Realme X50 5G – recenzja. Najtańszy smartfon z 5G jest świetny

Maksym SłomskiSkomentuj
Realme X50 5G – recenzja. Najtańszy smartfon z 5G jest świetny
{reklama-artykul}Firma Realme coraz odważniej i śmielej rozpycha się na polskim rynku smartfonów, zjednując sobie uznanie rosnącej grupy konsumentów. Marka należąca do OPPO robi to z gracją, atakując jednocześnie wszystkie półki cenowe, najlepiej radząc sobie jednak w zakresie cenowym obejmującym urządzenia stosunkowo niedrogie. Realme X50 5G to najtańszy smartfon z 5G, który już od dziś będziecie mogli kupić w sklepach. Po blisko dwóch spędzonych z nim miesiącach powiem Wam, dlaczego warto się nim zainteresować.

Specyfikacja Realme X50 5G

Realme X50 5G Specyfikacja
Procesor i grafika Snapdragon 765G
Adreno 620
Pamięć RAM 8 GB
Pamięć masowa 128 GB
Możliwość rozbudowy pamięci micro SD
Wyświetlacz 6,57-calowy IPS
Rozdzielczość 1080×2400 pikseli (401 ppi), 120 Hz
Bezpieczeństwo czytnik linii papilarnych
Akumulator 4200 mAh, ładowanie 30 W
Aparat fotograficzny 48 MP (f/1.8, 0.8 µm, PDAF) + 
8 MP (f/2.3, szeroki kąt 16 mm, 1.12 µm) + 
2 MP (f/2.4, makro) + 
2 MP ( f/2.4, głębia tła)
Z przodu: 16 MP (f/2.0) + 2 MP (f/2.4)
System operacyjny Android 10
Transmisja danych GSM / HSPA / LTE / 5G
Łączność i lokalizacja Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 5.0 [A2DP, LE]
NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS
Złącza USB-C (2.0)
Typ karty SIM nano SIM + nano SIM
Wymiary 163.8 x 75.8 x 8.9 mm
Masa 194 g

 

Żółte pudełko to znak rozpoznawczy smartfonów Realme. W środku? Smartfon w kolorze zielonym (Jungle Green) lub srebrnym (Ice Silver), ładowarka 30 W, pin do tacki oraz przezroczyste etui ochronne. Etui, które łatwo jest założyć, a którego zdjęcie z urządzenia graniczy z cudem.

Realme X50 5G 1

Realme X50 5G 5

Niezłe z niego ciacho, ale przydałaby mu się lekka redukcja

Testowana zielona wersja w słońcu prezentuje się zjawiskowo, choć po bliższym kontakcie z dłonią błyskawicznie pojawiają się na niej odciski palców. Mieniące się w promieniach słonecznych plecki zostały wykonane ze szkła – materiału coraz rzadziej spotykanego w nawet droższych smartfonach. Napis Realme wygląda tam trochę jak reklama, ale… da się na to przymknąć oko.

Realme X50 5G 4

Metalowa ramka, szklany panel tylny oraz ekran o przekątnej 6,57-cala wpływają na wagę urządzenia. Sprzęt waży 194 gramy i pomimo że jest lżejszy od choćby Moto G 5G Plus, to wydaje się nieco opasły. Do lekkości niedrogich smartfonów firmy Samsung jest tu daleko. Konstrukcja o grubości 8,9 milimetra pewnie leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej.

Realme X50 5G 12

W mig w oczy rzuca się obecność czytnika linii papilarnych (z funkcją przycisku power) na prawej stronie ramki otaczającej obudowę. Wiem, że dla wielu użytkowników aktywowanie czytnika usytuowanego w tym miejscu za pomocą kciuka jest spełnieniem marzeń. Z satysfakcją donoszę, że czytnik ten w Realme X50 5G działa świetnie i bardzo szybko. Dwa przyciski do regulacji głośności przeniesione zostały na lewą stronę ramki. Gdzie jest jack 3.5 mm? Ano, nie ma go.

Realme X50 5G 20

Czy smartfon Realme X50 5G jest ładny? Od jakiegoś czasu nie podejmuję się odpowiedzi na tego rodzaju pytania – przecież od tego są zdjęcia, które możecie ocenić! Jeśli interesuje Was jednak moja subiektywna opinia, to design tylnego panelu wydaje mi się nieco opatrzony i „generyczny”. Kolor? Świetny! Czy Realme X50 5G jest najpiękniejszym smartfonem w swojej klasie? Sami zdecydujcie. Moim zdaniem są ładniejsze, ale… jak to w życiu: jedni wolą blondynki, inni brunetki. Realme X50 5G jest na pewno dobrze wykonany i prezentuje się adekwatnie do swojej ceny.

Realme X50 5G 10

Ekran, którego wielu pożąda

Czytając dyskusje pod artykułami w sieci dostrzegłem, że konsumenci z wielkim zadowoleniem reagują na obecność ekranów o wysokiej częstotliwości odświeżania w nowoprezentowanych smartfonach. Spieszę zatem z informacją, iż Realme X50 5G korzysta z ekranu o częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz. Nie jest to jednak ekran idealny.

Realme X50 5G 13

Realme X50 5G dysponuje wyświetlaczem o przekątnej 6,57-cala i rozdzielczości 1080×2400 pikseli. To matryca IPS, więc nie oczekujcie tutaj jakości obrazu na poziomie AMOLEDów. Ekran radzi sobie dobrze z odwzorowaniem przestrzeni kolorów sRGB, ale jego maksymalna jasność wynosi zaledwie ok. 350 cd/m2. Jest używalny w intensywnych promieniach słonecznych, ale… nie jest to ekstraklasa. Mamy tu do czynienia z typowym dla średniej półki cenowej dylematem: jakość obrazu, czy wysoka częstotliwość odświeżania?

Oczywiście korzystanie z ekranu w trybie 120 Hz wpływa na długość czasu pracy urządzenia na baterii. Najlepiej w ustawieniach aktywować tryb inteligentny i pozwolić, aby telefon decydował o tym, w których aplikacjach odświeżać obraz szybciej.

Wydajność, której oczekuje każdy konsument

O moc obliczeniową smartfona Realme X50 5G dba układ Qualcomm Snapdragon 765G, który znaleźć można zarówno w smartfonach za ok. 1000 złotych (Realme K30), jak i tych w cenie 6499 złotych (nowa Motorola Razr 5G). To niezwykle wszechstronny SoC wykonany w procesie 7 nm, którego wydajność powinna zadowolić lwią część konsumentów. Jeśli ten układ byłby samochodem, to byłby nowym BMW 320i z silnikiem o mocy 184 KM, przyspieszającym do setki w 7,1 sekundy. Wynik za mały, aby jarali się nim posiadacze sportowych samochodów, ale wystarczający, aby zrobić wrażenie na większości kierowców poszukujących fajnego i dynamicznie przemieszczającego się auta.

Realme X50 5G 21

Realme X50 5G ze Snapdragonem 765G, 8 GB RAMu i 128 GB pamięci UFS 2.1 działa świetnie. Niestety, benchmarka AnTuTu zainstalować nie mogłem (polityka firmy wysyłającej sprzęt przed premierą), ale możecie mi wierzyć na słowo, iż nie ma gry, która na tym smartfonie nie działałaby w sposób satysfakcjonująco płynny. System się nie zacina, a uruchamianie aplikacji przebiega szybko i sprawnie. Zaufajcie mi, nie trzeba Wam niczego więcej. Snapdragon 765G to najlepszy i najbardziej opłacalny układ od lat.

Baterię o pojemności 4200 mAh za pomocą dołączonej w zestawie ładowarki od 0 do 100% naładujecie w mniej niż godzinę. Nie trzeba sięgać po nią przesadnie często, bowiem Realme X50 5G na pojedynczym ładowaniu wytrzymuje średnio dwa dni przeciętnego użytkowania. Rzecz jasna osoby uzależnione od telefonu zadadzą temu kłam, rozładowując ją w kilkanaście godzin. Heavy user sprzęt ładował będzie codziennie, a moja babcia co tydzień. 😉

Realme X50 5G 15

Jakość zdjęć Realme X50 5G pozytywnie zaskakuje

Producent wyposażył Realme X50 5G w łącznie sześć obiektywów – cztery tylne i dwa przednie. Dobre wieści są takie, że smartfon ma obiektyw szerokokątny. Złe polegają na tym, że pośród czterech obiektywów zabrakło teleobiektywu. Jak do tego doszło nie wiem. Z przodu zamiast pożądanego zestawu w postaci kamerki standardowej i szerokokątnej widnieje duet w postaci aparatu standardowego i kamerki do pomiaru głębi tła. Słodko-gorzki kompromis, to prawda, ale jakość fotografii nie rozczarowuje.

Realme X50 5G 7

Zdjęcia wykonane za dnia cechują się wysokim poziomem szczegółowości, ładnym odwzorowaniem kolorów i dobrą ostrością. Uwagę zwraca tryb HDR, który późnym popołudniem potrafi naprawdę świetnie odwzorować wygląd kolorowego nieba. Jasne, czasem przerysowuje pewne detale, ale… cóż, z tym właśnie kojarzy się HDR. Po aktywacji HDR włącza się także sztuczna inteligencja samodzielnie rozpoznająca fotografowane obiektywy i dobierająca odpowiednie ustawienia. Krawędzie obiektyw fotografowanych po zmroku rozmywają się, ale zdjęcia wciąż da się określić mianem co najmniej przyzwoitych. Wysoko oceniam zdjęcia wykonywane aparatem przednim, także tych z HDR.

Realme X50 5G 14

Patrząc na poniższe fotografie zważajcie na to, że mamy do czynienia ze smartfonem za 1499 złotych. Trudno o tym zapomnieć, czyż nie?

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Poniżej: aparat szeroki kąt / 1x / 2x (zoom cyfrowy) / 5x (zoom cyfrowy)
aparaty 1

aparaty 2

aparaty 3

aparaty 4

Poniżej: aparat 1x / 2x (zoom cyfrowy) / 5x (zoom cyfrowy)
aparat a

aparat b

aparat c

Poniżej: zdjęcie bez HDR vs z włączonym trybem HDR automatycznym

HDR 0

HDR 1

Selfie

Selfie

Poniżej: selfie bez HDR vs selfie z HDR (automatycznym)
Selfie 0

Selfie 1

Za pomocą Realme X50 5G można nagrywać filmy w rozdzielczości 720p, 1080p i 4K. Do wyboru są tryby 30 i 60 kl.s/., choć w przypadku 4K jedynie ten pierwszy. O wideo nie powiem wiele dobrego. Stabilizacja elektroniczna działa poprawnie, ale jakość samych nagrań pozostawia wiele do życzenia.

Ostateczną ocenę jakości zdjęć i nagrań pozostawiam Wam. Wiem doskonale, że na temat kilku identycznych zdjęć wąskie grono moich znajomych potrafi mieć zupełnie różne opinie. W przypadku ponad dwóch milionów czytelników odwiedzających każdego miesiąca serwis Instalki.pl… Sami rozumiecie. Wszystkie zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości znajdziecie na naszym Dysku Google.

Realme X50 5G – triumf zdrowego rozsądku nad rozrzutnością

Testowałem Realme X50 5G nie znając jego ostatecznej polskiej ceny aż do wczoraj, kiedy to ujawnił ją jeden z polskich sklepów. Wcześniej spodziewałem się, że smartfon tej klasy sprzedawany będzie za około 2000 złotych, przez co zaginie gdzieś w gąszczu telefonów z wyższej średniej półki cenowej. W cenie 1499 złotych Realme X50 5G jawi się jednak jako propozycja, której nie można zlekceważyć. Ba, w przedziale cenowym do 1500 złotych wydaje się nie mieć konkurencji.

Realme X50 5G oczarowuje płynnym działaniem gwarantowanym przez wydajny układ Snapdragon 765G (rodem z droższych smartfonów), możliwościami fotograficznymi (przedniej i tylnej kamery), długim czasem pracy na baterii i szybkim ładowaniem 30 W. Na miłośników nowinek technicznych czeka ekran 120 Hz i obsługa polskich sieci 5G. Design? Kwestia gustu. Kolor mi się podoba, ale wygląd… sami oceńcie!

Realme X50 5G 8

Tak, jest dość ciężki, nie ma teleobiektywu i wyposażono go w ekran LCD, którego finalną ocenę ratuje przede wszystkim wysoka częstotliwość odświeżania obrazu. Te wady bledną jednak w obliczu licznych zalet sprzętu oraz jego atrakcyjnej ceny.

W cenie 1499 złotych z pewnością nie można mieć wszystkiego, ale można mieć Realme X50 5G, który ma niemal wszystko, co potrzebne, aby być średniakiem idealnym.

Mocne strony:

+ fenomenalny stosunek ceny do możliwości
+ ekran 120 Hz
+ doskonała wydajność za sprawą Snapdragona 765G
+ bardzo ładne zdjęcia z aparatu głównego (także w nocy)
+ długi czas pracy na baterii
+ szybkie ładowanie 30 W
+ dobra jakość wykonania
+ najtańszy smartfon obsługujący „polskie” 5G

Słabe strony:

dość ciężki
ekran to „tylko” niezbyt jasny IPS
brak teleobiektywu
brak jacka 3.5 mm

Zdjęcia produktowe w tekście wykonano aparatem Olympus OM-D E-M5 Mark III z obiektywem M. Zuiko 12-40 mm f/2.8 PRO

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry ProduktProdukt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.