OnePlus Nord Buds 2 – recenzja. Słuchawki z ANC i świetnym brzmieniem

Anna BorzęckaSkomentuj
OnePlus Nord Buds 2 – recenzja. Słuchawki z ANC i świetnym brzmieniem

Dzisiaj, 4 kwietnia, odbyła się premiera aż dwóch nowych produktów OnePlus – smartfonu OnePlus Nord CE 3 Lite i bezprzewodowych słuchawek OnePlus Nord Buds 2. Drugie z tych urządzeń miałam okazję od jakiegoś czasu testować, dlatego właśnie na premierę mogę podzielić się moimi wrażeniami z ich użytkowania. Oto recenzja słuchawek OnePlus Nord Buds 2. Przekonaj się, co takiego oferują i czy warto po nie sięgnąć.

Urządzenie OnePlus Nord Buds 2 zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę OnePlus.

Specyfikacja

OnePlus Nord Buds 2 to dokanałowe słuchawki bezprzewodowe typu TWS (ang. true wireless), które oferują technologię aktywnej redukcji szumów (ANC) i tłumią za jej pośrednictwem do 25 dB niepożądanych odgłosów. Wyposażono je w dynamiczne przetworniki o średnicy 12,4 mm.

oneplus-nord-buds-2-2

Najnowsze słuchawki OnePlus obsługują łączność Bluetooth 5.3 oraz kodeki SBC i AAC. Poza tym, są zgodne z klasą szczelności IP55. Wyceniono je na 349 złotych. Pełną specyfikację OnePlus Nord Buds 2 umieściłam poniżej.

OnePlus Nord Buds 2 – specyfikacja:

  • Budowa: dokanałowe
  • Aktywna redukcja szumów (ANC): Tak (25 dB)
  • Łączność: Bluetooth 5.3
  • Przetworniki: dynamiczne przetworniki 12,4 mm
  • Obsługiwane kodeki: AAC, SBC
  • Wbudowane mikrofony: Tak
  • Czas pracy na baterii: do 7 godzin bez ANC (bez etui), do 5 godzin z ANC (bez etui), do 36 godzin bez ANC (z etui), do 27 godzin z ANC (z etui)
  • Ładowanie: przewodowe USB-C
  • Funkcje: sterowanie dotykowe, OnePlus Fast Pair, wsparcie dla DolbyAtmos, kompatybilność z aplikacją HeyMelody
  • Klasa szczelności: IP55
  • Zawartość zestawu: słuchawki, etui ładujące, kabel USB-C – USB-A, 3 pary wymiennych adapterów, instrukcja obsługi,
  • Wymiary etui: 21,05 x 27,5 x 24,4 mm
  • Masa pojedynczej słuchawki: 4,7 g
  • Masa etui ładującego: 37,5 g

Pierwsze wrażenia

Słuchawki OnePlus Nord Buds 2 zostały zamknięte w czarno niebieskim opakowaniu, w którym oprócz samych słuchawek i ich ładującego etui znalazłam wymienne adaptery, przewód USB-A do USB-C oraz instrukcję obsługi. Urządzenie dotarło do mnie w białej wersji kolorystycznej, z pokrywą etui w srebrnym kolorze.

oneplus-nord-buds-2-3

Obudowę zarówno etui, jak i słuchawek wykonano z tworzywa sztucznego. Pokrywę etui pokryto metalicznym lakierem, a pozostałe powierzchnie urządzenia stanowią mieszankę matowego i błyszczącego plastiku. Spasowanie wszystkich elementów OnePlus Nord Buds 2 nie pozostawia nic do życzenia, ale ze względu na zastosowane materiały sprzęt ten może szybko zbierać zarysowania.

Etui słuchawek posiada kształt małego kuferka o zaokrąglonych krawędziach. U góry etui znalazło się logo OnePlus. Z przodu umieszczono zaś diodę stanu, a z tyłu port USB-C oraz przycisk pozwalający przejść w razie potrzeby w tryb parowania.

oneplus-nord-buds-2-4

Słuchawki posiadają krótkie, ale szerokie pałąki z panelami dotykowymi i ostrymi krawędziami, natomiast design ich pozostałych elementów się niczym nie wyróżnia. O dziwo na OnePlus Nord Buds 2 nie znalazły się oznaczenia słuchawki lewej i prawej. Na szczęście nie rodzi to problemu jeśli przekładamy słuchawki z etui prosto do uszu.

oneplus-nord-buds-2-5

Zarówno wyjmowanie słuchawek z etui, jak i wkładanie ich do niego z powrotem jest bardzo wygodne. To po pierwsze dlatego, że doki słuchawek są magnetyczne. Po drugie dlatego, że pałąki, jak wspomniałam, są szerokie, płaskie, pokryte matowym tworzywem sztucznym i posiadają ostre krawędzie. Wystają też one wyraźnie ponad doki.

oneplus-nord-buds-2-6

OnePlus Nord Buds 2, jak przystało na słuchawki dokanałowe, bardzo dobrze i pewnie leżą w uszach. Można śmiało w nich biegać i uprawiać inne typy aktywności bez obaw o to, że je zgubimy.

Parowanie i łączność

Jeśli otworzymy etui słuchawek ze słuchawkami znajdującymi się w środku, OnePlus Nord Buds 2 natychmiast wejdą w tryb parowania i będą widoczne w ustawieniach Bluetooth komputera czy smartfonu. W razie potrzeby, na przykład by sparować ze słuchawkami inne urządzenie, ich tryb parowania można uruchomić ręcznie, przytrzymując przez krótką chwilę przycisk na etui.

oneplus-nord-buds-2-7

OnePlus Nord Buds 2 niestety nie obsługują połączeń multipoint. Nie ma więc możliwości, by słuchać w nich muzyki z komputera i w razie potrzeby odebrać za ich pośrednictwem połączenia przychodzącego z telefonu.

Aplikacja HeyMelody

Na urządzeniach z systemem Android i iOS słuchawki OnePlus Nord Buds 2 współpracują z aplikacją HeyMelody. Na smartfonach OnePlus, dzięki nakładce OxygenOS 11 lub nowszej, słuchawki można konfigurować też jednak bezpośrednio z systemu, bez konieczności instalowania dodatkowej aplikacji.

Aplikacja HeyMelody jest czytelna i prosta w obsłudze, a ponadto dysponuje wszystkimi najważniejszymi funkcjami, jakich można by od niej oczekiwać. Sprawdzimy w niej stan naładowania etui i słuchawek, włączymy lub wyłączymy ANC (czy też tryb Przepuszczalność), zmienimy ustawienia korektora oraz spersonalizujemy obsługiwane przez słuchawki gesty.

heymelody-1

Jeśli chodzi o wbudowany w aplikację korektor, to jest on dość prosty, albowiem pozwala na podbicie lub wyciszenie poszczególnych tonów w dość wąskim zakresie. Dodatkowo mamy jednak do dyspozycji kilka predefiniowanych ustawień, na przykład podbijających basy czy wokal. HeyMelody posiada też funkcję BassWave, która podbija bas dynamicznie zgodnie z naszymi preferencjami.

heymelody-2

Brzmienie i działanie słuchawek

Pod względem brzmienia OnePlus Nord Buds 2 pozytywnie mnie zaskoczyły. Słuchawki charakteryzują się bowiem wyrazistym basem, który przyjemnie otula nasze uszy, a także tonami średnimi, które nigdzie nie giną. Innymi słowy – można cieszyć się w nich dobrze zaakcentowanym wokalem. Osoby, które pragną jeszcze więcej basu, mogą skorzystać w aplikacji HeyMelody ze wspomnianej funkcji dynamicznego podbicia basu – BassWave.

Co ważne, OnePlus Nord Buds 2 generują dźwięki klarowne i szczegółowe. Na wysokim poziomie stoi tu separacja, a scena jest dobrze zaaranżowana. W słuchawkach tych świetnie brzmi zarówno pop, rock, pop punk, jak i muzyka elektroniczna. Gorzej oceniam odsłuch metalu i muzyki instrumentalnej. W przypadku „Enter Sandman” odgłosy talerzy perkusji w OnePlus Nord Buds 2 brzmią niczym zakłócenia, a w tle muzyki intstrumentalnej słychać nieprzyjemny szum. Mam tu jednak zastrzeżenie – mogło to wynikać z wady przedprodukcyjnego egzemplarza słuchawek, który otrzymałam.

oneplus-nord-buds-2-8

Szkoda, że OnePlus Nord Buds 2 obsługują tylko kodeki SBC i AAC, ale po słuchawkach w tym przedziale cenowym nie spodziewałam się więcej. Z drugiej strony, OnePlus Nord Buds 2 współpracują z Dolby Atmos, jeśli to jest obsługiwane przez nasz smartfon. Ja testowałam te słuchawki między innymi w parze z moim Samsungiem Galaxy S21+, który Dolby Atmos właśnie obsługuje.

Jeśli chodzi o panele dotykowe słuchawek, to bardzo dobrze reagują one na zaprogramowane gesty. Same gesty są intuicyjne. Możemy z ich pomocą wstrzymywać i wznawiać odtwarzanie, przechodzić do kolejnego lub poprzedniego utworu i nie tylko. Gesty nie umożliwiają jednak zmiany głośności odtwarzania.

Aktywna redukcja szumów

Z ANC w słuchawkach kosztujących około 200 złotych bywa… różnie. OnePlus Nord Buds 2 sprawnie tłumią jednak przeróżne hałasy – od odgłosów miejskiej dżungli, aż po szum silników samolotu. Zastosowane w nich ANC, wygłuszające do 25 dB niepożądanych odgłosów, oceniam bardzo pozytywnie.

oneplus-nord-buds-2-9

Mikrofony i rozmowy telefoniczne

Jakość dźwięku rejestrowanego przez mikrofony zastosowane OnePlus Nord Buds 2 jest bardzo dobra. Mój rozmówca podczas rozmowy telefonicznej bardzo dobrze mnie słyszał – nawet lepiej niż za pośrednictwem smartfonu. Zapewne ma to związek z tym, że o jakość rozmów dba w przypadku tych słuchawek funkcja Advanced Clear Call bazująca na algorytmach sztucznej inteligencji.

Bateria

Producent deklaruje, że OnePlus Nord Buds 2, że słuchawki te powinny z włączonym ANC działać nawet 5 godzin (łącznie 27 godzin z doładowywaniem z etui), a przy wyłączonym ANC ich czas pracy na baterii powinien wydłużać się do 7 godzin (łącznie do 36 godzin z doładowywaniem z etui). Jest do dobry wynik, na który absolutnie nie można narzekać.

Ładowanie etui odbywa się za pośrednictwem dołączonego do zestawu przewodu USB-A do USB-C. 10 minut ładowania słuchawek powinno pozwolić na słuchanie muzyki przez 5 godzin.

oneplus-nord-buds-2-10

Podsumowanie

OnePlus Nord Buds 2 to słuchawki, które zdecydowanie zasługują na uwagę. Grają one bowiem wyraźnie lepiej, niż niejedne słuchawki z tego samego przedziału cenowego, a ich ANC (którego brakowało w poprzednikach) naprawdę dobrze radzi sobie z tłumieniem zewnętrznych hałasów. Poza tym OnePlus Nord Buds 2 ładnie się prezentują, oferują niezły czas pracy na baterii, dysponują certyfikatem IP55, a ich obsługa jest bardzo wygodna. Mam tylko nadzieję, że szumy, które słyszałam w nich w utworach instrumentalnych, wynikały z wady przedprodukcyjnego egzemplarza.

oneplus-nord-buds-2-11

Mocne strony:

+ niezła jakość wykonania
+ zadowalający czas pracy na baterii
+ bardzo dobra jakość brzmienia
+ schludny design
+ wygodna obsługa dotykowa
+ certyfikat IP55
+ słuchawki mocno trzymają się uszu
+ zaskakująco skuteczne ANC

Słabe strony:

obsługa tylko kodeków SBC i AAC
brak możliwości zmiany głośności gestami

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktSłuchawki otrzymały wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.