OnePlus Nord Buds 3 Pro – recenzja. Zabieram te słuchawki na trening

Marek LubasSkomentuj
OnePlus Nord Buds 3 Pro – recenzja. Zabieram te słuchawki na trening

W lipcu br. OnePlus przedstawił światu kolejną wersję swoich słuchawek, czyli OnePlus Nord Buds 3 Pro. Przez dobrych kilkanaście dni miałem okazję zapoznać się z możliwościami tego sprzętu audio. Słuchawki towarzyszyły mi głównie podczas takich aktywności jak: kolarstwo, bieganie czy spacer, aczkolwiek pozwoliłem sobie na ich użytkowanie również podczas pracy w biurze. Nie rozpisując się za bardzo, sprawdźmy czy są one godną uwagi propozycją dla osób poszukujących solidnego rozwiązania w miarę niewygórowanej cenie.

Specyfikacja

OnePlus Nord Buds 3 Pro to dokanałowe słuchawki bezprzewodowe z hybrydową, aktywną redukcją szumów (ANC) nawet do 49 dB w zakresie 4 kHz. Pasmo przenoszenia w tym przypadku zawiera się w przedziale 20 Hz – 40 kHz. Zaopatrzone są w 12,4 mm membranę z powłoką tytanową. Każda słuchawka posiada dwa analogowe i jeden cyfrowy mikrofon o czułości: -38 dBV/Pa. Warto wspomnieć o obsłudze Bluetooth w wersji 5.4 i niestety tylko dwóch kodekach: AAC/SBC.

Poniżej specyfikacja OnePlus Nord Buds 3 Pro:

Wymiary:
Słuchawki: 29,99 x 20,30 x 23,87 mm Etui ładujące: 66,60 x 51,24 x 24,83 mm
Waga:Słuchawki: 4,4 g Etui ładujące: 38,2 g
Dostępne kolory:Zielony (Soft Jade), czarny (Starry Black)
Przetworniki:Dynamiczny przetwornik 12,4 mm
Czułość:112 ± 3 dB
Pasmo przenoszenia:20 – 40 000 Hz
Czułość mikrofonu:-38 dBV/Pa
Mikrofony:Dwa analogowe i jeden cyfrowy
Redukcja szumów:Aktywna redukcja hałasu do 49 dB
Zakres częstotliwości:4 000 Hz
Tryb przepuszczalności:Tak
Wersja Bluetooth:5.4
Kodek Bluetooth:AAC/SBC
Szybkie parowanie w Google:Tak
Połączenie z wieloma urządzeniami jednocześnie:Tak (maksymalnie z 2)
Odporność na wodę i pot:Tak, tylko słuchawki (IP55)
Pojemność baterii:Słuchawki – 58 mAh, etui ładujące – 440 mAh
Czas pracy na baterii:Odtwarzanie (wył. funkcja ANC, 50% głośności, AAC) Słuchawki: 12 godz. Słuchawki + etui: 44 godz.
Odtwarzanie (wł. funkcja ANC/Tryb przezroczystości, 50% głośności, AAC) Słuchawki: 5,5 godz. Słuchawki + etui: 20 godz.
Ładowanie:Wył. funkcja ANC, 50% głośności, AAC) Słuchawki + etui: 10 minut ładowania: 11 godziny Słuchawki: 10 minut ładowania: 4 godziny
Czas ładowania przewodowego:Słuchawki: około 60 minut Słuchawki + etui: około 80 minut
Gniazdo / port ładowania:USB typu C (przewodowe)
Zawartość opakowania:1 para słuchawek OnePlus Nord Buds 3 Pro Etui ładujące OnePlus Nord Buds 3 Pro 3 x silikonowe wkładki douszne (rozmiar: S, M, L) Podręcznik użytkownika Przewód ładujący USB typu C Naklejka Nord emoji

Wygląd i budowa słuchawek

Design całego zestawu przypadł mi do gustu. Według producenta posiadam słuchawki w kolorze czarnym (Starry Black), natomiast dla mnie osobiście jest to raczej kolor grafitowy. Etui jest matowe i wygląda na to, że w zamyśle producenta ma imitować kamień – poza klapką widoczne są charakterystyczne odbarwienia. Z daleka mogą one sprawiać wrażenie osadzającego się kurzu lub brudu. Dodatkowo tu i ówdzie znaleźć można metaliczne elementy. Nie ma co ukrywać, że mamy do czynienia praktycznie z tą samą ideą i projektem, jak w przypadku OPPO Enco Air4.

Górna część słuchawki jest błyszcząca, ale nie przeszkadza to na ich sprawne wyciąganie z wyposażonego w magnes etui. Dzięki temu, że same pałąki są matowe (dobra decyzja), słuchawki lepiej trzymają się w dłoni. Do tej pory tylko raz wypadły mi z ręki podczas wyjmowania z bazy ładującej, co często ma miejsce w przypadku innych tego typu pokrytych błyszczącą powłoką produktach audio. Ogólnie rzecz biorąc, osoby z większymi dłońmi powinny być względnie zadowolone. Panele dotykowe umieszczone w poszerzających się ku dołowi pałąkach są nawet wyczuwalne. Wypada wyróżnić widoczne oznaczenie prawej i lewej słuchawki (R, L).

Łączność, konfiguracja

Android

Słuchawki OnePlus Nord Buds 3 Pro parują się z urządzeniami z Androidem (w wersji 14) sprawnie i bez zauważalnych problemów – nawet bez zainstalowanej aplikacji HeyMelody. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć z apki korzystać od razu po połączeniu słuchawek z telefonem. Powoli to na lepsze zarządzanie sprzętem oraz wieloma dostępnymi ustawieniami. Warto również zwrócić uwagę na Google Fast Pair, czyli funkcję szybkiego parowania, która pozwala na jeszcze szybsze połączenie ze smartfonem. Aczkolwiek w tym przypadku obsługiwana jest ona wyłącznie na urządzeniach OnePlus z serii 6 i nowszych, z systemem Android 11 (lub wersji wyższej).

iOS (iPhone)

Podobnie jak dla telefonu z Androidem, słuchawki są widoczne na liście urządzeń Bluetooth (wystarczy przytrzymać przycisk wielofunkcyjny przez 2 sekundy z włożonymi do etui słuchawkami – trzeba pamiętać o otwartej klapce). Parowanie bez aplikacji realizowane jest także bez większych problemów (iOS v17). Po zainstalowaniu HeyMelody otrzymujemy dostęp do wielu funkcji i ustawień.

Przełączanie się między dwoma urządzeniami, w tym przypadku smartfon z Androidem i iPhone 15 Plus następuje automatycznie. W apce w zakładce „Jednoczesne połączenie” widoczne są 2 podłączone urządzenia. Funkcja działa prawidłowo.

Windows 10, 11

Nie będzie to żadną niespodzianką, jeśli powiem słuchawki współpracują również ze sprzętem, na którym zainstalowany jest system operacyjny Windows 10 czy 11. Parowanie odbywa się podobne jak w przypadku urządzeń od Apple.

Kodeki

Niestety poza „domyślnymi” kodekami Bluetooth, czyli AAC/SBC, ten model słuchawek nie obsługuje innych standardów. Warto zawrócić uwagę na brak LHDC, który jest dostępny w OnePlus Buds 3. Czy te braki diametralnie wpływają na brzmienie? Więcej informacji znaleźć można poniżej.

Brzmienie i ANC OnePlus Nord Buds 3 Pro

Nie będę ukrywał, że od słuchawek z tej półki cenowej, nie oczekuję nie wiadomo jakich doznań akustycznych. Wolę być mile zaskoczony niż niemile rozczarowany. Tak jak już wspomniałem, producent zdecydował, że obsługiwane będą tylko dwa kodeki: SBC (SubBand Codec) oraz AAC (Advanced Audio Coding). Niemniej jednak uważam, że nie dyskwalifikuje to sprzętu i nie ma sensu popadać w skrajność. Jak dla mnie, jakość brzemienia jest niczego sobie. Dźwięk jest na tyle szczegółowy, abym poza pomieszczeniami mógł cieszyć się z odtwarzanej muzyki oraz podcastów. Nie zamierzam w tym przypadku na siłę szukać niedociągnięć – jak dla mnie te popularne wrażenie tzw. „płaskiego” dźwięku nie występuje. Słuchając m.in. muzyki elektronicznej oraz rockowej i biorąc pod uwagę takie „ograniczenia” jak SBC/AAC, typ słuchawek, czy cena, to mogę powiedzieć, że nie jest źle.

Osoby, którym nie odpowiada wariant zrównoważony (ustawienia domyślne) powinny znaleźć coś dla siebie, przechodząc do Korekcji Sound Master (aplikacja HeyMelody). Oprócz tzw. ustawień polecanych, dostępna jest opcja Basswave 2.0, dzięki której można zrealizować wzmocnienie basu. Działa to w dwie strony i jednym pociągnięciem palca skutecznie zredukujemy bas. Dostępny zakres w przypadku funkcji Basswave to: od -10 do 10, z ziarnem równym 1. Nie wiem czy to rozwiązanie sprosta potrzebom miłośników niskich tonów, ale jak dla mnie jest naprawdę wystarczające. Dodatkowo użytkownicy apki HM do dyspozycji mają equalizer (korektor).

ANC (aktywna redukcja szumów)

Jak podaje producent OnePlus Nord Buds 3 Pro charakteryzują się hybrydową, aktywną redukcją hałasu do 49 dB. Jak to wygląda w rzeczywistości? Cóż, funkcja ANC (Active Noise Cancellation) działa dobrze, ale ma swoje ograniczenia. Pomimo wyboru trybu eliminacji maksymalnej, ruch uliczny jest dosyć słyszalny, ale nie jest to uciążliwe. Powiem więcej; dla mnie nie stanowi to problemu, gdyż podczas treningów wolę słyszeć co się dookoła mnie dzieje. Mam wrażenie, że będąc na zewnątrz (miasto), nie ma różnicy między maksymalnym a umiarkowanym trybem eliminacji hałasu. Zmiany są natomiast odczuwalne w pomieszczeniach, gdzie jak można się domyśleć, jest po prostu ciszej i co za tym idzie, jestem w stanie wyłapać takie niuanse. Inteligentna eliminacja hałasu dostosowuje się do warunków otoczenia. Nie używam tych słuchawek z wyłączoną funkcją ANC, dla mnie osobiście lepiej realizują swoje zadanie w trybie lekkiej eliminacji. Osoby, dla których żaden z trybów nie jest wystarczający, mogą próbować korzystać z opcji spersonalizowanej eliminacji hałasu.

Jeśli mowa o algorytmie tłumiącym szum wiatru, to uważam, że radzi on sobie „średnio”. Być może sam algorytm jest jak najbardziej w porządku, ale kuleją inne składowe (zastosowane podzespoły). Moje ucho wychwytuje szum nawet lekkiego powiewu. Wystarczy spacer, bieg, nie mówiąc już o szybszej jeździe na rowerze. Może jest to kwestia ułożenia słuchawek w uszach? Raczej nie w tym rzecz. Czy mi to przeszkadza? Nie, nie przeszkadza.

Warto zaznaczyć, że słuchawki „nie odcinają” całkowicie i nie ma co licz na to, że ANC będzie na tym samym poziomie, jak w przypadku ponad dwa razy droższego produktu oferowanego przez innego chińskiego producenta.

Nie można zapomnieć o funkcji Clear Call, dzięki której głos użytkownika jest dobrze słyszalny – ona działa całkiem poprawnie.

Bateria i czas ładowania słuchawek

Pojemność baterii słuchawek i etui to kolejno: 58 mAh i 440 mAh. OnePlus podaje, że same słuchawki „wytrzymają” do 12 godzin przy wyłączonym ANC i 50% głośności lub 5,5 godziny przy włączonym ANC lub trybie przezroczystości (50% głośności). Ultrakolarze i triathloniści na wiele długich rozjazdów prawdopodobnie będą musieli zabierać ze sobą etui ładujące. Wtedy to czas pracy po podładowaniu można wydłużyć do 44 godzin (wyłączona funkcja ANC) i do 20 godzin (włączona funkcja ANC / tryb przezroczystości). Ładując słuchawki przez 10 minut można uzyskać nawet 4 dodatkowe godziny odtwarzania, ale to w przypadku, gdy korzystamy z buds’ów z wyłączoną aktywną redukcją hałasu i przy maksymalnie 50% głośności.

OnePlus Nord Buds 3 Pro; komp rowerowy
Słuchawki na ekranie komputera rowerowego

Z moich obserwacji wynika, że słuchawka, która służy mi jako sterująca, zazwyczaj rozładowuje się o ok. 10% szybciej. Szczerze mówiąc to, do tej pory nie udało mi się ich maksymalnie rozładować, nawet podczas dłuższych jazd rowerowych.

Więcej informacji na temat czasu pracy na baterii i ładowania znajduje się w specyfikacji na początku artykułu.

Aplikacja HeyMelody

Korzystanie z aplikacji HeyMelody nie powinno nastręczać kłopotów. Jest ona dosyć intuicyjna w obsłudze. Osoby, które użytkują słuchawki TWS marki Oppo zapewne są z nią zaznajomieni. Zerknijmy na poniższe screenshot’y (pierwszy rząd dla iOS 17.6, drugi i trzeci dla Android 14).

Na głównym ekranie bez niespodzianek; widoczny jest model słuchawek, stan baterii i opcje eliminacji hałasu. Przechodząc niżej, pojawia się Korekcja Sound Master oraz m.in. takie funkcje jak Tryb gier, Jednoczesne połączenie czy Test dopasowania słuchawek.

Jednoczesne połączenie działa sprawnie. Nie napotkałem na problemy podczas przełączania się pomiędzy smartfonem z Androidem w wersji 14 a iPhonem 15 Pro. Warto wspomnieć, że słuchając podcastu czy muzyki na jednym urządzeniu, można dokonywać zmian z poziomu aplikacji na drugim. Przykładowo, podczas odtwarzania utworu na telefonie z Androidem, możemy eksperymentować z dźwiękiem w equalizerze poprzez iPhone’a.

Jeśli chodzi o test dopasowania słuchawek, to przydał się na tyle, że zmieniłem wkładki douszne z rozmiaru M na L. Według apki, dopasowanie jest idealne.

Edycja i dodanie gestów możliwe jest w zakładce Elementy sterowania słuchawkami. Zmiany z poziomu aplikacji są łatwe do wdrożenia, a sterowanie poprzez panele Nord Buds’ów działa prawidłowo. Nie mam uwag i powodu do narzekań.

Podsumowanie i cena

Słuchawki TWS OnePlus Nord Buds 3 Pro to sprzęt, na który nie musimy wydawać bajońskich sum, ale tym samym trzeba się liczyć z pewnymi oszczędnościami wdrożonymi przez producenta. Nie uświadczymy tutaj obsługi dodatkowego kodeka Hi-Res np. LHDC, który dostępny jest w droższych OnePlus Buds 3 oraz bardzo podobnych OPPO Enco Air4 Pro.

Aktywna redukcja szumów pomimo pewnych niedociągnięć działa stosunkowo dobrze. Osobiście lubię używać tych słuchawek na zewnątrz, szczególnie podczas aktywności. Istotne jest to, że podczas treningu (jazda na rowerze, bieg), oprócz przyzwoitych wrażeń dźwiękowych trzymają się w uszach. Należy wyróżnić również nie najgorszy czas pracy na baterii. OnePlus Nord Buds 3 Pro traktuję jako produkt uniwersalny.

Cena

OnePlus Nord Buds 3 Pro obecnie dostępne są w sklepie OnePlus za 69 EUR (cena bez kosztów wysyłki). W najbliższym czasie produkt powinien pojawić się również na platformie Allegro (oficjalne konto OnePlus) w cenie 399 zł.

  • Wykonanie idzie w parze z funkcjonalnością
  • Norma szczelności IP55 (same słuchawki)
  • Matowe pałąki
  • Konfiguracja, jednoczesne połączenie 2 urządzeń
  • Przyzwoita jakość dźwięku
  • Czas pracy na baterii
  • Aplikacja HeyMelody
  • Obsługa tylko dwóch kodeków: AAC/SBC
  • Algorytm tłumiący szum wiatru

Udostępnij

Marek LubasSport, kosmos, podróże, retro.