Redmi Pad Pro – recenzja. Tablet, który spełnia większość potrzeb

Anna BorzęckaSkomentuj
Redmi Pad Pro – recenzja. Tablet, który spełnia większość potrzeb

Jeżeli szukacie nowego tabletu dla siebie, to powinniście wiedzieć, że w ofercie Redmi pojawiła się kolejna pozycja wpisująca się w tę kategorię – Redmi Pad Pro. Ten tekst pomoże Wam zdecydować, czy jest to tablet dla Was, albowiem na przestrzeni ostatnich dni sprawdziłam, co Redmi Pad Pro ma do zaoferowania. Zapraszam więc do lektury!

Specyfikacja

Redmi Pad Pro to tablet z 12,1 ekranem IPS LCD o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli, procesorem Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2, a także baterią o pojemności 10 000 mAh i ładowaniem o mocy 33 W. Sprzęt ten jest oferowany przez producenta w wariantach z 6 lub 8 GB pamięci RAM, a także 128 lub 256 GB pamięci wewnętrznej. Wariant 6/128 GB kosztuje w Polsce 1399 złotych, a wariant 8/256 GB kosztuje 1599 złotych.

Redmi Pad Pro

Nowy tablet Redmi oferuje też 4 głośniki stereo ze wsparciem dla Dolby Atmos i Hi-Res Audio, łączność WiFi 6 oraz możliwość rozszerzenia pamięci urządzenia z pomocą karty micro SD. Jego pełną specyfikację umieściłam poniżej.

Redmi Pad Pro – specyfikacja:

Procesor:Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2
Pamięć RAM:6 lub 8  GB LPDDR4X
Pamięć masowa:128 lub 256 GB UFS 2.2
Możliwość rozbudowy pamięci:Tak (micro SD do 1,5 TB)
Wyświetlacz:12,1 cala, IPS LCD, błyszczący, dotykowy, rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli (249 PPI), częstotliwość odświeżania do 120 Hz, próbkowanie dotyku 240 Hz, współczynnik kontrastu 1500:1, 68,7 miliarda kolorów, wsparcie dla Dolby Vision, Gorilla Glass 3, TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free, TÜV Rheinland Circadian Friendly
Bezpieczeństwo:Rozpoznawanie twarzy
Akumulator:10 000 mAh, ładowanie 33 W
Aparat fotograficzny – tył:8 MP, f/2.0, ¼”, 1.12μm
Aparat fotograficzny – przód:8 MP, f/2.28, ¼”, 1.12μm
System operacyjny:Android 14, Xiaomi HyperOS
Łączność i lokalizacja:WiFi 6, Bluetooth 5.2
Złącza:USB-C 2.0 z OTG, jack 3,5 mm
Audio:4 głośniki stereo, wsparcie dla Dolby Atmos i Hi-Res Audio
Zawartość zestawu:Tablet, przewód ładujący, dokumentacja produktu
Wymiary:280 x 181,85 x 7,52 mm
Masa:571 g

Budowa i jakość wykonania

Redmi Pad Pro to tablet dość spory, co ma oczywiście związek z zastosowaniem w nim ekranu o przekątnej 12,1 cala. Mimo swoich rozmiarów nie jest on natomiast ciężki. Można komfortowo trzymać go w jednej ręce, drugą obsługując jego dotykowy wyświetlacz. Na komfort obsługi pozytywnie wpływa też to, że łączenia powierzchni tabletu są delikatnie ścięte i wygładzone.

Obudowa urządzenia została wykonana w całości z aluminium, na co wskazuje chociażby fakt, jak chłodna jest w dotyku. Powierzchnia tej obudowy na szczęście nie jest przesadnie śliska, a pozostawiane na niej odciski palców nie rzucają się przesadnie w oczy. Jakość wykonania sprzętu stoi na wysokim poziomie, o czym świadczą nie tylko zastosowane materiały, ale też spasowanie wszystkich elementów tabletu.

Na pleckach tabletu znalazły się logo Redmi, oznaczenia handowe, a także dwie czarne wysepki. Tylko jedna z nich zawiera jednak sensor fotograficzny. Druga jest domem tylko dla diody flash. Jeśli zaś chodzi o zawartość ramek, to na jednym z dłuższych boków urządzenia widać przycisk do zmiany głośności, tackę na kartę micro SD i otwory mikrofonów. Obydwa krótsze boki zawierają cały szereg otworów dedykowanych 4 głośnikom stereo. Ponadto jeden z nich zawiera przycisk zasilania, a drugi port USB-C i złącze jack 3,5 mm.

Wyświetlacz

Redmi Pad Pro został wyposażony w wyświetlacz IPS LCD cechujący się przekątną 12,1 cala, rozdzielczością 2560 x 1600 pikseli (249 PPI i częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz. Mowa o parametrach, które przekładają się na wyświetlanie wyraźnego obrazu i płynnych animacji. Rozdzielczość tego ekranu jest na tyle duża, że nie sposób dostrzec na nim gołym okiem pojedynczych pikseli.

Ponownie zaznaczę, że ekrany IPS LCD nie dorównują ekranom OLED pod względem głębokości czerni, odwzorowania kolorów i kątów widzenia, ale Redmi Pad Pro zawiera ekran na tyle dobry, że wyświetlane przez niego kolory są żywe, a kąty widzenia dość szerokie. To pierwsze może być częściowo zasługą obsługi technologii Dolby Vision.

Największą wadą tego wyświetlacza jest chyba to, że ma on błyszczącą powierzchnię, podatną na powstawanie świetlnych refleksów.  Ponadto czarne ramki otaczające wyświetlacz tego tabletu mogłyby być nieco mniejsze. W takich urządzeniach czarne ramki pełnią oczywiście ważną rolę, albowiem umożliwiają unikanie przypadkowego aktywowania dotyku na ekranie ręką, która tablet trzyma w powietrzu. Można by je tu jednak nieco odchudzić, nie utrudniając im pełnienia tej funkcji.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest jasność wyświetlacza. Ekran Redmi Pad Pro oferuje jasność szczytową na poziomie 600 nitów. Nie jest to przesadnie duża wartość, przez co w parze z podatnością na refleksy tablet ten sprawdza się najlepiej podczas użytkowania w pomieszczeniach, a na zewnątrz przy nieco brzydszej pogodzie, ale nie jest też tak, że przy słonecznej pogodzie nie da się na nim niczego odczytać.

Audio

Jak już wspomniałam, Redmi Pad Pro wykorzystuje 4 głośniki stereo. Te brzmią zaskakująco dobrze i mogą grać naprawdę głośno. Głośniki dysponują wsparciem Dolby Atmos, choć moim zdaniem, zwłaszcza podczas odtwarzania filmów, grają nieco lepiej, jeśli włączymy zamiast niego efekty dźwiękowe producenta, czyli „Dźwięk Xiaomi”. Jakość brzmienia głośników, w połączeniu z wielkością ekranu i jakością wyświetlanego przez niego obrazu, sprawia, że Redmi Pad Pro sprawdza się bardzo dobrze podczas oglądania filmów i seriali.

Co ważne, w systemie urządzenia znajdziemy pełnoprawny korektor dźwiękowy, wraz z wieloma predefiniowanymi ustawieniami do wyboru. To oznacza, że brzmienie jego głośników możemy mocno dostosować do własnych preferencji.

Akcesoria

Redmi Pad Pro dotarł do mnie z szeregiem akcesoriów, które będzie można do tabletu dokupić. Zacznijmy od dedykowanego mu rysika – Redmi Smart Pen. Rysik ten obsługuje 4096 poziomów nacisku i zawiera baterię o pojemności 80 mAh. Niestety ładowanie go odbywa się za pośrednictwem portu USB-C a nie bezprzewodowo. Rysuje się nim i tworzy notatki jednak dość przyjemnie.

Producent zaoferuje również dla swojego nowego tabletu dwa rodzaje etui – etui ze zwykłą pokrywą na ekran, a także etui zintegrowane z klawiaturą obsługującą łączność Bluetooth. Co ciekawe, obydwa zawierają kieszonkę, w której można umieścić rysik, natomiast wolałabym, aby rysik przymocowywał się do tabletu magnetycznie. Na klawiaturze, która jest częścią drugiego etui, pisze się stosunkowo wygodnie. Jej klawisze nie są rozstawione zbyt blisko siebie i pracują dość cicho. 

Póki co opisane tu akcesoria nie są dostępne w sprzedaży w Polsce. Nie wiadomo też, ile trzeba będzie za nie zapłacić.

Oprogramowanie i łączność

Redmi Pad Pro pracuje pod kontrolą systemu Android 14 z nakładką Xiaomi HyperOS. Jest to nakładka o interfejsie kolorowym i w dużej mierze intuicyjnym, natomiast jedną rzecz w nim bym poprawiła. Mianowicie, dodałabym podpisy do ikon znajdujących się w wysuwanym górnym menu, tak aby było jasne, do czego każda z nich służy.

Na pokładzie tabletu na szczęście nie znalazło się wielu preinstalowanych aplikacji. Oprócz aplikacji od Google i narzędzi takich jak Dyktafon czy Kalkulator mamy tu tylko kilka aplikacji od Xiaomi, takich jak Xiaomi Home i Mi Canvas, a także dosłownie tylko dwa dodatki, jakimi są Netflix i Booking.com. Ponadto wiele preinstalowanych aplikacji można odinstalować.

Dobra wiadomość jest taka, że na pokładzie tabletu Redmi Pad Pro nie udało mi się trafić na żadne reklamy. Ponadto zawiera on co nieco funkcji, dzięki którym można na nim wygodnie pracować. Należą do nich możliwość wyświetlania na ekranie dwóch okien aplikacji na raz, a także funkcja pływających okien.

Jeśli chodzi o aktualizacje, to Redmi Pad Pro czekają dwa lata aktualizacji oprogramowania i trzy lata aktualizacji zabezpieczeń. No cóż, dłuższe wsparcie byłoby mile widziane.

W kwestii łączności niektórzy mogą być rozczarowani. Redmi Pad Pro nie obsługuje bowiem łączności komórkowej, a tym bardziej 5G. Zapowiedziano już w Chinach premierę bliźniaczego Redmi Pada Pro 5G, oferującego łączność komórkową, ale jeszcze nie wiadomo, czy trafi on do Polski, a jeśli tak to kiedy i w jakiej cenie.

Wydajność

Za wydajność Redmi Pada Pro odpowiada procesor Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2. Na pokładzie testowanego egzemplarza tabletu znalazło się również 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej, natomiast warto mieć na uwadze to, że w sprzedaży pojawił się on również w wersji 8/256 GB, która może oferować nieco wyższą wydajność.

Redmi Pada Pro w wersji 6/128 GB uzyskał w benchmarku AnTuTu 579 070 punktów. W bencmarku Geekbench 6 zdobył natomiast 1035 punktów dla pojedynczego rdzenia CPU i 2959 punktów dla wielu rdzeni CPU.

Powyższe wyniki nie są przesadnie wysokie, natomiast muszę powiedzieć, że Redmi Pad Pro dysponuje naprawdę niezłą optymalizacją. Podczas codziennego użytkowania aplikacje włączają się a nim dość szybko, a przełączanie się między nimi przebiega bardzo sprawnie. Ba, nawet w dość wymagające gry można grać na nim dość komfortowo, zwłaszcza jeśli podczas grania włączymy tryb wydajności. Przekonałam się o tym podczas zabawy w Diablo Immortal z wysokimi ustawieniami graficznymi. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że podczas grania tablet nagrzewa się tylko trochę i to w punkcie, który znajduje się z dala od naszych rąk.

Możliwości aparatów

Redmi Pad Pro został wyposażony w dwa aparaty – pojedynczy z przodu i pojedynczy z tyłu, każdy o rozdzielczości 8 MP. Jako że mało wykorzystuje tablety do wykonywania zdjęć, dobrze, że producent nie zdecydował się tu na nic więcej, albowiem w ten sposób zupełnie niepotrzebnie podniósłby cenę tabletu.

Jakość zdjęć oferowana przez te aparaty oczywiście nie jest przesadnie wysoka, ale wystarczająca, by w razie potrzeby wykonać czytelne zdjęcie notatek czy pokazać swoją twarz podczas wideokonferencji.

Bateria

Redmi Pad Pro został wyposażony w baterię o pojemności 10 000 mAh, która ma zapewniać nawet 12,1 godziny odtwarzania wideo bez przerwy. W praktyce, przy umiarkowanym użytkowaniu, składającym się z okazjonalnego oglądania filmów, pracy w edytorze tekstu i przeglądania Internetu, można wyciągnąć z tego tabletu dwa dni pracy, a być może i nawet więcej. Tak czy siak ja nie czułam, aby jego bateria rozładowywała się zbyt szybko.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że Redmi Pad Pro obsługuje ładowanie z mocą 33 W. Szkoda jednak, że producent nie dołączył do zestawu z tym sprzętem ładowarki.

Podsumowanie

Muszę powiedzieć, że Redmi Pad Pro to naprawdę przyzwoity tablet. Osoby, które nie potrzebują demona wydajności i które zamierzają wykorzystywać swój tablet głównie w celach rozrywkowych, zwłaszcza do oglądania filmów, a także okazjonalnie na nim grać w gry mobilne i pracować, będą z niego zadowolone. Choć wykorzystuje on ekran LCD, a nie OLED, jest to ekran o dobrych parametrach, sprawdzający się więcej niż dobrze przy zastosowaniach wewnątrz pomieszczeń. Choć nie wykorzystuje flagowego procesora i dwucyfrowych wartości pamięci RAM, to działa płynnie.

Innymi słowy można uznać, że Redmi Pad Pro został dobrze wyceniony. Ma on kilka drobnych wad, ale chyba przyznacie, że nie każdy będzie miał potrzebę łączenia się w tablecie z siecią komórkową, a także że większość z Was ma w domu ładowarkę (na przykład od smartfonu), którą będziecie mogli ten tablet ładować.

Mocne strony:

  • Duży ekran z Dolby Vision
  • Bardzo dobre głośniki w tej klasie cenowej
  • Długi czas pracy na baterii
  • Zadowalająca wydajność
  • Przyzwoite akcesoria do dokupienia
  • Wysoka jakość wykonania
  • Stosunkowo niedużo preinstalowanych aplikacji

Słabe strony:

  • Brak łączności komórkowej
  • Tylko dwa lata aktualizacji systemu
  • Brak ładowarki w zestawie
dobry produkt - WYBÓR REDAKCJI

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.