Recenzja Logitech Brio 500 – kamerki do hybrydowej pracy

Anna BorzęckaSkomentuj
Recenzja Logitech Brio 500 – kamerki do hybrydowej pracy

Logitech jest znanym graczem na rynku kamer internetowych. Od lat oferuje on kamerki dla graczy, streamerów, pracowników biurowych i nie tylko. Niedawno Logitech poszerzył swoje portfolio urządzeń tego typu o kolejny produkt – Logitech Brio 500. Kamerka ta trafiła w moje ręce dzięki czemu mogłam ją przetestować. Zatem, czy warto ją kupić?

Specyfikacja

Logitech Brio 500 to wyceniona na 599 złotych kamera opracowana z myślą o pracy hybrydowej, sprzedawana w cenie 599 złotych. Urządzenie dostępne jest w trzech wersjach kolorystycznych – grafitowej, białej i różowej. Oferuje ono możliwość nagrywania/strumieniowania w rozdzielczości 1080p przy 30 fps lub 720p przy 60 fps, funkcję automatycznej regulacji natężenia światła i posiada uniwersalny uchwyt pasujący do laptopów, wyświetlaczy LCD i monitorów.

Logitech Brio 500

Pełną specyfikację Logitech Brio 500 umieściłam poniżej.

Logitech Brio 500 – specyfikacja:

  • Model: Logitech Brio 500
  • Rozdzielczość: 1080p/30 fps (1920 x 1080 pikseli), 720p/60 fps (1280 x 720 pikseli), 4 MP
  • Pole widzenia po przekątnej (dFoV): 90°/78°/65°
  • Ustawianie ostrości: opcjonalny autofokus
  • Zoom: cyfrowe powiększenie 4x
  • Typ obiektywu: szklany, zintegrowana osłona migawki
  • Złącze: USB-C
  • Nagrywanie w pionie: Nie
  • Mikrofon: stereo (zasięg do 1,22 metra)
  • Oprogramowanie: Logi Tune
  • Wspierane systemy: Windows 8 lub nowszy, macOS 10.10 lub nowszy, ChromeOS
  • Dodatkowe funkcje: RightLight 4 z HDR, obsługa filtrów
  • Zawartość zestawu: kamera Brio 500, przewód USB-C, zaczep montażowy z wyjmowanym adapterem uchwytu, dokumentacja produktu
  • Wymiary: 51,5 mm x 110 mm x 31,5 mm (tylko kamerka), 51,5 mm x 110 mm x 45 mm (kamerka + uchwyt)
  • Masa: 121 g (kamerka, uchwyt i przewód)

Wygląd i design

Kamera Logitech Brio 500 została zamknięta w cylindrycznej obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. Zawiera ona wbudowaną osłonę migawki, diodę LED informującą o stanie urządzenia, oraz magnetyczne mocowanie dla uniwersalnego uchwytu. Z tyłu umieszczono też przewód zakończony złączem USB-C. Nie można go od urządzenia odłączyć i zastąpić innym kablem, a więc jeśli nie posiadacie w komputerze portu USB-C, musicie wyposażyć się w adapter.

Uchwyt kamerki można dopasować dosłownie do każdego monitora czy ekranu. Posiada on regulowaną nóżkę wyłożoną taśmą mikrossącą i choć nie jestem fanką tego typu lepkich rozwiązań, to jej obecność sprawia, że uchwyt jest niesamowicie stabilny.

Logitech Brio 500

Magnetyczne mocowanie na kamerze powoduje, że uchwyt łatwo jest z nią połączyć. Przy zmianie kąta nachylenia kamery nietrudno jednak przypadkowo zdjąć kamerę z uchwytu, co bywa irytujące. Co jednak istotne, magnes można z kamery w razie potrzeby wykręcić, a kryje się pod nim standardowy gwint 1/4 cala spotykany w statywach.

Aplikacja Logi Tune

Kamera Logitech Brio 500 współpracuje na komputerach z systemami Windows i macOS oraz na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS z aplikacją Logi Tune. Wystarczy podłączyć kamerkę do urządzenia, a zainstalowana aplikacja natychmiast ją wykryje.

Logi Tune charakteryzuje bardzo prosty i czysty interfejs. Wszystkie funkcje zostały w niej uporządkowane tak, że jej obsługa jest niesamowicie intuicyjna. Możemy w niej zmienić pozycję kamerki, jej kąt widzenia, zbliżenie, wyłączyć autofokus i nie tylko. Pozwala ona też wybrać tryb rejestrowania obrazu (rozdzielczość i liczbę klatek na sekundę) i zmienić jego różne parametry.

Aplikacja

Co istotne, Logi Tune została opracowana też z myślą o produktywności. Można połączyć ją ze swoim kalendarzem i aplikacjami do uczestniczenia w wideokonferencjach, takimi jak Zoom czy Microsoft Teams. Ciekawostką jest też tryb prezentacji – dzięki niemu jeżeli przechylimy kamerę w dół, aby pokazać nasze notatki, te nie ukażą się rozmówcom do góry nogami, a w odpowiedniej orientacji.

Logitech Brio 500 w użyciu – jakość obrazu i dźwięku

Jasne w kwestii rozdzielczości i płynności rejestrowanych materiałów Brio 500 nie jest kamerą innowacyjną. W końcu kamery 1080p/30fps można kupić za nieduże pieniądze od lat, a na rynku są też dostępne kamerki internetowe 2K, a nawet 4K. Nie zmienia to jednak faktu, że Brio 500 doskonale spełnia swoje zadania.

Logitech Brio 500

W dobrych warunkach oświetleniowych Brio 500 gwarantuje obraz bardzo czysty i szczegółowy. Gdy otoczenie jest wręcz prześwietlone kamerka nieźle radzi sobie z dostosowywaniem ekspozycji i balansu bieli, by zagwarantować zadowalające użytkownika rezultaty.

Przykładowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery Logitech Brio 500
Przykładowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery Logitech Brio 500

Jak można się domyślać, jakość obrazu w słabych warunkach oświetleniowych jest wyraźnie gorsza. W szczególności widać to na mojej twarzy, która wygląda na nieco rozmytą. Niemniej, jednocześnie wygląda na dobrze doświetloną, co jest zasługą zastosowanej w kamerze technologii RightLight 4.

Przykładowe zdjęcie wykonane za pomocą kamery Logitech Brio 500

Większość kamerek internetowych posiada co najwyżej przeciętne mikrofony. Mikrofony Brio 5 może nie rejestrują dźwięku o jakości porównywalnej do mikrofonów dedykowanych streamowaniu czy mikrofonów studyjnych, ale i tak radzą sobie całkiem dobrze. Co istotne, odfiltrowują one szumy z otoczenia.

Podsumowanie

Jeżeli szukasz kamery internetowej dla siebie, kamerką Logitech Brio 500 z pewnością warto się zainteresować. Sprawi ona bowiem, że będziesz dobrze doświetlony nawet w warunkach oświetleniowych dalekich od ideału. Zagwarantuje przy tym niezłą jakość obrazu i dźwięku. To powiedziawszy, obok ceny 599 złotych za kamerkę oferującą rozdzielczość 1080p trudno przejść obojętnie. Jasne, rozdzielczość to nie wszystko, ale kamerę Logitech Brio 4K można już było wyrwać w promocji za jakieś 600-750 złotych, czyli niewiele więcej, a Logitech C920, także nagrywającą w Full HD, za około 250 złotych.

Logitech Brio 500

Mocne strony:

+ ładny design
+ wysoka jakość wykonania
+ wygodny uniwersalny uchwyt
+ obecność zasłony obiektywu
+ wsparcie dla wielu systemów
+ aplikacja Logi Tune użyteczna i prosta w obsłudze
+ dobra jakość dźwięku
+ dobra jakość obrazu, ale…

Słabe strony:

 …jego rozdzielczość mogłaby być wyższa niż 1080p
 wysoka cena

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.