Solidigm P44 Pro 1 TB – specyfikacja
- Pojemność: 1 TB (dostępny również 512 GB/2 TB)
- Pamięć: SK hynix 176L TLC
- Cache: SK hynix 2 GB RAM LPDDR4
- Kontroler: SK hynix Aries ACNS075
- Sekwencyjny odczyt/zapis: 7000/6500 MB/s
- Losowy odczyt/zapis 4 KB: do 1 400 000/1 300 000 IOPS
- MTBF: ? godzin
- TBW: 750 TBW
- Standard: M.2 2280, PCIe 4.0 x4
Zawartość opakowania
Solidigm P44 Pro 1 TB dotarł do mnie w schludnym pudełeczku wykonanym z kartonu, w środku którego drzemał opakowany w blister dysk. Oprócz dokumentacji nie znalazłem absolutnie żadnych akcesoriów w postaci chociażby śrubki montażowej lub śrubokręta.
Solidigm P44 Pro 1 TB w detalu
Jeżeli zerknęliście w opublikowaną wyżej specyfikację dysku Solidigm P44 Pro 1 TB wiecie już mniej więcej z jakiej klasy urządzeniem mamy do czynienia. Sprzęt oscyluje w granicach maksymalnych dla standardu PCIe 4.0 prędkości odczytu sekwencyjnego i nieco tylko niższej prędkości zapisu. Uważnemu obserwatorowi nie powinien umknąć losowy odczyt i zapis na poziomie odpowiednio 1400000 i 1300000 IOPS. To dobry wynik.
Bliższa inspekcja Solidigm P44 Pro 1 TB zdradza, że nośnik ma jednostronnie mocowane 176 warstwowe kości pamięci SK hynix TLC NAND. Na laminacie widnieje także kontroler SK hynix Aries ACNS075 oraz pamięć SK hynix LPDDR4.
Różnią się od siebie współczynnikami TBW, który w przypadku testowanego modelu wynosi 750 TB. Rzut oka w CrystalDiskInfo zdradza obsługę szyfrowania AES-256 oraz TCG Pyrite.
Tym co zwraca uwagę jest jedynie podstawowy, niskoprofilowy radiator, który to jednak w zupełności wystarczał do tego, aby throttling w dysku nie załączał się nawet w trakcie wymagających testów syntetycznych. Temperatura nie przekraczała 73 stopni Celsjusza.
Jednostronne mocowanie wszystkich komponentów na płytce PCB sprawia, że Solidigm P44 Pro 1 TB to idealny nośnik danych do stosowania nie tylko w komputerach stacjonarnych, ale również laptopach oraz konsolach PlayStation 5.
Dysk kosztuje ok. 918 złotych, więc niemal dwukrotnie drożej niż najtańsze propozycje wykorzystujące PCIe 4.0. Nie powinniśmy się spodziewać po nim niczego innego niż topowych osiągów. W sprzedaży są też nośniki o pojemności 512 GB i 2 TB. Każdy objęto 5-letnią gwarancją.
Dodam dla porządku, że Solidigm P44 Pro 1 TB działa z niższymi prędkościami również w gnieździe PCIe 3.0, co potwierdziłem osobiście.
Testy
Solidigm P44 Pro 1 TB współpracuje z kilkoma dedykowanymi programami tego producenta. Mowa o Solidigm Storage Driver, Solidigm Bootable Firmware Update Tool i Solidigm Storage Tool. Dzięki nim zaktualizujecie na przykład soft dysku, również z poziomu linii komend.
Wyniki testów syntetycznych w pełni potwierdzają zapewnienia producenta dotyczące wysokiej wydajności dysku. Każdy przed jego zakupem powinien zadać sobie pytanie: czy potrzebuje aż tak szybkiego urządzenia?
Solidigm P44 Pro 1 TB moim zdaniem okaże się świetny wszędzie tam, gdzie czas to pieniądz, a operacje na dużych plikach są codziennością. Pamięć RAM sprawia, że dysk nie puchnie w trakcie przenoszenia dużych ilości sporych rozmiarów plików. Również zapełnienie dysku nie odbija się czkawką na wydajności jego działania. W teście AIDA64 nawet połowa zapełnienia dysku nie spowolniła ciągłego zapisu linearnego. Bufor pseudo SLC jest zatem duży.
Podsumowanie
Solidigm P44 Pro 1 TB to szalenie szybki dysk SSD M.2 PCIe 4.0. Nie najszybszy w swojej półce cenowej, ale dostatecznie wydajny, aby zasłużył na rekomendację. Obecność pamięci RAM, niezły parametr liczby operacji na sekundę oraz dodatki w postaci przydatnego oprogramowania i szyfrowania AES 256-bit to niewątpliwe atuty.
Komu można go polecić? Profesjonalistom szukającym konsumenckiego produktu o wysokiej wydajności. Uwaga: TBW wersji 1 TB to 750 TB – warto zerknąć na opcję 2 TBW z TBW wynoszącym 1200 TBW.
Problem polega na tym, że Solidigm P44 Pro 1 TB ma konkurencję. Mocną. Samsung 990 Pro 1 TB kosztuje obecnie 789 złotych, czyli nieco mniej, oferując przy tym podobne, a nawet nieco wyższe parametry. To, czy warto kupić Solidigm P44 Pro 1 TB będzie zależało od wahań ceny jego oraz produktów konkurencji.
Mocne strony:
+ świetne parametry pracy, zgodne z deklaracjami producenta
+ dobra kultura pracy – niskie temperatury
+ kompatybilność z laptopami i PlayStation 5 (jednostronne pamięci)
+ DRAM na pokładzie
+ szybki nawet po sporym zapełnieniu
+ szyfrowanie AES 256-bit
+ praktyczne oprogramowanie
Słabe strony:
– konkurencja nie śpi