Jak wiele może oferować smartfon w cenie do tysiąca złotych? Cóż, na pewno mniej niż flagowiec. Wraz z upływem lat jednak nie tylko flagowce otrzymują coraz to lepsze podzespoły i funkcje. Również rynek urządzeń „entry level” mocno się rozwija, co doskonale pokazuje smartfon Realme C67, który właśnie zadebiutował na polskim rynku.
Tak się składa, że Realme C67 to urządzenie, które miałam okazję użytkować na przestrzeni kilku ostatnich tygodni. W związku z tym dzisiaj mogę podzielić się z Wami moją opinią na jego temat.
Urządzenie Realme C67 zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę Realme.
Specyfikacja
Realme C67 to smartfon wyposażony w procesor Snapdragon 685. W zależności od sprzętowe go wariantu temu układowi towarzyszy 6 lub 8 GB pamięci RAM LPDDR4X oraz odpowiednio 128 lub 256 GB przestrzeni na dane. Do mnie urządzenie trafiło w wersji 8/256 GB, wycenionej w Polsce na 999 złotych.
Inne ważne cechy tego smartfonu to bateria o pojemności 5000 mAh z obsługą ładowania przewodowego 33 W, tylny aparat z jednostką główną o rozdzielczości 108 MP oraz wyświetlacz IPS LCD o przekątnej 6,72” i rozdzielczości FHD+. Realme C67 pracuje pod kontrolą systemu Android 14 z nakładką Realme UI. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.
Realme C67 – specyfikacja:
Procesor: | Snapdragon 685 |
Pamięć RAM: | 8 GB LPDDR4X |
Pamięć masowa: | 256 GB |
Możliwość rozbudowy pamięci: | Tak |
Wyświetlacz: | 6,72”, IPS LCD, rozdzielczość 2400 x 1080 pikseli (FHD+), odświeżanie do 90 Hz, 950 nitów jasności szczytowej, częstotliwość próbkowania dotyku 180 Hz |
Bezpieczeństwo: | czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy |
Akumulator: | 5000 mAh, ładowanie przewodowe 33 W |
Aparat fotograficzny – tył: | 108 MP, f/1.75, PDAF; 2 MP, f/2.4 |
Aparat fotograficzny – przód: | 8 MP, f/2.1 |
System operacyjny: | Android 14, Realme UI |
Transmisja danych: | 4G |
Typ karty SIM: | Dual SIM (nano SIM + nano SIM + micro SD) |
Klasa ochrony: | IP54 |
Łączność i lokalizacja: | 802.11a/b/g/n/ac 2,4 GHz/5 GHz, Bluetooth 5.0 LE, GPS, GLONASS, Galileo, BDS, NFC |
Złącza: | USB-C 2.0 z OTG, mini jack 3,5 mm |
Wymiary: | 164,6 x 75,4 x 7,6 mm |
Masa: | 185 g |
Budowa i jakość wykonania
Realme C67 trafił do Polski w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej oraz zielonej. Ja otrzymałam go w tej drugiej. W tej wersji smartfon mieni się w świetle w odcieniach nie tylko zieleni, ale również żółci i pomarańczu, i jak na smartfon budżetowy prezentuje się nieźle.
Oczywiście Realme C67 został zamknięty w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. Jego płaskie plecki mają matową powierzchnię, za wyjątkiem niewielkiego obszaru otaczającego wyspę aparatu, który ma powierzchnię lśniącą. Dzięki matowej powierzchni urządzenie jest przyjemne w dotyku i nie ślizga się w dłoni. Okolice jego tylnego aparatu nieco się palcują, ale na szczęście mowa o obszarze, do którego palce sięgają bardzo rzadko. Wyspa tylnego aparatu nieco wystaje ponad plecki smartfonu, natomiast wygląda bardzo schludnie. Jej design przypadł mi do gustu.
Ramki Realme C67 również są płaskie. Ich krawędzie delikatnie ścięto, dzięki czemu nie wbijają się w dłonie aż tak nieprzyjemnie, ale moim zdaniem można by je wygładzić jeszcze mocniej.
Na prawej ramce smartfonu znalazł się przycisk do zmiany głośności oraz przycisk zasilania z czytnikiem linii papilarnych. Czytnik ten działa bez zarzutu – za każdym razem rozpoznawać mój palec bez problemu.
Na ramce lewej umieszczono tackę na karty SIM i kartę pamięci. Co ważne, w tacce tej mieścimy jednocześnie dwie karty na no SIM i kartę micro SD, nie rezygnując z którejkolwiek z funkcjonalności. Ramka górna zawiera tylko otwór mikrofonu, a to dlatego, że otwór górnego głośnika umieszczono tuż nad ekranem. Ramka dolna to zaś lokalizacja portu USB-C, złącza audio, a także otwory drugiego mikrofonu i drugiego głośnika. Na marginesie, głośniki stereo tego smartfonu grają głośno, natomiast brakuje im klarowności i rzecz jasna basu.
Jakość wykonania Realme C67 stoi na wysokim poziomie. Zastosowane w jego konstrukcji materiały są adekwatne do półki cenowej, a wszystkie elementy spasowane idealnie. Pedantom nie spodoba się tylko to, że ochronną folię naklejone na wyświetlacz nieco krzywo, co widać zwłaszcza w okolicy wcięcia na przedni aparat. Każdy doceni jednak fakt, że Realme C67 oferuje poziom ochrony na pył i wodę zgodnie ze standardem IP54.
Wyświetlacz
W 2024 roku chciałoby się, aby nawet smartfony kosztujące poniżej 1000 złotych w końcu oferowały wyświetlacze AMOLED. Póki co taka rewolucja jeszcze nie nastąpiła, natomiast warto zauważyć, że ekran IPS LCD zastosowany w Realme C67 ma niebylejakie parametry.
Wyświetlacz Realme C67 cechuje się rozdzielczością FHD+ (2400 x 1080 pikseli), przekładającą się na wysoką szczegółowość obrazu. Jego maksymalna częstotliwość odświeżania to 90 Hz, ale to w zupełności wystarczająco, aby wyświetlane przez urządzenie animacje były płynne. Przedni panel oferuje też dość szerokie kąty widzenia, żywe kolory i dobrą responsywność na dotyk.
Dużą zaletą ekranu Realme C67 jest jasność szczytowa na poziomie 950 nitów. Taka jasność pozwala cieszyć się urządzeniem na zewnątrz bez mrużenia oczu w naprawdę większości warunków. Szkoda tylko, że smartfon ma problemy z automatycznym dobieraniem jasności do poziomu oświetlenia otoczenia. Z reguły ustawiana jasność jest zbyt wysoka, a to po prostu męczy wzrok. Mam nadzieję, że jest to problem, który w przyszłości uda się naprawić aktualizacją oprogramowania.
W odniesieniu do tego tematu można również ponarzekać na domyślny dobór tapety urządzenia. Domyślna tapeta jest tak jaskrawa, że obniża czytelność wyświetlanego na jej tle testu. Ponadto w połączeniu z jasnością nieprawidłowo dobieraną do otoczenia po prostu oślepia. Z kolei czarne ramki otaczające wyświetlacz mogłyby być węższe – zwłaszcza ramka dolna.
Oprogramowanie i łączność
Jak już wspomniałam wcześniej, na pokładzie Realme C67 mamy do czynienia z systemem Android 14 wraz z nakładką Realme UI. Osobiście zawsze preferuję czysty Android względem jakichkolwiek nakładek, ale przyznam, że Realme UI nie należy do złych nakładek. Z resztą cieszę się bardzo, że w jej najnowszej wersji w końcu zniknął irytujący magazyn ekranu blokady, który wyświetlał reklamy.
Realme poczyniło również krok w dobrą stronę w kwestii bloatware. Realme C67 zawiera bowiem stosunkowo niedużo preinstalowanych aplikacji. Poza tym te aplikacje, które są na start zainstalowane na smartfonie, to w większości przydatne narzędzia – z wyjątkiem aplikacji Hot Apps i Hot Games, zawierających zestawienie polecanych aplikacji do zainstalowania. Na szczęście można je odinstalować.
Spostrzegawczy zauważą, że projektują najnowsze wydanie Realme UI, producent inspirował się nieco oprogramowaniem Apple. Z pewnością znajdą się osoby, które to ucieszy. W jaki sposób się inspirował? Na ekranie głównym nie dość, że możemy na próżno szukać zegara, to Realme C67 oferuje zespół funkcjonalności znany jako Mini Capsule 2.0 czy też Minikapsułka, wzorowany na dynamicznej wyspie iPhone’ów. Dzięki funkcji mini Capsule w obszarze przedniej kamery mogą wyświetlać się różne zestawy informacji. Może on przedstawiać nam codzienne informacje pogodowe lub informacje o odtwarzanie muzyce, powiadamiać nas o dużym zużyciu danych pakietowych czy dużym zużyciu baterii. Obecnie największą zaletą Minikapsułki jest to, że dzięki niej nie musimy przerywać tego co robimy i przełączać się do widoku innej aplikacji czy widoku powiadomień, by włączyć odtwarzanie następnego utworu lub wstrzymać odtwarzanie.
Niestety Realme C67 nie oferuje łączności 5G. Cóż, producent musiał z czegoś zrezygnować, by to urządzenie mogło kosztować tyle, ile kosztuje. Oczywiście smartfon obsługuje jednak płatności zbliżeniowe (dzięki obecności NFC).
Wydajność
Realme C67 wykorzystuje dedykowany niedrogim smartfonów układ Snapdragon 685. Jest to układ wprowadzony przez Qualcomm w zeszłym roku, a oferuje on osiem rdzeni Kryo 265 o częstotliwości traktowania 2,6 GHz, GPU Adreno 610. W przetestowanym smartfonie układ ten współpracował z 8 GB pamięci RAM (którą możemy rozszerzyć wirtualnie z pamięci masowej o pojemności 256 GB). Na jaką wydajność taki zestaw się przekłada?
W benchmarku AnTuTu 10 Realme C67 uzyskał wynik na poziomie 313591 punktów. W benchamrku GeekBench 6 cały CPU otrzymał zaś 1557 punktów, a jego pojedynczy rdzeń 474 punkty. To wyniki niższe niż te, którymi mógł pochwalić się przetestowany przeze mnie niedawno OPPO A79 5G z procesorem MediaTek Dimensity 6020, a mowa o smartfonie z tej samej półki cenowej.
Chociaż Snapdragon 685 nie należy do najwydajniejszych układów, podczas codziennego użytkowania Realme C67 działa płynnie. Uruchamianie na nim wszelakich aplikacji nie trwa długo. Również przełączanie się między nimi jest szybkie. Pewne opóźnienia można jednak dostrzec w aplikacji aparatu, na przykład podczas przełączania się między rybami fotograficznymi.
Fotografia
Pora omówić moim zdaniem najważniejszą cechę Realme C67, czylii możliwości fotograficzne. Dlaczego najważniejszą? Ano dlatego, że Realme C67 jest jednym z niewielu budżetowych smartfonów z aparatem 108 MP.
Rozdzielczością 108 MP dysponuje główny sensor tylnego aparatu smartfonu. Towarzyszy mu tylko jeden sensor, o rozdzielczości 2 MP, oraz dioda LED. Aparat przedni to sensor o rozdzielczości 8 MP.
Domyślna aplikacja aparatu, która pozwala wymienione sensory obsługiwać, jest czytelna i intuicyjna w obsłudze. Oprócz klasycznych trybów zawiera ona chociażby tryb fotografii ulicznej, która pozwala nałożyć na rejestrowany obraz szereg unikatowych dla niego filtrów.
Zdjęcia dzienne
Realme C67 wykorzystuje rzecz jasna technologię łączenia pikseli i zdjęcia z tylnego aparatu zapisuję domyślnie w rozdzielczości 12 MP. Te fotografie prezentują się nieźle. Cechują się bowiem dość wysoką szczegółowością i wysokim kontrastem. Często zdjęcia wykonywane za dnia są jednak zdecydowanie zbyt ciemne – mamy tu do czynienia z niską rozpiętością tonalną. Ponadto po otworzeniu ich na ekranie komputera widać na nich efekt miękkości.
Choć Realme C67 nie oferuje sensora z teleobiektywem, producent deklaruje, że smartfon jest w stanie rejestrować zdjęcia z „bezstratnym” 3-krotnym zoomem cyfrowym. Zdjęcia wykonane przy zoomie 3x faktycznie prezentują się dobrze, zwłaszcza przy połączeniu zoomu 3x z trybem portretowym. Nie powiedziałabym jednak, że jakością dorównują zdjęciom, które mogłam rejestrować z zoomem optycznym innymi smartfonami.
Wspomniałam wcześniej, że Realme C67 posiada tryb fotografii ulicznej z unikatowymi dla niego filtrami. Filtry te pozwalają urozmaicić wykonywane przez nas fotografie bez konieczności zabawy w ich późniejszą obróbkę.
Zdjęcia nocne
W przypadku zdjęć rejestrowanych Realme C67 nocą mam mieszane odczucia – głównie dlatego, że włączenie trybu nocnego w tym smartfonie nie zawsze pozwala uzyskać lepsze zdjęcie, a czasem powoduje uzyskanie zdjęcia gorszego. Ponadto zdjęcia nocne rejestrowane przy szczególnie kiepskim oświetleniu niedomagają pod względem nasycenia kolorów i szczegółowości. Szum jest na nich niewielki, ale w większości wynika to z krótkiego naświetlania zdjęć.
Aparat przedni
Szczegółowość zdjęć z przedniego aparatu Realme C67 jest całkiem wysoka, jak na zdjęcia rejestrowane sensorem 8 MP. Nocą rejestrowanie zdjęć przednim aparatem bez doświetlania lampą błyskową lub ekranem po prostu nie ma sensu. Bez doświetlania zdjęcia wychodzą bowiem kompletnie ciemne i wyprane z kolorów.
Możliwości wideo
Realme C67 pozwala nagrywać materiały wideo w rozdzielczości 720 lub 1080p, tylko przy 30 klatkach na sekundę. Dotyczy to zarówno tylnego, jak i przedniego aparatu. Podczas nagrywania obraz stabilizowany jest elektronicznie.
Bateria
Na czas pracy na baterii omawianego smartfonu nie można narzekać, a to za sprawą baterii o pojemności 5000 mAh. Przy umiarkowanym użytkowaniu Realme C67 można ładować spokojnie co dwa dni.
W zestawie ze smartfonem znajdziemy ładowarkę, a jest to ładowarka o mocy 33 W. Ładowanie urządzenia od 0 do 100 procent trwa około 80 minut. To dobry wynik.
Podsumowanie
W swoim przedziale cenowym Realme C67 to porządny smartfon, prezentujący się estetycznie i oferujący naprawdę dobre możliwości fotograficzne. Trzeba jednak pamiętać, że megapiksele w aparacie to nie wszystko, w związku z czym sensor 108 MP tego urządzenia nie pozwala uzyskać tak dobrych zdjęć jak większość droższych urządzeń, z sensorami o niższej rozdzielczości. Wcale nie pozwala on też uzyskać tak dobrych zdjęć z zoomem cyfrowym 3x, jak smartfony z teleobiektywami.
Oczywiście, Realme C67 ma inne zalety. Zawiera dużą baterię, jasny wyświetlacz, port mini jack oraz slot mieszczący i dwie karty SIM, i kartę micro SD. Cechuje się też odpornością na działanie wody i pyłu na poziomie IP54 oraz obsługuje NFC i funkcję Mini Capsule. Jego wydajność jest niska, natomiast wystarczająca do komfortowej obsługi smartfona.
Istotnym niedociągnięciem w Realme C67 jest to, że jasność ekranu nie zawsze prawidłowo dopasowuje się do otoczenia. Zobaczymy, czy w najbliższej przyszłości producent temu mankamentowi zaradzi.
Mocne strony:
- Schludny design
- Wyświetlacz o wysokiej jasności
- Złącze audio
- Slot na dwie karty SIM oraz kartę micro SD
- Bardzo dobre możliwości fotograficzne w tym przedziale cenowym
- Certyfikat IP54
- Pojemna bateria
- Szybkie ładowanie
- Brak reklam w oprogramowaniu
- NFC
Słabe strony:
- Automatyczna jasność wyświetlacza niewłaściwie dobierana do otoczenia
- Niska wydajność
- Brak 5G
- Kiepska jakość audio