Nietuzinkowy i funkcjonalny tablet? Recenzja Lenovo Yoga 2 (10.1)

MCSkomentuj
Nietuzinkowy i funkcjonalny tablet? Recenzja Lenovo Yoga 2 (10.1)

Parametry techniczne

Lenovo Yoga Tablet 2 Specyfikacja
Procesor czterordzeniowy Procesor Intel Atom Z3745 (maks. 1.86 GHz)
Pamięć RAM 2 GB
Pamięć masowa 32 GB
Czytnik kart pamięci microSD tak, do 64 GB
Wyświetlacz 10.1 cala IPS LCD
Rozdzielczość wyświetlacza 1920 x 1200 pikseli
Aparat fotograficzny 8 megapikseli, f2.2, funkcja Auto-focus
Aparat przedni 1.6 megapikseli
System operacyjny Android 4.4.2 KitKat
Łączność WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth® 4.0, GPS
Złącza Micro-USB, audio 3,5 mm, Micro SD
Bateria 9600 mAh
Wymiary (szer. x wys. x głęb.) 255 x 183 x 3.0-7.2 mm
Waga 629 g

Design i ergonomia

Na tle znakomitej większości producentów tabletów, Lenovo wyróżnia się zupełnie innym podejściem w kwestii wyglądu. Podczas, gdy wszyscy dążą do tego, by ich urządzenia były jak najcieńsze, Lenovo w pewnym sensie wybiega przed szereg ze swoim tabletem z cylindryczną krawędzią. Ryzykowne posunięcie, aczkolwiek bardzo trafne. Tablet trzymany w rękach nie ma prawa się wysunąć, bowiem krawędź stanowi bardzo solidne podparcie dla palców. Atutem takiego, a nie innego rozwiązania jest to, że cylinder może w sobie pomieścić wiele podzespołów jak bateria, kamerka, przycisk zasilania czy głośnik minimalizując tym samym grubość reszty konstrukcji.

Lenovo Yoga 2 wyposażono w podstawkę, dzięki której zyskuje stabilne podparcie na biurku. Może ona zostać rozłożona pod kątem 90 stopni oraz w razie potrzeby całkowicie płasko. Druga opcja przewidziana jest z myślą o użytkownikach, którzy zechcą powiesić tablet na ścianie wykorzystując specjalnie do tego celu przeznaczony otwór znajdujący się w podstawce.

lenovo-yoga-2 6Tablet wyposażono w podstawkę, dzięki której zyskuje stabilne podparcie na biurku

Wyświetlacz

Tablet charakteryzuje 10.1 calowy ekran wykonany w technologii IPS. Obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 1920×1200 dostarczając wysoką czytelność stron internetowych i treści pisanych drobną czcionką. Dodatkową jego cechą jest rozpoznawanie nawet do 10 punktów dotyku. Barwy wyświetlane przez ekran są żywe oraz dobrze odwzorowane (również w przypadku bieli, a nawet czerni). Nie ulega wątpliwości, że wśród użytkowników jest wielu zwolenników różnorakich tonacji kolorów. Lenovo oferuje kompromis, czyli kilka trybów. Do wyboru mamy tryb żywy, normalny, pastelowy.

Korzystanie z tabletu w słoneczne dni może być nieco kłopotliwe za sprawą przeciętnej jasności, pojawiających się refleksów oraz odcisków palców skutecznie utrudniających pracę. Niestety, jest to bolączka wszystkich błyszczących ekranów. Pewnym ratunkiem może być funkcja automatycznej regulacji jasności. Czujnik odpowiedzialny za nią umieszczono na przednim panelu. Nie ma również żadnych zastrzeżeń co do czułości ekranu na dotyk czy bardzo dobrych kątów widzenia. Irytujące było natomiast ciągłe resetowanie się ustawień widoku ekranu przy każdorazowym wyłączeniu tableta. Osobiście preferuję widok w pionie i na taki też go zablokowałem. Szkoda, że zmuszony byłem do ciągłego ponawiania blokady.

lenovo-yoga-2 3Tablet posiada 10.1-calowy ekran wykonany w technologii IPS

Wydajność i parametry techniczne

Sercem tabletu jest chipset Intel Atom Z3745 wraz z czterordzeniowym procesorem taktowanym z częstotliwością 1.33 Ghz, a w trybie Turbo osiągającym 1.86 GHz. System oraz aplikacje do dyspozycji mają ponadto 2 GB pamięci RAM jaki i układ graficzny HD Graphics osiągający prędkość 311 MHz oraz 778 MHz w Turbo. Taka konfiguracja daje naprawdę przyzwoitą wydajność oraz płynność w grach, czego potwierdzeniem niech będzie wynik AnTuTu Benchmark, gdzie konstrukcja zdobyła 33034 punkty.

Lenovo Yoga 2Sercem tabletu jest chipset Intel Atom Z3745

Łączność i głośnik

Tablety mogą być śmiało wykorzystywane jako nawigacja samochodowa za sprawą dużego i czytelnego ekranu. Kluczowym elementem jest wydajny moduł GPS, który w przypadku testowanej Yogi 2 szybko nawiązywał łączność z satelitą, bo już po ok. 5 sekundach. Nawigacja samochodowa NaviExpert potrzebowała zaledwie 3 sekundy na złapanie fixa. Podczas jazdy nie uświadczyłem żadnych przerw w łączności GPS, jednak w pewnym momencie moja pozycja na mapie przestała się zmieniać mimo iż nieprzerwanie się poruszałem. Winą można obarczyć jednak aplikację, nie sam moduł.

Jazda samochodem okazała się idealną sposobnością do przetestowania głośnika. Przy wyższej prędkości (oczywiście przepisowej ;)), gdzie hałas jest już znaczny, wskazówki nawigacji były wyraźne i nie miałem żadnych problemów by cokolwiek zrozumieć. Słuchanie muzyki czy oglądanie filmu w takich warunkach również nie jest wykluczone. Poruszając temat głośnika warto wspomnieć o trybie Dolby, który bardzo pozytywnie oddziałuje na jakość dźwięku, który bez niego jest przytłumiony i wyraźnie cichszy. Dolby oferuje trzy tryby: muzyka film oraz gra. Istnieje także możliwość samodzielnego stworzenia dwóch trybów dodatkowych.

Lenovo Yoga 2Lenovo Yoga 2 posiada sprawny moduł GPS

Bateria

Akumulator z pewnością można zaliczyć do mocnych punktów Lenovo Yoga Tablet 2. Bateria o pojemności 9600 mAh pozwala na nieprzerwane surfowanie w sieci czy oglądanie filmów nawet do 10-12 godzin przy jasności ekranu ustawionej na 50%. W tej beczce miodu nie zabrakło łyżki dziegciu, czyli długiego czasu ładowania trwającego nawet 4 godziny.

Oprogramowanie

Lenovo postawiło na Android Kitkat 4.4.2, który został okraszony autorską nakładką systemową. Jej interfejs do złudzenia przypomina ten znany z urządzeń z iOS.

Ekran główny Menu z aplikacjami
Ekran główny Menu z aplikacjami

Wedle mojego gustu ruch ten jest godny pochwały, bowiem nie przypominam sobie lepiej wyglądającego systemu ledwie po rozpakowaniu sprzętu z pudełka. Poza wyglądem na uznanie zasługuje również wysoka wydajność. Sporadycznie zdarzały się niewielkie ścinki, jednak w żaden sposób negatywnie nie wpływały na ogólne wrażenia i komfort użytkowania.

Ciekawie rozwiązano dostęp do ustawień, który odbywa się po przesunięciu palcem w górę począwszy od dolnej krawędzi ekranu. Pojawia się wówczas panel, z którego włączymy WiFi, Bluetooth, tryb audio Dolby, czy tryb wielu aplikacji. To tu mamy możliwość włączenia/wyłączenia autoobracania, trybu samolotowego, transmisji danych czy przełączenia tabletu w tryb uśpienia. Co więcej szybko wykonamy zrzut ekranu, włączymy tryb inteligentny Lenovo czy aparat. Wspomniany tryb inteligentny to nic innego jak zestaw opcji pozwalających na dostosowywanie parametrów wyświetlanego obrazu i dźwięku do aktualnego zastosowania tableta.

aplikacja Dolby Tryb inteligentny
aplikacja Dolby Tryb intelignetny

Do dyspozycji mamy tryb dla tableta w pozycji stojącej, leżącej, odczyt, wstrzymanie. Istnieje także możliwość definicji własnego trybu, w którym określimy z jaką intensywnością mają być wyświetlane kolory jak również wybrać parametry dźwięku w zależności, czy gramy, słuchamy muzyki lub oglądamy film. Tryb wielu okien pozwala natomiast na jednoczesne uruchomienie do czterech aplikacji. Niestety o dowolności możemy pomarzyć. Z tej funkcji korzysta wyłącznie klient poczty, galeria, Chrome, kalkulator, UC Browser HD, odtwarzacz wideo czy wiadomości. Plusem jest również możliwość organizowania wszystkich swoich aplikacji w folderach.

Screenshot 2014-01-25-15-49-26-756 Screenshot 2014-01-25-15-47-59-337
Ekran blokady Folder z aplikacjami

Można by pomyśleć, że skoro wszystkie najważniejsze opcje dostępne są z belki dolnej, to zrezygnowano z górnej. Nic bardziej mylnego bowiem daje ona dostęp do powiadomień.

Aparat

Tablet wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 8 Mpx. Podczas korzystania z aparatu należy pamiętać o tym, by schować stojak, który po rozłożeniu wchodzi w kadr. Mało komfortowe jest również umieszczenie obiektywu, który co chwilę był zasłaniany przez mój palec, co wykluczało pewny chwyt. Oprogramowanie niestety nie powala na kolana. Poza takimi podstawowymi funkcjami jak efekty kolorystyczne, zmiana rozdzielczości czy naniesienie siatki nie znajdziemy praktycznie nic. Mało zrozumiałe jest posunięcie Lenovo, które nie wyposażyło tabletu w lampę błyskową, a oprogramowanie oferuje tryb nocny, który bez niej jest bezużyteczny. W efekcie otrzymujemy zdjęcie, na którym praktycznie nic nie widać. Spośród pozostałych trybów warto wspomnieć o panoramie czy trybie makro przeznaczonym do fotografowania mniejszych obiektów z dużym zoomem.

IMG 20140125 180903 Kopiowanie
IMG 20140125 181054 Kopiowanie
IMG 20140125 181428 Kopiowanie
IMG 20140125 181503 Kopiowanie
A poniżej przedstawiamy próbne nagranie wykonane Yoga 2.

Podsumowanie

Lenovo Yoga Tablet 2 sprzęt, po którego zakupie otrzymujemy bogaty zestaw funkcji niedostępnych w tańszych konstrukcjach. Na szczególną uwagę zasługuje funkcjonalna podstawka, bardzo ciekawie prezentujący się launcher czy głośniki, z których dobywa się całkiem przyzwoity dźwięk, zwłaszcza po włączeniu korekcji Dolby.

Nie ma urządzeń idealnych, tak więc jest i w tym przypadku. Podstawka Yoga 2 wchodzi w kadr podczas wykonywania zdjęć, co może być irytujące. Problematyczna może okazać się także nie najlepsza czytelność ekranu przy silnym nasłonecznieniu. Nie zmienia to jednak faktu, że Lenovo Yoga 2 to tablet, który można śmiało polecić każdemu, kto w portfelu ma przynajmniej 1049 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych).

lenovo-yoga-2 4Lenovo Yoga 2 to tablet, który można śmiało polecić każdemu

Zalety Wady
wydajność podstawka nachodzi na obiektyw
jakość wykonania
funkcjonalna podstawka
obsługa kart micro SD
efektowna nakładka producenta
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

MC