Recenzja Xiaomi Mi Notebook Pro

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Recenzja Xiaomi Mi Notebook Pro
Mi Notebook Pro to propozycja chińskiego Xiaomi dla osób szukających wydajnego i przede wszystkim dobrze wyglądającego 15-calowego laptopa. Na pokładzie znajdziemy wydajne komponenty, które sprawiają, że jest to idealne urządzenie do codziennej pracy. Jak się sprawuje i czy warto wydać na niego pieniądze? Tego dowiecie się z naszej recenzji.

Laptop z dopiskiem „Pro” to większy odpowiednik świetnego Mi Notebook Air 13.3, w tym modelu mamy jednak większy ekran i nieco więcej złącz. Na początek przyjrzyjmy się specyfikacji technicznej komputera. Dodam jeszcze, że test dotyczy modelu z końca 2017 roku, który wyposażono w procesor Intel Core i5-8250U 8. generacji.

Mi Notebook Pro Specyfikacja
Procesor Intel Core i5-8250U
Pamięć RAM 8GB DDR4 RAM
Pamięć masowa 256 GB, SSD M.2
Ekran IPS
Wielkość wyświetlacza 15.6 cala, 16:9
Rozdzielczość wyświetlacza 1920 x 1080 (FHD)
Porty 2x USB 3.0, 2x USB-C, 1x HDMI, 1x audio 3.5mm, 1 x czytnik kart SD
Pojemność baterii 800 0mAh
Układ graficzny NVIDIA GeForce MX150
System operacyjny Windows 10 Home
Wi-Fi 2.4GHz / 5GHz / 802.11 a/b/g/n/ac
Łączność Bluetooth 4.1
Wymiary 36.00 x 24.40 x 1.50 cm
Masa 1.99 KG

Wygląd i wykonanie

15-calowy notebook od Xiaomi może się podobać gdyż całość nawiązuje do stylistyki znanej z komputerów Apple, które uważane są za wzór designu. Obudowę wykonano ze stylowego, aluminium w kolorze DEEP GRAY, a cała konstrukcja delikatnie mówiąc minimalistyczna.

Co ciekawe, podobnie jak w 13.3-calowym wariancie, na pokrywie laptopa nie ma żadnego logo, a znak firmy został umieszczony jedynie pod ekranem.

Xiaomi Mi Notebook Pro 7

Chiński laptop może kojarzyć się niektórym z tandetą i kompromisami. Oczywiście w przypadku marki Xiaomi nie ma mowy o takim stwierdzeniu, jest wręcz przeciwnie. Obudowa jest solidna i świetnie spasowania gwarantując odpowiednią sztywność.

Całość ma naprawdę sensowne wymiary przy tej wielkości ekranu, Grubość obudowy to nieco ponad 1.5 cm, a waga to mniej niż 2 kg. Na spodzie znajdziemy śrubki Torx TX5 więc dysponując odpowiednim śrubokrętem dostaniemy się do wentylatorów, akumulatora czy dysku SSD. Pod pokrywą jest również miejsce na dodatkowy dysk twardy w standardzie M.2.

Xiaomi Mi Notebook Pro 3

W przeciwieństwie do Mi Notebook Air, w modelu Pro nie można narzekać na brak złącz. Oczywiście ich ilość nie jest porażająca ale w moim odczuciu, na pokładzie znajdziemy wszystko co trzeba. Na lewej krawędzi znalazł się pełnowymiarowy port DHMI, złącze USB 3.0 oraz jack 3.5 mm. Po przeciwnej stronie znajduje się niewielka dioda sygnalizująca ładowanie, port USB-C do ładowania, kolejny port USB typu C i czytnik kart SD.

Co ważne, złącze do ładowania wspiera DisplayPort i może posłużyć do podłączenia zewnętrznego monitora. Takie rozwiązanie budzi oczywiście problemy – aby jednocześnie ładować komputer i korzystać z monitora zewnętrznego, trzeba posłużyć się odpowiednim adapterem.

Xiaomi Mi Notebook Pro 1

Xiaomi Mi Notebook Pro 6

Patrząc na klawiaturę pod odpowiednim kątem widać, że klawisze są delikatnie wklęsłe. Jej użytkowanie oceniam pozytywnie, skok klawiszy jest poprawny, a układ odpowiedni. Początkowo problemy może powodować przycisk spacji, który przesunięty jest nieco w prawo, w moim przypadku opanowanie prawego przycisku Alt służącego do polskich znaków zajęło mi około 2 dni. Przycisk zasilania umieszczono w prawym górnym rogu obok Delete co również nie każdemu może się spodobać.

Gładzik imponuje rozmiarami (8,4 x 12,8 cm), a jego działanie można ocenić jako bardzo dobrze. Jest celny, a funkcje dotyku wielopunktowego działają poprawnie. W prawym górnym rogu gładzika umieszczono skaner linii papilarnych, którzy przyda się podczas logowania do systemu Windows. Korzystanie z tej funkcji jest wygodne jednak palec musi być czysty bo w przypadku delikatnego zachlapania czy zabrudzenia, występują problemy z odczytaniem odcisku.

Xiaomi Mi Notebook Pro 5

Ekran

Xiaomi wyposażyło swojego notebooka w 15.6-calowy ekran Full HD IPS. Wyświetlacz pokryto szklaną powierzchnią i nie jest to najlepsza informacja dla osób pracujących w mocno nasłonecznionych miejscach.

Jasność panelu jest zadowalająca, a ekran oferuje naprawdę żywe kolory z dobrą czernią i odpowiednim kontrastem. Złego słowa nie można powiedzieć o kątach widzenia, te wypadają znakomicie nawet przy mocnym nachyleniu pokrywy.

Xiaomi Mi Notebook Pro 4

Parametry i wydajność

Testowany egzemplarz Xiaomi Mi Notebook Pro napędzany jest przez procesor Intel Core i5-8250U (taktowanie 1,6 GHz, maksymalne 3,4 GHz) i 8 GB pamięci RAM DDR4. Za grafikę odpowiada dedykowany układ NVIDIA GeForce MX150 2GB GDDR5. Na dane otrzymujemy dysk o pojemności 256 GB formatu M.2 (SAMSUNG MZVLW256HEHP) i co ważne, komputer posiada jeszcze złącze na drugi dysk SSD M.2 2280.

{reklama-artykul} Łączność zapewnia dwuzakresowa karta Wi-Fi Intel Dual Band Wireless-AC 8265, do dyspozycji jest również Bluetooth 4.1.

Komputer wyposażono w dysk Samsung PM961, który imponuje szybkością. Prędkość odczytu w testach przekracza 3000 MB/s, a zapisu 1100 MB/s. Zastosowanie dysku ze złączem M.2 NVMe sprawia, że komputer działa piekielnie szybko, a praca z plikami to czysta przyjemność. Szybkość dysku przydaje się również podczas instalacji programów czy gier – cały proces odbywa się zdecydowanie szybciej niż w przypadku zastosowania klasycznych dysków SSD z interfejsem SATA.

Mi Notebook Pro CrystalDiskMark

W teście 3DMark 11 Performance GPU (1280×720) komputer uzyskał 4497 punktów, 3DMark Fire Strike (V 1.1) 2937 p., natomiast w PCMark 8 Home Accelerated 3.0 udało się wykręcić 3652 punktów.

Mi Notebook Pro 3DMark 11 Performance GPU

Mi Notebook Pro 3DMark Fire Strike

Wydajność w grach

Na pokładzie notebooka mamy układ graficzny, który pozwala na uruchomienie wielu współczesnych gier oferując płynną rozgrywkę.

Na warsztat wziąłem FIFĘ 17. Efekt? od 55 do 68 fps przy rozdzielczości Full HD i jakość wysokiej renderowania.

W Rise of the Tomb Raider w jakości Full HD i na wysokich ustawieniach graficznych średnia ilość klatek na sekundę oscylowała od 21 do 26 FPS. Obniżając rozdzielczość do HD uzyskamy od 31 do nawet 40 FPS.

Kolejnym tytułem jaki sprawdziłem jest Far Cry 3 – stawiając na jakość grafiki na poziomie Wysoki przy rozdzielczości Full HD ilość fps’ów była średnio na poziomie 36, nie spadając jednocześnie poniżej 33. Grając w Fortnite można liczyć na stabilne 60 fps przy domyślnych ustawieniach graficznych.

Wniosek? Mniej wybredni gracze z pewnością docenią możliwości układu graficznego NVIDIA GeForce MX150. Testy pokazały, że na notebooku można zagrać w wiele tytułów nawet w jakości Full HD.

Xiaomi Mi Notebook Pro 12

Kultura pracy

Zastosowana konfiguracja, a przede wszystkim najnowszy procesor Intel i bardzo szybki dysk twardy sprawiają, że komputer poradzi sobie bez zadyszki z większością codziennych zadań jak przeglądanie internetu, praca z dokumentami i multimediami.

Uruchomienie kilkunastu kart w przeglądarce Chrome, odtwarzanie muzyki czy filmów, nie robią wrażenia na notebooku Xiaomi.

Notebook przy standardowym obciążeniu jest praktycznie bezgłośny, a wentylatory włączają się jedynie podczas renderowania wideo czy po uruchomieniu wymagających gier. Nie zauważyłem również aby sprzęt nadto się nagrzewał, owszem obudowa po godzinie grania jest ciepła szczególnie nad klawiaturą ale ciepło jest na akceptowalnym poziomie.

Xiaomi Mi Notebook Pro 11

15.6-calowy Mi Notebook Pro i 13.3-calowy Mi Notebook Air

Głośnik i bateria

Producent wyposażył Mi Notebook Pro w podwójne, 2,5-watowe głośniki Harman Kardon Infinity z certyfikatem Dolby Atmos, które znajdują się na spodzie obudowy. Dźwięki wydobywające się z laptopa są wystarczająco głośne i szczegółowe więc nie można mieć zastrzeżeń do jakości głośników.

Na pokładzie znajdziemy litowo-polimerowy akumulator o pojemności 8000mAh. Laptop oferuje naprawdę niezłe osiągi, na jednym ładowaniu potrafi wytrzymać nawet 8 godzin podczas typowej pracy biurowej. To zdecydowanie lepszy wynik, niż w testowanym wcześniej Mi Notebook Air 13.3.

Xiaomi Mi Notebook Pro 8
15.6-calowy Mi Notebook Pro i 13.3-calowy Mi Notebook Air

Podsumowanie i werdykt

Xiaomi kolejny raz pokazuje, że potrafi projektować świetne urządzenia nie tylko w kategorii smartfonów. Co prawda, konstrukcja notebooka delikatnie mówiąc jest inspirowana MacBookiem Pro od Apple jednak trudno uznać to za wadę.

Test powstał po 4 miesiącach codziennego użytkowania notebooka i w tym czasie nie wystąpiły żadne większe problemy. Komputer świetnie sprawdza się do codziennych zadań i pracy biurowej, a po godzinach bez przeszkód można uruchomić na nim ulubioną grę.

Na plus trzeba zaliczyć wygodną klawiaturę, świetną jakość wykonania, przyzwoity ekran, czas pracy na baterii i ogólną wydajność. Jedynym problemem z tym sprzętem jest jego dostępność – Mi Notebooka Pro nie kupimy bezpośrednio w Polsce i trzeba posiłkować się ofertami chińskich sklepów internetowych. Dodatkowym mankamentem jest brak międzynarodowej wersji Windowsa, chiński system nie ma opcji wgrania dodatkowego języka więc decydując się na zakup trzeba mieć świadomość dodatkowego wydatku.

Oczywiście nie bez znaczenia jest cena, testowany model można kupić za nieco ponad 3000 zł więc nawet dodatkowy zakup Windowsa nie powinien być wielkim obciążeniem zważywszy na możliwości komputera i jego stosunek jakości do ceny.

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem Xiaomi Mi Notebook Pro, odsyłamy Was do sklepu GearBest, który dostarczył nam sprzęt do recenzji. W momencie publikacji testu za Mi Notebook Pro trzeba zapłacić około 3200 zł, warto polować też na kupony i promocje, wówczas można go dostać w jeszcze lepszej cenie.

Jeżeli interesują Was promocje na sprzęt z chińskich sklepów internetowych, koniecznie dołączcie do naszej facebookowej grupy China Deal gdzie codziennie publikujemy najciekawsze okazje, a także wymieniamy się doświadczeniami. 

Zalety Wady
Wzorowa jakość wykonania i wygląd Chiński Windows
Wygodna klawiatura i gładzik
Solidna i wytrzymała obudowa
Świetna wydajność
Dobry czas pracy akumulatora
Rewelacyjny stosunek jakości do ceny
 

Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.