NZXT Kraken X63 RGB – recenzja. Biały i jeszcze lepiej podświetlony

Maksym SłomskiSkomentuj
NZXT Kraken X63 RGB – recenzja. Biały i jeszcze lepiej podświetlony
Niecałe półtora roku temu w moim komputerze zagościł cooler procesora typu AIO NZXT Kraken X63. Chwaliłem go w recenzji za fenomenalną wydajność, świetną jakość wykonania, cichą pracę, łatwy montaż i ładne oświetlenie blokopompki. W swojej pozytywnej ocenie nie byłem osamotniony, bowiem seria Kraken zbiera w zasadzie wyłącznie pochlebne recenzje. Jeśli ktoś szuka chłodzenia wodnego dla CPU, a nie chce bawić się w samodzielne konstruowanie customowych układów, sięga po rozwiązania marki NZXT. Kilka miesięcy później producent postanowił wypuścić do sprzedaży kolejną wersję Kraken X63 z dopiskiem RGB. Melduję, że biały wariant NZXT Kraken X63 RGB od kilku tygodni chłodzi redakcyjną platformę testową, a ja z tej okazji podzielę się z Wami kilkoma przemyśleniami na jego temat. Porównam go również z poprzednikiem.

nzxt kraken x63 rgb recenzja 1

Na samym starcie powinniście wiedzieć co nieco o samej serii Kraken X-3 RGB. W jej skład wchodzą następujące coolery AIO:

  • Kraken X53 RGB (chłodnica 240 mm): 529 złotych
  • Kraken X63 RGB (chłodnica 280 mm): 619 złotych
  • Kraken X73 RGB (chłodnica 360 mm): 749 złotych

W sprzedaży są też droższe modele Z-3 RGB, wyposażone w blokopompkę z opcją wyświetlania GIF-ów. Dobrze przeczytaliście, sprawdźcie tutaj jak to działa. Różnic między seriami jest więcej – sprzedawane za większe pieniądze urządzenia pozwalają na przykład sterować prędkością obrotową wentylatorów. Tutaj… zabrakło tej opcji, o czym napiszę jeszcze dalej.

nzxt kraken x63 rgb recenzja 2

Tak się składa, że w moich rękach jest także największy Kraken X73 RGB, którego test ukaże się później w tym miesiącu. Będzie testowany w nowej obudowie. Wysłużony Sharkoon Night Shark RGB zostanie zastąpiony przez znacznie większą i przewiewniejszą Cooler Master MasterCase H500P Mesh ARGB.

Platforma testowa

Procesor: Intel Core i7-11700K
Chłodzenie CPU: NZXT Kraken X63 RGB
Płyta główna: MSI MAG B560 Tomahawk WiFi
Zasilacz: Cooler Master MWE GOLD-V2 750W 80 Plus Gold
Dysk systemowy: Samsung SSD 850 EVO 500 GB
Obudowa: Sharkoon Night Shark RGB

Wewnątrz pudełka oprócz ładnie wykonanej chłodnicy o długości 280 mm i grubości 30 mm znalazły się standardowe mocowania na sockety Intel LGA 1200, 1151, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066 oraz AMD sTRX4, TR4, AM4 i starsze (dla układów AMD Ryzen 9, Ryzen 7, Ryzen 5, Ryzen 3 i Threadrippera). Są w nim też dwa wentylatory Aer RGB 2 o średnicy 140 mm z 4-pin PWM.

nzxt kraken x63 rgb recenzja 11

Kraken X63 vs Kraken X63 RGB – różnice

Kraken X63 RGB od testowanej rok temu wersji Kraken X63 różni się obecnością podświetlanych wentylatorów. Blokopompka już wcześniej iluminowana była w efektowny sposób w dwóch niezależnych strefach. Sterowanie podświetleniem i funkcjami AIO odbywa się z poziomu aplikacji NZXT CAM. Wentylatory różnią się jednak nie tylko LED-ami, ale i parametrami pracy.

nzxt kraken x63 rgb recenzja 3

nzxt kraken x63 rgb recenzja 13

W zestawie Kraken X63 obecne są wentylatory NZXT Aer P 140 mm o prędkości obrotowej 500 – 1800 obr./minutę i przepływie powietrza 27,27 – 98,17 CFM. Ciśnienie statyczne wynosi 0.21 – 2.71 mm-H2O, a głośność zawiera się w przedziale 21-38 dBA.

W Kraken X63 RGB postawiono na wentylatory NZXT Aer RGB 2 140 mm o prędkości obrotowej 500 – 1500 obr./minutę i przepływie powietrza 30,39 – 91,19 CFM. Ciśnienie statyczne wynosi 0,17 – 1.52 mm-H2O, a głośność zawiera się w przedziale 22-33 dBA.

nzxt kraken x63 rgb recenzja 12

Jak widzicie, wentylatory z droższego zestawu działają ciszej, ale teoretycznie mogą chłodzić mniej skutecznie, na co wskazują już deklarowane parametry pracy. Poza tym, obie konstrukcje są dokładnie takie same.

Montaż

Węże są długie, elastyczne i nie utrudniają w żaden sposób banalnie prostego montażu. Irytuje odrobinę zbyt duża liczba kabelków, wynikająca z podejścia firmy NZXT do sterowania poszczególnymi funkcjami swojego chłodzenia. Nieco problemów może sprawić przewód USB wpinany do bloku, mogący kolidować z pamięciami RAM. Blok jest większy niż w przypadku Krakena X62, a wchodzące do niego węże nieco inaczej ustawione. Co ciekawe, blok wodny ma zaaplikowaną pastę termoprzewodzącą. Nie wymieniałem jej na potrzeby testów, chcąc przetestować sprzęt takim, jakim otrzymują go konsumenci. 

nzxt kraken x63 rgb recenzja 4

nzxt kraken x63 rgb recenzja 10
nzxt kraken x63 rgb recenzja 14

NZXT Kraken X63 RGB dysponuje ulepszoną względem modeli poprzedniej generacji (X62) blokopompką z miedzianym blokiem wodnym i pompką pracującą z niższą prędkością obrotową niż w modelu X62. Lustrzana górna część blokopompki z logo NZXT jest w przepiękny sposób iluminowana. Warto zwrócić uwagę, że pierścień z logo jest obrotowy i można go ustawić w poprawnej orientacji niezależnie od tego jak zostanie założony blok wodny.

nzxt kraken x63 rgb recenzja 9

W przypadku NZXT X63 RGB niemożliwym jest kontrolowanie prędkością obrotową wentylatorów z poziomu oprogramowania NZXT CAM. Producent prawdopodobnie chce w ten sposób wymusić zakup dedykowanego kontrolera obrotów NZXT GRID+. Osoby pragnące kontrolować obrotami wentylatorów wpiętych do płyty głównej muszą kombinować z ustawieniami w BIOS-ie lub UEFI swojej płyty głównej. Soft pozwala sterować jedynie prędkością obrotową blokopompki oraz oczywiście podświetleniem.

nzxt kraken x63 rgb recenzja 8

NZXT Kraken X63 RGB faktycznie pracuje ciszej od NZXT Kraken X63 za sprawą nowych wentylatorów. Różnice w wydajności działania nie są natomiast olbrzymie i wiele osób zechce poświęcić o 1-2 stopnie niższą temperaturę na rzecz większej kultury pracy coolera. Pod wysokim obciążeniem procesor Intel Core i7-11700K nie przekraczał 64 stopni Celsjusza (maksymalne obroty wentylatorów), osiągając ok. 30 stopni Celsjusza w trybie idle (minimalne obroty wentylatorów). Temperatura otoczenia wynosiła 23 stopnie Celsjusza.

nzxt kraken x63 rgb recenzja 17

nzxt kraken x63 rgb recenzja 118

Podsumowanie

NZXT Kraken X63 RGB to jedno z najlepszych chłodzeń typu AIO z chłodnicą o długości 280 milimetrów. Jeżeli w modelu X63 brakowało Ci podświetlanych wentylatorów, oto coś dla Ciebie. Chłodzenie AIO stworzone przez lubianego producenta jest bardzo solidnie wykonane, łatwe w montażu i skuteczne w swym działaniu. Poradzi sobie z odprowadzaniem ciepła z nawet najcieplejszych, najwydajniejszych procesorów.

Wśród wad NZXT Kraken X63 wymieniłem m.in wymaganą ręczną konfigurację wentylatorów w UEFI, celem uzyskania naprawdę cichej pracy. Inne, podświetlane wentylatory zastosowane w modelu Kraken X63 RGB funkcjonują odrobinę ciszej, ale w dalszym ciągu oprogramowanie NZXT CAM nie pozwala na personalizację ich obrotów. Szkoda. W przypadku produktu premium taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Mocne strony:

+ doskonała wydajność
+ bardzo wysoka jakość wykonania
+ pięknie iluminowana blokopompka
+ cicha praca pompki
+ cicha praca wentylatorów
+ ładne podświetlenie wentylatorów RGB
+ 6-letnia gwarancja

Słabe strony:

wymagana ręczna konfiguracja wentylatorów, by uzyskać ciszę
odrobinę zbyt dużo okablowania

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Chłodzenie AIO otrzymało wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.