Solidigm P41 Plus 2 TB – recenzja. Niedrogi, pojemny i szybki SSD

Maksym SłomskiSkomentuj
Solidigm P41 Plus 2 TB – recenzja. Niedrogi, pojemny i szybki SSD
Solidigm P41 Plus pozycjonowany jest jako przystępny cenowo nośnik danych, sprzedawany w wariantach z 512 GB, 1 TB lub 2 TB przestrzeni na dane. Przetestowałem najpojemniejszą i zarazem najwydajniejszą z jego wersji. Solidigm P41 Plus 2 TB w teorii oferuje prędkości odczytu i zapisu danych na poziomie odpowiednio 4125 i 3325 MB/s, cechując się przy tym współczynnikami IOPS wynoszącymi dla tych procesów 390000 i 540000. Czy dysk SSD M.2 PCIe 4.0 jakim jest Solidigm P41 Plus faktycznie stanowi jedną z lepszych propozycji w cenie do 500 złotych?

Materiał reklamowy – urządzenie Solidigm P41 Plus 2 TB zostało przekazane redakcji w formie prezentu. Producent nie miał wpływu na treść publikacji.

Solidigm P41 Plus  1

Solidigm P41 Plus 2 TB – specyfikacja

  • Interfejs: USB-C 3.2 Gen. 2 x 2
  • Pamięci: 3D QLC
  • Pojemności: 512 GB, 1 TB, 2 TB
  • Deklarowany sekwencyjny odczyt danych: do 4125 MB/s (dla wersji 2 TB)
  • Deklarowany sekwencyjny zapis danych: do 3325 MB/s (dla wersji 2 TB)
  • Wymiary: 22 x 80 mm
  • Cena: ok. 499 złotych (za 2 TB)

Solidigm P41 Plus to z założenia niedrogi i pojemny nośnik danych, wyposażony w 144-warstwowe pamięci QLC, umieszczone z jednej strony płytki PCB. Nośnik stworzony w dawnych fabrykach marki Intel otrzymał kontroler SiliconMotion SM2269XT i pozbawiony jest pamięci cache DRAM. Właśnie przez to korzysta z HMB i hybrydowego bufora pSLC. TBW dysku określa się na 800 TB, co jest dobrym wynikiem w świecie nośników QLC.

Solidigm P41 Plus 4
Solidigm P41 Plus  2

Solidigm P41 Plus  3Na bufor pseudo SLC składa się 32 GB bufora stałego i realnie ok. 250 GB (teoretyczne 270 GB) bufora uzależnianego od miejsca pozostałego na dane. Co ciekawe, dysk po zainstalowaniu odpowiedniego sterownika i w sytuacji zapełnienia mniej niż połowy dostępnej przestrzeni dyskowej wykorzystuje bufor dynamiczny także do odczytywania danych, a nie tylko ich zapisu.

Solidigm P41 Plus  5

Jeśli chodzi o parametry działania dysku, to jak pokazały testy syntetyczne są one zgodne z deklaracjami producenta. Solidigm P41 Plus 2 TB nie jest demonem prędkości w świecie dysków PCIe 4.0, ale jego wydajność powinna okazać się wystarczająca dla absolutnej większości użytkowników domowych.

Solidigm P41 Plus 0

Solidigm P41 Plus 1
Solidigm P41 Plus 2W trakcie zapisu dużych ilości danych przez dłuższy czas i po przepełnieniu bufora pSLC nośnik zapisuje dane z prędkością w przedziale 320-390 MB/s. To norma w przypadku tego typu dysków. W praktyce w wielu testach Solidigm P41 Plus 2 TB spisywał się lepiej od najtańszych dysków z pamięciami TLC.

Solidigm P41 Plus 2 TB nie został zaprojektowany pod kątem wydajności w zapisie i odczycie sekwencyjnym, o czym warto pamiętać. Spisze się świetnie jako dysk systemowy, dysk dla graczy lub pojemny dysk do laptopa.

Solidigm P41 Plus  4

Solidigm Storage Tool i Solidigm Firmware Update Tool dają możliwość odczytywania danych S.M.A.R.T. dysku, aktualizację jego firmware i diagnostykę. Zainstalowanie oprogramowania Solidigm Synergy Software pozwalało na odczuwalny wzrost wydajności w teście zapisu i odczytu losowego z dużą głębokością kolejki. Wzrost wydajności w tym przypadku może sięgnąć nawet ok. 20 procent. Różnica w codziennych zastosowaniach dla zwykłych użytkowników będzie zapewne nieodczuwalna.

Uwagę zwraca dobra kultura pracy (ok. 60 stopni Celsjusza pod obciążeniem) i brak występowania obniżającego wydajność zjawiska throttlingu, pomimo absencji dedykowanego radiatora. Z tego powodu Solidigm P41 Plus 2 TB można z powodzeniem wykorzystywać w laptopach.

Podsumowanie

Solidigm P41 Plus 2 TB nie jest najszybszym dyskiem w swojej klasie. Nie jest też najtańszym dyskiem w swojej klasie. Nadaje się wciąż doskonale do zastosowań konsumenckich, ale ze względu na olbrzymią konkurencję przegrywa w kwestii opłacalności z co najmniej kilkoma modelami. Trudno jest usprawiedliwić zakup kosztującego Solidigm P41 Plus 2 TB, skoro popularny GOODRAM PX600 2 TB, czy też często wybierany Lexar NM710 2 TB kosztują ponad 100 złotych mniej, a są szybsze.

Solidigm P41 Plus  6Gdy cena Solidigm P41 Plus 2 TB spadnie do poziomu ok. 400 złotych, a konkurencja nie obniży przy tym cen swoich rozwiązań, jego zakup stanie się prawdziwie opłacalny. Póki co o Solidigm P41 Plus 2 TB da się napisać tyle, że to dobry dysk, ale odrobinkę zbyt drogi.

Mocne strony:

+ szybkie, bezproblemowe działanie
+ hybrydowy cache pSLC z możliwością odczytu
+ dobra kultura pracy – nie przegrzewa się
+ 5 lat gwarancji
+ 800 TB TBW

Słabe strony:

brak cache DRAM
przeciętna cena na tle konkurencji

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.