Specyfikacja
Motorola moto g72 to smartfon wyceniony w Polsce na 1499 złotych. Posiada on 6,6-calowy ekran pOLED z odświeżaniem do 120 Hz i obsługą HDR10+, baterię o pojemności 5000 mAh oraz potrójny zestaw aparatów z tyłu. W jego wnętrzu znajduje się procesor MediaTek Helio G99 współpracujący z układem graficznym ARM Mali-G57 MC2, a także 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej.
Pamięć wewnętrzną urządzenia można poszerzyć o dodatkowy 1 TB z pomocą karty micro SD. Alternatywnie zamiast karty micro SD w smartfonie można umieścić drugą kartę SIM, by korzystać z funkcji dual SIM.
Pełną specyfikację urządzenia umieściłam poniżej.
Motorola moto g72 – specyfikacja:
- Procesor i grafika: 8-rdzeniowy MediaTek Helio G99, Mali-G57 MC2
- Pamięć RAM: 8 GB
- Pamięć masowa: 128 GB
- Możliwość rozbudowy pamięci: Tak
- Wyświetlacz: 6,6” pOLED (AMOLED) HDR10+, rozdzielczość: 2400 x 1080 (FHD+) pikseli, odświeżanie do 120 Hz, 402 PPI
- Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy
- Akumulator: 5000 mAh, ładowanie 30 W TurboPower
- Aparat fotograficzny:
- Z tyłu: 108 MP (f/1.7, PDAF), 8 MP (f/2.2, ultraszerokokątny 118˚, do pomiaru głębi), 2 MP (f/2.4, makro)
- Z przodu: 16 MP (f/2.45)
- System operacyjny: Android 12
- Transmisja danych: 4G
- Łączność i lokalizacja: Dual-SIM/Hybrid-SIM, 802.11 a/b/g/n/ac, 2,4 GHz / 5 GHz, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, AGPS, LTEPP, SUPL, Glonass, Galileo
- Złącza: USB-C 2.0 z OTG
- Typ karty SIM: nano SIM + nano SIM lub nano SIM + micro SD
- Wymiary: 160 x 74,4 x 7,9 mm
- Masa: 166 g
Budowa i Design
Motorola moto g72 sprzedawana jest w dwóch wariantach kolorystycznych – niebieskim Polar Blue oraz ciemnoszarym Meteorite grey. Do mnie dotarł w tym drugim. Obudowa urządzenia została wykonana ze szkła akrylowego – tworzywa sztucznego, którego pod względem faktury nieco przypomina metal. Można pochwalić fakt, że nie jest ona śliska, natomiast plecki urządzenia dość łatwo zbierają widoczne odciski palców.
Omawiane urządzenie dobrze leży w dłoni, nawet tej drobnej. To po pierwsze dlatego, że jest smukłe i lekkie. Mamy to bowiem do czynienia z masą wynoszącą 166 gramów i wymiarami wynoszącymi 160,5 x 74,4 x 7,9 mm. Po drugie, o ile ekran urządzenia jest płaski i łączy się z ramkami pod kątem prostym, tak te same ramki przechodzą w plecki płynnie. Wolę taki design zdecydowanie mocniej niż ten charakterystyczny chociażby dla iPhone’ów.
Skoro mowa o ramkach – ramka prawa zawiera plastikowy przycisk zasilania oraz przyciski umożliwiające zmianę głośności. Ramka lewa zawiera zaś tackę dla kart SIM i microSD. U góry znalazł się otwór mikrofonu i napis DolbyAtmos, a ramka dolna to lokalizacja portu USB-C, otworów jednego z głośników i drugiego mikrofonu oraz portu mini Jack. Co z drugim głośnikiem? Spokojnie, umieszczono go u góry ekranu. Nota bene, głośniki moto g72 grają bardzo dobrze.
Jeśli chodzi o ogólny wygląd moto g72, to trzeba przyznać, że smartfon ten prezentuje się dużo lepiej niż smartfony Motorola sprzed roku i starsze. Szkoda, że Motorola nie zdecydowała się wprowadzić na rynek jeszcze więcej wersji kolorystycznych tego urządzenia.
Wyświetlacz
Motorola zastosowała w moto g72 ekran pOLED o przekątnej 6,6”, rozdzielczości FHD+ (2400 x 1080 pikseli) i zagęszczeniu pikseli na poziomie 402 PPI. Wyświetlacz pokrywa około 85,3% przedniego panelu. Nota bene, ekrany pOLED odróżnia od ekranów OLED to, że wykorzystują podłoże w postaci tworzyw sztucznych, a nie szkła. W związku z tym powinny być między innymi bardziej odporne na upadki, ale z drugiej strony mniej odporne na zarysowania. Oczywiście, aby zapobiec zarysowaniom wystarczy sięgnąć po odpowiednią folię ochronną (fabrycznie wyświetlacz moto g72 nie jest nią pokryty).
Dzięki zastosowaniu technologii pOLED ekran moto g72 charakteryzuje się głęboka czernią i wysokim kontrastem. Mamy tu też świetne odwzorowanie barw, szerokie kąty widzenia i bardzo wysoką jasność, wynoszącą aż 1300 nitów. Dzięki temu panelowi nie straszne nawet ostre światło słoneczne. Zadowala tu również oczywiście częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz. Co istotne, urządzenie pozwala ustawić częstotliwość odświeżania na sztywne 120 Hz, ale dla dłuższego czasu pracy na baterii warto korzystać z funkcji adaptacyjnego odświeżania ekranu.
Innymi słowy, moto g72 może posiadać najlepszy wyświetlacz wśród smartfonów ze średniej półki. Niemniej jednak, o ile wyświetlacz obsługuje standard HDR10+, tak nie wszędzie obejrzymy na tym smartfonie treści HDR. Nie obejrzymy ich na przykład na Netflixie i na YouTube.
Aha, warto jeszcze dodać, że pod ekranem w moto g72 umieszczono czytnik linii papilarnych. Względem jego działania nie mam żadnych zarzutów. U góry ekranu znalazło się zaś wcięcie dla przedniego aparatu. Jest ono nie wielkie i nie rzuca się w oczy.
Oprogramowanie
System operacyjny Motoroli moto g72 to czysty Android 12, co bardzo doceniam. Jeszcze mocniej doceniam fakt, że smartfon nie posiada zbyt dużo preinstalowanych aplikacji. W tej kwestii można ponarzekać jedynie na obecność na urządzeniu TikToka. Pozostałe dodatkowe aplikacje są rzeczywiście przydatne. Na przykład, aplikacja Moto ułatwia nam personalizację wyglądu oprogramowania, pozwala poznać gesty Moto obsługiwane przez smartfon i poznać cenne wskazówki.
Warto przypomnieć, że gesty Moto to cecha unikatowa dla smartfonów Motoroli. Na czym one polegają? Na przykład, potrząsając telefonem dwa razy możemy włączyć/wyłączyć latarkę, dwukrotnie obracając smartfon włączyć aparat, a dotykając ekran trzema palcami – wykonać zrzut ekranu.
Wydajność i łączność
Motorola moto g72 pracuje pod kontrolą ośmierdzeniowego procesora MediaTek helio G99, który stanowi uaktualnienie helio G88. Jego zaletą jest 6-nanometrowy proces produkcyjny, który przekłada się na zmniejszone zużycie energii. Procesorowi temu towarzyszy układ graficzny ARM Mali-G57 MC2. Inne podzespoły smartfonu zapewniają mu 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane i aplikacje. Na jaką wydajność smartfonu wszystkie te elementy się przekładają?
Urządzenie uzyskało w benchmarku AnTuTu wynik wynoszący 370 090 punktów. Znalazło się ono zatem poza setką rankingu, ale wciąż jego wydajność można uznać za niezłą. W benchmarku Geekbench 5 może się zaś pochwalić wynikiem na poziomie 532 punktów dla pojedynczego rdzenia i 1782 punktów dla wielu rdzeni.
Rzecz jasna, benchmarki to jedno, a rzeczywistość to zupełnie co innego. Na szczęście, Motorola moto g72 pracuje bardzo płynnie, a aplikacje włączają się na niej bardzo szybko. Procesor nie ma też najmniejszego problemu z obsługą odświeżania ekranu na poziomie 120 Hz. A jak moto g72 sprawdza się w grach? Radzi sobie nawet z tymi bardziej wymagającymi, takimi jak Diablo Immortal, choć wiadomo – nie przy najwyższych ustawieniach graficznych. Poza tym delikatnie się w ich przypadku nagrzewa.
Jeśli chodzi o łączność, należy podkreślić fakt, że Motorola moto g72 nie obsługuje 5G. Posiada z kolei NFC, co pozwala na wykonywanie za jej pomocą płatności zbliżeniowych.
Aparat
Jak wiele smartfonów, moto g72 oferuje potrójny aparat z tyłu i pojedynczy z przodu. Aparat przedni bazuje na sensorze 16 MP (2/2.45, 1 μm). Aparat tylny to z kolei sensor 108 MP Ultra Pixel (f/1.7, 1,9 μm) z autofokusem z detekcją fazy, sensor 8 MP (f/2.2, 1,12 μm) z obiektywem ultraszerokokątnym do pomiaru głębi oraz sensor 2 MP (f/2.4, 1,75 μm) do zdjęć makro. Wykorzystując technologię łączenia pikseli domyślnie aparat główny wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 12 MP.
Szkoda, że w moto g72 zabrakło teleobiektywu, który umożliwiłby wykonywanie zoomu optycznego. Wolałabym go 100 razy mocniej, niż sensor do zdjęć makro.
Fotografie z moto g72 pozytywnie zaskakują, a przynajmniej w niektórych przypadkach. Jak można się jednak domyślić, znacznie lepiej prezentują się one na ekranie smartfonu niż na urządzeniu z większym wyświetlaczem.
Zacznijmy od zdjęć dziennych. Te rejestrowane głównym sensorem tylnego aparatu charakteryzują się wysoką szczegółowością i realistycznym odwzorowaniem barw. Zdjęcia wykonane z użyciem obiektywu ultraszerokokątnego już tak szczegółowe nie są, ale tu w kwestii kolorów wciąż jest nieźle – lepiej niż w przypadku niejednego smartfonu, z którym miałam do czynienia. Mocno wyprane z kolorów są natomiast zdjęcia makro.
Motorola moto g72 – zdjęcie makro.
Jeśli chodzi o zdjęcia nocne to obowiązuje zasada „im więcej światła, tym lepiej”. W ich przypadku nietrudno jednak o efekt rozmycia – wystarczy drobne poruszenie, a i nawet zdjęcia nieporuszone nie zawsze prezentują się dobrze. W uzyskaniu lepszych rezultatów mocno pomaga tu tryb nocny i dlatego warto korzystać po zmroku z niego, a nie z trybu domyślnego. Niemniej jednak, tryb nocny jest obsługiwany tylko w parze z obiektywem głównym.
Motorola moto g72 – zdjęcie wykonane trybem podstawowym.
Motorola moto g72 – zdjęcie wykonane w trybie nocnym.
Zdjęcia wykonywane w dzień aparatem przednim zasługują na pochwałę, zarówno w kwestii szczegółowości, jak i odwzorowania kolorów. Selfie nocne są z kolei mocno zaszumione i „mydlane”, nawet jeśli rejestrujemy je z lampą.
Zdjęcia w pełnej rozdzielczości jak zwykle znajdziesz na naszym Dysku Google.
Z pomocą przedniego aparatu w moto g72 możemy nagrywać materiały wideo wyłącznie w rozdzielczości FHD przy 30 klatkach na sekundę. Aparat tylny oferuje dodatkowo opcję nagrywania w FHD przy 60 klatkach na sekundę, chyba że korzystamy z obiektywu szerokokątnego lub aparatu makro. Szkoda że zabrakło tu opcji nagrywania w 4K. Dziwne jest też, że Motorola nie pozwala nagrywać w 720p, chociaż wiadomo – kto chce dziś oglądać cokolwiek w 720p?
Bateria
Motorola ma w swojej ofercie wiele smartfonów oferujących długi czas pracy na baterii. Moto g72 jest jednym z nich. Bateria o pojemności na poziomie 5000 mAh bez problemu pozwala na użytkowanie smartfonu przez dwa dni, zanim konieczne będzie jego naładowanie.
Ładowanie urządzenia odbywa się z dołączoną do zestawu ładowarką TurboPower o mocy 30 W. Obsługuje ona technologię szybkiego ładowania, które pozwala naładować moto g72 od 0 do 100 procent w około półtorej godziny. Jest to wynik co najmniej dobry.
Podsumowanie
Motorola moto g72 to średniak, który oferuje naprawdę wiele. Mamy tu bowiem nie tylko długi czas pracy na baterii, ładny design i niezłą wydajność, ale także świetny wyświetlacz i ponadprzeciętne możliwości fotograficzne. Poza tym, mowa o urządzeniu, które oddaje nam w ręce Android 12 bez żadnej nakładki, NFC, gesty Moto, a także które jest smukłe i lekkie.
Oczywiście, Motorola nie stworzyła smartfonu idealnego, albowiem wielu osobom może nie spodobać się w moto g72 brak 5G i obudowa wykonana z tworzywa sztucznego. Na minus jest też niestabilne działanie aplikacji aparatu podczas wykonywania zdjęć nocnych, ale jestem pewna, że producent będzie w stanie ten problem naprawić aktualizacją oprogramowania.
Mocne strony:
+ ładny design
+ czysty Android 12
+ smukły i lekki
+ niezła wydajność
+ obsługa dual SIM i micro SD
+ duża pojemność baterii
+ wygodne gesty Moto
+ NFC i audio jack
+ świetny wyświetlacz
Słabe strony:
– plastikowa obudowa
– brak 5G