Specyfikacja
Xiaomi 12 Lite to sprzedawany obecnie w cenie od 1999 złotych (w oficjalnej dystrybucji) smartfon wyposażony w procesor Snapdragon 778G. Posiada on ekran AMOLED o przekątnej 6,55 cala, rozdzielczości FHD+ i odświeżaniu do 120 Hz. Pojemność jego baterii to zaś 4300 mAh.
Urządzenie charakteryzuje się 6 GB pamięci RAM i pracuje pod kontrolą systemu Android 12 z nakładką MIUI 13. Poza tym, obsługuje transmisję 5G i płatności zbliżeniowe dzięki NFC.
Pełną specyfikację Xiaomi 12 Lite umieściłam poniżej.
Xiaomi 12 Lite – specyfikacja:
- Procesor i grafika: 8-rdzeniowy Snapdragon 778G, Adreno 642L
- Pamięć RAM: 6 GB
- Pamięć masowa: 128 GB
- Możliwość rozbudowy pamięci: Nie
- Wyświetlacz: 6,55” AMOLED, rozdzielczość: 2400 x 1080 pikseli (FHD+), odświeżanie do 120 Hz, próbkowanie dotyku 240 Hz, HDR10+, DotDisplay, Gorilla Glass 5, Dolby Vision
- Bezpieczeństwo: czytnik linii papilarnych w ekranie
- Akumulator: 4300 mAh, szybkie ładowanie 67 W
- Aparat fotograficzny:
Z tyłu: 108 MP, f/1.79, 1/1.52″ (główny); 8 MP, f/2.2, 120° (szerokokątny), 2 MP, f/2.4, 4 cm (makro)
Z przodu: 32 MP, f/2.45
- System operacyjny: Android 12 z MIUI 13
- Transmisja danych: 5G
- Łączność i lokalizacja: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4/5 GHz, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BeiDou, QZSS
- Złącza: USB-C 2.0 z OTG
- Typ karty SIM: nano SIM + nano SIM
- Wymiary: 159,3 x 73,7 x 7,29 mm
- Masa: 173 g
Budowa i design
Xiaomi 12 Lite został udostępniony w trzech wersjach kolorystycznych – czarnej (Black), turkusowej (Lite Green) oraz różowej (Lite Pink). Ja otrzymałam wersję czarną, która prezentuje się bardzo elegancko, ale muszę przyznać, że wersja różowa jest moją faworytką. Niemniej, każdy z wariantów posiada tylny panel pokryty szkłem i plastikowe ramki.
Ramki urządzenia niestety przechodzą w plecki pod kątem prostym, a nie płynnie jak w Xiaomi 12 czy Xiaomi 12 Pro. To jednak dobrze leży w dłoni dzięki wymiarom 159,3 x 73,7 x 7,29 mm i jest bardzo lekkie. Waży bowiem tylko 173 gramy.
Jakość wykonania urządzenia stoi na wysokim poziomie – wszystkie jego elementy bardzo dobrze ze sobą spasowano. Plecki urządzenia są bardzo przyjemne w dotyku i choć zbierają odciski palców, te są mniej widoczne niż na smartfonach z plastikowymi pleckami. Plastikowe ramki będą się rysować i obijać szybciej niż ramki metalowe, natomiast ich obecność można w tym przedziale cenowym zaakceptować. Z resztą, smartfon jest sprzedawany w zestawie z etui, które ochroni ramki przed zarysowaniami, a plecki przed stłuczeniem.
Przycisk zasilania oraz przycisk do zmiany głośności ulokowano w Xiaomi 12 Lite na prawej ramce. Na ramce górnej znalazły się otwory jednego z głośników i mikrofonu i o dziwo także oczko portu podczerwieni (IrDA). Smartfon ten można zatem zamienić w uniwersalny pilot do sterowania telewizorami, systemami multimedialnymi i innym sprzętem.
Na pleckach urządzenia poza logo Xiaomi znalazła się też oczywiście wyspa aparatów. Ta na moje oko wygląda dokładnie tak jak w Xiaomi 12 i Xiaomi 12 Pro, chociaż posiada odmienny zestaw sensorów.
Wyświetlacz
W Xiaomi 12 Lite zastosowano płaski ekran AMOLED o rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli (FHD+) i przekątnej 6,55”. Parametry te dają zagęszczenie pikseli na poziomie około 402 PPI. Wyświetlacz pokrywa około 88,2 procent powierzchni przedniego panelu, dzięki czemu otaczające go ramki nie są zbyt szerokie.
Ekran urządzenia jest chroniony przez Gorilla Glass 5 oraz naklejoną fabrycznie folię. Po folii tej przyjemnie przesuwa się palce, a ona sama jest nałożona na ekran symetrycznie, co widać zwłaszcza w przypadku wycięcia przeznaczonego na przedni aparat, umieszczonego po środku górnej części przedniego panelu.
Wyświetlacz Xiaomi 12 Lite może obsługiwać do 120 Hz częstotliwości odświeżania. Oprogramowanie urządzenia oferuje tryb pracy w 120 lub 60 Hz, jednak ten pierwszy to tak naprawdę tryb adaptacyjny. Oznacza to, że w jego towarzystwie nie zawsze podziwiamy 120 klatek na sekundę. Działa to oszczędnie na baterię, jednakże Xiaomi mogłoby oznaczyć te ustawienia nieco lepiej.
Oczywiście, jako że mamy tu do czynienia z ekranem AMOLED, charakteryzuje się on wysokim kontrastem, szerokimi kątkami widzenia, a także głęboką czernią i wysoką jasnością. Co istotne, wyświetlacz ten obsługuje standard HDR10+ i Dolby Vision. Treści HDR obejrzymy w jego przypadku chociażby na YouTube.
Należy też wspomnieć, że pod taflą ekranu Xiaomi 12 Lite umieszczono czytnik linii papilarnych. Ten działa bez zarzutu.
Oprogramowanie i łączność
Xiaomi 12 Lite to Android 12 wraz z nakładką MIUI 13. Z nakładką Xiaomi nie miałam do czynienia od dawna i muszę powiedzieć, że ta dzisiejsza odsłona robi na mnie dużo lepsze wrażenie niż ta sprzed kilku lat. Jest bowiem bardziej czysta i przejrzysta. To powiedziawszy, nadal ma pewne poważne wady. Trzeba przede wszystkim uważać na zgody udzielane przy pierwszej konfiguracji systemu, by nie włączyć chociażby rekomendacji aplikacji w folderach czy zmieniających się ekranów blokady (na których czasem widać reklamy).
Oczywiście rekomendacje i reklamy znajdziemy też w autorskich aplikacjach Xiaomi zainstalowanych na smartfonie. Poza autorskimi aplikacjami Xiaomi i domyślnymi aplikacjami Google na urządzeniu znalazły się dodatkowe gry i aplikacje, które warto po prostu odinstalować, jeśli nie zamierzamy z nich korzystać. To na przykład Genshin Impact, Booking.com czy Amazon Shopping.
Wydajność
Za moc obliczeniową Xiaomi 12 Lite odpowiada 8-rdzeniowy procesor Snapdragon 778G wraz z układem graficznym Adreno 642L. Konfigurację dopełniają 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci masowej, której nie można poszerzyć z pomocą karty micro SD.
Dzięki wspomnianym podzespołom Xiaomi 12 Lite uzyskał w benchmarku AnTuTu wynik wynoszący 518 829 punktów. To pozwoliło mu ledwie zmieścić się w rankingu TOP 100 aplikacji. Z kolei w benchmarku Geekbench 5 wyciągnął wynik 787 punktów dla pojedynczego rdzenia i 2930 punktów dla wielu rdzeni.
Poza benchmarkami smartfon pracuje bardzo płynnie. Przełączanie się między aplikacjami jest w nim bardzo szybkie, a same aplikacje działają stabilnie i bez zacięć. Ponadto, podczas pracy z większą wydajnością, na przykład gdy gramy w gry, urządzenie się zbytnio nie nagrzewa. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że na rynku znajdziemy wiele tańszych smartfonów o podobnej wydajności. Na myśl przychodzi chociażby Motorola moto Edge 20 z czystym Androidem 12.
Fotografia
Xiaomi 12 Lite wyposażono jak wiele dzisiejszych smartfonów w potrójny aparat z tyłu. Składa się on na sensor 108 MP z autofokusem z detekcją fazy, sensor 8 MP z obiektywem ultraszerokokątnym i sensor 2 MP do fotografii makro. Z przodu w Xiaomi 12 Lite mamy pojedynczy sensor 32 MP. Oczywiście zamiast sensora do makro, którego mało kto faktycznie użyje, wolałabym z tyłu teleobiektyw oddający do dyspozycji zoom optyczny. Wykorzystując technologię łączenia pikseli domyślnie aparat główny wykonuje zdjęcia o rozdzielczości 12 MP.
Aplikacja aparatu Xiaomi 12 Lite oferuje wiele trybów. Znalazły się tu oczywiście klasyczne tryby Zdjęcia i Noc, a także Portretowy, jak również użyteczne sytuacyjnie tryb 108 Mpix, Panorama, Zwolnione Tempo czy Tryb poklatkowy. Nie mi się jednak to, że niektóre z nich przed pierwszym użyciem muszą zostać pobrane. Doceniam też fakt, że aplikacja pozwala zdecydować, czy chcemy by HDR było włączone lub aktywowało się automatycznie.
Aparat tylny Xiaomi 12 Lite w dzień wykonuje bardzo ładne zdjęcia. Charakteryzują się one wysokim kontrastem, niezłym odwzorowaniem kolorów (nawet jeśli mowa o zdjęciach szerokokątnych) i sporą szczegółowością. Przede wszystkim, prezentują się dobrze zarówno na ekranie smartfonu, jak i komputera.
Po konfiguracji smartfonu aparat przedni domyślnie wykonuje zdjęcia z upiększaniem. Wystarczy je jednak wyłączyć raz, a to nie będzie się włączać automatycznie. Zdjęcia selfie z Xiaomi 12 Lite są nieco mydlane, ale cechują się dobrymi kolorami.
Z działania trybu portretowego w tym smartfonie nie jestem do końca zadowolona. Nie dość, ze aplikacja aparatu nie pozwala na zmianę efektów rozmycia, to tryb portretowy negatywnie wpływa na odwzorowanie kolorów. Nie zawsze radzi sobie też subtelnym z oddzielaniem od tła włosów.
Xiaomi 12 Lite – zdjęcie wykonane nocą aparatem tylnym w trybie „Noc”.
Zdjęcia w pełnej rozdzielczości zobaczysz na naszym Dysku Google.
Aparat tylny Xiaomi 12 Lite pozwala nagrywać wideo w rozdzielczości 720p, 1080p i 4K. W 720p możemy rejestrować materiały w 30 FPS, w 1080p – w 30 lub 60 FPS, a w 4K także tylko w 30 FPS. Aparat przedni umożliwia zaś nagrywanie w 720p w 30 FPS oraz w 1080p w 30 lub 60 FPS.
Bateria
4300 mAh – baterię o takiej pojemności zastosowano w Xiaomi 12 Lite. Nie jest to pojemność przesadnie duża, ale przy przeciętnej intensywności użytkowania urządzenia wcale nie trzeba ładować codziennie. Ba, jeśli nie będziesz spędzał wielu godzin na oglądaniu filmików w sieci i przeglądaniu w social mediach, smartfon ten będziesz mógł ładować spokojnie co drugi dzień.
Cieszy fakt, że Xiaomi 12 Lite obsługuje szybkie ładowanie 67 W – oczywiście przewodowe. Dołączona do zestawu ładowarka pozwala naładować urządzenie od zera do pełna w zaledwie 50 minut. Co więcej, zaledwie 30 minut ładowania pozwala uzyskać blisko 85% naładowania akumulatora.
Podsumowanie
Nie można zaprzeczyć temu, że Xiaomi 12 Lite to smartfon z pewnymi sporymi zaletami. Mamy tu bowiem ładowanie 67 W, ekran AMOLED o częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz, wysoką wydajność, wysoką jakość wykonania i ładny design. Trudno jednak przejść obojętnie obok tego, że cena urządzenia jest trochę zbyt wysoka w stosunku do jego możliwości. Poza tym, nie należę do osób, która jest w stanie przymknąć oko na obecność reklam w jego oprogramowaniu.
Mocne strony:
+ schludny, nowoczesny wygląd
+ smukły i lekki
+ wysoka jakość wykonania
+ bardzo dobry ekran
+ niezła jakość zdjęć, ale z pewnymi potknięciami
+ szybkie ładowanie 67 W
+ długi czas pracy na baterii
+ spora wydajność, ale na poziomie…
Słabe strony:
– … wielu tańszych urządzeń
– reklamy w MIUI