HP projektując tegoroczny model Omen 17 poszło nieco w innym kierunku. Komputer nie powala odchudzonymi gabarytami na tle konkurencji, ale i tak obudowa jest lżejsza (3,3 kg zamiast 3,7 kg) i zdecydowanie cieńsza od zeszłorocznego modelu.
Obudowa i jakość wykonania
Design HP Omen 17 (2019) jest co najmniej intrygujący. Obudowa ma ostre kształty, a ekran oddzielono w charakterystyczny dla amerykańskiej marki sposób. Na klapie umieszczono srebrno-chromowane logo, które zastąpiło jaskrawą czerwień znaną z komputerów Omen poprzedniej generacji. Ogólnie czerwieni jest zdecydowanie mniej, co może się podobać, a sprzęt jest bardziej stonowany. Jedynym czerwonym akcentem jest podświetlenie przycisku zasilania.
Na wspomnianej już klapie znajduje się faktura ze szczotkowanego aluminium i wyraźnie zaznaczone linie. Oczywiście nie mogło zabraknąć agresywnych kształtów, ale wszystkie narożniki zostały delikatnie zaokrąglone, co jest sporym plusem. Zawias ekranu działa stabilnie i płynnie więc nie można mieć zastrzeżeń do tego elementu konstrukcji.
Wyloty powietrza odprowadzające ciepła umieszczono z tyłu (+ jeden mniejszy po prawej stronie) i wbrew pozorom, ma to spore znaczenie. Podczas rozgrywki ciepło nie jest odprowadzane wprost na rękę użytkownika (zazwyczaj przy jednym z boków komputera operujemy myszą).
Korpus wykonano z metalu, tylko ramka wokół ekranu oraz część spodniej klapy to plastik. Całość wygląda po prostu dobrze.
Porty
HP Omen 17 (2019) wyposażono w dostateczną liczbę portów, więc nie będzie problemu z podłączeniem wszelkich peryferiów.
Na prawej krawędzi obudowy umieszczono slot na kartę SD oraz gniazdo USB 3.1. Na lewym boku znajdziemy złącze zasilania, złącze sieciowe RJ45 (Ethernet), port HDMI, Mini DisplayPort, dwa porty USB 3.1, port USB-C (Thunderbolt 3) oraz gniazda słuchawkowe i mikrofonowe.
Klawiatura i touchpad
Gamingowa klawiatura z 4-strefowym podświetleniem rozpoznaje wciśnięcia do 26-klawiszy na raz. Zarządzanie podświetleniem możliwe jest z poziomu aplikacji OMEN Command Center. W tym miejscu można też definiować makra. Oznacza to, że do jednego klawisza można przypisać wiele działań lub naciśnięć klawisza. Oczywiście może to znacznie zwiększyć produktywność w niektórych grach.
Skok klawiszy nie jest specjalnie głęboki ale klawiatura sprawdzi się zarówno podczas pisania jak i rozgrywki. Klawisze makr umieszczono po lewej stronie klawiatury, ta dodatkowa kolumna klawiszy z pewnością ucieszy wielu użytkowników. Sprawia to jednak, że cała klawiatura przesunięta jest nieco w prawo. Klawisze strzałek mogłyby być większe, cieszy natomiast obecność bloku klawiszy numerycznych.
Panel dotykowy o rozmiarach 10,2 x 5,6 cm jest wystarczająco precyzyjny. Jego matowe wykończenie sprawia jednak, że ruchy nie zawsze są płynne.
Ekran
Entuzjaści gier wideo do dyspozycji otrzymują 17,3-calowy ekran IPS pracujący w rozdzielczości Full HD z częstotliwością odświeżania 144 Hz. Producent podkreśla, że wyświetlacz pokrywa 104% gamy kolorów sRGB i trzeba przyznać, że prezentowane kolory są naprawdę efektowne. Bardzo dobrze wypada jasność panelu, która przekracza 300 nitów.
Audio
HP Omen 17 (2019) wyposażono w głośniki z wyraźnymi niskimi i wysokimi tonami. Dwa głośniki umieszczone po bokach urządzenia certyfikowane są przez Bang & Olufsen i oferują dość zrównoważone wrażenia dźwiękowe. Grając w wymagające gry warto jednak zaopatrzyć się w słuchawki ze względu na szum wentylatorów.
Specyfikacja
Testowany egzemplarz oznaczony został przez producenta jako OMEN by HP 17-cb0020nw. Oto skrócona specyfikacja komputera:
- Procesor: Intel Core i7-9750H (taktowanie 2,6 GHz, 12 MB pamięci podręcznej, 6 rdzeni)
- Grafika: NVIDIA GeForce RTX 2070 + Intel UHD Graphics 630
- Pamięć: 16 GB pamięci DDR4-2666 SDRAM (2 × 8 GB)
- Dysk: SSD 512 GB PCIe NVMe M.2
- Ekran 17.3″ FHD IPS WLED (1920 x 1080)
- Karta sieci bezprzewodowej: Intel Wi-Fi 6 AX 200 (2×2)
- Akumulator: 4-ogniwowy, polimerowy akumulator litowo-jonowy 70 Wh
- Wymiary: 40,5 × 29,5 × 2,7 cm
- Waga: 3,32 kg
- Zasilacz: pr. zm. 230 W
Wydajność w grach i kultura pracy
Układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 2070, procesor Intel Core i7-9750H oraz szybka pamięć powinny dostarczyć wystarczającą platformę do płynnego grania na wysokich detalach w dowolny tytuł dostępny na rynku.
Testowany komputer sprawdziliśmy w kilku wymagających grach oraz popularnych benchmarkach. Oto średnie wyniki w grach na ustawieniach ultra przy rozdzielczości Full HD:
- Titanfall 2 – 71 kl./s.
- Battlefield V – 108 kl./s.
- Rise of the Tomb Raider – 83 kl./s.
- Wiedźmin 3 – 79 kl./s.
Zaimplementowany układ chłodzenia sprawia, że komputer podczas codziennej, zwykłej pracy nie jest specjalnie głośny. Owszem, da się usłyszeć szum wentylatorów, jednak nie jest on irytujący. Przy rozgrywce całość pracuje znacznie głośniej, jednak poziom hałasu jest akceptowalny. Osiągane temperatury również nie budzą zastrzeżeń, obudowa nagrzewała się maksymalnie do 44° C w centralnej części obudowy.
Na koniec wspomnę, że 4-ogniwowy, polimerowy akumulator litowo-jonowy 70 Wh pozwala na około 2 godziny pracy. Wynik nie zaskakuje, praktycznie wszystkie wydajne notebooki do gier radzą sobie kiepsko z pracą na baterii.
Podsumowanie
HP Omen 17 (2019) może nie jest najsmuklejszym notebookiem do gier, ale uważam że tego typu sprzęt wcale nie musi być maksymalnie „odchudzony”. Kluczowa jest również kultura pracy i pod tym względem Omen wypada znakomicie. Sprzęt nie hałasuje niczym odkurzacz, a w codziennej pracy spisuje się rewelacyjnie.
Producent zadbał o dobrej jakości ekran z częstotliwością odświeżania 144 Hz, który oferuje dobre kolory i bardzo dobrą jasność. Nie brakuje też portów, które zostały rozmieszczone w wygodny sposób. Klawiatura nie budzi zastrzeżeń chociaż brakuje bardziej konfigurowalnego podświetlenia – do dyspozycji dostajemy tylko 4 strefy.
Jeżeli miałbym szukać minusów, wspomnę o sporej masie (3,3 kg) i krótkim czasie pracy na baterii – ale to raczej standard w sprzęcie tej klasy.