Realme 10 – recenzja. Niedrogi smartfon z wieloma zaletami

Anna BorzęckaSkomentuj
Realme 10 – recenzja. Niedrogi smartfon z wieloma zaletami
Jesienią tego roku chiński producent Realme poszerzył swoje portfolio smartfonów o nową generację urządzeń, wprowadzając na rynek Realme 10. Smartfon ten jakiś czas temu trafił w moje ręce, dzięki czemu miałam okazję przetestować jego możliwości i sprawdzić, co oferuje. Oto moja opinia na jego temat.

Specyfikacja

Realme 10 to sprzedawany w cenie od 1099 złotych smartfon wyposażony w procesor MediaTek Helio G99 z układem graficznym Mali-G57. Urządzenie to jest dostępne w Polsce w wariancie z 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci masowej z możliwością rozszerzenia jej przy użyciu karty micro SD.

realme 10 7

Realme 10 posiada ekran Super AMOLED o przekątnej 6,4 cala i rozdzielczości FHD+, a jego bateria posiada 5000 mAh pojemności. Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android 12 z nakładką realme UI 3.0.

Pełną specyfikację Realme 10 umieściłam poniżej.

Realme 10 – specyfikacja:

  • Procesor i grafika: 8-rdzeniowy MediaTek Helio G99, ARM Mali-G57 MC2
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Pamięć masowa: 128 GB
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Tak
  • Wyświetlacz: 6,4” Super AMOLED, rozdzielczość: 2400 x 1080 pikseli (FHD+), 413 PPI, odświeżanie do 90 Hz
  • Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych
  • Akumulator: 5000 mAh, szybkie ładowanie 33 W
  • Aparat fotograficzny:

Z tyłu: 50 MP, f/1.8 (główny); 2 MP, f/2.4, 4 cm (makro)

Z przodu: 16 MP, f/2.45

  • System operacyjny: Android 12 z realme UI 3.0
  • Transmisja danych: 4G
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
  • Złącza: USB-C 2.0 z OTG, jack 3,5 mm
  • Typ karty SIM: nano SIM + nano SIM + 1 microSD
  • Wymiary: 159,9 x 73,3 x 7,95 mm
  • Masa: 178 g

Budowa i design

Smartfon Realme 10 został zamknięty w obudowie wykonanej w całości z tworzywa sztucznego. Jest od dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych – białej (Clash White) i czarnej (Rush Black). Do mnie trafił w tej białej, charakteryzującej się mieniącymi na wieloma kolory pleckami za sprawą zanurzonych w nich drobin i ramkami w barwie matowego srebra.

realme 10 5

Na pleckach urządzenia znalazło się rzecz jasna jego logo oraz jego aparaty – każdy z nich posiada oddzielną okrągłą wyspę, która nieco wystaje ponad tylny panel. Na dolnej krawędzi smartfonu umieszczono port USB-C, port mini Jack, otwór mikrofonu i otwory jego jedynego głośnika. Tak, Realme 10 posiada niestety głośnik mono.

realme 10 1

Prawa krawędź urządzenia to przycisk zasilania z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych oraz przycisk pozwalający na zmienianie głośności, górna to otwór kolejnego mikrofonu, a lewa to lokalizacja wysuwanej tacki na karty SIM i kartę micro SD. Co istotne nie jest to tacka, która pomieści albo dodatkową kartę SIM, albo micro SD. W smartfonie możemy umieścić jednocześnie dwie karty SIM i kartę micro SD.

realme 10 12

Realme 10 to niewątpliwie smartfon ładny. W smartfonie z omawianej półki cenowej można się było plastikowej obudowy spodziewać, ale należy mieć na uwadze to, że zapewne będzie ona się rysować szybciej i łatwiej niż obudowa ze szkła czy metalu. Na szczęście spasowaniu jej elementów nie można nic zarzucić.

realme 10 9

Mimo że Realme 10 posiada baterię o pojemności wynoszącej aż 5000 mAh, jest bardzo lekki. Waży bowiem tylko 178 gramów. Dobrze mieści się też w pojedynczej dłoni, a to dzięki wymiarom 159,9 x 73,3 x 7,95 mm. Wolałabym jednak, gdyby jego ramki płynnie przechodziły w plecki, a nie niemalże pod kątem prostym.

Wyświetlacz

Realme 10 posiada ekran o przekątnej 6,4 cala o rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli (FHD+), co przekłada się na PPI wynoszące . Niestety zajmuje on tylko 84,4 % przedniego panelu, czyli dość małą część jego powierzchni. W związku z tym otaczają go szerokie ramki. Szczególnie duża jest ta dolna. Na ekranem znalazła się siateczka skrywająca głośnik do rozmów, a w jego lewym górnym rogu umieszczono wycięcie dla przedniego aparatu. Nieco drażni fakt, że przedni aparat nie znajduje się centralnie w wycięciu folii ochronnej pokrywającej ekran.

realme 10 13

Wyświetlacz urządzenia został wykonany w technologii Super AMOLED, dzięki czemu charakteryzuje się głębokimi czerniami i wysokim kontrastem. W jego przypadku mamy też do czynienia z dużą jasnością, mocno nasyconymi barwami i szerokimi kątami widzenia.

realme 10 8

Mile widziana w ekranie Realme 10 jest również częstotliwość odświeżania na poziomie 90 Hz. Możemy zdecydować, czy smartfon ma korzystać cały czas z częstotliwości odświeżania wynoszącej 90 Hz, 60 Hz, czy też korzystać z częstotliwości adaptacyjnej. Nie zabrakło też ustawień trybów kolorów i poprawiających komfort oczu. Trzeba również powiedzieć, że wyświetlacz świetnie reaguje na dotyk.

Oprogramowanie i łączność

Realme 10 obsługuje system Android 12 wraz z nakładką realmeUI 3.0. Za sprawą nakładki system wygląda nieco inaczej niż czysty Android, ale wciąż znajomo. To między innymi dlatego, że nakładka zawiera funkcje typowe dla Androida 12, na przykład możliwość dostosowania motywu systemu do kolorów tapety. Osobiście jestem miłośniczką czystego Androida, ale z realmeUI 3.0 śmiało mogłabym korzystać na co dzień.

realme-oprogramowanie

Czy na Realme 10 znajdziemy bloatware? Na szczęście urządzenie posiada tylko dwie preinstalowane aplikacje, które niejedna osoba będzie chciała natychmiast odinstalować – TikTok i grę Lords Mobile. Na urządzeniu zainstalowane jest również Spotify, ale akurat to mi nie przeszkadzało, ponieważ Spotify używam.

Wydajność

Za wydajność Realme 10 odpowiada ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio G99, który współpracuje z gafiką Mali-G57 MC2. Jest to układ, z którym wcześniej miałam do czynienia chociażby w smartfonie Infinix Note 12 Pro. Realme posiada też 8 GB pamięci RAM (wirtualnie rozszerzane do 16 GB przez oprogramowanie) i 128 GB pamięci masowej.

Za sprawą wymienionych podzespołów Realme 10 uzyskał w benchmarku AnTuTu 387 638 punktów. Wynik ten nie pozwolił mu znaleźć się w pierwszej setce rankingu. W Geekbench 5 smartfon uzyskał 572 punkty dla pojedynczego rdzenia i 1758 punktów dla wielu rdzeni.

realme-benchmarki

Poza benchmarkami Realme 10 pracuje bez zarzutu. Aplikacje i gry uruchamiają się szybko. Szybkie jest też przełączanie się między nimi. Poza tym, podczas pracy z wydajnością urządzenie się nie przegrzewa.

Warto wspomnieć, że Realme 10 obsługuje NFC, co pozwala wykonywać z jego pomocą płatności zbliżeniowe. Nie obsługuje natomiast łączności 5G. To powiedziawszy, do sprzedaży w Chinach trafił już wariant Realme 10 z 5G.

Fotografia

Właściwie już normą jest to, że smartfon posiada aparat tylny składający się z kilku sensorów i obiektywów. W Realme 10 aparat tylny to jednak tylko sensor 50 MP z autofokusem z detekcją fazy i sensor 2 MP do pomiaru głębi. Zabrakło tu sensora z obiektywem ultraszerokokątnym, a co dopiero teleobiektywu. Aparat przedni to z kolei w Realme 10 jedynie sensor 16 MP.

realme 10 4

Aplikacja aparatu w Realme 10 jest bardzo intuicyjna w obsłudze. Poza standardowymi trybami mamy do robienia zdjęć klasycznych, portretowych i nocnych mamy tu tryb dedykowany do fotografii miejskiej (Ulica), tryb makiety, skaner tekstu, pełne 50 MP czy tryb do rejestrowania wideo jednocześnie aparatem przednim i tylnym. Szkoda jednak, że aplikacja nie posiada krótkiej listy, która objaśniałaby rolę każdego z niestandardowych trybów.

realme-aparat

Istotne jest też to, że aplikacja aparatu pozwala zdecydować, czy tryb HDR ma być włączony, wyłączony, czy też włączać się automatycznie. Możemy też w niej włączyć ulepszanie sceny z AI.

realme 10 8

Zdjęcia wykonywane z pomocą Realme 10 zarówno tylnym, jak i przednim aparatem wyglądają na ekranie smartfonu bardzo dobrze, ale już przy oglądaniu na komputerze widać, że zostały nadmiernie przetworzone przez oprogramowanie i brakuje im szczegółowości. Na szczęście fotografie charakteryzują się wysokim kontrastem, choć odwzorowanie kolorów nie jest idealne.

realme-zdj-1
realme-zdj-2

realme-zdj-3
realme-zdj-4

Tryb portretowy działa w Realme 10 tak, jak można było się spodziewać po smartfonie z tej półki cenowej. Zarówno jeśli chodzi o aparat przedni, jak i tylny, bohater zdjęcia jest dobrze odcinany od rozmazywanego tła, choć z intensywnością rozmycia należy uważać. Szkoda, że tryb portretowy nie daje do dyspozycji różnych efektów rozmycia.

realme-zdj-5

realme-zdj-6

Na zdjęcia wykonywane Realme 10 nocą nie można narzekać. Fotografie rejestrowane trybem podstawowym i trybem nocnym odróżniają tylko drobne szczegóły. No, może zdjęcia wykonywane w trybie nocnym są nieco mniej zaszumione.

realme-zdj-7

Realme 10 – zdjęcie wykonane tylnym aparatem nocą w trybie „Zdjęcie”.

realme-zdj-8

Realme 10 – zdjęcie wykonane tylnym aparatem nocą w trybie „Ultra Night”.

realme-zdj-9
realme-zdj-10

realme-zdj-11
realme-zdj-12

Jak zwykle zdjęcia w pełnej rozdzielczości znajdziesz na naszym Dysku Google.

Z pomocą tylnego aparatu Realme 10 możemy nagrywać materiały w rozdzielczości 720p i 1080 p, w 30 lub 60 klatkach na sekundę. W przypadku aparatu przedniego również do wyboru mamy 720 i 1080p, ale tutaj liczba klatek na sekundę została już ograniczona do 30. Przykładowe materiały wideo umieściłam poniżej.

Bateria

Jak wspomniałam, Realme 10 został wyposażony w sporą baterię, bo o pojemności 5000 mAh. Dzięki temu trzeba go dość intensywnie użytkować, by baterię rozładować w jeden dzień. Przy umiarkowanym użytkowaniu bez problemu starczy ona na dwa dni pracy.

realme 10 6

Ładowanie urządzenia odbywa się za pośrednictwem dołączonej do zestawu ładowarki 33 W. Taka moc sprawia, że wystarczy około godzina, by naładować smartfon od 0 do 100%. To po prostu dobry wynik.

Podsumowanie

Jak na smartfon, który można kupić za 1099 złotych, Realme 10 oferuje bardzo wiele. Nie dość że wygląda dobrze, to długo pracuje na baterii, posiada bardzo dobry wyświetlacz i jest całkiem wydajny. Jego największy problem to brak głośnika stereo i obiektywu ultraszerokokątnego w tylnym aparacie. Uważam zatem, że Realme 10 to urządzenie, któremu osoby poszukujące smartfonu z niższej półki cenowej powinny się przyjrzeć.

Mocne strony:

+ ładny design
+ nieduży i lekki
+ długi czas na baterii
+ szybkie ładowanie
+ niezła wydajność
+ przystępna cena
+ NFC
+ zadowalająca jakość zdjęć
+ bardzo dobry w tej klasie cenowej wyświetlacz

Słabe strony:

obudowa z tworzywa sztucznego
brak obiektywu ultraszerokokątnego
głośnik mono

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.