Zawartość opakowania
Navitel R66 2K dotarł do redakcji w estetycznym opakowaniu, wewnątrz którego oprócz kamerki znalazłem jeszcze parę akcesoriów. Przede wszystkim, nie zabrakło przewodu zasilającego we wciąż popularnym w świecie wideorejestratorów standardzie mini USB (który mamy rok?!), zakończonego wtyczką do gniazdka 12 V, zwanego także gniazdkiem zapalniczki. W pudełeczku widniała też ściereczka z mikrofibry oraz dwa przyklejane do szyby „klipsy”, wykorzystujące taśmę 3M. Szczerze, wolałbym przyssawkę, ale taśma 3M jest rozwiązaniem trwalszym, choć trudniejszym w usunięciu z szyby. W każdym razie klipsy sprawiają, że kamerkę można używać naprzemiennie w dwóch autach, o ile dokupi się dodatkowy przewód zasilający.
Miłymi niespodziankami są też czytnik kart micro SD na USB-A oraz 12-miesięczna gratisowa subskrypcja na usługę nawigacji Navitel.
Budowa
Wymiary Navitel R66 2K to zaledwie 75 x 46,5 x 34,5 mm. Z racji braku ekranu konstrukcja jest niezwykle kompaktowa i z łatwością da się ją schować za nawet najmniejszym lusterkiem samochodowym. To ogromna zaleta, gdyż sprzęt nie zakłóca pola widzenia kierowcy.
Urządzenie wykonano z dobrej jakości tworzyw sztucznych. Oprócz gniazda na kartę pamięci oraz złącza mini USB jest tu tylko fizyczny przycisk zasilania, o którego istnieniu na dobrą sprawę można zapomnieć – Navitel R66 2K działa w sposób w pełni zautomatyzowany po podłączeniu do zasilania.
Uwagę zwracają jeszcze dwie cechy Navitel R66 2K. Po pierwsze: obrotowa w zakresie 360 stopni budowa pozwala idealnie skierować obiektyw kamerki na drogę. Po drugie: Navitel R66 2K nie ma baterii. Oznacza to niestety, że bez dodatkowego modułu Navitel Smart Box nie oferuje ona trybu parkingowego. Szkoda.
Aplikacja Navitel DVR Center
Zasadniczo Navitel R66 2K działa po podłączeniu go do zasilania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować apkę Navitel DVR Center i po wpisaniu hasła 12345678 lub 1234567890 sparować się przez Wi-Fi z kamerką, uzyskując w ten sposób dostęp do raczej ubogiej palety opcji. Piękno Navitel R66 2K tkwi jednak właśnie w tej prostocie.
Apka pozwala zmienić rozdzielczość z 2K na Full HD (nie warto), wyłączyć rejestrowanie dźwięku (bez znaczenia, mikrofon rejestruje bardzo cichy zdjęć), czy też podjąć decyzję co do długości nagrań rejestrowanych w pętli (1, 2, 3, 5 lub 10 minut). Istotną opcją jest też ustalenie poziomu czułości sensora, odpowiedzialnego za wykrywanie kolizji lub innych niepożądanych zdarzeń i aktywowanie funkcji blokowania nagrań.
Navitel R66 2K – jakość wideo
Navitel R66 2K korzysta z 6-warstwowego obiektywu, rejestrującego obraz w zakresie widzenia 123 stopni w parze z matrycą GC4653. Wszystko to wspiera procesor MStar SSC336. Napis na kamerce „Night Vision” sugeruje, że można się spodziewać lepszej niż typowa jakości nagrań nocnych. Jak wypada to w praktyce? To zależy.
Ocenę jakości rejestrowanego wideo zostawiam Wam, ale jak zawsze pokuszę się o krótki komentarz. Gdybym nie korzystał z szybkiej karty micro SD Samsung EVO+ UHS-I stwierdziłbym, że filmy wyglądały nie najlepiej właśnie ze względu na kartę. Nic bardziej mylnego. Podmieniłem ją na jeszcze szybszą kartę SanDisk Extreme V30 A2 U3 128 GB i… to samo. Po nagraniach w 2K i 30 klatkach na sekundę oczekiwałbym nieco wyższej jakości. Tablice rejestracyjne nie są czytelne często nawet za dnia. Ogólna jakość wideo w dzień i w nocy stoi jednak na przyzwoitym poziomie jak na tę półkę cenową urządzeń, choć widziałem tańsze wideorejestratory, który nagrywały nieco ładniejszy obraz.
Podsumowanie
Prawdę powiedziawszy podoba mi się pomysł na wideorejestrator Navitel R66 2K. Jest to kompaktowa kamerka samochodowa – maksymalnie uproszczona i taka, która po podłączeniu do zasilania po prostu działa. Nie trzeba niczego konfigurować i ustawiać. Ogromną zaletą jest prostota montażu i obrotowa konstrukcja, pozwalająca idealnie dopasować kąt patrzenia kamerki do szyby w danym samochodzie.
W zestawie znajduje się czytnik kart pamięci micro SD, który pozwala wygodnie zrzucać filmy na dysk komputera. To arcyprzydatny gadżet i fajnie, że producent o nim pamiętał.
W cenie 399 złotych Navitel R66 2K nie wyróżnia się in plus jakością rejestrowanego obrazu – ten jest po prostu OK jak na rozdzielczość 2K. Nie każdemu spodoba się brak trybu parkingowego, czy stosunkowo prosta apka, która nie pozwala przewijać uprzednio zarejestrowanych nagrań.
Jeżeli jakość rejestrowanego obrazu Ci odpowiada, z pewnością będziesz zadowolony z Navitel R66 2K. To kompaktowy sprzęt, który po prostu realizuje postawione przed nim zadanie.
Mocne strony:
+ kompaktowe rozmiary, pozwalające łatwo ukryć rejestrator za lusterkiem
+ prostota obsługi
+ czytnik kart micro SD w zestawie
+ dwie podkładki montażowe w zestawie
Słabe strony:
– brak trybu parkingowego bez akcesoryjnego Navitel Smart Box
– brak możliwości przewijania filmów w aplikacji