Recenzja OPPO Reno10 Pro 5G. Średniak ze świetnym aparatem

Anna BorzęckaSkomentuj
Recenzja OPPO Reno10 Pro 5G. Średniak ze świetnym aparatem

W lipcu miałam okazję podzielić się ze światem moimi pierwszymi wrażeniami na temat smartfonu OPPO Reno10 Pro 5G, który niedawno zadebiutował na polskim rynku, wraz z OPPO Reno10 5G. Teraz, po spędzeniu z tym urządzeniem kilku dodatkowych tygodni, przyszedł czas na to, aby powiedzieć o nim coś więcej. Oto moja recenzja Oppo Reno10 Pro 5G. Czy nadal uważam go za smartfon rozsądnie wyceniony?

Urządzenie OPPO Reno10 Pro 5G zostało wypożyczone redakcji na czas trwania testów przez firmę OPPO.

Specyfikacja

OPPO Reno10 Pro 5G jest w Polsce wyceniony na 2999 złotych. W tej cenie otrzymujemy telefon z procesorem Qualcomm Snapdragon 778G, 12 GB pamięci RAM LPDDR4x i 256 GB pamięci wewnętrznej. Oferuje on też ekran AMOLED o przekątnej 6,7 cala i rozdzielczości FHD+, akumulator o pojemności 4600 mAh oraz obsługę transmisji danych 5G. Jedna z najistotniejszych cech tego smartfonu to jednak zestaw tylnych aparatów z teleobiektywem.

Oppo Reno10 Pro 5G

OPPO Reno10 Pro 5G pracuje pod kontrolą systemu Android 13 z nakładką ColorOS 13.1. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.

OPPO Reno10 Pro 5G – specyfikacja:

  • Procesor i grafika: Qualcomm Snapdragon 778G, Adreno 642L
  • Pamięć RAM: 12 GB (LPDDR4x)
  • Pamięć masowa: 256 GB UFS 2.2
  • Możliwość rozbudowy pamięci: Nie
  • Wyświetlacz: 6,7”, AMOLED, rozdzielczość 2412 x 1080 pikseli (FHD+), odświeżanie do 120 Hz, próbkowanie dotyku do 240 Hz, HDR10+, szkło ochronne AGC DT-Star2
  • Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy
  • Akumulator: 4600 mAh, ładowanie przewodowe 80 W
  • Aparat fotograficzny:
    • Tył:
      • 50 MP, f/1.8, 1,4 μm (główny) z AF i OIS
      • 32 MP, f/2.0 (teleobiektyw, 2x zoom optyczny) z AF
      • 8 MP, f/2.2, (ultraszerokokątny 112°)
    • Przód:
      • 32 MP, f/2.4 z AF
  • System operacyjny: Android 13, ColorOS 13.1
  • Transmisja danych: 5G
  • Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.2 BLE, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
  • Złącza: USB-C 2.0 (USB-C)
  • Typ karty SIM: Dual SIM (nano SIM + nano SIM)
  • Wymiary: 162,3 x 74,2 x 7,89 mm
  • Masa: 185 g

Budowa i jakość wykonania

OPPO Reno10 Pro 5G dostępny jest na rynku w dwóch wersjach kolorystycznych – Gwiezdnej Szarej i Fioletowej. Ja od miesiąca użytkuję tę szarą, a szkoda, albowiem jestem miłośniczką wszystkiego w jasnych odcieniach fioletu. Tak czy siak, nawet w szarej wersji smartfon prezentuje się bardzo ładnie za sprawą jego schludnego designu. Plecki smartfonu są bowiem zaokrąglone i płynnie przechodzą krawędzie urządzenia. Te, wykonane ze szkła, bardzo ładnie mienią się, co widać szczególnie dobrze przy słonecznej pogodzie. Co ważne, mają one matową powierzchnię, dzięki czemu są przyjemne w dotyku, nie zbierają odcisków palców i dzięki czemu smartfon nie ślizga się w dłoni.

Oppo Reno10 Pro 5G

Na pleckach OPPO Reno10 Pro 5G znalazła się rzecz jasna wyspa tylnych aparatów. Ta ma owalny kształt i jest podzielona na dwie części. Górna zawiera lampę błyskową oraz sensor główny, natomiast dolna skrywa umieszczony pod czarnym szkłem sensor z obiektywem ultraszerokokątnym i teleobiektywem. Sensor główny został otoczony przez materiał, który rozprasza światło niczym płyty CD.

Ramki smartfonu, które są bardzo cienkie, wykonano z tworzywa sztucznego. Na ramce prawej umieszczono przycisk zasilania oraz przycisk do zmiany głośności. Obydwa są bardzo drobne i przyjemnie klikają. Ramka lewa jest zupełnie pusta. Na górnej znalazł się otwór mikrofonu oraz port podczerwieni zaś na dolnej tacka na karty SIM, port USB-C oraz otwory kolejnego mikrofonu i głośnika. Drugi głośnik umiejscowiono między górną ramką a ekranem, natomiast ten głośnik służy tylko do rozmów.

Jakość wykonania OPPO Reno10 Pro 5G stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie elementy telefonu są ze sobą dobrze spasowane. Warto też wspomnieć, że OPPO Reno10 Pro 5G jest bardzo lekki, albowiem waży tylko 185 gramów. Ponadto urządzenie wygodnie leży w ręce za sprawą zaokrąglenia plecków, ekranu i grubości na poziomie tylko 7,89 mm. Dziwne jest natomiast to, że OPPO Reno10 Pro 5G nie dysponuje żadnym certyfikatem wodo- i pyłoszczelności.

OPPO Reno10 Pro 5G – wyświetlacz

OPPO Reno10 Pro 5G został wyposażony w ekran AMOLED o przekątnej 6,7 cala i rozdzielczości 2412 x 1080 pikseli (FHD+). Jak już wspomniałam, jest to ekran obustronnie zakrzywiony. Choć pozytywnie wpływa on na to, jak smartfon leży w dłoni, preferuję urządzenia z płaskimi ekranami. Są one bowiem mniej podatne na uszkodzenia, a etui sprawniej je chronią.

Oppo Reno10 Pro 5G

Matryca wykorzystana w OPPO Reno10 Pro 5G cechuje się natomiast wysoką szczegółowością, świetnym odwzorowaniem barw i szerokimi kątami widzenia. Oferuje też głębokie czernie, a poza tym wysoki poziom jasności. W ostrym słońcu na ekranie tego smartfonu widać naprawdę dużo.

OPPO Reno10 Pro 5G pozwala się też cieszyć płynnymi animacjami, gdyż jego wyświetlacz obsługuje odświeżanie 120 Hz. Dla oszczędności baterii możemy się natomiast przełączyć na odświeżanie 60 Hz lub odświeżanie adaptacyjne.

Oppo Reno10 Pro 5G

W dolnej części wyświetlacza znalazł się czytnik linii papilarnych. Ten działa bardzo dobrze. Na przestrzeni miesiąca użytkowania bezproblemowo rejestrował on mój palec. Chciałoby się jednak, aby był on umieszczony choć o centymetr wyżej, a nie tuż nad dolną krawędzią ekranu. W górnej części panelu zatopiono zaś kamerkę do selfie.

Można docenić fakt, że ekran pokrywa aż 93 procent przedniego panelu. Wynika to z tego, że otaczają go bardzo cienkie ramki.

OPPO Reno10 Pro 5G – audio

Niestety, Oppo Reno10 Pro 5G posiada głośnik mono, co w smartfonie za 2999 złotych zwyczajnie dziwi. Nie mogę powiedzieć że gra on źle. Emituje on nawet jakieś basy, a tony średnie nie giną. Cechuje się natomiast niską separacją i oferuje wąską scenę.

Oprogramowanie i łączność

Oprogramowanie, z którym mamy do czynienia w przypadku OPPO Reno10 Pro 5G to Android 13 z autorską nakładką producenta – ColorOS 13.1. Choć jestem miłośniczką czystego Androida, to ColorOS 13.1 mogę docenić za nowoczesny design, brak reklam oraz fakt, że jej interfejs jest czytelny i intuicyjny.

Wadą ColorOS 13.1 jest z kolei obecność sporej liczby preinstalowanych aplikacji i gier. Wiele z nich to po prostu bloatware. Zapewne nieliczne osoby zechcą pozostawić na swoim urządzeniu takie aplikacje i gry jak Joom, Crowd Rush 3D, BridgeRunIO czy Fill the glass.

ColorOS

Jak wskazuje nazwa smartfonu, OPPO Reno10 Pro 5G obsługuje transmisję 5G, dzięki czemu pozwala cieszyć się zasięgiem telefonicznym nawet w tłumie – podczas meczu czy koncertu. Oferuje też Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 BLE i umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych dzięki NFC. 

OPPO Reno10 Pro 5G – wydajność

Wewnątrz OPPO Reno10 Pro 5G zastosowano ośmiordzeniowy procesor Qualcom Snapdragon 778G wraz z układem graficznym Adreno 642L. Mamy tut także 12 GB pamięci RAM, którą możemy rozszerzyć wirtualnie maksymalnie o kolejne 12 GB, jak również 256 GB pamięci wewnętrznej. Niestety w smartfonie zabrakło slotu na kartę microSD.

Wydajność OPPO Reno10 Pro 5G testowałam już wcześniej i po prostu przypomnę, jak w tych testach omawiany smartfon wypadł. Otóż, w benchmarku AnTuTu 9 OPPO Reno10 Pro 5G uzyskał 495722 punkty, a w benchmarku Geekbench 6 2820 punktów dla wielu rdzeni i 1003 punkty dla pojedynczego rdzenia. Jak przekłada się to na przyjemność z codziennego użytkowania?

Antutu 9 i Geekbench 6

No więc, wszelakie gry i aplikacje uruchamiają się na tym smartfonie bardzo szybko. Również przełączanie się między aplikacjami przebiega błyskawicznie, na co bez wpływu z pewnością nie pozostaje zastosowanie autorskiego rozwiązania Dynamic Computing Engine. A jak jest z działaniem gier? W tych bardziej wymagających, takich jak Genshini Impact czy Diablo Immortal, trzeba zrezygnować z wysokich ustawień graficznych. Niemniej, nawet przy intensywnej pracy OPPO Reno10 Pro 5G wykazuje wysoką kulturę pracy i niemalże wcale się nie nagrzewa.

Trzeba przyznać, że OPPO Reno10 Pro 5G oferuje niższą wydajność niż większość urządzeń z tego segmentu cenowego. Jest tak jednak nie bez powodu, albowiem OPPO zdecydowało się postawić w przypadku tego urządzenia na możliwości fotograficzne i bardzo szybkie ładowanie.

Fotografia

W OPPO Reno10 Pro 5G doceniam to, że producent nie wyposażył tego smartfonu w sensor makro. Taki sensor zwykle nie wykonuje bowiem zdjęć wysokiej jakości i rzadko ma praktyczne zastosowanie. Tylny aparat OPPO Reno10 Pro 5G składa się natomiast z sensora głównego 50 MP, f/1.8 z autofokusem i optyczną stabilizacją obrazu, sensora 8 MP, f/2.2 z obiektywem ultraszerokokatnym, a także z sensora 32 MP, f/2.0 z autofokusem oraz z teleobiektywem gwarantującym zoom optyczny 2x. Ten ostatni to rzadkość wśród smartfonów ze średniej półki cenowej. Sensor z teleobiektywem to sensor Sony IMX709 RGBW.

Oppo Reno10 Pro 5G

Z przodu smartfonu znalazł się pojedynczy sensor o rozdzielczości 32 MP. On także dysponuje autofokusem.

Oppo Reno10 Pro 5G

Zanim omówię możliwości fotograficzne OPPO Reno10 Pro 5G, przyjrzyjmy się jego aplikacji aparatu. Oprócz trybu podstawowego znajdziemy w niej tryb portretowy, tryb nocny, tryb do nagrywania wideo, a także kilka trybów, po które większość użytkowników będzie sięgać rzadziej. Nad karuzelą trybów znalazły się przyciski pozwalające na szybkie przełączenie się z zoomu 1x na zoom 0,6x, 2x oraz 5x. U góry aplikacji zmienimy zaś format zdjęcia, włączymy lampę błyskową i nie tylko. W apce nie zabrakło też opcji retuszu i włączenia automatycznego HDR. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacja ta jest czytelna i intuicyjna w obsłudze.

Zdjęcia dzienne

Zdjęcia dzienne z głównego sensora tylnego aparatu są rejestrowane domyślnie w rozdzielczości 12,5 MP, a z sensora z teleobiektywem w rozdzielczości 8 MP. Smartfon używa bowiem technologii łączenia pikseli, by uzyskiwać zdjęcia bardziej szczegółowe niż aparat o natywnej rozdzielczości 12,5 MP czy 8 MP i jednocześnie obniżać zajmowaną przez nie przestrzeń w pamięci. Urządzenie pozwala rejestrować zdjęcia w pełnej rozdzielczości, natomiast nie widzę ku temu wskazań, ponieważ takie zdjęcia nie wyglądają od tych domyślnych dużo lepiej.

W dzień główny sensor tylnego aparatu OPPO Reno10 Pro 5G produkuje zdjęcia o wysokim poziomie szczegółowości, a także o barwach żywych, dobrze odzwierciedlających rzeczywistość. Zadowala też kontrastowość tych fotografii i ich rozpiętość tonalna. Co ważne, optyczna stabilizacja obrazu ułatwia wykonywanie fotografowanie z użyciem tego sensora, ponieważ zapobiega rozmazywaniu się zdjęć przy nieplanowanym poruszeniu.

Obiektyw ultraszerokokątny OPPO Reno10 Pro 5G nie rejestruje zdjęć tak szczegółowych, ale można docenić to, że nie wypiera on barw. To jest częstym problemem takich obiektywów w smartfonach.

A jak wypada teleobiektyw OPPO Reno10 Pro 5G? Ten także oferuje zdjęcia o żywych barwach, szerokiej rozpiętości tonalnej i szczegółowe. Skorzystanie w jego przypadku z zoomu optycznego x2 ułatwia uzyskanie naturalnego rozmycia tła – na przykład by uzyskać piękny portret. Niemniej naturalne rozmycie tła możemy uzyskać też sensorem głównym.

W OPPO Reno10 Pro 5G możemy też skorzystać z trybu portretowego, by rozmyć tło z pomocą oprogramowania. Niemniej jednak, to nie zawsze radzi sobie z odróżnianiem od tła takich elementów jak włosy.

Zdjęcia nocne

Zdjęcia nocne z sensora głównego tylnego aparatu OPPO Reno10 Pro 5G prezentują się nieźle. Oczywiście są jednak mniej szczegółowe niż zdjęcia dzienne i zaszumione. W nocy warto aktywować tryb nocny, albowiem lepiej doświetla on zdjęcia niż tryb podstawowy, a przy tym zmniejsza zaszumienie.

Teleobiektyw sprawdza się po zmroku dużo gorzej od sensora głównego. W szczególności nie domaga on pod względem kolorystyki.

Sensor z obiektem ultraszerokokątnym nie jest najlepszym wyborem do robienia zdjęć w nocy. Rejestrowane przez niego fotografie są mocno zaszumione i rozmyte.

Aparat przedni

Aparat przedni w OPPO Reno10 Pro 5G nie zawodzi. Jego zdjęcia są szczegółowe i żywe, ale kuleją trochę w kwestii rozpiętości tonalnej i kontrastu. W nocy fotografie tracą trochę na detalach, zwłaszcza w obrębie twarzy, która staje się nieco rozmyta.

OPPO Reno10 Pro 5G – możliwości wideo

OPPO Reno10 Pro 5G pozwala na nagrywanie głównym sensorem tylnego aparatu filmów w rozdzielczości 4K przy 30 fps, a także w 1080p i 720p przy 30 lub 60 fps. Sensorem ultraszerokokątnym możemy nagrywać tylko w 1080p i 720p przy 30 fps. Kamerą przednią także nagramy filmy w 1080p i 720p przy 30 fps.

Oczywiście, sensor główny umożliwia nagrywanie wideo z optyczną stabilizacją obrazu, ale tylko w 1080p i 720 p w 30 lub 60 FPS. Dodatkowo, nagrywając w 1080p przy 60 fps, możemy skorzystać z funkcji ultrastabilizacji (OIS + EIS).

Bateria

OPPO Reno10 Pro 5G został wyposażony w baterię o pojemności 4600 mAh – czyli nie największą, ale o jak najbardziej zadowalającym rozmiarze. Cóż, gdyby bateria była większa, smartfon nie byłby taki smukły. Przy umiarkowanym użytkowaniu pozwala ona cieszyć się smartfonem co najmniej przez cały dzień. Oczywiście, długość czasu pracy urządzenia na baterii będzie w Twoim przypadku zależeć od tego, jak często będziesz na nim oglądał wideo, przeglądał Internet i tak dalej.

OPPO Reno10 Pro 5G

Nawet jeśli będziesz korzystał z OPPO Reno10 Pro 5G bardzo intensywnie i rozładowywał go szybko, jeszcze szybciej go naładujesz. To dlatego, że OPPO Reno10 Pro 5G obsługuje ładowanie przewodowe SUPERVOOC o mocy 80W. Ładowanie urządzenia z pomocą dołączonej do zestawu ładowarki od 0 do 100 procent trwa tylko 28 minut. Takim wynikiem może pochwalić się niewiele smartfonów. Z drugiej strony, OPPO Reno10 Pro 5G nie obsługuje ładowania bezprzewodowego.

Podsumowanie

Po spędzeniu z OPPO Reno10 Pro 5G więcej czasu nadal uważam, że jest to smartfon wbrew pozorom rozsądnie wyceniony. Tak, nie ma on najświeższego i najbardziej wydajnego procesora, nie jest wodoszczelny i dysponuje tylko głośnikiem mono. Jest natomiast świetnie wykonany, wygodnie leży w dłoni, prezentuje się nowocześnie i oferuje świetny ekran.

OPPO Reno10 Pro 5G

Ponadto OPPO Reno10 Pro 5G obsługuje bardzo szybkie ładowanie, o mocy aż 80 W, i transmisję 5G. W szczególności doceniłam natomiast jego możliwości fotograficzne. Każdy z jego sensorów ma praktyczne zastosowanie i wykonuje bardzo ładne zdjęcia, a teleobiektyw świetnie sprawdza się w fotografii portretowej.

Mocne strony:

  • nowoczesny i schludny wygląd
  • wysoka jakość wykonania
  • smartfon wygodnie leżący w dłoni
  • świetny ekran AMOLED
  • czytnik linii papilarnych pod ekranem
  • niezły czas pracy na baterii
  • bardzo szybkie ładowanie przewodowe
  • wysokie możliwości fotograficzne
  • obecność teleobiektywu
  • NFC
  • port podczerwieni

Słabe strony:

  • brak certyfikatu wodo- i pyłoszczelności
  • brak slotu na kartę microSD
  • głośnik mono
  • mnóstwo preinstalowanych aplikacji

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.