Recenzja wideo + konkurs
Zachęcamy do udziału w konkursie, w którym możecie wygrać smartfon Neffos X1 Lite. Zabawa ruszyła 11 września i potrwa do poniedziałku, 25 września 2017 roku. Szczegóły znajdziecie pod tym adresem. Czekamy na Wasze zgłoszenia!
Wygląd i pierwsze wrażenia
X1 Lite to budżetowa propozycja więc zastosowanie obudowy z tworzywa sztucznego nie jest zaskoczeniem. Na szczęście jakość zastosowanych materiałów jest zadowalająca, podczas dwutygodniowych testów nie udało mi się zebrać rys czy uszkodzeń na obudowie. Nie można również narzekać na spasowane konstrukcji, pomimo plastiku nic nie trzeszczy, a wszystkie elementy są na swoim miejscu.
Pokrywa tylna jest podwójnie zakrzywiona co sprawia, że telefon lepiej leży w dłoni. Rozmieszczenie złącz i przycisków jest standardowe: na prawej krawędzi znajdziemy dobrze wyczuwalne przyciski regulacji głośności oraz przycisk zasilania. Po przeciwnej stronie znajduje się szuflada gniazda SIM, a na spodzie port MicroUSB oraz głośnik. Złącze słuchawkowe 3.5 mm znajdziemy na górnej krawędzi.
Smartfon nie należy do najcieńszych, jego grubość wynosi 8,5 mm, a waga to 138 gramów. Niewielki, 5-calowy ekran sprawia, że cała obudowa nie jest zbyt duża więc da się obsłużyć telefon jedną ręką jednak sięgnięcie kciukiem w okolice górnej części ekranu może sprawić problemy niektórym użytkownikom.
Na plus trzeba zaliczyć umieszczenie czytnika linii papilarnych z tyłu w miejscu gdzie zazwyczaj ląduje palec wskazujący. Mało tego, jego celność i czas reakcji zdecydowanie nie wskazują, że mamy do czynienia z tak tanim urządzeniem. Czytnik działa świetnie, jest szybki i celny.
Pod ekranem znajdziemy dotykowe przyciski funkcyjne, które niestety nie posiadają podświetlenia, jest za to dioda powiadomień.
Ekran
Neffos X1 Lite wyposażono w 5-calowy ekran HD (1280 × 720) wykonany w technologii IPS. Zważywszy na niską rozdzielczość, obraz nie jest perfekcyjnie ostry ale w tej cenie nie można tego oczekiwać. Zagęszczenie pikseli na poziomie 293.7 PPI powinno zadowolić większość użytkowników.
Jasność zastosowanego wyświetlacza jest na akceptowalnym poziomie, da się go używać przy mocnym słońcu jednak w takich warunkach trzeba wytężyć wzrok.
Odwzorowanie kolorów nie zachwyca, barwy są nieco wyprane. Jest za to filtr niebieskiego światła, który poprawi obsługę urządzenia szczególnie gdy jest ciemno. Czułość na dotyk nie budzi zastrzeżeń, czujniki działają celnie, a jako dodatek otrzymujemy gest wybudzania urządzenia poprzez dwukrotne stuknięcie w wygaszony ekran.
Podzespoły i wydajność
Na pokładzie znajdziemy ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6750 (4 x Cortex-A53 1.5GHz + 4 x Cortex-A53 1.0GHz), układ graficzny Mali T860, 2GB RAM i 16GB ROM (około 10,5 GB na dane użytkownika).
Zastosowania konfiguracja nie powala na kolana ale okazuje się, że producentowi smartfona udało się zoptymalizować system Android 7.0 z nakładką NFUI 2.0 tak aby działał on płynnie i komfortowo. Szybkość działania i niezawodność oprogramowania to prawdopodobnie największa zaleta testowanego sprzętu. Neffos X1 Lite nawet po zainstalowaniu kilkunastu aplikacji oferuje zadowalającą wydajność co nie jest takie oczywiste w smartfonach z tej półki cenowej.
Również w grach możemy liczyć na przyzwoite osiągi dzięki układowi Mali T860 i rozdzielczości HD. Na urządzeniu bez problemu uruchomimy większość gier, a te bardziej wymagające będą potrzebowały nieco więcej czasu na załadowanie grafiki.
System
Smartfon dostarczany jest z systemem Android 7.0 z nakładką NFUI 2.0. Modyfikacje producenta nie są przesadne i ograniczają się do kilku widocznych zmian.
NFUI 2.0 nie jest przesadnie rozbudowany ale oferuje wszystko czego może oczekiwać mniej zaawansowany użytkownik. Sam interfejs jest mocno “cukierkowy” ale jego wygląd możemy zmienić za pomocą wspomnianych już motywów.
Na pokładzie znajdziemy pakiet aplikacji od Google, nawet galeria obsługiwana jest przez aplikację Zdjęcia Google. TP-Link dodał od siebie pogodę, menadżer plików, kompas czy program do odtwarzania wideo. Jest też pływający przycisk ekranowy zawierający przydatne skróty.
System działa płynnie i bez większych opóźnień, a do tego jest prosty i intuicyjny.
Ekran główny | Folder z aplikacjami |
Pasek skrótów i powiadomień | Menadżer plików |
Ustawienia przycisków | Ustawienia skrótów na ekranie blokady |
Pogoda | Wybór ikon |
Aparat
Dla miłośników mobilnego fotografowania Neffos przygotował 13-megapikselowy aparat główny z przesłoną f/2.0 i autofokusem z detekcją fazy oraz przednią kamerkę o rozdzielczości 5MP (o polu widzenia 84°).
Oceniając możliwości fotograficzne testowanego smartfona trzeba mieć na uwadze jego cenę, nie oczekujmy cudów za mniej niż 500 zł.
Przy sprzyjających warunkach oświetleniowych da się uchwycić ładnie wyglądający kadr. Niestety gdy światła jest nieco mniej, zdjęcia są ciemne i tracą na szczegółowości. Autofokus nie zawsze działa celnie, a zdjęcia wieczorne obarczone są niską szczegółowością oraz mnóstwem szumów. Samo odwzorowanie kolorów trzeba jednak ocenić na plus.
Szerokokątny, przedni obiektyw kamery o polu widzenia 84° sprawdzi się szczególnie u miłośników selfie. Producent wzbogacił oprogramowanie aparatu o tryb korekty dzięki czemu można poprawić wygląd cery.
Smartfon potrafi rejestrować wideo w jakości 1080p/30fps. Jak na sprzęt tej klasy, nagrywania wypada przyzwoicie. Nie można narzekać na nasycenie kolorów czy płynność zarejestrowanego materiału. Występują za to problemy z autofokusem.
Multimedia i łączność
Neffos X1 Lite wypada bardzo sensownie gdy spojrzymy na zaplecze komunikacyjne. Producent zadbał o łączność LTE z obsługą najpopularniejszych pasm w tym B20, jest też Bluetooth: 4.1, GPS/A-GPS, GLONASS i dwuzakresowe Wi-Fi 802.11a/b/g/n. Całkiem sporo jak na budżetowy smartfon.
Telefon jest w stanie obsłużyć dwie karty Nano SIM (Dual SIM Dual Standby), możemy też rozbudować pamięć (do 128 GB) ale wtedy trzeba zrezygnować z jednej karty SIM. Podobnie jak w innych tanich smartfonach, na pokładzie nie zabrakło radia FM.
Moduł GPS działa poprawnie, podczas testów sporadycznie zdarzało się, że na chwilę gubił zasięg.
Głośnik multimedialny gra nieco głośniej od konkurencyjnego Xiaomi Redmi 4A jednak chiński konkurent oferuje czystszy dźwięk. Muzyka odtwarzana na X1 Lite przy większej głośności jest płaska i może drażnić słuch. Również po podłączeniu słuchawek Xiaomi wypada nieco lepiej oferując wyższą głośność.
Akumulator
Jakie osiągi potrafi dostarczyć akumulator o pojemności 2550mAh? Wystarczające aby z Neffosa X1 Lite korzystać cały dzień na jednym ładowaniu.
Wydajność akumulatora nie zachwyca ale nie jest też tragiczna. Przy mniejszym obciążeniu telefon spokojnie wytrzyma 24 godziny bez ładowania. Podczas testów średni czas aktywności ekranu wyniósł około 4 godziny. Jest to wynik zadowalający chociaż na rynku jest sporo smartfonów z lepszymi osiągami.
Na pokładzie zabrakło technologii szybkiego ładowania jednak niewielka pojemność ogniwa sprawia, że czas ładowania wynosi 2 godziny.
Ocena końcowa
Trzeba przyznać, że poczynania firmy TP-Link na rynku mobilnym są bardzo sensowne. Firma wypuszcza niedrogie ale dopracowane urządzenia, które z pewnością docenią klienci. Nie inaczej jest w przypadku Neffosa X1 Lite, który w swoim przedziale cenowym jest aktualnie jednym z najciekawszych smartfonów.
Mocną stroną urządzenia jest solidna jakość wykonania i płynne działanie. Smartfon radzi sobie z większością zadań, a nie wszystkie budżetowe smarfony to potrafią. Cieszy również obecność łączności LTE oraz precyzyjny czytnik linii papilarnych.
Jeżeli miałbym szukać wad, które naturalnie występują w tanich produktach, wspomnę o przeciętnej baterii i średnim aparacie głównym.
W monecie publikacji testu smartfon można kupić za 499 zł. Do końca września trwa promocja dla klientów, którzy kupią smartfon i zarejestrują jego zakup. Producent przygotował bonusy w postaci: bank energii TP-Link TL-PBG6700 lub przenośny głośnik Bluetooth TP-Link Groovi Ripple. Szczegóły znaleźć można pod tym adresem.
Sprawdź gdzie aktualnie kupisz Neffos X1 Lite najtaniej:
Zalety | Wady |
---|---|
Niezła jakość wykonania | Przeciętny ekran |
Czytnik linii papilarnych | Średni aparat |
Płynna praca | |
Przyzwoita wydajność | |
Możliwość rozbudowy pamięci | |
Atrakcyjna cena |