realme Buds Air 6 Pro – recenzja. Elegancja w klasycznej formie

Wojciech OnyśkówSkomentuj
realme Buds Air 6 Pro – recenzja. Elegancja w klasycznej formie

Podwójne przetworniki, skuteczne tłumienie dźwięków otoczenia i inteligentne dopasowanie do kanału słuchowego użytkownika – tak na papierze prezentują się słuchawki realme Buds Air 6 Pro. Czy podobnie jak w przypadku najnowszych smartfonów tego producenta mamy do czynienia z bardzo dobrą jakością i rozsądną ceną? Sprawdzamy.

Przemyślana, ale czy wygodna konstrukcja?

W przypadku realme Buds Air 6 Pro producent postawił na elegancki design, który kojarzy się ze znacznie droższymi słuchawkami (testowany przez nas model kosztuje 400 zł). W ofercie dostępne są dwie wersje kolorystyczne – jasna (niebieska) oraz ciemna (tytanowa). Do naszej redakcji dotarła ta druga.

Trzeba przyznać, że słuchawki wyglądają naprawdę nieźle i mogą się podobać. Niestety ciemna wersja kolorystyczna ma dość duży mankament – bardzo łatwo się brudzi. W śliskiej, błyszczącej powierzchni etui można się co prawda przeglądać, ale równie dobrze widoczne są odciski palców.

Kształt etui jest mocno zaokrąglony. Słuchawki sprawnie wskakują na swoje miejsce w środku, ale dość trudno je wyciągnąć. To zasługa nie tylko ich kształtu, ale także wspomnianej już śliskiej powierzchni. Producent najwyraźniej jest świadomy takiego designu, gdyż w instrukcji podpowiada, że przed wydobyciem warto je mocniej ścisnąć. Nie jest to jednak zbyt intuicyjne i przy nieco spoconych rękach (np. podczas uprawiania sportu) sprawia kłopot.

Same słuchawki mają klasyczny kształt z wyraźnie zaznaczonym pałąkiem, z oddzieloną sekcją przetworników i mikrofonów. Zakończone są silikonową wkładką, która dopasowuje się do ucha. W zestawie znajdują się trzy rozmiary wymiennych końcówek. 

Do budowy słuchawek nie można się przyczepić. Są przemyślane i bardzo wygodne. Świetnie leżą w uszach, dość dobrze izolując użytkownika od otoczenia, ale jednocześnie nie wywołując żadnego ucisku czy dyskomfortu. Korzystałem z nich bez przerw przez kilka godzin i ani przez chwilę nie miałem ochoty ich wyciągać. 

Dobrze zaprojektowane są także umieszczone na pałąkach panele dotykowe. Są one mocno responsywne i dają wyraźną, dźwiękową informację zwrotną, dzięki czemu zawsze wiemy, jaką akcję właśnie wywołaliśmy. Funkcje poszczególnych gestów można oczywiście modyfikować w aplikacji. Domyślnie jedno kliknięcie nie powoduje żadnej akcji, przez co nie ma obaw np. o przypadkową zmianę utworu.

Słuchawki mądrzejsze od użytkownika

realme Buds Air 6 Pro starają się być mądrzejsze od użytkownika i w kilku aspektach dobrze im to wychodzi. Mowa o funkcjonalnościach zaszytych w aplikacji, która na wstępie wymusza jednak rejestrację konta. Nie ma możliwości korzystania bez logowania, za co lekki minus. 

Gdy już jednak przebrniemy przez proces rejestracji, naszym oczom ukazuje się całkiem nieźle przemyślana aplikacja. To, co od razu rzuca się w oczy, to funkcje inteligentnego dostrajania dźwięku i redukcji szumów na podstawie budowy kanału słuchowego użytkownika. Apka jest nam nawet w stanie powiedzieć, czy dobrze dobraliśmy rozmiar silikonowych wkładek, by uzyskać najlepszą izolację. 

Z natury jestem uprzedzony do takich rozwiązań i wiem, co marketingowcy potrafią wymyślić, by sprzedać swój produkt jako innowacyjny. W przypadku realme Buds Air 6 Pro to jednak działa! Po zeskanowaniu kanału słuchowego i zaznaczeniu poziomów dźwięków, które są dla nas słyszalne, aplikacja dostroiła ogólny ton w taki sposób, że był znacznie lepszy od standardowego. Co zresztą można w prosty sposób sprawdzić, bo narzędzie pozwala porównać dźwięk przed i po inteligentnym dostrojeniu. 

Na podobnej zasadzie działa dopasowanie funkcji eliminacji dźwięków otoczenia, ale tutaj efekty jest już nieco trudniej ocenić. Miałem wrażenie, że w moim przypadku inteligentne dostosowanie niewiele zmieniło.

W aplikacji realme Link można oczywiście dostosować tryb eliminacji hałasu (maksymalny, umiarkowany, lekki lub inteligentny, który sam dobiera teoretycznie najlepsze ustawienia do otaczających nas dźwięków), wyłączyć go całkowicie lub aktywować tryb przepuszczalności, który sprawdzi się np. podczas rozmów z innymi osobami.

aplikacja realme Buds Air 6 Pro

Nie zabrakło oczywiście korektora dźwiękowego, choć znajdziemy w nim wyłącznie cztery predefiniowane tryby. Na szczęście można też skorzystać z suwaków, by manualnie dostosować własny preset dźwiękowy.

Jest też możliwość włączenia dynamicznego basu, choć w mojej ocenie nie działa on zbyt dobrze, a także aktywowania trybu gry o niższym opóźnieniu. Niektórych może również skusić informacja o symulacji dźwięku przestrzennego, ale to jedno z tych rozwiązań, które lepiej przemilczeć.

realme Link to jedna z lepiej przygotowanych aplikacji do słuchawek, z którą w ostatnim czasie miałem do czynienia. Oferuje sporo użytecznych funkcji, które przydają się na co dzień.

Technicznie wysoka klasa

Nieźle wypada sfera czysto techniczna. Przede wszystkim słuchawki wyposażone są w aż dwa przetworniki, które oddzielnie odpowiadają za niskie i wysokie tony. Nie zabrakło obsługi kodeku LDAC, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie dźwięku w wysokiej jakości (warto pamiętać, że trzeba ten tryb aktywować w aplikacji). 

Jest też Bluetooth 5.3 z możliwością jednoczesnego połączenia dwóch urządzeń. Jakość połączenia jest bardzo dobra. W całym mieszkaniu mogłem cieszyć się doskonałym dźwiękiem bez zakłóceń, podczas gdy smartfon leżał w jednym miejscu.

Słuchawki wyposażone są w sześć mikrofonów do redukcji szumów, co przekłada się także na doskonałą jakość połączeń telefonicznych. Podczas kilku przeprowadzonych rozmów ani razu nie zdarzyło mi się, by rozmówca poprosił o powtórzenie, więc przez cały czas byłem dobrze słyszalny – także na ruchliwej ulicy.

Dużym zaskoczeniem w tak lekkich słuchawkach jest też czas pracy na baterii. Na jednym ładowaniu z włączonym trybem eliminacji hałasu wytrzymywały ponad 6 godzin. Etui może natomiast naładować je do pełna 3-4 razy, więc uzyskujemy bardzo zadowalający wynik. Można go jeszcze wydłużyć, wyłączając ANC, ale moim zdaniem nie ma to sensu.

Przyzwoita jakość ANC

A nie ma to sensu dlatego, że realme Buds Air 6 Pro to jedne z nielicznych słuchawek, które oferują lepszą jakość dźwięku z włączonym trybem eliminacji hałasów, niż bez. Samo wygłuszenie jest zadowalające i potrafi skutecznie wyciąć uciążliwe dźwięki. Nie sprawi jednak, że nagle całkowicie odetniemy się od otoczenia.

Nawet na najmocniejszym trybie eliminacji zewnętrzne środowisko wciąż jest słyszalne. Jest jednak w przyjemny sposób wygłuszone, przez co mniej irytujące. Doskonałe do zebrania myśli. Osobiście uważam to za plus, bo dzięki temu ze słuchawek można spokojnie korzystać na ulicach dużych miast bez obaw, że zaraz na chodniku rozjedzie nas nierozgarnięty rowerzysta lub pseudoużytkownik elektrycznej hulajnogi.

W aplikacji można dostosować stopień wygłuszenia, ale różnice pomiędzy nimi są na tyle subtelne, że całkowicie z tego zrezygnowałem, cały czas korzystając z najmocniejszej wersji ANC. 

Przyjemny, zrównoważony dźwięk

realme Buds Air 6 Pro to naprawdę przyjemny, zrównoważony i klarowny dźwięk. Oczywiście brakuje tu audiofilskich uniesień, ale nie ma też irytujących niedoskonałości, które psują radość ze słuchania muzyki w tańszych modelach.

Na pochwałę zasługuje czystość dźwięku pomimo aktywnej funkcji ANC i nieźle zbudowana scena. Podczas słuchania wielokrotnie miałem wrażenie, że muzyka w przyjemny sposób mnie okala. Brak tu agresywnych i drażliwych dźwięków. Barwa stoi raczej po ciepłej stronie.

Świetnie w słuchawkach wypadają wokale. Są czyste, wyraźnie słyszalne, dzięki czemu nietrudno zrozumieć treść utworu. Poszczególne pasma są dobrze od siebie odseparowane, dzięki czemu niskie tony nie wchodzą z butami w muzyczny środek. Basy są swoją drogą w porządku – przyjemnie schodzą w dół, ale nie łupią jak disco polo na imprezie w wiejskiej remizie

Wysokie tony momentami niebezpiecznie wchodzą w sferę, która zaczyna się robić irytująca. Na szczęście zdarza się to na tyle rzadko, że nie można tego uznać za wadę. 

Słuchawki bardzo dobrze nadają się do typowego słuchania muzyki. Nieźle wypadają też przy filmach i grach, a doskonała jakość wokali sprawia, że idealnie sprawdzają się do słuchania audiobooków. 

Dobrze wycenione słuchawki

realme Buds Air 6 Pro to bardzo dobrze wycenione słuchawki. Za około 400 zł oferują przyjemny i zadowalający dźwięk, niezły, choć niedoskonały tryb ANC, a także kilka inteligentnych funkcji, które rzeczywiście działają. Do tego dochodzi duża wygoda użytkowania i zadowalający czas pracy na baterii. Jeśli nie spodziewacie się muzycznych uniesień, a po prostu szukacie świetnych słuchawek w rozsądnej cenie, propozycja od realme będzie odpowiednim wyborem. 

Szukasz czegoś tańszego? Sprawdź naszą recenzję OnePlus Nord Buds 3 Pro.

Mocne strony:

  • bardzo dobra jakość dźwięku
  • przyzwoite ANC
  • wygodne w użytkowaniu
  • długi czas pracy na baterii
  • Bluetooth 5.3 i duży zasięg
  • możliwość połączenia 2 urządzeń jednocześnie
  • obsługa kodeku LDAC
  • świetna aplikacja
  • inteligentne skanowanie kanału słuchowego
  • rozsądna cena

Słabe strony:

  • utrudnione wyciąganie z etui przez śliską powierzchnię
  • etui trudno utrzymać w czystości
  • aplikacja wymaga założenia konta

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.