Razer Naga Epic Chroma – nowa, lepsza Naga?

m.matuszewskiSkomentuj
Razer Naga Epic Chroma – nowa, lepsza Naga?
Zaczynamy od specyfikacji technicznej:

PARAMETRY TECHNICZNE

Liczba przycisków 19
Liczba programowalnych przycisków 19
Sensor Laserowy
Rozdzielczość 100 – 8200 DPI
Akceleracja 50 Gs
Prędkość 200 IPS
Częstotliwość próbkowania 1 000 Hz
Złącza USB 2.0
Komunikacja Przewodowa/bezprzewodowa
Długość przewodu 2,13 m
Obsługiwane systemy operacyjne Windows XP/Vista/7/8 (32/64-bit)/ Mac OS X (10.7-10.9)
Cechy dodatkowe Wielokolorowe podświetlenie, stacja dokująca
Waga 150 g (w przybliżeniu – bez kabla)
Wymiary 119x75x44 mm

 
Razer Naga Epic Chroma - 02

WYGLĄD I KONSTRUKCJA

Oczywiście zaczęliśmy od unboxingu, który możecie obejrzeć powyżej. Już samo porządne i ciekawie zaprojektowane opakowanie może zdradzać, że mamy do czynienia z bardzo dobrym sprzętem. Pierwszy kontakt z urządzeniem tylko to potwierdza. Naga Epic Chroma to spora (119x75x44 mm) i dość ciężka (150 gramów) mysz wykonana z wysokiej jakości materiałów.

Jej design to połączenie klasycznego wyglądu z futurystycznymi elementami. Większą część sprzętu pokrywa matowy, przyjemny w dotyku plastik, dzięki, któremu urządzenie dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się (a do tego nie zostawiamy na nim tłustych odcisków palców). Dodatkowo by jeszcze polepszyć chwyt, z prawej strony umieszczono fragment gumowego tworzywa choć nie wydaje się on niezbędny do wygodnego korzystania z myszki. Ogólnie gryzoń prezentuje się bardzo solidnie. Poszczególne elementy są dobrze spasowane, nic nie zgrzyta ani nie trzeszczy. Równie dobrze wypadają ślizgacze firmy Ultraslick, które są praktycznie bezgłośne.

 
Razer Naga Epic Chroma - 02

Jeśli chodzi o przyciski to jest ich 19. 7 na górnej części urządzenia (2 standardowe, 3 w rolce i 2 nad nią) oraz 12 mechanicznych klawiszy umieszczonych pod kciukiem, na lewym boku gryzonia. W tym miejscu mamy do czynienia z pierwszą ważną zmianą w stosunku do poprzedniego modelu. W Naga Epic lewa strona sprzętu oraz znajdujące się na niej przyciski były wypukłe. W wersji Chroma natomiast postanowiono na bardziej wklęsły profil, który zwiększyłby wygodę korzystania z klawiszy i trzymania na nich kciuka. Niby ta modyfikacja nie wydaje się zbyt duża, ale naprawdę różnica jest bardzo odczuwalna. Zgodnie z planem producenta komfort użytkowania przycisków (a dzięki temu i całej myszki) został zwiększony i powiem szczerze, że teraz nie wyobrażam sobie powrotu do wcześniejszego rozwiązania. Także zmiana jak najbardziej na plus.

Razer Naga Epic Chroma - 03

By omówić kolejną modyfikację musimy spojrzeć na przeciwległą stronę urządzenia. Projektanci firmy Razer postawili sobie za cel stworzenie uniwersalnego kształtu i wielkości gryzonia, który odpowiadałby wszystkim graczom nieważne jaki rodzaj chwytu preferują. Czy im się to udało? Nie do końca. Poprzedni model posiada 3 wymienne panele boczne, które mogoliśmy dopasować do własnych preferencji. Jego następca już ich nie ma, więc musimy korzystać z takiej podpórki dla palca serdecznego jaką wybrał dla nas producent. Tu niestety muszę trochę ponarzekać bo jak dla mnie jest ona trochę zbyt mała i źle wyprofilowana. Bardzo często palec zwyczajnie mi z niej zjeżdżał co po jakimś czasie może irytować.

 
Razer Naga Epic Chroma - 04

Co do chwytu to owszem teoretycznie można korzystać z myszki praktycznie na każdy z popularnych sposobów (palm, claw i fingertip grip) jednak nie wszystkie są równie wygodne. Najlepiej sprawdza się palm, w którym to praktycznie cała dłoń spoczywa na myszce. Dlaczego? Ponieważ wtedy mamy największy komfort używania 12 bocznych przycisków.

 
Razer Naga Epic Chroma - 05

Ostatnia i najmniejsza zmiana to usprawnienie rolki, która teraz wychyla się na boki i zapewnia dostęp do dwóch klawiszy więcej niż w przypadku Naga Epic. Nowe 4-kierunkowe kółko myszki zostało porządnie osadzone, a skok przy obracaniu jest bardzo wyraźny.

Podobnie jak w poprzednim modelu wspomniane pokrętło jest jednym z nielicznych podświetlanych elementów (kolejny to boczne przyciski). I mimo że producent oddał do naszej dyspozycji aż 16,8 mln barw to raczej na nikim ta opcja wrażenia nie zrobi. Rozumiem, że jest to wyłącznie dodatek, ale mało efektowny. Chociaż trzeba przyznać, że ma jedną pożyteczną funkcję, a mianowicie informowanie użytkownika o zbliżającym się rozładowaniu lub też pełnym naładowaniu akumulatora. W obu przypadkach światło na rolce zaczyna pulsować – przy rozładowaniu na czerwono, po naładowaniu na zielono.

Razer Naga Epic Chroma - 06


Teraz wypadałoby napisać kilka słów na temat stacji dokującej, która pozwala sprzęt firmy Razer ładować. Jednak zanim do niej przejdziemy to sprawdzimy co nasz gryzoń kryje w środku. Całością zawiaduje 32-bitowy procesor ARM, a obok niego znajdziemy laserowy sensor 4G z maksymalnym DPI 8200.

No i myszkę mamy już z głowy. Teraz przejdźmy do innych elementów zestawu. Instrukcje, ulotki czy inne naklejki sobie odpuścimy i od razu skupimy się na stacji dokującej. Ta również została wykonana z wysokiej jakości materiałów i podobnie jak sam gryzoń z matowego, przyjemnego w dotyku plastiku. Dzięki swojej wadze i gumowym elementom na spodzie, urządzenie pewnie stoi na blacie stołu czy biurka. Nie traci swojej stabilności nawet wtedy gdy umieścimy w nim Nagę, a ta z kolei trzyma się dzięki wbudowanym w bazę magnesom.

Razer Naga Epic Chroma - 07

Stację dokującą podłączamy do komputera z pomocą długiego bo ponad 2-metrowego kabla (dokładnie 2,13 m) zakończonego wtyczką pod USB 2.0. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by wpiąć wspomniany przewód bezpośrednio do myszki. Dzięki temu rozwiązaniu możemy bez przeszkód kontynuować pracę, grę czy cokolwiek innego co właśnie robiliśmy kiedy rozładowała nam się bateria. Naprawdę świetny pomysł. Szczególnie gdy nie korzystaliśmy wcześniej z bezprzewodowych urządzeń i nie jesteśmy przyzwyczajeni do wyłączania gryzonia wraz z komputerem.

Razer Naga Epic Chroma - 08

WRAŻENIA Z UŻYTKOWANIA

Na temat wygody użytkowania Naga Epic Chroma już pobieżnie wspominałem ale warto jeszcze do tej kwestii wrócić. Korzystanie ze sprzętu amerykańskiego producenta jest bardzo wygodne i co ważne ręka nie męczy się nawet po wielu godzinach grania. Drażnić może niezbyt dobrze wyprofilowana podpórka pod palec serdeczny ale i do tego można się przyzwyczaić (jak już przestaniemy zwracać na to uwagę). Być może osoby z mniejszymi dłońmi nie będą miały tego problemu wcale.

Razer Naga Epic Chroma - 09

 
Bardzo komfortowo używa się również przycisków urządzenia. Zarówno tych umieszczonych na górze sprzętu jak i bocznych (zmiana profilu to naprawdę duży plus). Produkt firmy Razer został zaprojektowany z myślą o grach MMO i w nich sprawuje się świetnie. Guziki, które mamy pod kciukiem pozwalają nam na błyskawiczne wybieranie interesującej nas akcji bez konieczności szukanie odpowiedniego przycisku na klawiaturze. Bardzo szybko można się do nich przyzwyczaić, a dzięki specyficznemu kształtowi bardzo rzadko zdarzało mi się wcisnąć nie to co chciałem.

 
Podobnie było podczas testowania Naga Epic Chroma w innego rodzaju grach. FPS, MOBA czy symulator wozu strażackiego – we wszystkich produkcjach sprawowała się bez zarzutu. Ruchy urządzenia odczytywane były bardzo precyzyjnie zarówno w trybie bezprzewodowym jak i podczas korzystania ze sprzętu „na kablu”. Nie odnotowałem też żadnych przejawów interpolacji.

Razer Naga Epic Chroma - 10

 

Warto jeszcze wspomnieć o akumulatorze, który zdaniem producenta w pełni naładowany wytrzymuje aż do 20 godzin ciągłej gry. W praktyce wygląda to nieco gorzej ale na około 16-17 godzin powinien spokojnie starczyć. Później wystarczy zresztą podłączyć do sprzętu kabel i dalej możemy cieszyć się wirtualną rozrywką bez konieczności szukania po domu baterii czy wycieczki do najbliższego sklepu. Naprawdę duży plus.

Razer Naga Epic Chroma - 11


OPROGRAMOWANIE

By w pełni korzystać z możliwości Naga Epic Chroma potrzebne jest oprogramowanie Razer Synapse, które zresztą instaluje się zaraz po podpięciu myszki do portu USB. Później musimy założyć specjalne konto, na którym przechowywane będą nasze ustawienia. Przy każdym włączeniu komputera dzięki wykorzystaniu technologii chmury będą one aktualizowane. Więc nie ma problemu z ponownym personalizowaniem sprzętu np. w przypadku zabrania go na jakiś turniej. Choć oczywiście potrzebny będzie dostęp do internetu.

Niedawno testowaliśmy dla was kilka myszek innej firmy, konkretnie ROCCAT i w porównaniu do aplikacji niemieckiego producenta Synapse wypada mocno średnio. Jest mniej intuicyjny i niezbyt przejrzysty. No ale to nie jego wygląd jest najważniejszy, a możliwości. Opcje konfiguracji zostały przypisane do czterech zakładek – Mouse, Macros, Add On oraz Stats. Dodatkowo pierwsza z nich dzieli się na cztery karty – Customize, Performance, Lighting i Power. Niestety języka polskiego nie uświadczymy tu w żadnej formie. Ani w pełni przetłumaczonych nazw, ani wyjaśnień do konkretnych opcji (jak w konkurencyjnym oprogramowaniu).

Zacznijmy zatem od zakładki nr 1 bo i ona kryje większość opcji. Jej pierwsza karta czyli Customize pozwala nam na przypisanie interesujących nas funkcji do konkretnych przycisków. A możliwości jest sporo. Od uruchamiania innych programów, przez zmiany ustawień myszy do „odpalania” wcześniej zapisanych makr. Do tych ostatnich zresztą wrócimy później. Również w tym miejscu możemy zarządzać naszymi profilami. Czyli tworzyć je, kasować, eksportować czy importować. Pełen serwis.

Razer Naga Epic Chroma - soft - 01

 

Na drugiej karcie czyli Performance możemy ustawić odpowiednią wysokość DPI (od 100 do 8200) oraz przyspieszenie (od 0 do 10). Dodatkowo otrzymujemy możliwość zdefiniowania do 5 poziomów DPI między którymi będziemy się bez problemu, za pomocą jednego przycisku myszy przełączać.

Razer Naga Epic Chroma - soft - 02

W Lighting natomiast jak sama nazwa wskazuje konfigurujemy podświetlenie Naga Epic Chroma. Ustalamy interesujący nas kolor, jego moc (osobno dla podłączenia na kablu i bez niego) oraz rodzaj (podświetlenie stałe w jednej barwie czy może przeskakujące po szeregu dostępnych kolorów). Nie nie stoi na przeszkodzie by rolka świeciła na zielono podczas gdy przyciski na różowo. Oba podświetlane elementy personalizujemy osobno.

Razer Naga Epic Chroma - soft - 03

W ostatniej z kart czyli Power znajdziemy informacje na temat baterii urządzenia. Możemy sprawdzić w jakim stopniu jest naładowana, a także ustalić po ilu minutach w trybie bezprzewodowym mysz ma przechodzić w stan uśpienia (o 1 do 15 min). Do nas należy także decyzja przy jakim poziomie energii podświetlane elementy sprzętu mają zacząć ostrzegawczo mrugać (od 5 do 25%). W ten sposób decydujemy jak szybko chcemy być poinformowani o rozładowującym się akumulatorze.

Razer Naga Epic Chroma - soft - 04

I tak przejrzeliśmy wszystkie karty zakładki nr 1 i możemy przejść do kolejnej zatytułowanej Macros. W tym miejscu tworzymy, importujemy lub eksportujemy własne „zestawy rozkazów” czyli makra.

Razer Naga Epic Chroma - soft - 05


Ostatnie dwie karty to Add On i Stats. Pierwsza pozwala nam włączyć możliwość konfiguracji myszki w środku rozgrywki oraz opcje korzystania ze specjalnych nakładek Razer Naga. Druga prowadzi rejestr naszych statystyk w konkretnych grach. Ilość kliknięć, przebyty przez myszkę dystans czy liczbę zmian profili. Oprócz tak podstawowych danych otrzymujemy również dostęp do statystyk bardziej skomplikowanych, np. śledzenia dokładnych ruchów naszej myszki w grze czy też specyficzną mapę cieplną, na której jako najbardziej gorące obszary zaznaczone są miejsca gdzie klikaliśmy najwięcej. Jeśli podłączymy także klawiaturę amerykańskiego producenta otrzymamy dostęp również do jej statystyk.

Razer Naga Epic Chroma - soft - 06

Razer Naga Epic Chroma - soft - 07
Razer Naga Epic Chroma - soft - 08.
Razer Naga Epic Chroma - soft - 09

PODSUMOWANIE

Razer Naga Epic Chroma to rewelacyjna mysz dla graczy, która sprawdza się w każdym typie rozgrywki. Jakość wykonania, wykorzystane materiały czy gamingowa technologia – wszystko jest na najwyższym poziomie. Do tego dwie opcje podłączenia, duża wygoda użytkowania i szereg funkcji, które (szczególnie w przypadku MMO) naprawdę mogą zrobić różnicę. Przy tych plusach wady takie jak kiepska podpórka pod palec serdeczny czy niezbyt intuicyjne oprogramowanie wydają się niezbyt znaczące. Ale jest jeszcze jeden i to nie taki drobny szczegół. Mianowicie bardzo wysoka cena. Za tego gamingowego gryzonia trzeba zapłacić około 450 zł co zapewne skutecznie odstraszy większość graczy. Jeśli jednak szukacie konkretnego sprzętu do grania i nie macie problemu z wydaniem takiej kwoty to mogę produkt firmy Razer z czystym sumieniem polecić.

Razer Naga Epic Chroma - 09

 

Zalety Wady
Wysoka jakość wykonania Cena!
Duża wygoda użytkowania Zbyt mała podpórka pod palec serdeczny
Wklęsły profil przycisków pod kciukiem Słabsze oprogramowanie
Możliwość podłączenia „na kablu” jak i bez
Idealna do gier MMO (ale sprawdza się też w innych)
Porządna stacja dokująca
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

m.matuszewski