Recenzja FRITZ!Box 6840 LTE, routera dla wymagających

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Recenzja FRITZ!Box 6840 LTE, routera dla wymagających

Internet w technologii LTE coraz śmielej wkracza pod nasze dachy. Na szczęście operatorzy oferują plany abonamentowe bez limitu transferu, który jest zmorą użytkowników aktywnie korzystających z zasobów sieci. Wiem co mówię, swego czasu posiadałem abonament z limitem 50 GB na miesiąc i zdecydowanie odradzam takie rozwiązanie. Przy 2-3 urządzeniach podłączonych do sieci i rozsądnym korzystaniu z Internetu (czytaj: wstrzemięźliwość przy pobieraniu dużych plików) transfer kończył się po około 2 tygodniach… koszmar.

Wiele osób decyduje się na LTE w domu głównie z powodu braku alternatywy w postaci dostawców stacjonarnych. Podpisując umowę z operatorem prawdopodobnie otrzymamy niewielki, przenośny router, który sprawdzi się w małym mieszkaniu i maksymalnie kilku urządzeniach. W przypadku domów o dużej powierzchni lub większej ilość urządzeń trzeba posilić się dodatkowym sprzętem sieciowym. I tutaj właśnie z pomocą może przyjść FRITZ!Box 6840 LTE. Na początek zapoznajmy się jednak ze specyfikacją techniczną.

FRITZ!Box 6840 LTE Specyfikacja
LTE Połączenie z radiową siecią szerokopasmową LTE (Tri-band) za pomocą karty SIM LTE
Ethernet 4 x Gigabit Ethernet (10/100/1000 Base-T), gniazdo RJ45 do komputera, konsoli do gier, sieci i telefonii IP
WLAN Punkt dostępowy WLAN N (IEEE 802.11n/g/b/a)
USB 1 port USB 2.0
RJ11 1 gniazdo a/b (RJ11) na telefon analogowy
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 210 x 155 x 25 mm
Średni pobór mocy 6-8 W
Gwarancja 5 lat gwarancji producenta na urządzenia
Zawartość opakowania FRITZ!Box 6840 LTE, Zasilacz, Kabel sieciowy LAN o dł. 1,5 m, Instrukcja instalacji

Wygląd i konstrukcja

Miałem już okazję testować sprzęt sygnowany logo FRITZ!Box więc dość toporny wygląd, który nie każdemu się podoba, nie był dla mnie zaskoczeniem. Obudowę wykonano z plastiku w srebrno-czerwonych barwach. Router ustawimy w klasycznej poziomej pozycji, a specjalne otwory na spodzie pozwalają również na przytwierdzenie go do ściany lub innej pionowej powierzchni.

DSC 3548
Najważniejsze złącza znajdują się standardowo na tylnym panelu. Znajdziemy tam trzy anteny, oraz od lewej: 1 gniazdo a/b na telefon analogowy, faks lub automatyczną sekretarkę, 1 port USB 2.0 do podłączenia drukarki i nośnika pamięci, slot karty SIM LTE (Mini SIM), 4 x Gigabit Ethernet (10/100/1000 Base-T) oraz złącze zasilacza.

DSC 3551
Na wierzchu umieszczono przycisk DECT do logowania telefonów bezprzewodowych i połączeń paging oraz przycisk WLAN (ręczne włączanie i wyłączanie sieci WLAN). Producent zadbał również diody sygnalizacyjne informujące o statusie poszczególnych funkcji.

Rozmieszczenie przycisków i złącz nie budzi żadnych zastrzeżeń, router ma klasyczną obudowę i wszystko jest na swoim miejscu.

Funkcje

{reklama-artykul}FRITZ!Box 6840 LTE obsługuje wszystkie trzy częstotliwości LTE dostępne w Polsce (tri-band). Producent deklaruje prędkość pobierania do 100 Mbit/s i wysyłania do 50 Mbit/s. Mogłoby być lepiej? Teoretycznie tak, jednak realia pokazują, że ciężko jest „wykręcić” tak wysokie transfery u polskich operatorów. Dobry zasięg, o którym będę pisał w dalszej części recenzji, możliwy jest dzięki odbioru MIMO za pomocą dwóch zewnętrznych anten.

Router posiada bogate możliwości związane z obsługą telefonii analogowej jednak nie miałem okazji ich przetestować. Ze specyfikacji dowiemy się, że centralka telefoniczna ze stacją bazową DECT obsługuje do 6 telefonów bezprzewodowych. Urządzenie posiada wsparcie dla telefonii HD, 5 zintegrowanych automatycznych sekretarek z funkcją przekierowania e-maili (voice to mail) czy odbieranie faksu z funkcją przekierowania (fax to mail).

DSC 3554


Konfiguracja

FRITZ!OS jest bez wątpienia ogromnym atutem wszystkich urządzeń FRITZ!Box. Oprogramowanie jest rozbudowane ale proste w obsłudze. Mało tego, interfejs dostępny jest w języku polskim, którego nie znajdziemy u wielu czołowych dostawców sprzętu sieciowego w Polsce.

Aby dostać się do panelu administracyjnego wystarczy połączyć się z routerem (bezprzewodowo lub za pomocą kabla sieciowego) i w przeglądarce wpisać fritz.box. Konfiguracja dostępu do internetu jest niezwykle prosta i wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie.

2016-01-16 200548
Główna strona FRITZ!OS to zestawienie najważniejszych informacji. W tym miejscu sprawdzimy status połączenia internetowego, dowiemy się jakie łącza są aktywne oraz sprawdzimy urządzenia podłączone do sieci lokalnej. Korzystając z menu po lewej stronie dostaniemy się do ustawień poszczególnych funkcji.

Zakładka Internet kryje między innymi licznik czasu online. Dowiemy się z niego ile megabajtów wysłano i odebrano danego dnia czy miesiąca. W zakładce Filtry można skonfigurować profile dostępu przydatne przy kontroli rodzicielskiej. Dla wybranego urządzenia podłączonego do sieci (np. laptopa dziecka) można określić godziny dostępu do sieci. Producent zadbał o możliwość udostępniania portów, co jest niezwykle istotne dla graczy, którzy aby cieszyć się rozrywką bez opóźnień muszą wykonać odpowiednią konfigurację.

2016-01-16 200531
Mnóstwo ciekawych danych znajdziemy w zakładce Internet/Informacje na temat LTE. Urządzenie odczytuje jakość sygnału oraz siłę połączenia ze stacją bazową LTE dla każdej z anten. Korzystając z funkcji „Wskaźnik położenia” można ustawić router w najbardziej optymalnym miejscu.

2016-01-16 200506
W zakładce Sieć domowa możemy podejrzeć aktywny urządzenia oraz te, które łączył się w przeszłości. W tym miejscu skonfigurujemy również urządzenia USB (np. drukarkę), pamięć sieciową NAS czy serwer multimediów. Warto również wspomnieć o Smart Home. FRITZ!OS umożliwia wygodne sterowanie urządzeniami inteligentnego domu (np. FRITZ!DECT).

{reklama-artykul} Funkcje związane z siecią bezprzewodową znajdziemy w zakładce WLAN. Korzystając z timera można ustawić godziny w jakich sieć będzie wyłączona, pozwoli to zaoszczędzić energię. Router zapewnia szyfrowanie za pomocą WPA2, WPA/WPA2 w trybie mieszanym, WEP-64 lub WEP-128. Dla bardziej wymagających użytkowników przygotowano dostęp dla gości. Urządzenia zalogowane w tym trybie korzystają wyłącznie z dostępu do internetu, nie mają dostępu do sieci domowej. Użytkowanie internetu można zaprotokołować i ograniczyć do określonych aplikacji internetowych.

FRITZ!OS jest niezwykle bogaty w statystyki. Użytkownicy FRITZ!Box mogą sprawdzić zużycie energii, temperaturę CPU routera, zużycie RAM, itd. Wszystkie dane dostępne są w zakładce System.

2016-01-16 212246

Wydajność

Router testowany był przez ponad miesiąc w warunkach domowych. Do sieci podłączyłem 2 laptopy, kilka smartfonów, dekoder telewizji satelitarnej i konsolę PS4 więc obciążenie było spore. Efekt? FRITZ!Box zdał egzamin na piątkę. Praktycznie nie zdarzyło się, aby musiał resetować urządzenie z powodu problemów z siecią.

Nie mogłem narzekać na stabilność i jakość połączenia zarówno LTE jaki i w sieci domowej. Siła sygnału sieci bezprzewodowej jest na tyle duża, że bez problemu łapałem zasięg w dowolnym miejscu w domu, również na piętrze. Wiele innych routerów, które testowałem nie dawały takiego komfortu i musiałem posługiwać się wzmacniaczem sygnału.

Muszę pochwalić stabilność połączenia LTE. W codziennym użytkowaniu praktycznie nie da się odczuć, że internet dostarczany jest w technologii bezprzewodowej. Szybkość zależna jest oczywiście od lokalizacji i obciążenia sieci. W moim przypadku udawało się wyciągnąć nieco ponad 20 Mbps przy pobieraniu i 9 Mbps przy wysyłaniu danych.

FRITZ!Box 6840 LTE - test połączenia LTE

Podsumowanie

Niemiecki producent kolejny raz udowodnił, że tworzenie niezawodnych urządzeń jest możliwe. FRITZ!Box 6840 LTE doskonale spełnia swoją rolę chociaż zawsze mogłoby być lepiej. Czego zabrakło? W urządzeniu tej klasy chętnie zobaczyłbym wsparcie dla standardu 802.11ac oraz port USB 3.0. Można przełknąć te braki jeżeli sporadycznie korzystamy z funkcji serwera multimediów i streamingu wideo w wysokiej rozdzielczości.

Bogaty zestaw funkcji idzie w parze z horrendalnie wysoką ceną, za router w momencie publikacji recenzji trzeba zapłacić blisko 1000 zł (zobacz oferty w sklepach internetowych). Czy warto? Trzeba się nad tym poważnie zastanowić, bowiem płacenie za funkcje, z których się nie skorzysta nie ma większego sensu. Mam na myśli przede wszystkim funkcje związane z telefonią. Kto dziś korzysta z telefonii analogowej?

DSC 3553

Zalety Wady
Stabilność i wydajność Wysoka cena
Mnóstwo funkcji
Bogate oprogramowanie
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.