I. Dostęp do Internetu
- Zintegrowany modem ADSL i ADSL2+ umożliwia bezpośrednie połączenie do internetu w ramach dostępu szerokopasmowego przez łącze telefoniczne np. Neostrada czy Netia. Co więcej obsługuje Annex A i B – czyli może działać zarówno na łączach analogowych jak i cyfrowych ISDN.
- Istnieje możliwość dezakytywacji (wyłączenia) modemu DSL i korzystania z portu LAN1 jako portu WAN Ethernet. Dzięki tej opcji możemy podłączyć do routera internet od operatora telewizji kablowej lub z sieci osiedlowej.
- Router FRITZ!Box 3270 daje możliwość podłączenia do portu USB modemu HSPA lub LTE – wówczas korzystamy z łączy mobilnych.
Co więcej, urządzenie posiada funkcję Failover – kiedy zabraknie jednego łącza (DSL), FRITZ!Box przełącza się automatycznie na łącze zapasowe np. internet mobilny. Takie rozwiązanie zapewni nam ciągły dostęp do internetu.
Mieliśmy okazję przetestować działanie urządzania z internetem mobilnym LTE na modemie Huawei E398. Urządzenie wykryło modem automatycznie i po podaniu danych konfiguracyjnych mogliśmy korzystać z internetu mobilnego w całej sieci domowej. Ostatnie rozwiązanie wydaje się szczególnie przydatne np. podczas długiego weekendu na działce – możemy zapewnić stabilny dostęp do internetu dla całej rodziny. Średnie transfery jakie udało nam się uzyskać wynosiły 10 Mbit/s dla pobierania i 2 Mbit/s dla wysłania danych, przy zasięgu oscylującym na poziomie około 60%.
Podsumowanie – wszechstronność dostępu o internetu zapewnia, że urządzenie może służyć użytkownikowi przez długi czas. Zmiana operatora nie spowoduje konieczności zmiany urządzenia, ponieważ obsługuje ono różne rodzaje łącza. Dzięki temu użytkownik FRITZ’a może reagować szybko na nową ofertę operatora internetu – np. gdy na osiedlu pojawi się oferta na tanie łącze z kablówki. Z kolei możliwość podpięcia internetu mobilnego sprawia, że urządzenie zapewnia możliwość utworzenia sieci bezprzewodowej w dowolnym miejscu – sieci o znacznie wyższej mocy niż hotspot z komórki.
II. Funkcje dla sieci domowej
Router FRITZ!Box 3270 zawiera szereg praktycznych funkcji przydatnych przy codziennym użytkowaniu sieci domowej.
NAS
Funkcja NAS czyli funkcja sieciowego serwera plików pozwala na przyłączanie dysków twardych lub pendrive za pośrednictwem portu USB. Dzięki tej funkcji możemy udostępniać pliki w sieci domowej. Pliki można udostępniać poprzez protokoły SMB, FTP i FTPS.
Router FRITZ!Box zapewnia WEBDAV: Funkcja NAS pozwala także na łatwe wykonywanie kopii zapasowych lokalnie. Natomiast WEBDAV umożliwia kopiowanie plików automatycznie na dysk internetowy w chmurze, taki jak np. box.net czy strato. Nasze pliki czy zbiory multimedialne mogą być kopiowane lokalnie na dyskach lub także w internecie.
Media Serwer
Urządzenie FRITZ!Box 3270 jest wyposażone we wbudowany Media Serwer (protokół UPNP AV) Poprzez tę funkcję FRITZ! udostępnia innym urządzeniom sieciowym w domu (TV, laptopy, tablety, smartfony i inne) muzykę, zdjęcia i filmy, które są zgromadzone na pamięci podłączonej do portu USB. Co istotne, funkcja ta nie wymaga potrzeby skomplikowanej konfiguracji.
Do przetestowania tej funkcji wykorzystaliśmy smartfon Sony XPERIA, tablet Samsung Galaxy Tab oraz telewizor Sony Bravia z wejściem LAN. Wszystkie urządzenia wykryły bez problemów FRITZ!Mediaserwer w sieci domowej, nie było także kłopotów z komunikacją. Muzykę oraz oraz filmy wysokiej jakości (MP4 Full HD) z pendrive 16GB mogliśmy odtwarzać na kilku urządzeniach jednocześnie w ramach sieci domowej FRITZ!Box.
Print Server (serwer wydruku)
Interesującą opcją jest także tzw. PrintServer, czyli możliwość sieciowania drukarki, która nie posiada karty sieciowej. Dodatkowo drukarki USB, których sterowniki nie są wspierane przez FRITZ! albo wielofunkcyjne drukarki ze skanerem można podłączyć do sieci domowej przy pomocy bezpłatnej aplikacji Fritz USB Remote Connection. Po zainstalowaniu oprogramowania na każdym komputerze, w oknie dialogowym aplikacji widzimy wszystkie urządzenia podłączone do portu USB FRITZ!Box. Możemy wtedy połączyć się z np. ze skanerem, które zachowuje się tak jakby było podłączony do lokalnego portu USB.
Zarządzanie ruchem sieciowym
Kolejna funkcja dla sieci domowej: możemy kolejkować komputery w sieci domowej i aplikacje, które na nich działają. Dzięki temu możemy zapewnić najwyższy priorytet ruchu dla ważnych aplikacji – typu strony internetowe lub oglądanie video. Mniej ważnym lub przeszkadzającym aplikacjom – np. wymiana plików, możemy nadać niski priorytet.
III. Bezpieczeństwo
W produktach firmy AVM da się zauważyć mocny nacisk na różne aspekty dotyczące bezpieczeństwa. Znaczna część funkcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jest już uruchomiona automatyczne, inne są dostępne ramach podstawowej konfiguracji urządzenia.
Ochrona przed włamaniami hakerskimi
Interfejs każdego urządzenia marki FRITZ!Box zapewnia ochronę przed włamaniami hakerskimi przez tzw. ataki typu CSRF. Włamania do sieci z wykorzystaniem metody „Cross-Site Request Forgery” polegają na użyciu przez hakera specjalnie zainfekowanej strony internetowej lub załącznika graficznego e-mail, które pozwalają na nieautoryzowaną zmianę konfiguracji routera. Te modyfikacje sprawiają, że możliwe jest przekierowanie użytkownika na witryny hakera, podszywające się pod banki lub inne instytucje, w celu przejęcia numerów kont i haseł. W routerze FRITZ!Box ryzyko CSRF jest zminimalizowane dzięki dwóm rozwiązaniom: wykorzystaniu wyłącznie indywidualnego hasła użytkownika oraz systemowi identyfikatorów sesji dla zalogowanych użytkowników interfejsu.
Kontrola rodzicielska
Wbudowany w urządzenie system kontroli rodzicielskiej pozwala na centralne sterowania czasem korzystania z Internetu i filtrowanie treści internetowych dla poszczególnych urządzeń w sieci np. dla laptopów naszych pociech.
Dajmy na to, możemy prosto ustawić regułę, która dla laptopa naszego Adasia włączy dostęp do internetu w dni powszednie od 8:00 do 21:00 a weekendy od 10:00 22:00. Ponadto przy wykorzystaniu czarnej listy – Adaś nie będzie miał dostęp do podanych przez nas stron np. Facebook i NK. Możemy filtrować treść także na podstawie białej listy. Wtedy Adaś będzie miał tylko dostęp do stron internetowych zamieszonych na tej liście. FRITZ!Box umożliwia także synchronizację z bazą domen szkodliwych na dzieci i młodzieży prowadzonych BpjM – Niemiecki Federalny Urząd ds. Kontroli Mediów Demoralizujących Młodzież – (ufff te niemieckie zestawienia… :))
VPN – wirtualna sieć prywatna
Kolejną funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest możliwość utworzenia kilku tuneli VPN. Możemy skonfigurować zdalne szyfrowane połączenie przez internet między dwoma sieciami domowymi. np. w Warszawie i w Poznaniu. Sieci domowe chociaż od siebie geograficznie oddalone mogą być ze sobą połączone tak jakby znajdowały się obrębie tego samego routera. Wszystkie urządzenie sieciowe są widoczna jako „lokalne” np. drukarki czy kamery. Połączenie jest wykonywane za pomocą bezpiecznego protokołu IPSec i szyfrowane algorytmem AES. FRITZ!Box 3270 wspiera obydwa scenariusze połączenia VPN – zarówno LAN-LAN jak i klient-LAN. Użytkownicy FRITZ!a otrzymują także bezpłatną, autorską aplikację kliencką FRITZ!VPN, która umożliwia bezpieczny dostęp do sieci domowej z każdego komputera w Internecie. Program FRITZ!VPN można wykorzystać do bezpiecznego korzystania z internetu w miejscach publicznych (hot-spoty, kawiarnie czy miejski internet). Dzięki bezpiecznemu tunelowi cały ruch internetowy jest kodowany i kierowany w sposób uniemożliwiający podsłuchanie transmisji. Jest to szczególnie istotne w publicznych i otwartych hot-spotach, będących szczególnie narażonych na przechwycenie danych. Urządzenie posiada także kody bezpieczeństwa WPA, WPA2. Kod jest wysyłany do urządzenia przez fizyczny przycisk WLAN na obudowie routera. W przeciwieństwie do urządzeń, które generują kod na podstawie adresu fizycznego MAC, router FRITZ!Box 3270 posiada unikalny kod bezpieczeństwa generowany niezależnie od adresu MAC.
IV. Integracja z urządzeniami mobilnymi
Producent FRITZ!Box 3270 dał do dyspozycji użytkownikom szereg bezpłatnych aplikacji mobilny, które poszerzają jego funkcjonalność. Programy można ściągnąć z Google Play oraz Apple Store.
FRITZ!App Media
To prosta w obsłudze aplikacja, która pozwali nam odtwarzać na tablecie lub smartfonie filmy, muzykę i zdjęcia zgromadzone na serwerze mediów FRITZ!Box. FRITZ!App Media zaistanlowane na smarfonie może służyć też jako zdalny pilot – możemy wybrany przez smartfona film z FRITZ!Box odtworzyć na telewizorze HD, które obsługuje standard UPnP –AV.
FRITZ!App Fon
Umożliwia stworzenie ze smartfona słuchawki bezprzewodowej do telefonii internetowej. FRITZ!Box obsłuży do 10 smartfonów – dodatkowo każdy będzie miał swój numer wewnętrzny i możliwość połączeń wewnętrznych.
V. Sieć bezprzewodowa
Pasmo 5 GHz zapewnia większą odporność na zakłócenia, w miastach lepiej używać wyższego pasma. W centrach dużych miast nierzadko zdarza się aby na jednym kanale z 13 w paśmie 2,4 GHz działa po kilka sieci bezprzewodowych. Warto pamiętać też zakłóceniach sieci przez urządzania radiowe takie jak elektroniczne nianie czy analogowe kamery. Trudno w takich warunkach uzyskać wysokie parametry sieci WLAN. Mniej obciążone pasmo 5 GHz jest na obecną chwilę jednym rozsądnym rozwiązaniem.
2. Tryb gościnnej sieci bezprzewodowej. Dzięki niemu możemy utworzyć drugą wirtualną sieć bezprzewodową, której użytkownicy nie mają dostępu do funkcji dodatkowych, jedynie dostęp do internetu. W efekcie – tworzymy sieć bezprzewodową dla gości z wykorzystaniem innego hasła. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Możemy bez obaw udostępniać radiowy internet naszym przyjaciołom.
3. Możliwość wyłączenia sieci WiFi bez wyłączania urządzenia. Osobiście znam osobę, która wykazuje nadwrażliwość na fale elektromagnetyczne (mikrofalowe). Możemy wyłączyć WiFi oraz ustawić harmonogram działania sieci bezprzewodowej bez konieczności wyłączania routera. Wobec coraz częstszych głosów zaniepokojonych wszechobecnością sieci i fal radiowych, taka funkcja FRITZ!Box znacznie ułatwia ograniczenie aktywnych sieci w mieszkaniu. W przypadku znajomego, który cierpiąc na tę przypadłość chce jak najrzadziej przebywać w zasięgu sieci, funkcja jest wręcz zbawienna.
4. Funkcja Auto Channel – FRITZ!Box wybiera najmniej zakłócony kanał bezprzewodowy WiFi. W razie zakłóceń, urządzenie przełącza się na inny kanał. Nie musimy się martwić doborem odpowiedniego kanału. Co więcej skaner otoczenia sieciowego FRITZ!Box jest wstanie także wskazać zakłócenia z urządzeń radiowych w pasmie 2,4 GHz, które nie pochodzą od sieci komputerowych. Jeśli mieszkamy w bloku a nasi sąsiedzi używają np. elektronicznych niań – możemy łatwo zdiagnozować ewentualne zakłócenia i negocjować z sąsiadami 🙂
5. Akcesoria do sieci bezprzewodowej: FRITZ!WLAN Repeater 300e – idealny duet. Testując urządzenie mieliśmy możliwość skorzystania z dodatkowego akcesorium, które pozwala wzmocnić zasięg sieci bezprzewodowej. Wzmacniacz zasięgu sieci bezprzewodowej – FRITZ!WLAN Repeater 300e to niewielkie urządzenie, które montujemy po prostu w gniazdku elektrycznym. Dobra wiadomość – nie trzeba rozwiercać ściany. Dzięki funkcji WPS konfiguracja przebiega w prosty i szybki sposób – wystarczy wcisnąć jeden przycisk na wzmacniaczu i routerze. FRITZ!WLAN Repeater wyposażono w port Gigabit LAN, dzięki którym będziemy mogli podłączyć do sieci domowej urządzenia bez karty bezprzewodowej np. konsole do gier czy telewizor HD.
Unikatową cechą FRITZ!Repeater jest możliwość wzmocnienia sieci 802.11n także w pasmie 5 GHz. Jak już pisaliśmy, pasmo to jest lepszym rozwiązanie do zastosowanie w aglomeracjach miejskich o duży nasyceniu sieciami bezprzewodowymi. Korzystanie z wyższej częstotliwości powoduje jednak zmniejszenie zasięgu i sprawia większe trudności przy pokonywaniu przeszkód np. ścian. FRITZ!Repeater 300e jest idealnym rozwiązaniem przy instalacjach, w których chcemy pokryć sygnałem 5 GHz powierzchnie całego domu.
Przy okazji testów Repeatera znaleźliśmy jego bardzo praktyczne zastosowanie. Właśnie zaczął się sezon „ogródkowy”. Po ciężkiej zimie chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. 😉 W moim przypadku chciałem oglądać mecze Ligi Mistrzów także w ogrodzie na swoim ukochanym tablecie. Niestety transmisje video mocno porażają ograniczony transfer sieci komórkowej a czasami zdarzało mi się także irytujące przycinanie obrazu, również sygnał WLAN z sieci domowej był słaby i nie nadawał się do wymagających transmisji video HD. Z pomocą przyszedł wzmacniacz FRITZ! Podłączony na parterze w pobliżu wejścia na ogród idealne wzmocnił poziom sygnału – zapewniając synchronizację WLAN w moim tablecie na poziomie 65 Mbit/s. Taki poziom wystarczył do oglądanie transmisji HD na żywo i zdalne oglądanie filmów HD z domowego media center.
VI. Podsumowanie
Testowałem urządzenia przez ponad 4 tygodnie. Podsumowując – mogę z pewnością stwierdzić iż wywarło na mnie pozytywne wrażenie. Poleciłbym je wszystkim którzy szukają czegoś więcej niż routera. FRITZ!Box 3270 posiada wiele dodatkowych funkcji, która można wykorzystać w codziennym użytkowaniu. Do pełni szczęścia brakuje polskiego interfejsu. Również cena urządzenia która wynosi 399 PLN jest trochę wyższa od podobnego sprzętu konkurencji. Na uwagę zasługuję na pewno 5-letnia gwarancja producenta i wybór dodatkowych akcesoriów z rodziny FRITZ!. Moja ocena to 4 z mocnym plusem.
Zalety | Wady |
---|---|
Wszechstronne możliwości | Brak polskiego menu |
5 lat gwarancji | Wysoka cena |
Częste aktualizacje | |
Wysoki poziom bezpieczeństwa |
Produkt otrzymał wyróżnienie „Dobry Produkt”.