Roccat Suora FX – test gamingowego „mechanika” z podświetleniem RGB

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Roccat Suora FX – test gamingowego „mechanika” z podświetleniem RGB
Roccat Suora FX to kolejne podejście niemieckiego producenta peryferiów dla graczy do klawiatury mechanicznej. Tym razem projektanci postawili na minimalistyczną konstrukcję wzbogaconą o wielobarwne podświetlenie RGB. Czy to wystarczy, aby zainteresować graczy? Sprawdzamy.

Roccat Suora FX Specyfikacja
Typ Mechaniczna dla graczy
Łączność Przewodowa, USB
Liczba klawiszy 104
Makra 6 programowalnych klawiszy
Klawisze multimedialne Tak
Częstotliwość próbkowania 1000 MHz
Przełączniki TTC Brown
Podświetlenie RGB
Żywotność klawiszy 50 mln kliknięć
Wymiary 430 x 125 mm

Recenzja wideo

Wygląd i pierwsze wrażenia

Minimalizm w nowej klawiaturze Roccata jest podkreślany na każdym kroku. Wzorem innych producentów firma stworzyła klawiaturę bez zbędnej zabudowy, dodatkowych przycisków multimedialnych czy podpórki na nadgarstki. Mamy do czynienia z surowym designem, wzbogaconym jedynie o duże możliwości konfiguracji podświetlenia.

Suora FX pomimo stosunkowo kompaktowych wymiarów nie jest sprzętem wybrakowanym. Producentowi udało się umieścić wszystkie tradycyjne klawisze, wraz z dedykowanym panelem numerycznym. Co więcej, klawisze strzałek są wyraźnie oddzielone od reszty, by nie wprowadzały w błąd podczas użytkowania. A mimo wszystko konstrukcja nie należy do największych.

Suora-FX 10
{reklama-artykul} Jak już wspomniałem, Suora FX nie jest zabudowana, a to oznacza, że oprócz aluminiowej podstawy nie uświadczymy tu niczego więcej. Po schyleniu się do poziomu klawiszy możemy ujrzeć przełączniki. Nie wszyscy preferują taki wygląd, ale nie ulega wątpliwości, że jest on wygodny chociażby podczas czyszczenia.

Skok zastosowanych klawiszy jest stosunkowo duży, ale jest to cecha charakterystyczna dla wszystkich klawiatur z przełącznikami mechanicznymi, na których skupimy się za chwilę.

Konstrukcja Suory FX sprawia wrażenie solidnej. Żaden z elementów nie trzeszczy podczas użytkowania. Urządzenie jest też dobrze wyważone, przez co nie chwieje się podczas wciskania klawiszy. Zastosowane pod spodem podkładki dobrze trzymają się biurka. Nie ma zatem mowy, że podczas rozgrywki przez przypadek przesuniemy całą klawiaturę.

Suora-FX 9

W gamingowym projekcie nie mogło zabraknąć podświetlenia. W przypadku Suory FX producent zrobił z tego dodatkowy bajer, dając możliwość ustawienia koloru dosłownie każdego klawisza. Do tego mamy kilka predefiniowanych trybów działania – podświetlenie stałe, falujące, oddychające i wiele innych mniej lub bardziej atrakcyjnych propozycji.

Podświetlenie wygląda ładnie, jednak nie widzę sensu zamieniania klawiatury w kolejną ozdobę świąteczną, atakującą nas feerią barw. Większość osób, którym prezentowałem możliwości podświetlenia twierdziło, że wygląda ono komiczne.

Suora-FX 2

Roccat woła sobie za Suorę FX 600 złotych (zobacz oferty w sklepach internetowych). W sprzedaży jest także zwykła Suora, wyłącznie z niebieskim podświetleniem. Osoby, którym nie zależy na kolorach, powinny zwrócić uwagę na tańszy o niemal 200 złotych model.

Przełączniki i funkcje

Roccat Suora FX została oparta o brązowe przełączniki nieco mniej znanej firmy TTC. Są to oczywiście odpowiedniki dobrze znanych Cherry MX.

Zastosowane przełączniki wymagają niewielkiej siły do aktywacji. Odniosłem wrażenie, że brązowe TTC pod tym względem plasują się pomiędzy czerwonymi i niebieskimi odpowiednikami Cherry MX.

Z klawiatury korzysta się naprawdę przyjemnie, choć początkowo trzeba się przyzwyczaić do dość wysokiej aktywacji przycisków. O ile w przypadku zwykłych klawiszy nie stanowiło to problemu, tak spację zdarzało mi się aktywować w momencie, gdy nie miałem takiego zamiaru. W osobistym odczuciu klawisze mogłyby być nieco twardsze.

Suora-FX 5


Nie zmienia to jednak faktu, że Suora FX daje niebywałą satysfakcję podczas użytkowania, zarówno w grach, jak i podczas wprowadzania tekstu. Po chwili przyzwyczajenia można na niej pisać niezwykle szybko i czerpać z tego swego rodzaju przyjemność.

Suora FX generuje dość standardowy hałas jak na klawiaturę mechaniczną. Nie jest to irytujący poziom głośności znany z niebieskich przełączników Cherry MX, ale nie jest to też ciche działanie brązowej wersji Cherry MX. Domownicy nie powinni jednak odczuwać dyskomfortu w trakcie naszego stukania w klawiaturę.

Suora-FX 7
Producent zastosował oczywiście technologię N-key rollover, dzięki czemu każdy wciśnięty klawisz jest prawidłowo rozpoznawany przez system. Nasze testy potwierdziły tę cechę. Klawiatura bezproblemowo rejestruje nawet kilka wciśniętych jednocześnie przycisków. Do tego dochodzi próbkowanie na poziomie 1000 Hz, które umożliwia szybką reakcję w grach.

Sprzęt przetestowałem w kilku tytułach, w tym w Sniper Elite 4, Battlefield 1 i Need for Speed. W żadnej z tych gier nie miałem problemu z szybką reakcją czy „haczeniem” przycisków. Rozgrywka była komfortowa. Z kronikarskiego obowiązku odnotuję wyłącznie jedno przyblokowanie strzałki w górę podczas dłuższej jazdy w Need for Speed. Sytuacja ta nie powtórzyła się jednak nigdy więcej, a przejechałem sporo kilometrów.

Na osobny akapit zasługuje dedykowane oprogramowanie do wszystkich sprzętów marki Roccat. Niestety nie jest ono dopracowane w 100%, co przejawia się między innymi w trakcie przeprowadzania aktualizacji.

roccat swarm
{reklama-artykul} Po uporaniu się z instalacją można jednak przystąpić do konfiguracji. Oprócz wspomnianej już możliwości dostosowywania koloru czy sposobu podświetlenia poszczególnych klawiszy, możemy także zaprogramować makra. Te niestety można przypisać wyłącznie do sześciu klawiszy znajdujących się nad strzałkami kierunkowymi.

Warto również dodać, że klawiatura oferuje przyciski multimedialne. Te aktywuje się po prostu z klawiszem FN. W Windows 10 działały one bezproblemowo.

roccat swarm
Jest także przycisk gry, który wyłącza działanie klawisza Windows i jednocześnie aktywuje odpowiedni profil gry. Może się to okazać przydatne w przypadku korzystania z makr.

Podsumowanie

Roccat Suora FX to jedna z najlepszych klawiatur mechanicznych, jakie przyszło mi testować. Po przyzwyczajeniu się do stosunkowo miękkich przełączników korzysta się z niej rewelacyjne. Solidna konstrukcja dobrze trzyma się biurka, gwarantując stabilność podczas rozgrywki, a oprogramowanie daje spore możliwości konfiguracyjne.

Podczas rozgrywki nie natrafiłem na żadne problemy. Klawisze dobrze reagują na polecenia i umożliwiają wskoczenie do energicznej walki bez żadnego dyskomfortu, niezależnie od tego, czy akurat strzelamy do wrogów w Battlefieldzie, czy jeździmy w Need for Speedzie.

Suora-FX 4
Właściwie jedno, co mi nie pasuje, to podświetlenie. Zdecydowanie nie przepadam za choinkowymi ozdobami przy komputerze. Element ten można jednak wyłączyć lub ustawić jednolitą barwę. W takim przypadku lepiej skusić się na tradycyjną, tańszą wersję Suory, wyłącznie z niebieskim podświetleniem.

Roccat Suora FX posiada wszystko, co potrzeba w mechanicznej klawiaturze. Jest zwięzła, aczkolwiek nieokrojona konstrukcja, są makra i klawisze multimedialne. To produkt kompletny, choć przeznaczony przede wszystkim dla osób, które lubią kompaktowe klawiatury.

W momencie publikacji testu za Suorę FX trzeba zapłacić około 600 złotych (zobacz oferty w sklepach internetowych). W sprzedaży jest także zwykła Suora, wyłącznie z niebieskim podświetleniem. Osoby, którym nie zależy na kolorach, powinny zwrócić uwagę na tańszy o niemal 200 złotych model.

Suora-FX 8

Zalety Wady
Solidne wykonanie Przekombinowane podświetlenie
Kompaktowe rozmiary Wysoka cena
Rozsądne przełączniki
Funkcje multimedialne i makra
Wybór Redakcji Instalki.pl - Dobry Produkt Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.