Patriot Viper Steel RGB to pamięci wyposażone w efektowne, matowoczarne, aluminiowe radiatory z estetycznym akcentem w postaci złotego logo Viper Gaming. Wierzch radiatora o wysokości 44 milimetrów zdobi plastik, pod którym umieszczono 8 LED-ów, zapewniających podświetlenie RGB. Producent deklaruje, że podświetlenie jest zgodne z systemami podświetlenia MSI Mystic Light, Gigabyte RGB Fusion, ASUS Aura SYNC oraz ASRock Polychrome Sync. Udało mi się potwierdzić, że działą doskonale z MSI Mystic Light.
Platforma testowa
- Procesor: Intel Core i7-11700K / AMD Ryzen 7 3700X @ 3.6GHz (do OC)
- Chłodzenie CPU: NZXT Kraken X63
- Płyta główna: MSI MAG B560 Tomahawk Wi-Fi / MSI X470 Gaming Plus Max (OC)
- Zasilacz: Seasonic PRIME GX-750 W
- Dysk systemowy: Samsung SSD 850 EVO 500 GB
- Obudowa: Cooler Master H500P Mesh
- System: Windows 10
Po zbudowaniu większej bazy benchmarków na nowej platformie wpis zostanie uzupełniony o wykresy porównawcze.
Za pomocą overclockingu da się poprawić taktowanie pamięci do poziomu, bagatela, 4000 MHz, przy opóźnieniach 20-24-24-46. Potrzebowałem do tego napięcia na poziomie 1,38 V. Alternatywą było pozostanie przy taktowaniu 3200 MHz i obniżeniu opóźnień do poziomu 16-18-18-36.
Podsumowanie
Wystarczy rzut oka na specyfikację pamięci Patriot Viper Steel RGB DDR4-3200 CL18, aby stwierdzić, że nie są to najwydajniejsze kości w swojej klasie cenowej. Testy tylko to potwierdzają. Wysokie opóźnienia sprawiają, że pamięci swoją wydajnością wyróżniają się in minus i dopiero po ręcznej modyfikacji timingów i podniesieniu napięcia nawiązują walkę z propozycjami konkurencji. Mam tu na myśli walkę w testach, bowiem w codziennych zastosowaniach – mam tu na myśli przede wszystkim gry – nawet bez OC różnice są na ogół marginalne. Domyślam się, że mało komu będzie chciało się „dłubać” w BIOS-ie.
Dla kogo zatem stworzono pamięci Patriot Viper Steel RGB? Przede wszystkim dla estetów. Cena nie odstrasza, a jakość wykonania radiatorów oraz podświetlenia stoi na wysokim poziomie. Sam fakt szerokiemj kompatybilności z systemami podświetlenia płyt głównych dla wielu stanowił będzie dostateczny argument za ich zakupem. Stworzono je też dla osób, które lubią bawić się w OC i będą w stanie wykorzystać pełnię ich potencjału.
Mocne strony:
+ ładne podświetlenie RGB
+ kompatybilność podświetlenia ze wszystkimi znanymi systemami
+ znośna cena
+ wieczysta gwarancja
+ ogromny potencjał OC
Słabe strony:
– przeciętne timingi