w 30 klatkach, natomiast w FullHD w 60 klatkach. Przedni aparat umożliwia nagrywanie w Full HD w 30 klatkach. Świetnie działa także Google Lens, czyli usługa, która rozpoznaje obiekty, tekst itp.

HDR tryb automatyczny dzień bez lampy mini

IMG 20181016 132318358 HDR mini

IMG 20181129 163729615 mini

Komplet zdjęć wykonany za pomocą Moto One znajdziecie na dysku Google pod tym linkiem

Oprogramowanie – przegląd, wydajność w testach, codzienna praca

Podczas testów smartfon pracował pod kontrolą systemu Android 8.1. Z racji tego, że Motorola One należy do Android One niebawem powinna pojawić się aktualizacja do wersji z numerkiem 9. Atutem praktycznie wszystkich smartfonów tego producenta jest to, że oferuje urządzenia z prawie czystym systemem. Prawie, ponieważ dostajemy bardzo praktyczną aplikację Moto. Korzystając z niej możemy np. za pomocą gestów uruchomić latarkę lub aparat.

Muszę przyznać, że to świetny pomysł Motoroli i cieszę się, że we wszystkich smartfonach umieszcza tą funkcjonalność. Oprócz tego producent oferuje funkcję ekranu Moto – pisałem o tym w nagłówku o wyświetlaczu.

moto scr 1

Jeśli chodzi o samo działanie systemu muszę przyznać, że byłem dość sceptycznie nastawiony. Wydawało mi się, że średniej wydajności podzespoły w połączeniu z wydajnymi aplikacjami mogą stwarzać problemy. Nic bardziej mylnego. Wręcz przeciwnie, oprogramowanie działało płynnie. Nie mam do pracy Androida żadnych zastrzeżeń. Nie miałem także żadnych problemów z NFC, Wi-Fi, GPS czy Bluetooth.

Podsumowanie i werdykt

Motorola One to bardzo udany smartfon. Za rozsądną kwotę otrzymujemy sprzęt, który sprawdzi się podczas codziennego użytkowania. Ma wydajną baterię, moduł NFC i robi przyzwoite fotki (w dzień). Jest jednak jedno “ale”.

Tak jak kiedyś badano ilość cukru w cukrze, tak dziś dochodzę do wniosku, że mało jest Motoroli w tej Motoroli. Ba, bliżej mu do iPhone X (wyglądem, a nie specyfikacją), niż do swoich “braci”. Jeśli jednak nie jest to dla Was żaden problem i poszukujecie smartfona ze średniej półki to można Motorolę One brać w ciemno.

Zalety Wady
Dobra jakość wykonania Przeciętny ekran
Niezła żywotność baterii Skopiowany design
Kompaktowe wymiary  
Przyzwoita wydajność

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.