Roborock S50 (Xiaomi Vacuum 2) – test robota sprzątającego z mopem

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Roborock S50 (Xiaomi Vacuum 2) – test robota sprzątającego z mopem
{reklama-artykul}
Xiaomi Roborock S50 to kolejny, inteligentny odkurzacz chińskiej marki, który trafił do naszej redakcji. Wcześniej testowaliśmy model Mi Robot Vacuum Cleaner więc tym razem mamy do czynienia z jego bezpośrednim następcą.

Roborock S50 znany również jako odkurzacz Xiaomi Mijia Roborock Vacuum Cleaner 2 wyróżnia się przede wszystkim zaawansowanym laserowym czujnikiem odległości (LDS) oraz funkcją mopowania. Sprawdźmy zatem, jak omawiany model radzi sobie z codziennym sprzątaniem.

Wygląd i specyfikacja

Robot sprzątający ma kształt dysku o wysokości ok. 6 cm i średnicy 34 cm, zatem jego wymiary są całkiem spore. Całość waży 3.5 kg. Na górze umieszczono wystający na około 2 cm laserowy sensor odpowiedzialny za mierzenie odległości i mapowanie pomieszczeń.

Otrzymujemy zatem wygląd bardzo podobny do robota poprzedniej generacji. W zestawie oprócz samego urządzenia znajdziemy pojemnik na wodę do mopowania, który montuje się na spodzie urządzenia, plastikową podkładkę do stacji dokującej, dwie ściereczki z mikrofibry, dwa filtry, gumową szczotkę i oczywiście stację ładującą.

Roborock S50 7

Podstawowe parametry odkurzacza:

  • Moc ssania: 2000 Pa
  • Czas pracy: 2,5 godziny
  • Bateria: 5200 mAh
  • Hałas (min-max): 61-72 dB
  • Pojemnik na kurz: 420 ml
  • Pojemność pojemnika na wodę: 100 ml
  • Zmywalny filtr HEPA
  • Wymiary: 353 x 350 x 96,5 mm
  • Waga: 3,5 kg

Konfiguracja i aplikacja

Prawie każdym produktem Xiaomi można sterować z poziomu aplikacji na smartfonie. Nie inaczej jest w przypadku robota sprzątającego, a tutaj apka to prawdziwe centrum sterowania urządzeniem.

Po pierwszym uruchomieniu Roborocka musimy połączyć go z aplikacją Xiaomi Home, cały proces jest bardzo prosty ale trzeba pamiętać, że aplikacja będzie pytała o hasło do domowej sieci Wi-Fi. Po co? Odkurzacz połączy się z internetem, dzięki temu będzie mógł pobierać aktualizacje. Dodatkową zaletą jest możliwość uruchomienia sprzątania zdalnie gdy jesteśmy poza domem.

Roborock S50 2

Aby rozpocząć sprzątanie wystarczy w aplikacji wybrać przycisk Clean, można je też zainicjować fizycznym przyciskiem znajdującym się na obudowie. W tym modelu producent dodał również przycisk Spot cleaning – jego naciśnięcie spowoduje, że odkurzacz będzie pracował w obszarze maksymalnie 3×3 m więc można go użyć do tego, aby posprzątać np. rozsypany cukier w kuchni.

Gdy jednak zainicjujemy podstawowy tryb sprzątania, urządzenie będzie stopniowo poznawało pomieszczenia i na podstawie danych stworzy mapę, którą podejrzymy w aplikacji. Mapa może przydać się, gdy zechcemy posprzątać tylko wybrane pomieszczenie. Wystarczy w aplikacji wybrać “Zone clean” i wskazać obszar.

2019-07-02 103634
Roborock S50 podczas pracy i historia sprzątania

Urządzenie oferuje aż 5 trybów sprzątania (mop, cichy, zrównoważony, turbo i MAX). Oczywiście o tym, którego trybu użyć, zdecydujemy za pośrednictwem aplikacji.

Xiaomi Home pozwala też ustawić harmonogram sprzątania – możemy zdecydować o częstotliwości pracy, godzinie uruchomienia, itd. Odkurzacz wydaje komunikaty w języku angielskim, z poziomu aplikacji można zmienić pakiet językowy, ale niestety nie jest dostępny język polski.

2019-07-02 103715
Stan części i czujników / Wybór trybu pracy

2019-07-02 111841
Wyznaczanie strefy sprzątania / Planowanie harmonogramu pracy

Producent przewidział też możliwość monitorowania zużycia filtrów i szczotek bezpośrednio na smartfonie. W zakładce “Care” znajdziemy zatem wszystkie niezbędne informacje.

2019-07-02 104147
Ustawienia robota i proces aktualizacji oprogramowania

Codzienna praca

Zaczniemy od kultury pracy. Producent podaje, że Roborock S50 emituje hałas na poziomie 61-72 dB. W praktyce, sprzęt pracuje nieco ciszej od robota sprzątającego Xiaomi pierwszej generacji. W trybie podstawowym hałas jest nieco uciążliwy, ale nie przeszkadza w prowadzeniu rozmów.

Sprzęt testowaliśmy w parterowym domu o powierzchni około 100 m2. Urządzenie potrafi pracować na jednym ładowaniu nawet 2,5 godziny więc posprzątanie takiej powierzchni nie stanowi problemu.

Roborock S50 4

Patrząc na mapę wygenerowaną w aplikacji widać, że Roborock bardzo dokładnie sprząta całe pomieszczenia i potrafi skutecznie omijać przeszkody. Nie zauważyliśmy problemów z pracą na dywanach, nawet tych z frędzlami. Ten model wyposażono w specjalny czujnik, który zwiększa siłę ssania na dywanach i ta funkcja sprawdza się poprawnie.

Generalnie nie mamy zastrzeżeń do jakości sprzątania Roborock S50. Wysoka moc ssania (2000 Pa) sprawia, że sprzęt radzi sobie nie tylko z kurzem, ale bez problemu wciąga też okruchy, płatki, klocki lego i inne elementy znajdujące się na podłodze. Z apetytem “wciąga” też kable, więc zanim zaczniecie sprzątać, usuńcie niechciane przedmioty z podłogi.

Roborock S50 5

Skuteczność pracy urządzenia potwierdza zapełniający się pojemnik na zanieczyszczenia. Po cyklu pracy potrafi on być niemal pełny, co świadczy o tym, że testowany model bardzo dobrze zbiera kurz, którego nie widać gołym okiem, nie ominie też piasku, sierści, okruchów i większych resztek.

Ile trwa sprzątanie? W trybie zrównoważonym (domyślny) odkurzacz w godzinę potrafi oczyścić około 55 m2.

Jest mop!

Omawiany model wyposażono w specjalny pojemnik na wodę, która uwalniana jest stopniowo gdy odkurzacz czyści powierzchnię mikrofibrą.

Tryb ten sprawdza się zadziwiająco dobrze, Roborock bez trudu przeciera kafelki, ale oczywiście nie zastąpi to ręcznego, porządnego mycia mopem. Niestety jest tutaj kilka niedociągnięć.

Roborock S50 8

Jeżeli podłączysz zbiornik z wodą o pojemności 100 ml odkurzacz nie wykryje go automatycznie. Zatem aby rozpocząć mopowanie trzeba uruchomić aplikację i wybrać odpowiedni tryb sprzątania.

Roborock S50 9

Zauważyliśmy też, że nawet w trybie mopowania, robot wjeżdża na dywany i czyści je jak gdyby nigdy nic. Brakuje zatem odpowiedniego czujnika, który zapobiegłby tego typu sytuacjom.

Roborock S50 10

Konserwacja i części

Opróżnianie pojemnika z zanieczyszczeniami to banał. Wystarczy podnieść klapę na wierzchu robota i wyjąć zasobnik. Również mocowanie mopa czy wyciąganie szczotki nie przysparza problemów.

Całość wykonano z dobrej jakości materiałów, a mocowania są na tyle dopracowane, że demontaż poszczególnych elementów to czysta przyjemność.

Aplikacja informuje nas o stopniu zużycia szczotki czy filtra. Co ważne, części zamienne nie są drogi i warto kupić je bezpośrednio w Chinach, np. na Aliexpress.

Roborock S50 6

Podsumowanie

Roborock S50 to sprzęt z naprawdę niewielką ilością wad. Odkurzacz trzeba docenić przede wszystkim za wszechstronność i funkcje Smart.

Oprogramowanie oferuje niemal wszystko czego możemy potrzebować podczas codziennego sprzątania. Wydzielanie stref, ustalanie harmonogramu, wiele trybów sprzątania, powiadomienia o zużyciu części wymiennych, łatwa obsługa, zdalne sterowanie – to tylko niektóre z zalet.

Oczywiście bajery związane z zarządzaniem robotem byłby niczym, gdyby samo sprzątanie wypadało kiepsko. Na szczęście tak nie jest. Odkurzacz radzi sobie bardzo dobrze z większością zabrudzeń, a sam mop jest przydatnym dodatkiem. Trzeba mieć jednak świadomość, że oferuje on typowe przecieranie na mokro i nie zastąpi to porządnego mycia podłogi.

Roborock S50 11

Podsumowując, Roborock S50 to sprzęt wart zakupu tym bardziej, że urządzenia bardziej renomowanych marek oferują podobną jakość w dużo wyższej cenie.

Urządzenie do testów dostarczył sklep GeekMall.eu oferujący szybką dostawę bezpośrednio z europejskich magazynów oraz 2-letnią gwarancję na sprzęt.

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.