OLED GZ960 występuje w sklepach w dwóch przekątnych: 55” i 65”. Urządzenie posiada bardzo wąskie ramki – grubość TV w górnej części to zaledwie 0,5 cm. Telewizor został osadzony na jednoelementowej bardzo stabilnej podstawie, która nadaje mu nowoczesny wygląd, tak pożądany w modernistycznych przestrzeniach.
Kolejną mocną stroną telewizora jest procesor odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu – HCX Pro. Za jego sprawą TV starannie odwzorowuje całą gamę czynników odpowiedzialną za reprodukcję materiałów filmowych.
Ponadto użytkownik ma do wyboru kilka niezłych trybów (np. kino, prawdziwe kino) – z tym, że wszystko jak zwykle zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Ważną informacją dla konsumentów przykładających dużą wagę do jakości obrazu będzie to, że OLED GZ960 jest kompatybilny z HDR10, HLG, HDR10+ oraz Dolby Vision.
Netflix rekomenduje
W tym roku Panasonic może pochwalić się rekomendacją od Netflix, jaką uzyskała cała seria OLED. Amerykański serwis VOD, na podstawie własnych testów, weryfikuje telewizory biorąc pod uwagę siedem parametrów, m.in.: szybkie logowanie, dostępność najnowszej wersji aplikacji i możliwość przeprowadzenia jej update’u w tak zwanym tle, interfejs o wysokiej rozdzielczości, dedykowany klawisz na pilocie, odsyłający bezpośrednio do serwisu.
Ponadto w telewizorach japońskiego producenta znajdziemy specjalnie przygotowany tryb kalibracji obrazu dla Netflix. W momencie uruchomienia serwisu w menu TV mamy możliwość włączenia dedykowanego ustawienia sprawiającego, że wyświetlany w serwisie materiał będzie wiernie odwzorowywał kolor, płynność oraz HDR, zgodnie z założeniami twórców filmowych.
Emitowany przez GZ960 dźwięk może podobać się wielu potencjalnym konsumentom. Do dyspozycji mamy głośniki o mocy w sumie 50W z kilkoma ciekawymi ustawieniami w menu TV, np.: opcją dookólną, czyli funkcją nadającą lekką przestrzeń. TV został wyposażony w technologię Cinema Surround Pro oraz Dolby Atmos.
Złącz pod dostatkiem
GZ960 posiada m.in. następujące złącza:
- 3 złącza USB, w tym jedno w najwyższej dostępnej wersji 3.0, które sprawdzi się idealnie do przesyłu lub zapisu (możliwość nagrywania programów z TV) materiałów z zewnętrznego dysku;
- 4 wejścia HDMI, w tym jedno ARC, umożliwiające podłączenie zewnętrznego systemu audio; moduł CL+; wyjście optyczne.
Nie Android TV, a dedykowana platforma TV
System operacyjny zaimplementowany w całej serii Panasonic OLED na 2019 r., w tym GZ960 nie jest nadmiernie rozbudowany za to nadrabia prostotą i intuicyjnością.
Plansze, na których wyświetlają się ustawienia, są prezentowane na półprzezroczystych tłach, co finalnie nadaje ładny wizualnie wygląd całemu interfejsowi. Mogłoby się wydawać, że liczba zainstalowanych aplikacji jest zbyt minimalistyczna, ale nic bardziej mylnego. Na pokładzie systemu operacyjnego My Home Screen 4.0 znajdziemy wszystkie potrzebne aplikacje serwisów VOD, dostępnych w Polsce tj.: Netflix, YouTube, ChiliTV, Player, PrimeVideo, Ipla, TVP VOD.
System TV działa prawidłowo, czynności związane z nawigacją oraz zarządzanie aplikacjami na pewno nie przysporzą problemów przeciętnemu użytkownikowi.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla graczy jest funkcja ALLM (Auto Low Latency Mode), zapewniająca automatyczne przełączania TV (w momencie wykrycia przez odbiornik uruchomionej konsoli) na tzw. niskie opóźnienie. Pilot dołączony do GZ960 niczym szczególnie się nie wyróżnia, ale co najważniejsze zawiera wszystkie potrzebne funkcje do nawigacji TV, np. bezpośrednie odesłanie do biblioteki aplikacji, TV Guide, Netflix oraz dedykowany przycisk pod wybraną indywidualną aplikację.
65-calowa perfekcja obrazu
Model OLED GZ960 jest bez wątpienia słusznym wyborem dla konsumentów, którzy cenią sobie bezkompromisową jakość obrazu. Telewizor rewelacyjnie sprawuje się podczas seansów, gdyż wyświetlane na ekranie czerń oraz ciemne barwy są na perfekcyjnym poziomie.
W przypadku emisji materiałów 4K z formatem HDR/Dolby Vision (np. z Netflix) telewizor wykorzystuje w pełni swoje możliwości. Widz otrzymuje obraz zawierający pełną paletę barw, bardzo dobre odwzorowanie detali oraz płynne przejścia tonalne.
Ceny telewizorów OLED dynamicznie spadają jednak za model z 65-calowym ekranem trzeba zapłacić nadal powyżej 10 000 zł. Celując w mniejsze przekątne, urządzenia tego typu są już w zasięgu przeciętnych użytkowników.
Jeżeli jednak budżet nie gra roli, a oczekujesz kinowych wrażeń bez ruszania się z kanapy, OLED GZ960 od Panasonic będzie świetnym wyborem.
Recenzowany telewizor PANASONIC OLED TX-65GZ960 dostępny jest w sklepie Mediaexpert.pl.