Zabezpieczenie na medal
Optimus E-Sport GB660T-CR1 przyszedł do mnie doskonale zabezpieczony, podobnie jak wcześniejsze modele. Przy wysyłce gotowca kluczowym jest to, aby sprzedawca jak najlepiej zabezpieczył wnętrze obudowy komputera. W transporcie z paczkami dzieją się różne rzeczy i warto dołożyć wszelkich starań, aby cenny sprzęt nie został uszkodzony. W tym wypadku środek został wypełniony specjalnym tworzywem dostosowanym kształtem do wnętrza obudowy. Sama obudowa została owinięta w folię i zabezpieczona ze wszystkich stron specjalnymi piankami. Wzorowa robota.
Specyfikacja Optimus E-Sport GZ590T-CR12
- Procesor: Intel Core i5-12400F
- Chłodzenie procesora: Be quiet! Pure Rock 2
- Karta graficzna: Gigabyte RTX 3050 Gaming OC
- Płyta główna: Gigabyte B660 DS3H DDR4
- RAM: 2 x 8 GB Corsair Vengeance Pro RGB 3000 MHz CL15
- Dysk: SSD Corsair MP400 1 TB
- Zasilacz: Be quiet! System Power 9 500W
- Obudowa: Corsair iCUE 4000X RGB
- System: Windows 11 Home
- Cena: 5899 złotych
W środku pudełka oprócz komputera znalazły się akcesoria towarzyszące podzespołom. Producent nie dodał oczywiście pudełek od każdego z nich, ale zadbał o to, aby nabywca Optimus E-Sport GB660T-CR1 otrzymał wszystko to, co dostałby kupując komponenty samodzielnie.
Optimus przyzwyczaił mnie do tego, że sprzedaje komputery w niczym nie przypominające typowych „gotowców”, które zapracowały na fatalną renomę tego rodzaju zestawów. Optimus E-Sport GB660T-CR1 prezentuje się rewelacyjnie przede wszystkim za sprawą obudowy. Producent postawił na Corsair iCUE 4000X RGB, która wygląda znakomicie jeszcze przed włączeniem. Uwagę zwracają trzy podświetlane wentylatory RGB umieszczone z przodu. Producent umieścił tym razem także wentylator z tyłu, który wyrzuca ciepłe powietrze na zewnątrz.
Przód obudowy jest szklany – wloty powietrza znajdują się po bokach. Może to rodzić pewne obawy o temperatury podzespołów, ale bez obaw. Intel Core i5-12400F oraz Gigabyte RTX 3050 Gaming OC nie nagrzewają się przesadnie mocno, a układy chłodzenia radzą sobie dobrze ze skutecznym i cichym rozpraszaniem ciepła.
Bok obudowy zdobi przyciemnione szkło hartowane. Po włączeniu komputera w środku widać podświetlone pamięci Corsair Vengeance Pro RGB oraz rozświetlony napis Gigabyte na karcie. Wewnątrz wprawne oko dostrzeże płytę główną Gigabyte B660 DS3H przystosowaną do obsługi pamięci DDR4. Niestety, nie wyposażono jej w moduł Wi-Fi.
Jeżeli macie pojęcie o komponentach, to patrząc w specyfikację zauważyliście zapewne, że Optimus nie stawia na najtańsze rozwiązania. Właśnie taka postawa sprawia, że firma zbudowała komputer… ze smakiem. To chyba najlepsze określenie jego strony techniczno – wizualnej. Dobór komponentów jest przemyślany nie tylko od strony ściśle sprzętowej. Miło, że wnętrze jest subtelnie iluminowane, bowiem to też „robi robotę”. Każdy gracz lubi zerknąć na swój sprzęt i cieszyć się z tego, że prezentuje się odpowiednio.
Znakiem rozpoznawczym Optimusa jest też wzorowa aranżacja wnętrza. Mam tu na myśli estetyczne prowadzenie przewodów w taki sposób, aby nie było ich widać. Sztuka ta po raz kolejny udała się w stu procentach. Nie wydaje mi się, aby znalazł się ktoś, kto patrząc na ten komputer nie doceni jego wyglądu. Komputer dla gracza musi być ładny. Serio.
Miłym zaskoczeniem było dla mnie to, że Optimus E-Sport GB660T-CR1 działa w oparciu o system Windows 11… z kwietniową aktualizacją! Wygląda na to, że pecety są montowane w miarę na bieżąco, co oznacza, że konsument nie będzie musiał tracić czasu na długotrwałe instalacje nowych poprawek.
No dobrze, ale jak to działa?
Świetnie. Tak po prostu. Komputer po włączeniu działa w zasadzie bezszelestnie, ale to ma mniejsze znaczenie niż to, jak sprzęt radzi sobie w grach i pod obciążeniem. Okazuje się, że i w takiej sytuacji nie zawodzi.
Testy standardowo już zacząłem od dysku. SSD Corsair MP400 1 TB M.2 jest mi dobrze znany, jako że znaleźć go można również w droższych komputerach marki Optimus. To nośnik danych korzystający z magistrali PCIe 3.0. Jest naprawdę szybki i nie sądzę, aby gracze potrzebowali czegokolwiek szybszego. System wczytuje się w kilka sekund, a gry ładują się znacznie szybciej niż te instalowane na nośnikach HDD lub SSD SATA. Oczywiste, wiem, ale przypominam tym mniej świadomym użytkownikom.
Procesor Intel Core i5-12400F nie ma zintegrowanego układu graficznego i nie ma odblokowanego mnożnika. Cooler Be quiet! Pure Rock 2 bardzo dobrze radzi sobie z cichym i skutecznym schładzaniem tego układu. Temperatury po 10-minutowym teście wielowątkowym w Cinebench R23 nie przekraczały 71 stopni Celsjusza. W grach temperatury były dużo niższe i w tych najbardziej wymagających oscylowały maksymalnie w okolicach 60 stopni Celsjusza.
Zasilana pojedynczą wtyczką 8-pin fabrycznie podkręcona karta graficzna Gigabyte RTX 3050 Gaming OC sprawdza się świetnie w grach w rozdzielczości Full HD i najwyższych lub wysokich ustawieniach graficznych. Oczywiście nie jest to demon wydajności stworzony z myślą o tytułach z ray tracingiem, ale po włączeniu DLSS nic nie stoi na przeszkodzie, aby śledzenie promieni w czasie rzeczywistym aktywować. Po zmniejszeniu detali w wielu tytułach można nawet pokusić się o zabawę w rozdzielczości 1440p. Temperatury wydzielane przez RTX 3050 nie są wysokie – układ chłodzenia pracował bardzo cicho nawet pod dużym obciążeniem. Karta w grach nie przekroczyła temperatury 66 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że dzięki technologii Fan Stop pod małym obciążeniem karta jest chłodzona pasywnie i utrzymuje temperaturę ok. 45 stopni Celsjusza.
Podsumowanie
Optimus E-Sport GB660T-CR1 to ładny, rozsądnie skonfigurowany i cechujący się najwyższą kulturą pracy komputer. Osoby poszukujące gotowca do ok. 6000 złotych powinny wziąć go pod uwagę. Cena może wydawać się dość wysoka, jednakże należy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z pecetem z systemem Windows 11, zamkniętym w nienajtańszej obudowie i z wcale nie najtańszym modelem RTX 3050. Zapewne będziecie w stanie samodzielnie złożyć sobie coś odrobinę wydajniejszego za mniejsze pieniądze, ale nie zmienia to faktu, że Optimus E-Sport GB660T-CR1 jako gotowiec jest sprzętem godny polecenia.
Mocne strony:
+ efektowny wygląd
+ świetny dobór podzespołów
+ estetycznie zaaranżowane wnętrze obudowy
+ fenomenalna kultura pracy
+ bardzo wysoka wydajność w grach w Full HD
+ niezła wydajność w grach w 1440p
+ aktualny Windows 11 na pokładzie
+ 3 lata gwarancji
Słabe strony:
– brak Wi-Fi na płycie głównej